PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρονικοι και κοινωνικη ζωη



johny16
17-11-08, 00:10
Ισχυει παιδια οτι οι περισσοτεροι που ειναι καλοι ηλεκτρονικοι εχουν
στερηθει την κοινωνικη τους ζωη? Και ειναι "φυτα"?Οταν λεω "φυτα" εννοω να μην εχουν αποψη για τπτ αλλο παραμονο γι αυτο το πραμα μην το παρετε στραβα.

Γιώργος 231
17-11-08, 00:52
αν απο χαρα περασει στο παθος ...
οπως καθε παθος ...
δημιουργει προβληματα.

και αυτο δεν εχει να κανει μονο με τα ηλεκτρονικα,
εχει να κανει με τα παντα.

gep58
17-11-08, 00:53
Γιάννη,

από τη δική μου τη πλευρά, θα συμφωνήσω απόλυτα!
Ίσως αν το χόμπυ και η εργασία μου δεν ήταν το ίδιο πράγμα να μην συμφωνούσα.

Παίζει όμως και η νοοτροποία μας σαν λαός και θέλουμε να ασχολούμαστε με τα πάντα στον τομέα που μας ενδιαφέρει, ενώ οι ξένοι μαθαίνουν ένα πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο και τέλος... ο κόσμος να καίγεται.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ασχολούμαι μ΄αυτά. Πολύ κακό και λάθος φυσικά και προσπαθώ να αποτρέψω όποιον σκέφτεται έτσι!

Προσωπικά ασχολούμαι με το αντικείμενο 30 χρόνια (αν σου πω κατά μέσο όρο 14 ώρες τη μέρα μην το θεωρήσεις υπερβολή) και αυτό που πρέπει να γνωρίζω σήμερα για να ανταπεξέρχομαι πχ τους μικροελεγκτές και τον προγραμματισμό τους μου είναι παντελώς ξένο. Έτσι, πολύ εύκολα βγαίνω έξω από το χορό!
Τι κέρδισα;...

Το θέμα σου, σίγουρα επεκτείνεται σ΄όλους τους τομείς και δεν επικεντρώνεται μόνο στους ηλεκτρονικούς.
Αυτοί έχουν και το πρόβλημα, στο ότι και να μάθουν, δεν φτάνει με την ταχύτητα που εξελίσεται η τεχνολογία.

Όταν αποκαλούμε κάποιον "τρελό επιστήμονα" (και δεν αναφέρομαι στον Δημήτρη του φόρουμ) :biggrin: στην ουσία τονίζουμε το πάθος που τον διακρίνει στο επάγγελμα που κάνει. Μπορεί να είναι πχ γιατρός, μηχανικός, σουβλατζής ή οτιδήποτε άλλο και το σίγουρο είναι ότι στο τέλος θα λέμε "πέθανε στη ψάθα"!

Το συμπέρασμα, βλέποντας γύρω μας κάποια στιγμή, καταλαβαίνουμε πως ο γείτονας που ποτέ δεν ίδρωσε από δουλειά ή από το άγχος του αύριο, να πετυχαίνει κάποια στιγμή πολλά περισσότερα, γιατί είχε την άνεση και τον χρόνο να τη δεί αλλιώς.

Γι αυτό, το καλύτερο πιστεύω (αλλά προσωπικά δεν μπορώ να το εφαρμόσω ) κάθε τι να γίνεται με μέτρο.
Εξ άλλου πολλά-πολλά χρόνια πριν, οι γεννήτορές μας οι αρχαίοι, το γνώριζαν καλά λέγοντας "παν μέτρον άριστον"!

Τα σύμβολα της εποχής μας, διστυχώς, είναι πλέον ο χαμαιλέων και το φίδι. Όσο πιο καλά ελίσσεσαι τόσο μεγαλύτερο κέρδος έχεις.

gep58

Lykos1986
17-11-08, 01:08
Μπα, δεν θα το έλεγα ότι χάνεις την κοινωνική σου ζωή! Ανάλογα φυσικά με το τι ασχολείσαι και σε τι επίπεδο "ηλεκτρονικών μηχανικών" θέλεις να φτάσεις! Αν για παράδειγμα είσαι ένας απλά καλός χομπίστας τότε ασχολείσαι με τα ηλεκτρονικά όποτε εσύ θέλεις και μπορείς να βγαίνεις έξω από το πρωί ως το βράδυ (αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν)! Αν είσαι απλά ένας εργαζόμενος σε μια εταιρία ηλεκτρονικών (χωρίς σοβαρές αρμοδιότητες) τότε ασχολείσαι τις ώρες που δουλεύεις και αφήνεις τα πάντα τη στιγμή που θα λήξει η βάρδια σου. Αν πάλι έχεις λίγο μεγαλύτερες αρμοδιότητες στην ίδια εταιρία, τότε ίσως να έχεις και λίγη ή και περισσότερη δουλεία για το σπίτι σου. Αν όμως θέλεις να αναρριχηθείς στις διάφορες βαθμίδες των ηλεκτρονικών μηχανικών και ίσως κάποια μέρα να είσαι στην ομάδα που θα σχεδιάσει το νέο hardware του iPhone ή θα κάνει έρευνα και ανάπτυξη ή ακόμα που θα σχεδιάσει τα ηλεκτρονικά του καινούριου rover που θα σταλθεί στον Άρη, τότε σίγουρα θα χάσεις αρκετά από την προσωπική σου ζωή! Αυτά τα επίπεδα απαιτούν πολλές ειδικευμένες γνώσεις που σημαίνει ώρες ολόκληρες πάνω από βιβλία και μέσα σε εργαστήρια, με γεμάτους κάδους από τσαλακωμένα χαρτιά με εξισώσεις και block διαγράμματα… και πιθανότατα και έναν εφεδρικό παλμογράφο για να ξεκουράζεις τον προηγούμενο από την πολύωρη λειτουργία!

Αλλά μετά οδηγείσαι στο ερώτημα… αξίζουν όλα αυτά; Το θέμα όμως δεν είναι αν αξίζει η κούραση για να καταφέρεις να φτάσεις ως εκεί… αλλά αν αξίζει η ικανοποίηση που θα πάρεις όταν θα δεις έναν τέτοιο περίπλοκο project να δουλεύει!

Αν πάλι σκέφτεσαι ότι μπορεί να χάσω την κοινωνική μου ζωή τώρα αλλά αργότερα θα έχω χρήματα για να απολαμβάνω ότι θέλω, τότε θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι οι μισθοί ακόμα και των μεγαλύτερων μηχανικών είναι πενιχροί! Καλύτερα να γίνεις πολίτης των μηχανημάτων που σχεδιάζουν οι μηχανικοί ή να ανοίξεις μια καφετέρια στο κέντρο της Αθήνας!

jeik
17-11-08, 01:10
Πραγματι ειναι προβλημα , αν πιαστω με κατι μπορει να φαω ολη τη μερα , και φυσικα για το χαβαλε !!!
Βεβαια στο οτι γινομαστε φυτα εχει μια δοση αληθειας αλλα , ξεραις ποσοι καμμενοι δεν ξερουν χριστο απ οτιδηποτε !!!
Εμεις παλι καλα κατι κανουμε σε πολλα θεματα , μην ξεχνας οτι το χομπι αυτο σου γυμναζει το μυαλο με ολα τα συνεπακολουθα.

RFΧpert
17-11-08, 10:39
"Φυτα" ????
Πολλες ταινιες του Χολλυγουντ βλεπεις ή βλεπουν οσοι το λενε...

Σιγουρα ολοι οσοι ασχολουνται με ιδιαιτερο παθος για αυτο που τους αρεσει να κανουν, χαρακτηριζονται κατα περιπτωση καπως αντιστοιχα ή και ετσι απο αλλους που δεν εχουν ασχοληθει, δεν εχουν αντιστοιχο παθος για οτι κανουν, και δεν καταλαβαινουν διολου τι κανει ο αλλος τοσες ωρες στο εργαστηριο του, ενω οι ιδιοι πανε για φραπα απο το πρωι μεχρι το βραδυ (και αυτο ειναι κοινωνικη ζωη? και καλα) αραζοντας σαν βιδωμενοι σε ενα καθισμα καφετεριας μεχρι να πανε στην επομενη... η για νανι... :biggrin:
Ενταξει, σιγουρα δεν ειναι "φυτα" οσοι απο το πρωι μεχρι το βραδυ ασχολουνται ΜΟΝΟ με, το ποσα γκολ εβαλε η ομαδαρα τους, γιατι εχασε, και φτανουν σε σημειο να μην πανε ουτε στα πιο σημαντικα κοινωνικα γεγονοτα της ζωης τους αν την ιδια ωρα παιζει η ομαδαρα τους...

Η κοινωνικη ζωη ειναι προσωπικο στοιχειο και εξαρταται απο το επιπεδο μορφωσεως, αντιληψεως, και επιλογης του καθε ανθρωπου. Αν καποιος επιλεγει να πηγαινει ΚΑΘΕ βραδυ σε ολα τα μπουζουκια, σκυλαδικα, που υπαρχουν, ειναι δικαιωμα του. καποιοι αλλοι πανε μεγαρο, λυρικη σκηνη, θεατρο, κα. Καποιοι για να αισθανονται ωραια πρεπει να ειναι με διακοσια ατομα (ως μελοι αγελης) και αλλοι αρκουνται σε 2-3 φιλους η και λιγοτερους. Παντως οι πιο πολλοι τουλαχιστον ηλεκτρονικοι της γενιας μου που ξερω, οχι μονο φυτα δεν ηταν αλλα μαλλον το αντιθετο...
Επιλογες... ειναι ποιον και πως θα χαρακτηρισεις "φυτο"... Μου αρεσει να ακουω Οπερα και κλασσικη, αλλα και ροκ και τζαζ, ενω απεναντι μου καθεται καποιος που ολη μερα ακουει ΜΟΝΟ δημοτικα... Ποιος ειναι πιο φυτο και εναντι ποιου εντελει, στις επιλογες του?

Zener_
17-11-08, 15:28
RFXpert συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

Το έχω παρατηρήσει ώρες ώρες όταν δεν μου βγαίνει ένα project να παθιάζομαι και να παραμελώ την κοινωνική μου ζωή ας το πώ έτσι, αλλά συνήθως τα ηλεκτρονικά τα φτιάχνω μαζί με φίλο μου με αποτέλεσμα και πιο κοινωνικό να είναι αλλά και οι υπόλοιποι που δεν ξέρουν να βαριούνται:blink:.

Θέλει μέτρο όπως όλα πράγματα όπως είπε κι ο gep58 αλλά τουλάχιστον μαθαίνεις πολλά, κάνεις κάτι δημιουργικό, ακονίζεις το μυαλό σου σε αντίθεση με 1000 άλλες ασχολίες που μπορώ να σκεφτώ και σε βάζουν σε τέλμα.

Τέλος η χαρά όταν αυτό που φτιάχνεις λειτουργεί είναι μεγάλη όπως και τα νεύρα όταν δεν λειτουργεί:lool::lool::lool:

Ένα μειονέκτημα είναι ότι είναι σχετικά ακριβό χόμπι. Σίγουρα όμως είναι πιο φτηνό από τα μπουζούκια:001_rolleyes:

Αν κάποιος το κάνει και επάγγελμα και το γουστάρει κιόλας θα είναι πολύ καλά θέλω να πιστεύω.

Nemmesis
17-11-08, 15:55
δεν μπορω να καταλαβω γιατι η ερωτηση ειναι συγκεκριμενη? δεν θα επρεπε να ειναι γενικα για ολα τα χομπι?
Για ποιο λογο να σε κανει λιγοτερο κοινονικο και ποσο μαλλον φυτο ή μουροχαυλο (σορρυ)...
Ειναι καποιος πραγματικα πορομενος με τα ηλεκτρονικα και ειδικα με τις πατεντες οχι επισκευες (βλεπε εμενα)
δεν εχει καποια σχεση στη ζωη του?
δεν εχει φιλους?
δεν παει στα μπουζουκια?
δεν παει γυμναστιριο?
για φραπεδια και ματι δεν βγαινει?
δεν εχει το αμαξακι του?
μονο ριζες εβγαλε ο κολος του στην καρεκλα επειδη 2-3μερες την βδομαδα ξεχνιεται μεχρι τις 3-4 τα ξημεροματα γιατι δεν μπορουσε να καταφερει κατι?
Αλλα αυτη την αποψη την εχουν μονο καποια ατομα που δεν ξερουν να κανουν τπτ και δεν εχουν πραγματικα κανενα χομπι
και θεωρουν χομπι τα μπουζουκια και τους καφεδες... χομπι ειναι κατι που σου δινει γνωσεις και ευχαριστηση...
τα μπουζουκια ειναι μονο για ευχαριστηση και μαλιστα την επομενη μερα πιθανοτατα αυτοι που εχουν σαν "χομπι" τα μπουζουκια θα με ενα κεφαλη καζανι και θα λεν "ποσο ηπια παλι ο μ@λ@κ@ς"... φυτα ειναι και οι ζωργαφοι? μοντελιστες? ψαραδες?

johny16
17-11-08, 16:14
δεν εχει καποια σχεση στη ζωη του?
δεν παει γυμναστιριο?
για φραπεδια και ματι δεν βγαινει?
δεν εχει το αμαξακι του?

εμ βασικα αυτα ειναι που ειναι λιγο που με αγχωναν γιατι στην σχολη στην οποια ειμαι ειτε θα μου την λενε επειδη δεν βγαινω τις καθημερινες και προσπαθω να διαβασω ειτε θα ειναι αλλοι που θα καθονται καθε μερα ολη μερα και θα λιωνουν στο διαβασμα και μεσα στο σπιτι.Ευτηχως στις παρεες μου υπαρχει το ενδιαμεσο αλλα υπαρχουν και τα ακρα.Γι αυτο ειμαι λιγο "μπερδεμενος" να το πω.

moutoulos
17-11-08, 16:33
Όποιος ασχολείται με χόμπι, ένα ή πολλά, έτσι είναι.
Δεν εννοώ οτι είναι φυτό, αλλά:
Προσωπικά ασχολούμαι πέρα απο τα ηλεκτρονικά 2-5 ώρες κάθε μέρα,
και με ηλεκτρική κιθάρα 1-2 ώρες.
Έχω φίλο, επαγγελματία μουσικό, που ασχολείται με το μπουζούκι του ...,
10+ ώρες κάθε μέρα. Αυτό που κάνει του αρέσει, και μάλιστα δεν "σηκώνει"
αστεία του τύπου "έλα ρε φύτρωσες, πάμε για καφέ", πετάει αναλόγια :lool:.

Δεν υπάρχει κατα την γνώμη μου θέμα, "φυτό" ή "στερημένος κοινωνικής ζωής",
για κάποιον. Και αυτό γιατί είναι επιλογή του καθενός να αφιερώνει την ώρα του
(αντί να την σκοτώνει) σε κάποια χόμπι.
Εξάλου αυτό που μένει είναι το τι έχεις κάνει, και τι κατάφερες στη ζωή σου :001_rolleyes:.

Η κοινωνική ζωή δεν τελειώνει ποτέ, και το resume της ποιό είναι?
Το αν βγείς μια φορά την βδομάδα (για ποτό μιλάω) αντί
για κάθε μέρα, δεν νομίζω να χάνεις την κοινωνικότητά σου.

Το καλύτερο βέβαια είναι να ασκείς το χόμπι σου μαζί με παρέα :wiink:.

gep58
17-11-08, 16:54
Παιδιά επανέρχομαι,
να μην το πολυκουράζουμε.

Τα έχουν πει πολύ πριν :
1- Κόποις κτώνται τ΄αγαθά
2- Παν μέτρον άριστον

Διαλέξτε ότι θέλετε!
gep58

JIMKAF
17-11-08, 17:08
Εγώ θα σας κάνω την εξής ερώτηση για να μπορέσω να απαντήσω... Τι ορίζεται ως κοινωνική ζωή;
Η ζωή στην κοινωνία και τι είναι η κοινωνία εντέλει από τι αποτελείται;
Τα φυτά είναι φυτά και οι άνθρωποι είναι άνθρωποι ή τουλάχιστον στην καλύτερη των περιπτώσεων έχουν την καλή διάθεση να γίνουν άνθρωποι...

Nemmesis
17-11-08, 17:51
δεν εχει καποια σχεση στη ζωη του?
δεν παει γυμναστιριο?
για φραπεδια και ματι δεν βγαινει?
δεν εχει το αμαξακι του?

εμ βασικα αυτα ειναι που ειναι λιγο που με αγχωναν γιατι στην σχολη στην οποια ειμαι ειτε θα μου την λενε επειδη δεν βγαινω τις καθημερινες και προσπαθω να διαβασω ειτε θα ειναι αλλοι που θα καθονται καθε μερα ολη μερα και θα λιωνουν στο διαβασμα και μεσα στο σπιτι.Ευτηχως στις παρεες μου υπαρχει το ενδιαμεσο αλλα υπαρχουν και τα ακρα.Γι αυτο ειμαι λιγο "μπερδεμενος" να το πω.

αφου εισαι λιγο μπερδεμενος ακου αυτο... κανε οτι πραγματικα γουσταρεις οποτε θες οσο θες... και εγω φοιτιτης ειμαι.. μετα το μαθημα παω για κανα καφεδακι και μετα σπιτι διαβασμα καποιες μερες εχω και την δουλεια καθημερινες βραδυ αν θα βγω θα ειναι για 1-2 ωριτσες ισα ισα για ξεκουραση... εγω δλδ που εχω φτασει στο σημειο να τα χαλασω με την κοπελα μου επειδη ειχαν ερθει κατι samples και δεν ηθελα να βγω για να τα δουλεψω (τελικα τα ξαναβρηκαμε (κατι ειναι και αυτο)) μιλαω προσωπικα γιατι δεν μου ερχεται καποιος χομπιστας που να ειναι ακοινωνιτος (εξαλου το χομπι δεν σε βαζει σε ενα καινουργιο πλαισιο ανθρωπων?) ακοινωτιτο και φυτο θεωρω καποιον που παιζει πραγματικα ολη μερα wow στο πισι.. (παιζω και wow :001_tt2:) οσο ακους τους αλλους δεν κανεις τπτ... καποιος ειπε τα χομπι ειναι παθος... και οπως καθε παθος ξεθημενει καποια στιγμη... το παν μετρον αριστον κατα την γνωμη μου ειναι για μετα τα 30...

jeik
18-11-08, 17:02
:blushing:
"Φυτα" ????
Πολλες ταινιες του Χολλυγουντ βλεπεις ή βλεπουν οσοι το λενε...

Σιγουρα ολοι οσοι ασχολουνται με ιδιαιτερο παθος για αυτο που τους αρεσει να κανουν, χαρακτηριζονται κατα περιπτωση καπως αντιστοιχα ή και ετσι απο αλλους που δεν εχουν ασχοληθει, δεν εχουν αντιστοιχο παθος για οτι κανουν, και δεν καταλαβαινουν διολου τι κανει ο αλλος τοσες ωρες στο εργαστηριο του, ενω οι ιδιοι πανε για φραπα απο το πρωι μεχρι το βραδυ (και αυτο ειναι κοινωνικη ζωη? και καλα) αραζοντας σαν βιδωμενοι σε ενα καθισμα καφετεριας μεχρι να πανε στην επομενη... η για νανι... :biggrin:
Ενταξει, σιγουρα δεν ειναι "φυτα" οσοι απο το πρωι μεχρι το βραδυ ασχολουνται ΜΟΝΟ με, το ποσα γκολ εβαλε η ομαδαρα τους, γιατι εχασε, και φτανουν σε σημειο να μην πανε ουτε στα πιο σημαντικα κοινωνικα γεγονοτα της ζωης τους αν την ιδια ωρα παιζει η ομαδαρα τους...

Η κοινωνικη ζωη ειναι προσωπικο στοιχειο και εξαρταται απο το επιπεδο μορφωσεως, αντιληψεως, και επιλογης του καθε ανθρωπου. Αν καποιος επιλεγει να πηγαινει ΚΑΘΕ βραδυ σε ολα τα μπουζουκια, σκυλαδικα, που υπαρχουν, ειναι δικαιωμα του. καποιοι αλλοι πανε μεγαρο, λυρικη σκηνη, θεατρο, κα. Καποιοι για να αισθανονται ωραια πρεπει να ειναι με διακοσια ατομα (ως μελοι αγελης) και αλλοι αρκουνται σε 2-3 φιλους η και λιγοτερους. Παντως οι πιο πολλοι τουλαχιστον ηλεκτρονικοι της γενιας μου που ξερω, οχι μονο φυτα δεν ηταν αλλα μαλλον το αντιθετο...
Επιλογες... ειναι ποιον και πως θα χαρακτηρισεις "φυτο"... Μου αρεσει να ακουω Οπερα και κλασσικη, αλλα και ροκ και τζαζ, ενω απεναντι μου καθεται καποιος που ολη μερα ακουει ΜΟΝΟ δημοτικα... Ποιος ειναι πιο φυτο και εναντι ποιου εντελει, στις επιλογες του?

Ασε , δεν ηθελα να αναφερω το κολοκολημα με το ποδοσφαιρο , και τα κλαρινοτσιφτετελια (του τυπου ειμαι ποντιος,βλαχος,Αγρινιωτης,κρητικος κλπ , αεκσης , ολυμπιακαρα μπλα,μπλα ), στα π......... μας ,

ευτυχως τα ανεφερες εσυ , και επικροτω :001_smile: !!!

Ναι , κι εγω θεωρω φυτα και ξενερωτους πχ τους ποδοσφαιρακιδες διοτι πολλοι απ αυτους ασυναισθητα κρυβουν την αδυναμια τους να αναδειχτουν ατομικα σε κατι , σαν προσωπα και ομαδοποιουνται πισω απο μια ομαδα , παίρνοντας την ταυτοτητα της μαζας , και φιλονικωντας για πλακα με κατι που δεν τους προσφερει τελικα τιποτα το ουσιαστικο , εκτος την παροδικη εκτονωση της νικης(γνωμη μου).
Εδω την κανω ομως γιατι μιλαει για καλους ηλεκτρονικους , απεχω κατα πολυ απ την κατηγορία των καλων :blushing: :blush:.

Και θαυμαζω ρε παιδια ολους αυτους που ασχολουνται και με την μπαλα , και με τα κοινα , με ηλεκτρονικα , με την οικογενεια , υπολογιστες κλπ και τελος παντων εχουν καποια αποψη για πολλα και πιστεψτε με υπαρχουν πολλοι και σιγουρα οι περισσοτεροι απο σας , εγω δεν ανηκω στην κατηγορια :blushing: , εχω τρελα κενα !!!!

GR_KYROS
18-11-08, 19:48
Φυτά:001_smile:
Ναι με την καλή ένια ίσως
Πάντως ένας καλώς ηλεκτρονικός η και άλλος επαγγελματίας
χαρακτηρίζετε από το κόλλημα με την δουλειά του.
Δεν είναι απαραίτητα κακό, ίσως λίγο αντικοινωνικό.

SV1EDG
18-11-08, 20:42
Η αλήθεια είναι πως "τα καλά αποκτούνται με κόπους".Ειδικά έαν θέλεις να ξεχωρίσεις στον αναταγωνιστικό χώρο της ηλεκτρονικής-μικροηλεκτρονικής.Σε καμμία περίπτωση όμως αυτό δεν θα πρέπει να είναι σε βάρος των κοινωνικών μας σχέσεων.Και ρίζες θα βγαλούμε στη καφετέρια και στα μπουζούκια θα πάμε και "μωρά" θα κυνηγήσουμε για μέρες (βδομάδες,μήνες...ξέρετε εσείς...) και στο γήπεδο θα πάμε.Αλλά και και θα ξημερωθούμε ψάχνοντας ποιός πυκνωτής έχει γκανιάξει και το λογισμικό θα "χτενίσουμε" δύο μέρες συνέχεια για να βρούμε που έχουμε ξεχάσει την τελεία και πολλά άλλα.Μέτα από όλα αυτά θα ξέρουμε τι μας ταιριάζει καλύτερα.Και το "παν μέτρο άριστο" είναι αυτό που προσωπικά έχω καταλήξει.

Μάριος

GEWKWN
23-11-08, 01:23
Εγω παιδια παντως θεωρω
οτι ολα γινονται με μετρο,
αλλα αν γουσταρεις να ασχοληθεις
με κατι για καποιο διαστημα,
σε ενα αλλο διαστημα θα ασχολειθεις με
κατι αλλο.
Αυτο που ασχολουμαστε ,αλλοι απο
χομπι, αλλοι σαν επαγγελμα , ειναι κατι
πολυ ιδιαιτερο.
Ατομα που δεν μπορουν να νιωσουν την χαρα
της ολοκληρωμενης κατασκευης που δουλευει,
ασχετα αν ξανα-ανακαλυπτουμε τον τροχο,
μπορουν να χαρακτιριζουν σαν "τρελοι επιστημονες"
(δανυσμενος ορος απο ενα προηγουμενο ποστ).