PDA

Επιστροφή στο Forum : slim jim 3/4 & j pole



Σελίδες : 1 [2]

Γιώργος 231
08-11-09, 11:55
Μαριε, για να καταλαβω, στην περιεχη σου, η jpole ηταν η καλλιτερη ?
(που να το δει αυτο ο Δημητρης - jeik :lool:)

Αντε, σειρα τωρα να παρουν τα 2 διπολα. Εκει θελω να δω συμπερασματα !

jeik
08-11-09, 12:45
Μαριε, για να καταλαβω, στην περιεχη σου, η jpole ηταν η καλλιτερη ?
(που να το δει αυτο ο Δημητρης - jeik :lool:)

Αντε, σειρα τωρα να παρουν τα 2 διπολα. Εκει θελω να δω συμπερασματα !

Μαριε , :thumbup: :thumbup1: \\:D/ , ωραιος , γουσταρω.

Πολυτιμες οι δοκιμες σου .

Γιώργο , τα γνωστα , η καθε κεραια ειναι καλη αναλογα με τις απαιτησεις μας , οποια κατσει καλυτερα ειναι και η καλυτερη , οχι για ολους αλλα για μας.
Οι προσωπικες δοκιμες μετρανε.

Μαριε , γραψε λιγο το μηκος που εκοψες την jpole , για τους 88 , να κανω μια αντιπαραβολη.

radiomario
08-11-09, 19:22
jeik ,τα στοιχεια τα εκοψα οπωσ μου τα ειχεσ στειλη σε pm ,για τουσ 88 mhz, το ΣΥΝ 2.55 μετρα και το ΠΛΥΝ Ο,85 μετρα. παιζει σιγουρα ρολο η περιοχη,οι διαπιστωσειs μου ειναι ακριβωs αυτεs που εγραψε ο γιωργοs 231. το μονο προβλημα ? ισωs ειναι λογω υγρασιαs παρουσιασε οξειδωση-πρασινισε στισ κολλησειs που ειχαν γινει. καθωs και στο σημειο που ακουμπουσε ο κοννεκτοραs πανω στα στοιχεια. για τιs κολλησειs εξησα λιγο εφυγε η πρασσινιλα και μετα το εβαψα,ενω στο μεροs του κοννεκτορα απλωs το καθαρισα με καθαρο πανι και τον ξαναεβαλα χωριs βαψιμο.δεν στο κρυβω με απογοητευσε η slim jim με αυτα που ειχα διαβασει εδω μεσα. ενω οι συνθηκεs εκπομπηs και για τιs 3 κεραιεs ηταν πιστευω τελειεs ,δεν υπηρχε κοντα τουs το παραμικρο εμποδιο απο τοιχουs-συρματα οτε-δεη-δεντρα- κλπ.σε αποσταση τουλαχιστον 10 μετρων κυκλικα.αυτα, περιμενω νεεs δοκιμεs γιωργο 231 δημητρη jeik. ηδη την χαλασα την slim jim και την εκανα και αυτη j-pole. :lool:

jeik
08-11-09, 21:35
:confused: Η αληθεια ειναι οτι εχω πολυ καιρο να δοκιμασω την jpole , μου ειχε μεινει η εντυπωση οτι ειναι χειροτερη απο την σλιμ τζιμ.

Την ξαναδοκιμαζω υπο νεες συνθηκες , ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑ.

Γιώργος 231
08-11-09, 21:38
ποια θα βαλεις ?
την "ανευ στοιχειου" ?

ισως επειδη ο ιστος σου δεν ειναι αλουμινιο, να μην δεις καλα αποτελεσματα.

Καλλιτερα να δοκιμασεις / μετατρεψεις σε jpole την slim

jeik
08-11-09, 22:06
Αυτο θα κανω """" μετατρεψεις σε jpole την slim """

radioamateur
17-01-10, 10:13
http://www.hamuniverse.com/superjpolecal.html

Δοκίμασε κανείς να κατασκευάσει τη ενισχυμένη J pole;

Γιώργος 231
17-01-10, 11:42
Την συνδεση αυτην την ειχε κανει ο βασιλης (billos) αλλα σε 5/8.

Προσωπικα δεν θα την δοκιμασω γιατι θα εχω προβλημα στηριξης .

Φαντασου 4,5 μετρα καθετου στοιχειου, με αυτην την ενωση στην μεση ...

Προς το παρον , εχω ετοιμη την κολινεαρ, την δοκιμασα μια φορα και δεν ειχε στασιμα. Μετα απο αυτο, πρεπει να την τοποθετησω σωστα, ψηλα και να δω που βγαινει παραεξω.

Γιώργος 231
17-01-10, 12:19
Σε αυτην την σελιδα, που εχει τις κεραιες, με την μικρη εμπειρια μου, δεν βλεπω καμια τρελη διαφορά στην απλη jpole και στην "διπλη" jpole.

http://www.hamhelpdesk.com/nec-shootouts/collinear-58-wave-j-pole-vs-collinear-12-wave-j-pole-eznec-shootout.html

Aν μπορει καποιος ειδικοτερος στα διαγραμματα να ριξει λιγο φως θα ηταν καλλιτερα ...

radios
18-01-10, 18:23
Επειδή το νήμα είναι πολύ μεγάλο, δεν έχω διαβάσει όλες τις θέσεις! Λοιπόν θα προσπαθήσω κι εγώ με τη σειρά μου να σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου γύρω από τις κεραίες που σας ενδιαφέρουν.
Η κεραία J είναι μια παραλλαγή της κλασικής λ/2 με τη διαφορά ότι κάνει χρήση μετασχηματιστή στο σημείο τροφοδοσίας, αντί του κλασικού L/C που χρησιμοποιεί η πρώτη. Δηλαδή μια λ/2 δε διαφέρει, εκτός από τον τρόπο τροφοδοσίας, από μια J.
Γενικά η λ/2 που τη τροφοδοτούμε στην άκρη παρουσιάζει υψηλή αντίσταση. Εάν τη τοποθετήσουμε σε κάθετη πόλωση παρουσιάζει χαμηλή γωνία ακτινοβολίας κάτι το οποίο είναι και το ζητούμενο!
Τώρα η SLIM JIM είναι μια παραλλαγή της J η οποία και παρουσιάζει μεγαλύτερη απολαβή από αυτή μιας λ/2.
Καλύτερη από τις πιο πάνω είναι η κεραία μήκους λ 5/8. Παρουσιάζει χαμηλή γωνία ακτινοβολίας και υψηλότερο κέρδος (απολαβή) από τις προηγούμενες.
Η SUPER J ή J COLLINEAR όπως αλλιώς λέγετε, παρουσιάζει υψηλότερη απολαβή από τις προηγούμενες, αφού δουλεύει 2Χ λ/2 σε φάση. Συμφασικές μπορούμε να φτιάξουμε και ... SLIM JIM!
Τώρα όσο αφορά τις συμφασικές 5/8 {2Χ5/8 ή 3Χ5/8} όσοι από εσάς έχετε δοκιμάσει τη μπάντα των 2 μέτρων, σίγουρα τις γνωρίζετε!
Τέλος τα stak-αρισμένα συμφασικά δίπολα, τύπου COLLINEAR, έχουν το μεγάλο πλεονέκτημα ότι ο κατασκευαστής μπορεί να ρυθμίσει τη γωνία ακτινοβολίας της κεραίας αρκετές μοίρες ΚΑΤΩ από τον ορίζοντα κάνοντας τες πολύτιμες για υπερυψωμένη χρήση πχ στη κορυφή ενός βουνού. Οι πιο μεγάλοι ίσως θυμούνται την εποχή που ξεκινούσε η επαγγελματική ραδιοφωνία, όπου πολλοί πήγαιναν και έστηναν «μηχανάκια» στα βουνά, τα οποία όμως δεν ακούγονταν καθόλου καλά μέσα στην Αθήνα αλλά έσκιζαν εκτός Αθηνών! Αυτό συνέβαινε διότι οι «τεχνικοί της εποχής» δε γνώριζαν τα περί tilt των λοβών. Αυτά τα … λίγα.
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Γιώργος 231
18-01-10, 23:20
Γεια σου Γιωργο και καλη αρχη στα ηλεκτρονικα.

Χωρις να διαφωνω, τα διαγραμματα στο λινκ που εβαλα δεν εχουν και τρελες διαφορες.

Ειναι τα διαγραμματα λαθος ?

Και μια σκεψη,
Αν το αποτελεσμα της ακτινοβολιας μιας colinear jpole, ειναι το ιδιο με μια κλασικη κολινεαρ τοτε γιατι οι jpoles δεν παιζουν σε κανενα βουνο ?
(φαντασου οικονομια, ουτε σπλιτερ, ουτε καλωδια, ουτε tilt up, ουτε "αρπαξε το gama" ... τιποτα απολυτως. Στο τσακ 3 η 4 jpolakia, μια μικρη παντεντα για σταθεροτητα και ολα ετοιμα)

jeik
19-01-10, 01:53
Γιώργο radios , καλως ηρθες στο φορουμ , θα ηθελα και τη δικη σου γνωμη

(1) γι αυτην .....http://cgi.ebay.com/TOP-GAIN-FM-Broadcast-Antenna-87-5-108Mhz-7-5dbi_W0QQitemZ120507800456QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item1c0ed31b88 , αυτην ειναι 2Χ3/4.

(2) ή γι αυτην .....http://fmbroadcastantenna.com/dominator.html .......1Χ3/4 ή 0,82λ αλλά εχει και σ' αυτην 2Χ3/4 , και ονομαζεται PHAZOR.

που στην ουσία ειναι βελτιωμένες παραλλαγες μιας jpole ,
αν δεν τις συνάντησες ποτε γράψε οτι καταλαβαινεις :001_smile: μιας και βλεπω το ''κατεχεις'' το θέμα.

Γιώργος 231
19-01-10, 03:40
Δημητρη η πρωτη κεραια πρεπει να ειναι μια 5/8 κολινεαρ.
Μια τετοια ειχε κατασκευασει ο βασιλης (Billos)

Γιωργο σωστα λεει ο jeik, για ριξε τιποτα

radios
19-01-10, 17:03
Καταρχήν σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. :001_smile:
@ Γιώργο 231, τα διαγράμματα πράγματι είναι λίγο «παράξενα», παρ’ όλα αυτά όμως κάποια από τις τρείς κεραίες εμφανίζει μεγαλύτερη απολαβή κατά 2db. Αυτό δε πρέπει να σε αφήνει ασυγκίνητο! Ο τύπος στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα υποστηρίζει ότι υπερτερεί η 2χλ/2 έναντι της 2χ5/8 κατά 2db. Αυτό θα ήθελα πολύ να το δω και στη … πράξη!
Όσο για την σκέψη σου «Αν το αποτελεσμα της ακτινοβολιας μιας colinear jpole, ειναι το ιδιο με μια κλασικη κολινεαρ τοτε γιατι οι jpoles δεν παιζουν σε κανενα βουνο ?» το εξήγησα στο πρώτο post γράφοντας, «Τέλος τα stak-αρισμένα συμφασικά δίπολα, τύπου COLLINEAR, έχουν το μεγάλο πλεονέκτημα ότι ο κατασκευαστής μπορεί να ρυθμίσει τη γωνία ακτινοβολίας της κεραίας αρκετές μοίρες ΚΑΤΩ από τον ορίζοντα* κάνοντας τες πολύτιμες για υπερυψωμένη χρήση πχ στη κορυφή ενός βουνού». Αυτός είναι ο ένας λόγος. Ο άλλος είναι η διαχείριση της ισχύος. Φαντάζεσαι μια J να τροφοδοτούνταν με … 20KW; :crying: Ουάου! Δε θα έμενε ούτε ο πύργος στη θέση του!!!
Από αυτές που προτείνεις σίγουρα καλύτερη είναι TOP GAIN FM Broadcast Antenna (http://cgi.ebay.com/TOP-GAIN-FM-Broadcast-Antenna-87-5-108Mhz-7-5dbi_W0QQitemZ120507800456QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item1c0ed31b88) αλλά διαφωνώ με τη τιμή πώλησης την οποία θεωρώ λίαν επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Αυτή η κεραία πρέπει να είναι 3χ5/8.

Για να βάλουμε όμως τα πράγματα σε μια σειρά Γιώργο 231, πρέπει να μας πεις από τι είδους σημείο θα παίξει η κεραία σου. Δηλαδή από βουνό, από πόλη, κατάλαβες τι εννοώ. Τι ισχύ θα δώσεις, κτλ. Εάν πχ παίξεις από βουνό η κεραίες 5/8 δε σου κάνουν. Εάν παίξεις μέσα από πόλη είναι πολύ καλές.
Ελπίζω να κάλυψα κι εσένα Δημήτρη jeik.



*Δείτε το συνημμένο αρχείο σαν παράδειγμα.

Γιώργος 231
19-01-10, 22:48
Προς μελετη το παρακατω, παρακαλω θα ηθελα γνωμες ..

http://www.hamhelpdesk.com/antennas/58-wave-j-pole-vs-12-wave-j-pole-eznec-shootout.html

Και το καλλιτερο

http://www.hamhelpdesk.com/antennas/half-wave-vs-five-forth-wave-vhf-eznec-shootout.html

jeik
20-01-10, 02:18
Προς μελετη το παρακατω, παρακαλω θα ηθελα γνωμες ..

Και το καλλιτερο

http://www.hamhelpdesk.com/antennas/half-wave-vs-five-forth-wave-vhf-eznec-shootout.html

χα χα , δεν σχολιαζω τα αυτονοητα αλλά το λωβοδιαγραμμα , ..σαν της τρελης τα μαλια :001_tt2: , να γιατι δεν παιζουν oi full wave.

radios , thanks , εχεις δικιο ειναι 3Χ5/8 , σημειωτεον οτι εφτιαξα μια απο αυτες (δεν λεω ποια) , και κατα τα φαινομενα σκοτώνει !!!!! , αλλά δεν ειναι ακομα τιποτα τελικο , θελω πρωτα να βαλω και ενα απλο διπολο , kai μια jpole , συντονισμενες στην ιδια συχνοτητα--στασιμα κλπ κλπ , ιδιο υψος ,........ θα μετρηθουν και οι τρεις την ιδια ωρα σε συγκεκριμενη αποσταση απο ένα φιλο να δουμε τι ψαρια πιανουν.

και υπενθυμιζω οπως προανεφερες για τα tilt οτι ολες οι κεραιες ειναι καλες (οι κακες ειναι στη φυλακη) , αναλογα με το σημειο που θελουμε να καλυψουμε κατα περιπτωση.

Γιώργος 231
20-01-10, 08:14
Δημητρη, την μισου κυμματος την ειδες ?
Δεν ειναι κακη

jeik
20-01-10, 23:56
Δημητρη, την μισου κυμματος την ειδες ?
Δεν ειναι κακη

Ναι , μια χαρα φαινεται , τι διαστασεις εχει αυτη ?

radioamateur
24-01-10, 15:12
Πηγή:http://www.5-9report.gr/

http://img651.imageshack.us/img651/4751/59reportvol90page28.jpg

electron
24-01-10, 16:21
Καλή η ιδέα της γραμμής των 300 Ωμ αλλά αναρωτιέμαι, παράγονται σήμερα τέτοια καλώδια;

jeik
24-01-10, 18:34
Μα , αυτη η κατασκευή ειναι πασιγνωστη , σε γνωστο σαιτ μαζι με τις χαλκοσλιμτζιμ εχει τελευταια και αυτην αλλα ειναι τελειως απλη και μη πρακτικη (δηλαδη μαπα), αφου πρεπει να στηριχτει πανω σε ξυλο ενω η μεταλικη ειναι αυτοστηρικτη , γινεται επισης πανω σε ηδη υπαρχοντα σωληνα με την απλη προσθηκη ενος κοματιου λ/4 παραλληλα στον σωληνα και το κυριοτερο αντεχει κιλοβαττ , επισης ειναι αστειο να μας λεει οτι δεν πεφτουν τα στασιμα κατω απο 2,5-1,5 , τη στιγμη που τη δοκιμασαμε (την μεταλικη) με τουλαχιστον 5 γεφυρες και τα στασιμα φτανουν στο 1,1 πανευκολα και ταυτοχρονα εχουμε και μεγιστη ακτινοβολια , πλακα μας κανει ? με τα καλωδιακια θα παιζουμε , και τα στασιμα 1,5-2,5 :confused1: !!!!
Μαλλον για παιχνιδι προκειται κι οχι σοβαρη κατασκευή , ας μας πει και τα db , που ειναι τα db !!!!
ωραιες οι θεωριες και τα σχεδιακια αλλα μαλον γι αυτους που δεν ξεκολιαστηκαν φτιαχνοντας κεραιες , τουλαχιστον εγω και καποιοι αλλοι εχουν καθε δικαιωμα να εχουν αποψη τεκμηριωμενη πανω στο θεμα :cursing: , ''κοψτε στα 10,16 cm'' σιγα μην μας ξεφυγει κανα χιλιοστο και τι θα κανουμε !!!!!!

radioamateur
24-01-10, 19:34
Καλή η ιδέα της γραμμής των 300 Ωμ αλλά αναρωτιέμαι, παράγονται σήμερα τέτοια καλώδια;

http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=133&products_id=934

:w00t:

YouTube- NON TI SCORDAR MAI DI ME feat giusy ferreri RMX MICKY DJ

radios
29-01-10, 19:06
@Γιώργος 231,
Καλησπέρα Γιώργο. Ξανακοίταξα το post #265
εκείνο που έχει τη σύγκριση λ/2 και ... 5/8!
Τι να σου βρε παιδάκι μου! Δε μπορούσα το βράδυ να κλείσω μάτι!
Μα πως είναι δυνατόν; αναρωτιόμουν ξανά και ξανα ...
Πράγματι στη σελίδα αυτή και όπως όλα δίχνουν η λ/2
υπερτερεί του radiator 5/8 και εκεί φυσικά τελειώνουν όλα!!!
ή μήπως όχι; ή μήπως τώρα αρχόζουμε;
Μετά από μια πιο πρεσεχτική ματιά η κεραία αυτή ΔΕΝ είναι η 5/8!!! :crying:
Και τότε ποιά είναι οέο;;;
Η πραγματική 5/8, αγαπητοί μου έχει και ... ράντιαλ!
Που είναι τα ράντιαλ οέο;;;
Έδώ γεννάται ένα θέμα!
Το άρθρο το έγραψε ... άσχετος; ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;
Τώρα όμως, θα με βασανίζει άλλο ερώτημα!
Που είναι τα ράντιαλ ... οέο;;; :confused1:

jeik
29-01-10, 20:05
γιώργο , νομιζωβ οτι απλως ειναι κομενη στα 5/8 αλλα σε σχημα jpole.

radioamateur
31-01-10, 11:29
Αν φτιάξω την j με αλουμίνιο & μεταβλητά στοιχεία δεν θα είναι καλύτερα;Στην περίπτωση αυτή η εξωτερικη διατομή αλουμινιου αλλάζει;
Αν δεν κάνω λάθος στο σχέδιο που αναρτήσατε γίνεται προσαρμογή χωρίς χρήση balun ενώ στην Τεχνική Εκλογή αναφέρεται η χρήση του.
Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος;
Δώστε τα φώτα σας...!!!:thinking:
Ευχαριστώ...!!!

Γιώργος 231
31-01-10, 13:49
Αν φτιάξω την j με αλουμίνιο & μεταβλητά στοιχεία δεν θα είναι καλύτερα;Στην περίπτωση αυτή η εξωτερικη διατομή αλουμινιου αλλάζει;
Αν δεν κάνω λάθος στο σχέδιο που αναρτήσατε γίνεται προσαρμογή χωρίς χρήση balun ενώ στην Τεχνική Εκλογή αναφέρεται η χρήση του.
Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος;
Δώστε τα φώτα σας...!!!:thinking:
Ευχαριστώ...!!!


Δημητρη, αν και η θεωρια λεει, αλλο υλικο, αλλη διαμετρο αρα αλλες διαστασεις, προσωπικα δεν υπολογιζω ουτε συντελεστες ουτε διαμετρο.
Και παντα συντονιζει ... (αντε να εχεις 1 με 2 ποντους διαφορά)

Τωρα σχετικα με το balun, εγω δεν βαζω, και δεν εχω προβλημα.
Βεβαια ο τεχνικος υπευθυνος του wet μου ειπε οτι κακως δεν βαζω,
αλλά αφου η κεραια "παιζει" καλα, και αφου δεν εχω ουτε στασιμα και αφου ολα τα στοιχεια (z μηκα ...κλπ) ειναι ενταξει ... ολα καλα.

Με 2 λογια, η γνωμη μου ειναι, παρε τον τυπο (3/4 λ το μεγαλο, 1/4 το μικρο) και προχωρα.
Και αφου θα εχεις μεταβλητα στοιχεια, αν δεν σου βγει με την μια, θα σου βγει με μικρο αλλαγες.

Μετα την τριτη j pole που κατασκευασα, σημερα, οσες εχει φτιαξει,
δεν χρειαζονται ουτε με την αντισταση ( αποσταση κονεκτορ - βασης κεραιας) να ασχοληθω.

Ερωτησεις
Ποσα watt θα της ριξεις ?
Πως θα βαλεις τον κονεκτορα στο στοιχειο ?
Εχεις αναλυτη ?
Με τι υλικο θα ενωσεις το + του κονεκτορα στο αλλο στοιχειο ?
Μηπως να κατασκευασεις , αυτην που λεω εγω "ανευ κεντρικου στοιχειου" ? (δηλαδη την αορατη )
Αν δεν κατασκευασεις την "αορατη" γιατι δεν παιζεις με χαλκο ?
(προσωπικα με Φ20, και με 1,5 Kwatt, δεν ειχα προβλημα)

radioamateur
31-01-10, 23:40
Σκεφτόμουν να την κατασκευάσω με αλουμίνιο για να μην αγγαρέψω κάποιον να μου την κολλήσει.
Γιώργο οι κοννέκτορες θα μπουν ανάλογα με το τρόπο στήριξης που έχεις αναρτήσει σε φωτογραφία slim zim.
Πρόσφατα είδα και μια παροπλισμένη slim zim της τάξεως των 10 kw.Φανταστείτε στοιχεία χαλκού 4 με 5 cm διάμετρο.Ένα τεράστοιο τρομπόνι.Την εν λόγω κατασκευή την είδα σε γνωστή βιοτεχνία κεραιών FM στην Αθήνα.

Η απόσταση μεταξύ των στοιχείων στις J pole από την εξωτερική διάμετρο των στοιχείων πρέπει να είναι 6-8-10 cm πόσο ακριβώς για να συντονίσει με τη μια;Σε ρωτάω γιατί κάποιος αναγνώστης σε προηγούμενο post αντιμετώπισε πρόβλημα στο συντονισμό και το έλυσε λέει με απομάκρυνση των στοιχείων.Πόση να'ναι η αποσταση των στοιχείων;
Ευχαριστώ!!!

Γιώργος 231
01-02-10, 13:53
Σκεφτόμουν να την κατασκευάσω με αλουμίνιο για να μην αγγαρέψω κάποιον να μου την κολλήσει.

Ρε συ, ο χαλκος, κολλαει και με κερακι ή με οινοπνευμα και βαμβακι.
Βουτα τις γωνιες στην σολτερινη
Αναψε το βαμβακι (κατω απο την σωληνα)
και σε 2 λεπτα αρχισε να κολλας με το κολλητηρι

Γιώργο οι κοννέκτορες θα μπουν ανάλογα με το τρόπο στήριξης που έχεις αναρτήσει σε φωτογραφία slim zim.
Πρόσφατα είδα και μια παροπλισμένη slim zim της τάξεως των 10 kw.Φανταστείτε στοιχεία χαλκού 4 με 5 cm διάμετρο.Ένα τεράστοιο τρομπόνι.Την εν λόγω κατασκευή την είδα σε γνωστή βιοτεχνία κεραιών FM στην Αθήνα.

Και παω στοιχημα οτι αυτη η κεραια ΔΕΝ ΕΙΧΕ BALLON

Η απόσταση μεταξύ των στοιχείων στις J pole από την εξωτερική διάμετρο των στοιχείων πρέπει να είναι 6-8-10 cm πόσο ακριβώς για να συντονίσει με τη μια;Σε ρωτάω γιατί κάποιος αναγνώστης σε προηγούμενο post αντιμετώπισε πρόβλημα στο συντονισμό και το έλυσε λέει με απομάκρυνση των στοιχείων.Πόση να'ναι η αποσταση των στοιχείων;

Η αποσταση μεταξυ 3/4 και 1/4 πρεπει να ειναι (λεμε τωρα) οσο ενα πακετο τσιγαρα ή μια θηκη παλιας κασετας (απο την στενη πλευρα). Αντε ας ειναι και λιγο παραπανω.
Βασικα σου ειπα οτι τωρα δουλευω την j pole και δεν μετραω παρα μονο τα στοιχεια.

υγ
την ωρα που εγραφα το μηνυμα, κατι ετυχε και παω αθηνα. Παρε με τηλεφωνο για να την κανουμε παρεα.

radios
01-02-10, 18:19
Καλησπέρα στη παρέα.
Λοιπόν διάβασα τα σχόλιά σας και θα ανεβάσω μια φωτό
που μόλις τράβηξα για να σας βοηθήσω περισσότερο.
Να σημειώσω μόνο πως κανονικά η SJ και J θέλουν balun ρεύματος, όχι τάσης!
Εγώ κάνω ένα RF CHOKE τυλίγοντας μερικές σπείρες από τη γραμή μεταφοράς.
Θα σας ανεβάσω και τους τύπους για τον ακριβή σχεδιασμό της μάλλον αύριο. :saad:





_______________________________

Που είναι τα ράντιαλ ... οέο;;; :confused1:

Γιώργος 231
01-02-10, 18:50
Γιωργο μια ερωτηση.

Αν το analyzer τα δειχνει ολα αριστα, αν κεραια εκπεμπει καλα (πχ 20 watt εξοδο με υπεροχη ληψη στα 20 χλμ) και αν δεν υπαρχουν στασιμα κι επιστροφες ισχυος, τι θα κερδισω αν κατασκευασω balun ?

ή να το πω καλλιτερα, τι χανω τωρα που δεν εχω balun ?

υγ 1
Η "μεγαλη" jpole που εχω, μου δειχνει στον αναλυτη, τα ιδια αποτελεσματα με οτι καλωδιο και αν την συνδεσω
(rg58, ecoflex10, heliax1/2 και με καποιο Η ....)

υγ 2
Την κεραια την εχω τσεκαρει και με και χωρις καθοδο

Γιώργος 231
02-02-10, 07:12
Mε ολες αυτες τις συμβουλες σχετικα με την χρηση balun και με την εμπειρια μου να μου λεει οτι ολα ειναι μια χαρα, αρχισα να την ψαχνω.

Διαβασα οτι μπορουσα να βρω, και ασφαλες συμπερασμα δεν εβγαλα ακομα.

Ακομα και οι amateurs ρωτανε αν πρεπει να βαλουν στις jpole balun.

Ακουστε τι διαβασα.

1 αν παιζει καλα ασε την ετσι ως εχει
2 αν βγαζεις μικρη ισχυ μην βαλεις balun
3 αν δεν βαλεις balun, τοτε θα εχεις αρεφιασματα και εκπομπη απο το καλωδιο
4 αν εχεις καλες αντιστασεις και 0 στασιμα μην βαλεις balun
5 αν δεν βαλεις balun θα εχεις tvi
6
7
8

Με ολα αυτα, πηρα τηλεφωνο τον τεχνικο υπευθυνο του wet και τον ρωτησα.
Γραφω μονο οτι μπορεσα να καταλαβω, και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.

Χωρις χρηση balun, το καλωδιο (καθοδος) λειτουργει ως radial.
Φυσικα και υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχουν προβληματα με στασιμα και αντιστασεις , αλλά το radial αυτο, ειναι πιθανο να αλλαζει το λοβοδιαγραμμα της κεραιας ! ! ! !
Και στην τελικη ο λοβος μας ΘΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ απο αυτον που εχουμε δει στα βιβλια.

Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση η κεραια μας να ριχνει το σημα στο πουθενα ή και το αντιθετο (και μετα ξυπνησα).

Προσωπικο συμπερασμα,
Αν η κεραια ηταν για χρηση ασυρματου, δεν θα εβαζα balun.
Για τις συχνοτητες που δουλευω, πρεπει να ειμαι σιγουρος οτι δεν πεταω την rf στο πουθενα.
αρα
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ BALUN
(εστω και για δοκιμη, για να δω τις πιθανες διαφορες)

electron
02-02-10, 16:50
Νομίζω ότι δεν πρέπει να περιπλέκουμε τόσο πολύ τα πράγματα σχετικά με το balun. Η θεωρία λέει ότι μας προσφέρει μια ισορροπία μεταξυ της σύνθετης αντίστασης καθόδου και της κεραία μας. Η ονομασία balun από αυτή την ιδιότητα προκύπτει εξάλλου (balance). Στην πράξη και στο διαταύτα τώρα, θα καταθέσω την δική μου εμπειρία από την χρήση του σε απλό δίπολο. Αυτό που έχω να πω είναι ότι με την βοήθειά του κατάφερα ένα δίπολο θεωρητικά υπολογισμένο στην επιθυμητή συχνότητα εκπομπής, να το φέρω με μηδενικά στάσιμα, κόβοντας πόντο πόντο κομμάτια από το balun, το οποίο αρχικά το είχα υπολογίσει βάση τύπων. Δεν μου έκατσε βέβαια βάση αυτών. Από κει και πέρα το μόνο αρνητικό είναι ότι μου προκαλούσε rfιασμα στην κονσόλα μια και ήταν κοντά με το μηχάνημα.Επίσης είχε μια ευαισθησία με την βροχή.Αν και είχα μονώσει τα πάντα μέχρι εκεί που δεν έπερνε πάντα σε βροχή τα στάσιμα τσιμπούσαν. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω γι αυτό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα το νερό επηρέαζε ή αλλιώς άλλαζε, τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του δίπολου. Να σημειώσω ότι το δίπολο ήταν ανοιχτό με balun βραχυκυκλωμένης γραμμής στο ένα άκρο της.

jeik
02-02-10, 18:55
Που να δεις τι γινεται με την exterminator (στο γκαμα ματς) oταν εχει βροχη-υγρασια :w00t: :w00t: , πωλουνται στασιμαααααα , οταν φτιαξει ο καιρος θα ψαξω να βρω πως θα τη μονωσω :001_rolleyes:.

Γιώργος 231
03-02-10, 09:01
Νομίζω ότι δεν πρέπει να περιπλέκουμε τόσο πολύ τα πράγματα σχετικά με το balun. Η θεωρία λέει ότι μας προσφέρει μια ισορροπία μεταξυ της σύνθετης αντίστασης καθόδου και της κεραία μας. Η ονομασία balun από αυτή την ιδιότητα προκύπτει εξάλλου (balance). Στην πράξη και στο διαταύτα τώρα, θα καταθέσω την δική μου εμπειρία από την χρήση του σε απλό δίπολο. Αυτό που έχω να πω είναι ότι με την βοήθειά του κατάφερα ένα δίπολο θεωρητικά υπολογισμένο στην επιθυμητή συχνότητα εκπομπής, να το φέρω με μηδενικά στάσιμα, κόβοντας πόντο πόντο κομμάτια από το balun, το οποίο αρχικά το είχα υπολογίσει βάση τύπων. Δεν μου έκατσε βέβαια βάση αυτών. Από κει και πέρα το μόνο αρνητικό είναι ότι μου προκαλούσε rfιασμα στην κονσόλα μια και ήταν κοντά με το μηχάνημα.Επίσης είχε μια ευαισθησία με την βροχή.Αν και είχα μονώσει τα πάντα μέχρι εκεί που δεν έπερνε πάντα σε βροχή τα στάσιμα τσιμπούσαν. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω γι αυτό είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα το νερό επηρέαζε ή αλλιώς άλλαζε, τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του δίπολου. Να σημειώσω ότι το δίπολο ήταν ανοιχτό με balun βραχυκυκλωμένης γραμμής στο ένα άκρο της.

Γιαννη, εγω καταλαβα ακριβως το αναποδο (απο αυτο που λες)
Δηλαδη, εκτος απο προσαρμογη κεραιας-καλωδιου, το balun λειτουργει (οπως λεει και ο radio-Γιωργος) και ως ρφ τσοκ, αρα με την χρηση του αποφευγεις τα πιθανα αρεφιασματα (αν εχεις). Εκτος αυτου, και με απλη λογικη, αν το καλωδιο λειτουργει ως ραντιαλ .... ο λοβος μας θα ειναι "περιεργος".
Και οταν λεω περιεργος, καταλαβαινω οτι, μπορει να ειναι καλος ή μπορει να ειναι "κακος" (παντα σε σχεση με τις αναγκες μας).

Δεν ξερω, απλα θυμαμαι ενα βραδυ, που ανεβασα την κεραια πιο ψηλα, πιθανον η καθοδος να μην ηταν στο παλαιοτερο σημειο που την ειχα, και σαν αποτελεσμα ειχα, να χασω σε εμβελεια

electron
03-02-10, 16:55
Γιώργο δεν αντιλέγω στην θεωρία του τσοκ, ωστόσο εγώ <υπέφερα> από το rfιασμα και όταν έβρεχε εκεί το πράγμα γινόταν χειρότερο. Δεν ξέρω αλλά στην πιάτσα υπάρχουν διαφορετικών ειδών balun και συνήθως έχουν την μορφή τσοκ. Στην δική μου περίπτωση όμως ήταν μια απλή γραμμή καθόδου, μήκους θεωρητικά λ/4 βραχυκυκλωμένη στο ένα άκρο της. Με αυτή την εφαρμογή εγώ είχα ότι ανέφερα.

Γιώργος 231
05-02-10, 14:23
Γιαννη, θα μπω σε χωραφια που δεν γνωριζω.

Εσυ το balun το εβαλες για να φερεις την αντισταση του ΑΝΟΙΧΤΟΥ διπολου στα 50 ωμ, σωστα ?

Εγω, δεν εχω τετοιο προβλημα. Η j pole ειναι στα 50 ωμ, ομως, επειδη το κεντρικο στοιχειο (του σηματος) ειναι στην γη, πρεπει να το τσοκαρω (βαλω balun)

Για αλλο λογο βαζεις εσυ balun (προσαρμογη) και για αλλο λογο νομιζω οτι πρεπει να βαλω εγω (τσοκαρισμα)

Δηλαδη, απο οτι εχω καταλαβει, με την χρηση balun εχεις, προσαρμογη αντιστασεων, τσοκαρισμα επιστροφης rf (οταν στην κεραια το + ειναι στην γειωση)
Οταν γραφω τσοκαρισμα επιστροφης rf, δεν μιλαω για στασιμα, αλλα για αρεφιασμα συσκευων ηχου και για επηρεασμο του λοβου ακτ/λιας.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ, ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ....

electron
05-02-10, 17:00
Γιώργο θίγεις ένα ζήτημα που σε καμιά αναφορά τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει να αναφέρεται στο internet όταν μιλάμε για λύσεις προσαρμογής. Το balun που εγώ είχα φτιάξει, μια άλλη θεωρία το αναφέρει ως stub. Η διαφορά του stub, όπως αναφέρει και η θεωρία, κατασκευάζεται όπως έγραψα παραπάνω με την διαφορά ότι τοποθετείται κατ ευθείαν στην έξοδο του πομπού παράλληλα με την κάθοδο.
Με τον τρόπο που το εφάρμοσα πέτυχα σώστη προσαρμογή όπως θα είχα ακόμα κι αν το έβαζα μετά την έξοδο του μηχανήματος. Η διαφορά όμως έγκειται στο γεγονός ότι εγώ αφού το έβαλα στο κουτί του δίπολου, εξισορρόπησα και την σύνθετη αντίσταση της καθόδου που προστίθεται μέχρι την κεραία.
Εδώ λοιπόν κάποιος καταλαβαίνει αμέσως ότι επιτυγχάνοντας σωστή προσαρμογή θεωρητικά θα πρέπει να βελτιώνει στάσιμα, rfιασματα, λοβό μια και όλα αυτά πηγάζουν από κακή προσαρμογή. Συνεπώς stub και balun έχει τον ίδιο σκοπό. Το τσοκ που αναφέρεις εσύ ίσως κακώς αναφέρεται από κάποιους balun αν με αυτό εννοούν ότι θέλουνε απλά και μόνο να στραγγαλίσουνε την rf.

jeik
05-02-10, 17:04
Γιώργο , με προλαβες , αυτο σκεφτομουν στο δρομο :001_smile:.
Υπαρχουν 2 διαφορετικες χρησεις απ οτι φαινεται

η μια που εκανε ο Γιάννης ειναι με το καλωδιο που σε καμια περιπτωση δεν αποκλειει την rf να διατρεξει σαν επιστροφη προς την καθοδο (οχι σαν στασιμα), αλλα το φερνει στα 50 ωμ , ειναι οπως το hairpin που ειδα καπου(ενας βραχυκυκλωτηρας σε σχημα Π που προσαρμοζει την αντισταση)

η δευτερη ειναι ο αποκλεισμος της rf να χρησιμοποιησει την καθοδο σαν προεκταση της κεραιας , ως ραντιαλ κλπ κλπ που μπορει οπως λες να επηρεασει τον λωβο

Το πραγμα περιπλεκεται περισοτερο μ αυτο που λες για το + - κλπ , αφου στην rf δεν υπαρχει βραχυκυκλωμα και ταυτοχρονα λογω εναλασομενου σηματος εχουμε αγωγιμωτητα γιατι δεν απαιτειται μπαλουν σε κεραιες με γκαμα ?

οι γκραουντ πλειν ομως το λυνουν αυτο το θεμα :001_huh: , αφου κι εκει κανεις δεν αναφερει την απαιτηση μπαλουν

ΤΟ ΒΡΗΚΑ , ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ Jpole μπαινουν ραντιαλ και τελειωσαμεεεεεεεε :001_smile:, η μηπως λεω αλλο πραγμα :confused1: :confused1:.
ουφφφ μπερδεμααα.

electron
05-02-10, 17:21
Δημήτρη σχετικά με την gp θα μπορούσε και έκει να τεθεί ζήτημα κακής προσαρμογής,ωστόσο αυτό που την κάνει να δουλεύει θαυμάσια χωρίς στάσιμα είναι όπως είπες τα radials που έχει και ειδικότερα το πως αυτά είναι τοποθετημένα στην βάση της (κουκουνάρα). Είναι οι μοίρες που αυτά τοποθετούνται,(60), που κάνουν την gp να μην <μασάει>. Ας δοκιμάσει κάποιος να αλλάξει την γωνιά των παραπάνω και τότε θα διαπιστώσει αυτό που λέω. Η ιδέα να βάλει κάποιος radials στην jpole δεν ξέρω κατά πόσο θα ευσταθούσε και δεν αμφισβητώ τόσο το γεγονός ότι δεν θα καταφέρει να κόψει τα rfiασματα, όσο ότι μπορεί να αλλάξει τον λοβό εκπομπής της. Όπως και να έχει αυτά είναι θέματα προς πειραματισμό, όμως το balun νομίζω ότι ξεκαθαρίσαμε ως ένα σημείο τι κάνει.

Γιώργος 231
05-02-10, 18:08
Αντε τωρα βγαλτε ακρη

http://www.ham-radio.com/k6sti/balun.htm

sigmacom
05-02-10, 21:27
Αντε τωρα βγαλτε ακρη

http://www.ham-radio.com/k6sti/balun.htm
Υπάρχουν πολλοί που "διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους" πάνω σε αυτό το θέμα. Την δική μου θέση την ξέρεις: balun.

Στην σελίδα που παραθέτεις, λέει ακριβώς αυτό και προσπαθεί να εξηγήσει διάφορους τρόπους για να το αποφύγεις. Μάλιστα, επιχειρεί να κάνει ολοκληρωμένες προσομοιώσεις ακτινοβολίας, συμπεριλαμβάνοντας μέσα και το καλώδιο (αντί των κλασσικών προσομοιώσεων που δείχνουν μόνο το pattern της κεραίας). Δυστυχώς για την περίπτωση εδώ, αναφέρεται σε yagi και όχι σε J-pole.

Πάμε σε κάποιον που έκανε αντίστοιχη έρευνα με J-Pole:
http://www.w8ji.com/end-fed_vertical_j-pole_and_horizontal_zepp.htm

Ο κύριος εν ολίγοις λέει ότι σε μια J-Pole με unbalanced direct feeding χωρίς balun, βάζοντας το κεντρικό του καλωδίου στο κοντό στοιχείο της J-Pole και την γείωση του καλωδίου στο μακρύ στοιχείο της J-Pole, το λοβοδιάγραμμα γίνεται έτσι:
http://www.w8ji.com/images/Zepp/end-fe14.gif
όπου μας λέει ότι στις 0 μοίρες (ορίζοντας) θα παίρνουμε -6dB από την μέγιστη EiRP, η οποία μέγιστη EiRP πηγαίνει στον Θεό, καθ' ότι βρίσκεται στις -28 μοίρες!
Βεβαίως, έχουμε και ένα δεύτερο sidelobe στις +20 μοίρες περίπου (κάτω από τον ορίζοντα δηλαδή), όπου παίρνουμε -1dB από την μέγιστη EiRP.





Αντίθετα, αν το κεντρικό του καλωδίου συνδεθεί στο μακρύ στοιχείο της J-Pole και η γείωση του καλωδίου στο κοντό στοιχείο της J-Pole, το λοβοδιάγραμμα γίνεται έτσι:
http://www.w8ji.com/images/Zepp/end-fe13.gif
όπου μας λέει ότι στις 0 μοίρες (ορίζοντας) θα παίρνουμε -1dB από την μέγιστη EiRP, η οποία μέγιστη EiRP βρίσκεται στις -10 μοίρες.


Αποσπάσματα από μια άλλη σελίδα
http://www.iw5edi.com/ham-radio/?j-pole-antennas,76

The ARRL Antenna Book does not recommend feeding the shorted-stub version directly with 50 ohm coaxial, citing less than optimum results, a lack of reproducibility and heavy coupling with nearby objects.
Co-axial cable is an unbalanced feedline, and it will radiate from the outer shield and affect the radiation characteristics of the antenna. Therefore, if co-axial cable is used as the feedline then a choke or balun is recommended.Γενικώς, J-Pole+ομοαξονικό=θέλει balun.


Εγώ αυτό που ξέρω, αυτό που έμαθα και κάποτε δοκίμασα με την J-pole, είναι ότι θέλει balanced feeding. Πράγμα που σημαίνει ότι το κλασσικό ομοαξονικό καλωδιάκι που είναι unbalanced, δεν κάνει. Κάνοντας το σπείρες, απλά εμποδίζεις το καλώδιο να συμμετέχει ως μέρος της κεραίας, δεν τροφοδοτείς απολύτως σωστά την J-Pole, θες πραγματικό balun 4:1.
Για ένα τέτοιο balun (BALanced-to-UNbalanced, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι ομοαξονικού καλώδιου λ/2 * VF, με την εξής συνδεσμολογία:
http://images.hevirred.multiply.com/image/TFs49FNV46Pk9WftbWJBQg/photos/1M/300x300/35/4-is-to-1-coaxial-balun.JPG?et=7wUryVXFnZykmJur7nBgbQ&nmid=0
http://hevirred.multiply.com/journal/item/20/Homebrew_your_41_Coaxial_Balun

Γιώργος 231
06-02-10, 00:19
Γεια σου Στελιο,

μια παρατηρηση, με balun η ανευ, κανενα απο τα παρακατω λοβοδιαγραματα δεν μοιαζουν με αυτα που εχω δει, που αφορουν την j pole.

electron
06-02-10, 09:52
Εγώ αυτό που ξέρω, αυτό που έμαθα και κάποτε δοκίμασα με την J-pole, είναι ότι θέλει balanced feeding. Πράγμα που σημαίνει ότι το κλασσικό ομοαξονικό καλωδιάκι που είναι unbalanced, δεν κάνει. Κάνοντας το σπείρες, απλά εμποδίζεις το καλώδιο να συμμετέχει ως μέρος της κεραίας, δεν τροφοδοτείς απολύτως σωστά την J-Pole, θες πραγματικό balun 4:1.
Για ένα τέτοιο balun (BALanced-to-UNbalanced, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα κομμάτι ομοαξονικού καλώδιου λ/2 * VF, με την εξής συνδεσμολογία:
http://images.hevirred.multiply.com/image/TFs49FNV46Pk9WftbWJBQg/photos/1M/300x300/35/4-is-to-1-coaxial-balun.JPG?et=7wUryVXFnZykmJur7nBgbQ&nmid=0
http://hevirred.multiply.com/journal/item/20/Homebrew_your_41_Coaxial_Balun

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο Στέλιο. Όπως προείπα και γω, πολλοί θεωρούν balun το να κάνουν μερικές σπείρες της ίδιας της καθόδου. Όπως προκύπτει όμως, το μόνο που καταφέρνουν είναι να φτιάξουν απλά και μόνο ένα rf τσοκ.

Γιώργος 231
06-02-10, 10:26
Ωραια :bored: , βγηκε αποτελεσμα ...

ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΦΤΟΥ ΚΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. :cursing:

Αντε τωρα να βαζω baluns και να ξαναδοκιμαζω ..... :crying:

jeik
06-02-10, 11:15
Στελιο , η jpole δηλαδη εχει 300 ωμ ?

Γιώργος 231
06-02-10, 11:17
Στελιο , η jpole δηλαδη εχει 300 ωμ ?

Οχι η jpole εχει οσα την ρυθμισεις.

ReFas
06-02-10, 11:59
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον συνάδελφο Στέλιο. Όπως προείπα και γω, πολλοί θεωρούν balun το να κάνουν μερικές σπείρες της ίδιας της καθόδου. Όπως προκύπτει όμως, το μόνο που καταφέρνουν είναι να φτιάξουν απλά και μόνο ένα rf τσοκ.

Καλημέρα στη παρέα :001_smile:

Αν είναι έτσι τότε γιατί αναφέρεται σαν balun στις πιο κάτω φωτογραφίες?

Να πώ και εγώ τη γνώμη μου απο τη δικιά μου πραγματικότητα

Ο πρωταρχικός σκοπός που βάζουμε ενα balun δέν είναι ούτε για να ρίξουμε τα στάσιμα ούτε για να πετύχουμαι προσαρμογή άσχετα που μπορεί ταυτόχρονα να πετύχει και αυτό.
Το balun είναι μια "κατασκευή" που μας επιτρέπει να συνδέσουμε ενα ομοαξονικό (unbalanced line) καλώδιο σε μια κεραία που κανονικά θέλει συμμετρική γραμμή (balanced line) η ακόμα και στην ίδια τη συμμετρική γραμμή αν χρησιμοποιείται για κάποιο μήκος τέτοια.
Στη ground plane l/4 τα ραντιαλ είναι και αυτά ενα choke balun εφ'όσον είναι σε ηλεκτρικό μήκος λ/4 και εφ'όσον είναι και αρκετά (πάνω απο 3 η 4) 8 π.χ.
Το gamma-match δεν χρειάζεται balun γιατί ο τρόπος συνδεσής του επιτρέπει αυτό ακριβώς, να μπορεί να συνδεθεί ενα ομοαξονικό καλώδιο σε μία κεραία.

Αυτά για την ώρα γιατί είναι και δύσκολο να γράφεις πατώντας ένα ένα πλήκτρο...:001_rolleyes:

Οι φωτογραφίες είναι απο το βιβλίο Antennas - 3η έκδοση.

electron
06-02-10, 13:18
Νίκο όταν όμως λέμε ότι χρησιμοποιούμε το Balun για την σύνδεση μιας συμμετρικής κεραίας με μια ασύμμετρη γραμμή μεταφοράς τι εννοούμε; Ποιά η έννοια της συμμετρίας ή της ασυμμετρίας σε κεραίες και γραμμές;
Το ομοαξονικό καλώδιο είναι όπως λέμε ασύμμετρο. Αυτό σημαίνει ότι αν συνδεθεί με μια συμμετρική κεραία τότε εξ αιτίας του επιδερμικού φαινομένου, ρεύμα θα αρχίσει να ρέει και στον εξωτερικό αγωγό του καλωδίου (μπλεντάζ). Μέρος του παραπάνω ρεύματος θα περάσει στην κεραία μας και αυτό θα προκαλέσει την μεταβολή του ρεύματος του πεδίου που εκπέμπεται. Αρά ο σκοπός του balun είναι να προσαρμόσουμε μια κεραία με μια ασύμμετρη γραμμή μεταφοράς.

sigmacom
06-02-10, 16:35
Ωραια :bored: , βγηκε αποτελεσμα ...

ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΦΤΟΥ ΚΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. :cursing:

Αντε τωρα να βαζω baluns και να ξαναδοκιμαζω ..... :crying:
Γιώργο, τι περίμενες? Η J-Pole είναι μονόπολο. Αν δεν απομονώσεις το καλώδιο, θα εμπλακεί ως γείωση και -συγχαρητήρια- θα έχεις ένα δίπολο!

Γιώργος 231
06-02-10, 17:52
το καλώδιο, θα εμπλακεί ως γείωση και -συγχαρητήρια- θα έχεις ένα δίπολο!

Δυστυχως, με τα λεγομενα σου, το καταλαβα ....

Τελικως θα παιξω με την κολινεαρ και στον ελευθερο χρονο μου, θα την ψαξω με τα baluns.

Στο σχεδιο balun που εβαλες παρακατω, μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα πως να το συνδεσω πανω στην κεραια ?
Να σου υπενθυμισω οτι μιλαω για 1,5 Kwatt

ReFas
06-02-10, 19:48
Νίκο όταν όμως λέμε ότι χρησιμοποιούμε το Balun για την σύνδεση μιας συμμετρικής κεραίας με μια ασύμμετρη γραμμή μεταφοράς τι εννοούμε; Ποιά η έννοια της συμμετρίας ή της ασυμμετρίας σε κεραίες και γραμμές;
Εχει να κάνει με τη τάση σε σχέση με τη γη.
Στη παράλληλη γραμμή στους δυο αγωγούς ρέει ρεύμα ίδιας έντασης και αντίθετης φάσης.Το δυναμικό στους δυο αγωγούς σε σχέση με τη γή είναι ίδιο, είναι μια συμμετρική γραμμή ως προς τη γη.
Στο ομοαξονικό έχουμε όλο το δυναμικό στον κεντρικό αγωγό και ο εξωτερικός αγωγός έχει ίδιο δυναμικό με τη γή, είναι δυο αγωγοί με διαφορετικό δυναμικό ως πρός τη γή, ασύμμετροι δηλαδή.
Το ίδιο συμβαίνει με τις κεραίες, ένα ευθύγραμμο σύρμα τροφοδοτημένο με γαμα ματς συνδέει το ομοαξονικό όπως πρέπει. Δηλαδή ο εξωτερικός αγωγός συνδέεται σε σημείο με μηδεν δυναμικό ως προς τη γή ενώ ο κεντρικός σε κάποιο σημείο με κάποιο δυναμικό άλλο απο 0. Αν η αντίσταση στο σημείο που θα συνδεθεί το κεντρικό είναι κοντά στα 50Ω τότε τα στάσιμα θα είναι στο 1 αν όχι θα είναι ανάλογα παραπάνω. Προσοχή όμως, το ότι έχουμε στάσιμα δε σημαίνει οτι το καλώδιο δεν έχει συνδεθεί σωστά, τα στάσιμα είναι στο εσωτερικό του ομοαξονικού, καμία σχέση με rfιασματα και άλλες μυθοπλασίες.
Σε αντίθεση με ενα ευθύγραμμο σύρμα τροφοδοτημένο στη μέση. Θα πρέπει αν έχουμε ομοαξονικό να βρούμε "τρόπο" για να μην αφήσουμε ρεύμα να κυλίσει στην εξωτερική πλευρά του ομοαξονικού.
Aυτο ακριβώς κάνουν οι διάφοροι τύποι balun.





Το ομοαξονικό καλώδιο είναι όπως λέμε ασύμμετρο. Αυτό σημαίνει ότι αν συνδεθεί με μια συμμετρική κεραία τότε εξ αιτίας του επιδερμικού φαινομένου, ρεύμα θα αρχίσει να ρέει και στον εξωτερικό αγωγό του καλωδίου (μπλεντάζ). Μέρος του παραπάνω ρεύματος θα περάσει στην κεραία μας και αυτό θα προκαλέσει την μεταβολή του ρεύματος του πεδίου που εκπέμπεται. Αρά ο σκοπός του balun είναι να προσαρμόσουμε μια κεραία με μια ασύμμετρη γραμμή μεταφοράς.

To προσαρμόσουμε όμως δεν έχει να κάνει με αντιστάσεις όπως προείπα πιο πάνω.
Αν θες να το σκεφτείς πιο πολύ αντίστοιχο υπάρχει στο audio με τις ζυγισμένες και αζύγιστες εξόδους εισόδους.
στη μια περιπτωση έχουμε ζυγισμένες γραμμές και στην άλλη ομοαξονικά, και οι προσαρμογές απο το ενα συστημα στο άλλο γίνεται με μετασχηματιστές η διάφορα κυκλώματα τελεστικών κτλ.
Στην RF γίνεται με balun :001_smile:

electron
06-02-10, 21:43
Νίκο έχω την εντύπωση ότι λέμε τα ίδια με άλλα λόγια. Η προσαρμογή όντως δεν έχει να κάνει με αντίσταση με την έννοια που εννοούμε όταν αναφερομαστε σε πραγματικές αντιστάσεις. Η αντίσταση στα rf έχει μιγαδική έννοια, επομένως τις προσαρμόζουμε με <μετασχηματιστές> τύπου balun.
Το αποτέλεσμα αυτής της προσαρμογής θεωρητικά θα βελτιστοποιήσει στάσιμα και κατ επέκταση λοβούς εκπομπής κλπ.

electron
06-02-10, 22:20
Παραθέτω και ένα σχετικό pdf.

Γιώργος 231
07-02-10, 12:10
Coaxial Balun

This Balun, (adapter from Balanced Line to Unbalanced Line and vice versa), use one section of &#188; wavelength and one of &#190; wavelength in coaxial cable.
This device requires that the electrical length of both sections include the &#188; wavelength coaxial transformer.
The unbalanced impedance value has exactly the same value of the coaxial cable. For this reasons the name is just 1:1 balun but the purpose of this device is to match any impedance value.
The length difference between the &#188; wavelength and the &#190; wavelength sections provides the necessary 180° degrees electrical phase-shift, as required, for ex. from the open dipole radiator.
Since the narrow bandwidth, this balun is well suited for the monobander antenna only, therefore is particularly indicated to couple the radiator of the VHF/UHF Yagi-Uda antenna, but is possible to use successfully in the HF also.
Remember to take account of the electrical length of the coaxial cable, the speed factor (ex. 0,659 for the RG58, but it depends on the own cable speed factor). So please, use your own particular cable specifications.
Instead of the 1:1 Balun, is possible to couple the 50 or 75 Ohm unbalanced Line or with any unbalanced line to any balanced Impedance value. To do it, is enough to replace the two &#188; wavelength pair's transformer with two sections, always of coaxial line, at calculated value. This is better understood from the figure given like immediate explanation as the 1:1 Balun example.

http://www.arisanremo.it/soci/ospiti/i0qm/balun.gif
As shown in the balun image, the 1:1 balun is done by the

[ &#188; W L * V c ] coax cable section of Z c impedance;
and the
[ &#190; W L * V c ] coax cable section of Z c impedance;
which is refolded three times in order to obtain the same physical length of the shortest section, this is not the electrical requirement, then it is for practical layout convenience only.

WL is the Wave Length; WL = ( constant light speed / frequency )
Vc is the Velocity constant or propagation speed factor in the coax cable; i.e. the electrical length.

The mathematical simplified formulae for the calculation is simply:

Z c = s q r t ( Z o * Z i ) { Z c is the Impedance value in the coaxial cable }
Z o = ( Z c * Z c ) / Z i { Z o is the resistive impedance at antenna balanced value }
Z i = ( Z c * Z c ) / Z o { Z i is the final unbalanced value seen at the Rx/Tx coaxial line }

Γιώργος 231
07-02-10, 12:14
Δειτε παρακαλω το παρακατω σχεδιο balun.

Ξερει κανεις αν δουλευει ?

Και αν δουλευει, θα ηθελα να ριξετε καμια ιδεα κατασκευης. Δεν ριχνω 50 watt, ουτε εχω την ανεση να παιξω με RG58.

ReFas
07-02-10, 14:10
Νίκο έχω την εντύπωση ότι λέμε τα ίδια με άλλα λόγια. Η προσαρμογή όντως δεν έχει να κάνει με αντίσταση με την έννοια που εννοούμε όταν αναφερομαστε σε πραγματικές αντιστάσεις. Η αντίσταση στα rf έχει μιγαδική έννοια, επομένως τις προσαρμόζουμε με <μετασχηματιστές> τύπου balun.
Το αποτέλεσμα αυτής της προσαρμογής θεωρητικά θα βελτιστοποιήσει στάσιμα και κατ επέκταση λοβούς εκπομπής κλπ.

Γιάννη το έχουμε ξανασυζητήσει και λέμε διαφορετικά πράγματα πάντα, δε λέμε το ίδιο. :001_smile:
Η αντίσταση στην RF δεν είναι μόνο μιγαδική, μπορεί να είναι και "πραγματική" όπως λες.
Εγω προτιμώ τον όρο ωμική.
Ενα τεχνητό φορτίο (dummy load) είναι κατά μεγάλη προσέγγιση καθαρή ωμική αντίσταση χωρίς μιγαδικό μέρος, 50+j0 Ω. Παρομοίως ενα ευθύγραμμο σύρμα με ηλεκτρικό μήκος λ/2 τροφοδοτημένο στη μέση έχει περίπου 72Ω αντίσταση, ωμική αντίσταση όχι μιγαδική.
Αυτό πρόσεξε μόνο στη συχνότητα συντονισμού, στη συχνότητα δηλαδή που το ηλεκτρικό μήκος είναι λ/2, οι χωρητικές και επαγωγικές αντιστάσεις αλληλοεξουδετερώνονται και μένει μόνο μια ωμική αντίσταση περίπου 72Ω.
(δεν μετριέται με πολύμετρο, δεν ισχύει σε dc τάση, ισχύει μόνο στη συχνότητα συντονισμού)
Πάει αυτό.

Για το balun, μια προσπάθεια ακόμη... δες στη φώτο που βάζω.
Το αριστερό κομμάτι είναι το ασύμμετρο (unbalanced) στο κεντρικό η τάση και ο εξωτερικός στη γη.
Στο δεξιό του καλωδίου έχουμε και το κεντρικό και το εξωτερικό πάνω απο τη γη (floating) έχουν και τα δυο τάση (μιλάμε πάντα για RF τάση).
Αν βάλουμε μια αντίσταση 50Ω ωμική-καθαρή ανάμεσα στα 1 και 2 και το καλώδιο μας είναι 50Ω τότε στην είσοδο στο αριστερό θα έχουμε 50Ω.
Καμία μεταβολή αντίστασης, έχουμε όμως φτιάξει ενα balun, ενα δυκτίωμα που μας επιτρέπει ενα ασύμμετρο σύστημα στα αριστερά να δουλέψει με ενα συμμετρικό στα δεξιά.
Αν δε θέλουμε το καλώδιο να μην έχει μήκος λ/4 μπορούμε να βάλουμε μικρότερο με κάποιες χάντρες φερίτη όμως περασμένες στο καλώδιο, θα μας κάνει την ίδια δουλειά.

(λίγα ακόμα σε επόμενο μήνυμα και για το pdf που έβαλες).

sigmacom
07-02-10, 14:14
Γιώργο, θυμάμαι (πάνε χρόνια όμως) ότι το είχα φτιάξει με RG214 έτσι:

http://img27.imageshack.us/img27/7573/balun.gif (http://img27.imageshack.us/i/balun.gif/)

Το έκανα πρόχειρα στο paint, νομίζω όμως ότι είναι κατατοπιστικό.
Το σχέδιο που ανέβασες, κάνει το ίδιο πράγμα. Αποδίδει δυο κλάδους με διαφορά φάσης 180 μοίρες μεταξύ τους.

electron
07-02-10, 16:16
Νίκο θυμάμαι την κουβέντα που είχαμε κάνει πριν 2 χρόνια και πάλι είχαμε μια <διαφορά φάσης> σε αυτά που λέγαμε.:001_smile:
Δεν διαφωνώ στο παραπάνω post σου, ωστόσο όταν η θεωρία λέει ότι ένα ανοιχτό δίπολο με ένα ομοαξονικό καλώδιο έχουν την ίδια αντίσταση, αλλά με το τελευταίο να είναι ασύμμετρο, αν δεν φροντίσουμε να εξισσοροπήσουμε αυτή την ασυμμετρία, τότε θα επιρεαστεί άμεσα η σύνθετη αντίσταση του δίπολου, με αποτέλεσμα να αλλάξει η συνολική συμπεριφορά ακτινοβολίας του. Από αυτό και μόνο γίνεται αντιληπτό ότι ενώ αρχικά δεν τίθεται θέμα διαφορετικών αντιστάσεων, δίπολο 73Ωμ καλώδιο ομοίως το ίδιο, η ιδιαιτερότητα του τελευταίου κάνει το δίπολο να αλλάζει την αντίστασή του.

ReFas
07-02-10, 17:40
Παραθέτω και ένα σχετικό pdf.

Αυτό που περιγράφεται σαν ασύμμετρη τροφοδοσία στο κείμενο που έβαλες δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε.
Είναι το off center όπως λένε και για μένα πιο σωστά έπρεπε να γραφτεί σαν "εκτός κέντρου" τροφοδότηση ή ίσως "παράκεντρη" τροφοδότηση.
Άλλο πράγμα η συμμετρία ως προς τη γή και άλλο η συμμετρία ως προς το κέντρο της κεραίας.

electron
07-02-10, 18:00
Τότε εκεί τίθεται και η διαφορά των όσων λέμε. Στα fm όμως όταν μιλάμε για συμμετρία συνήθως εννοούμε αυτή ως προς το κέντρο του δίπολου. Αν αναφερόμασταν στα HF εκεί θα μπορούσαμε να μιλάμε για κεραίες τροφοδοτούμενες στην άκρη τους με αναφορά την γή που συνηθώς ενισχύεται τεχνητά με πλέγμα γειώσεως.

ReFas
07-02-10, 18:29
Νίκο θυμάμαι την κουβέντα που είχαμε κάνει πριν 2 χρόνια και πάλι είχαμε μια <διαφορά φάσης> σε αυτά που λέγαμε.:001_smile:
Δεν διαφωνώ στο παραπάνω post σου, ωστόσο όταν η θεωρία λέει ότι ένα ανοιχτό δίπολο με ένα ομοαξονικό καλώδιο έχουν την ίδια αντίσταση, αλλά με το τελευταίο να είναι ασύμμετρο, αν δεν φροντίσουμε να εξισσοροπήσουμε αυτή την ασυμμετρία, τότε θα επιρεαστεί άμεσα η σύνθετη αντίσταση του δίπολου, με αποτέλεσμα να αλλάξει η συνολική συμπεριφορά ακτινοβολίας του. Από αυτό και μόνο γίνεται αντιληπτό ότι ενώ αρχικά δεν τίθεται θέμα διαφορετικών αντιστάσεων, δίπολο 73Ωμ καλώδιο ομοίως το ίδιο, η ιδιαιτερότητα του τελευταίου κάνει το δίπολο να αλλάζει την αντίστασή του.

Το αν θα επηρεάσει το καλώδιο τη λειτουργία του λ/2 διπόλου εξαρτάται απο το μήκος του καλωδίου και απο τη διαδρομή του καλωδίου.
Οι περισσότερες πιθανότητες είναι να επηρεαστεί.
Ακόμα και σε μια ground plane λ/4 που υποτίθεται δεν έχει προβλημα με το ομοαξονικό, αν τα ραντιαλ δέν είναι αρκετα σε αριθμό και ρυθμισμένα σωστά στο μήκος, μπορεί να αφήσουν να κυλίσει ρεύμα στον εξωτερικό αγωγό του καλωδίου με αποτέλεσμα απο τη μία να χαλάσει η ακτινοβολία σε κάποιο βαθμό και απο την άλλη η αντίσταση της κεραίας.
Το τελευταίο μπορουμε να το διαπιστώσουμε αν κόβοντας λίγο λίγο το καλώδιο παρατηρήσουμε αλλαγή στα στάσιμα μας.


Για να μη χάνουμαι και το νόημα σε αυτά που λέμε η διαφωνία μου έγκειται στο ότι βάζουμε το balun για να κάνουμε προσαρμογή αντιστάσεων άσχετα που μπορεί ταυτόχρονα να γίνει και αυτό.
Για παράδειγμα αν συνδέσουμε σε μια κεραία μήκος λ/2 ενα ομοαξονικό 50Ω και έχουμε περάσει στο ομοαξονικό μερικές χάντρες φερίτη τότε θα έχουμε φτιάξει ενα balun 1:1
Δεν θα έχουμε πρόβλημα να κυλίσει ρεύμα απο τη κεραία στο εξωτερικό του καλωδίου, η συμμετρία της κεραίας δεν θα χαλάσει και η κεραία θα εκπέμπει σωστά.
Τα στάσιμα θα είναι 1,4:1 κάτι ασήμαντο απο πλευράς απωλειών.

electron
07-02-10, 18:49
Νίκο αντιληπτή η διαφωνία σου παρόλα αυτά θεωρώ περσσότερο σημαντικό την επίτευξη της προσαρμογής καθοδου κεραίας τουλάχιστον όσον αφορά τα fm,(τροφοδότηση στο κέντρο).
Σχετικά με την gp συμφωνώ στα λεγόμενά σου και όπως προείπα παίζει ρόλο και η γωνία των radials.

Γιώργος 231
07-02-10, 23:43
Γιώργο, θυμάμαι (πάνε χρόνια όμως) ότι το είχα φτιάξει με RG214 έτσι:

http://img27.imageshack.us/img27/7573/balun.gif (http://img27.imageshack.us/i/balun.gif/)

Το έκανα πρόχειρα στο paint, νομίζω όμως ότι είναι κατατοπιστικό.
Το σχέδιο που ανέβασες, κάνει το ίδιο πράγμα. Αποδίδει δυο κλάδους με διαφορά φάσης 180 μοίρες μεταξύ τους.

Στελιο μια ερωτηση,
τα σημεια Α και Β θα ειναι τα στοιχεια της κεραιας ?

Δηλαδη το Α θα ειναι το 3/4 και το Β το 1/4 ?

ή τα Α και Β θα θα ενωθουν με ενα αρσενικο Ν το οποιο θα βιδωθει στο Ν θηλυκο κονεκτορα της κεραιας που υπαρχει αυτην την στιγμη ?

Νομιζω πως η πρωτη σκεψη (bold) ειναι η σωστη.
Αν λοιπον τα Α και Β ειναι τα στοιχεια της κεραιας, η λαμαρινα του balun, που υπαρχουν τα θηλυκα Ν, θα ειναι στον αερα ?

Στο καλωδιο λ/2, θα πρεπει να υπολογισω και το v.f, σωστα ?

Στο balun αυτο, το τμημα (καλωδιο) λ/2, θα πρεπει να ειναι "χυμα" ?
ή θα πρεπει να κανει κυκλους ?
Αν ειναι χυμα, θα πρεπει να "τρεχει" κατω απο την κεραια ή στο πλαι ?

υγ
αν τα Α & Β ειναι οι πολοι της κεραιας, και η λαμαρινα του balun δεν πιανει καπου στην κεραια, τοτε η γειωση (εξωτερικο μπλενταζ) του καλωδιου δεν θα ακουμπα πουθενα την κεραια ! ! ! !

sigmacom
08-02-10, 01:45
Μία ερώτηση??? :001_tongue:

Ναί, τα σημεια Α και Β θα ειναι τα στοιχεια της κεραιας, το Α θα ειναι το 3/4 και το Β το 1/4.
Ναί, η λαμαρινα του balun, που υπαρχουν τα θηλυκα Ν, θα ειναι στον αερα.
Ναί, στο καλωδιο λ/2, θα πρεπει να υπολογισεις και το vf.
Ναί, στο balun αυτο, το τμημα (καλωδιο) λ/2, θα πρεπει να ειναι "χυμα", να "τρεχει" κατω απο την κεραια.
Ναί, η λαμαρινα του balun δεν πιανει καπου στην κεραια, η γειωση (εξωτερικο μπλενταζ) του καλωδιου δεν θα ακουμπα πουθενα την κεραια.

Γιώργος 231
08-02-10, 02:05
Τετραγωνες κουβεντες ..... :wiink:

Ωραια ξεκιναω αυριο το balun,
(ευτυχως εχω και λ/2 - απ την κολινεαρ)

ερωτηση,
λες να μου αλλαξει ο συντονισμος και τα στασιμα ?
λες να πρεπει να ξαναπαιξω με την αντισταση της κεραιας ?

EΡΩΤΗΣΗ (Μην βαρας )
Αν το τμημα του λ/2, δεν το κανω με καλωδιο αλλα με συρμα κυκλικο (με καποιες σπειρες - πηνιο) θα πετυχω τιποτα ?
Πως μπορω να δω , αν τρεχει rf στο καλωδιο (δηλαδη αν θα λειτουργει ως radial) ?

sigmacom
08-02-10, 17:05
- Ναί, θα σου αλλάξει ο συντονισμός και τα στάσιμα.
- Τι εννοείς να "ξαναπαίξεις με την αντίσταση της κεραίας"?
- Κανονικό ομοαξονικό καλώδιο λ/2*VF να βάλεις, όχι σύρμα!!!
- Δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή κάποιο άμεσο τρόπο να δεις αν "τρέχει" RF.

radioamateur
27-06-10, 15:52
[/URL]
http://img195.imageshack.us/img195/9905/355page11.jpg (http://imageshack.us)
[URL]http://img716.imageshack.us/img716/5597/355page12.jpg
:w00t:

spa
27-06-10, 16:03
καλησπερα radioamateur ωραιο σχεδιο για κεραια ανεβασεσ

radioamateur
27-06-10, 18:03
Να'σαι καλά φίλε...

:thinking:

mits
03-08-10, 20:23
Κυκλοφόρησε και στο εμπόριο!

http://cgi.ebay.com/FM-BROADCAST-ANTENNA-88-108-MHZ-1-5-KW-J-POLE-NEW-/180479211420?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0566379c

Γιώργος 231
05-08-10, 11:35
Στην σελιδα αυτη γραφουν τα παρακατω

1500 watts! ΜΕ SO - 239 connector

χχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχχχχααααααα

Bandwidth of 6 MHZ
:lool:
(ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΡΟΣ 6 Μεγ. Τωρα βεβαια αν εχεις στατιμα ειναι άλλο θεμα)

radioamateur
05-08-10, 22:50
Με τι κατάλληλες πειραγμένες προστασίες... όλα λειτουργούν....και με στάσιμα 2...!!!

Δεν πιστεύω ο τύπος να έχει βάλει στόχο να κάνει σεφτέ στις εταιρείες παραγωγής μηχανημάτων εκπομπής...
Με την ευκαιρία κοννέκτορες με τεφλον SO-239 & pl259 μπορούμε να βρούμε εντός Ελλάδος ή θα πρέπει να αποτανθώ στο ΔΝΤ;

mits
07-08-10, 01:31
Στην σελιδα αυτη γραφουν τα παρακατω

1500 watts! ΜΕ SO - 239 connector

χχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχχχχααααααα

Bandwidth of 6 MHZ
:lool:
(ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΥΡΟΣ 6 Μεγ. Τωρα βεβαια αν εχεις στατιμα ειναι άλλο θεμα)

Το είδα κι εγώ και μου έκανε εντύπωση, βασικά την πουλάει ακριβά για δύο σωλήνες βαμμένους. Γιώργο μήπως να το σκεφτείς να τη βγάλεις στην παραγωγή; -:)

radioamateur
07-08-10, 18:48
Το είδα κι εγώ και μου έκανε εντύπωση, βασικά την πουλάει ακριβά για δύο σωλήνες βαμμένους. Γιώργο μήπως να το σκεφτείς να τη βγάλεις στην παραγωγή; -:)

O τύπος με το μουσειακό site εντός Ελλάδος πόσο την πουλά;Λόγω κρίσης θα την χαρίζει στην διπλάστια τιμή και βάλε....Τι να πω...

FOTIS 1525
05-10-10, 11:45
ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ,ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΣΗ,ΠΟΙΑ ΝΑ
ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ??? ΤΗΝ J POLE Η ΤΗΝ SLIM JIM??ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ FORUS ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ GP ΜΕ TEFLON ΚΑΙ 8 RADIALS ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ [ΤΟ 1984]
Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΜΕ 1.1 ΣΤΑΣΙΜΑ [HANSEN H ΓΕΦΥΡΑ] ΑΛΛΑ ΜΕ 30 WATTS MOY ΔΙΝΕΙ
ΕΜΒΕΛΕΙΑ 10 ΧΛΜ ΚΑΙ ΜΕ 300 WATTS ΜΟΛΙΣ 15 ΧΛΜ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΜΠΟ ΜΕ ΛΙΓΟΥΣ ΛΟΦΟΥΣ.

Γιώργος 231
05-10-10, 12:03
ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ,ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΘΕΣΗ,ΠΟΙΑ ΝΑ
ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ??? ΤΗΝ J POLE Η ΤΗΝ SLIM JIM??ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ FORUS ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ GP ΜΕ TEFLON ΚΑΙ 8 RADIALS ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ [ΤΟ 1984]
Η ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΜΕ 1.1 ΣΤΑΣΙΜΑ [HANSEN H ΓΕΦΥΡΑ] ΑΛΛΑ ΜΕ 30 WATTS MOY ΔΙΝΕΙ
ΕΜΒΕΛΕΙΑ 10 ΧΛΜ ΚΑΙ ΜΕ 300 WATTS ΜΟΛΙΣ 15 ΧΛΜ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΜΠΟ ΜΕ ΛΙΓΟΥΣ ΛΟΦΟΥΣ.

Φωτη,
29 κατασκευαστες/ δοκιμαστες , κεραιων, συνιστουν J POLE,

Tυχερε, με την συμβουλη μου, κερδισες και εκανες οικονομια σε βενζινες .....

υγ
το προσφατα (84) .... ειναι το καλλιτερο

FOTIS 1525
05-10-10, 12:38
.....29 κατασκευαστες/ δοκιμαστες , κεραιων, συνιστουν J POLE.....

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΘΑΡΗ" Η ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΤΥΠΟΥ "ΙΣΤΟΚΕΡΑΙΑ" ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ
ΠΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ FORUM [ΕΚΠΟΜΠΗ ΜΕ ΙΣΤΟ]

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

FOTIS 1525
05-10-10, 12:53
ΠΑΝΤΩΣ... ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ
Ο ΠΕΤΡΟΣ......[ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ, ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ, ΜΕ
ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ,....ΚΑΙ ΜΕ SITE ΟΠΟΥ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ
ΠΛΕΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΥΛΙΚΟ] ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ SLIMJIM ME THN ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ
"ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ 3 ΔΙΠΟΛΑ ΣΕ ΖΕΥΞΗ, ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΑΝ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙΣ, ΣΕ
ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΕΔΑΦΟΣ"

ΕΓΩ ΛΕΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΗ

Γιώργος 231
05-10-10, 12:53
Οπως και να την κανεις .... δουλευει.
Υπαρχει βεβαια ενα "θεματακι" για την κατασκευη και χρηση balun.
Oμως και χωρις αυτο, η κεραια παιζει μια χαρα.

υγ
Σχετικα με την κεραια "ανευ" κεντρικου στοιχειου δες παρακατω
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44947

Γιώργος 231
05-10-10, 12:59
Ο μεντορας μου (Ηλιας 378 ), εκεινα τα ομορφα χρονια, μου ελεγε τα ιδια με τον Πετρο.

Ομως , η πραξη με οργανα, και με πολυ ερευνα, με εκανε να βγαλω το συμπερασμα, οτι η j pole, ειναι η πιο ευκολη και καλη
κεραια για πειραματα.
Εγω την θεωρω καλλιτερη απο τις g.p & 5/8 & slimjim.

aristos 87.6
29-03-11, 22:58
ΚΥΡΙΟΙ γεια σας,σας διαβαζω πολλυ καιρο και ειπα να πω καποιο προβλημα που αντιμετωπιζω με την κατασκευη μιας κεραιας FM j pole και συμφωνα με τους τυπους υπολογισμου κεραιας - καθοδου που διαβασα εδω μεσα. δουλευω ενα πομπο fm 300 watt με το blf278 στην εξοδο εργοστασιακο με ενσωματωμενο pll .το εχω μετρησει με dummyload 50 ohm και βγαζει 300 watt με στασιμα μηδενικα .ο πομπος εχει ενσωματωμενο οργανο που δειχνει , watt-στασιμα-swr ,πολλυ αξιοπιστο γιατι το εχω μετρησει με bird γεφυρα και οτι δειχνει το οργανο του πομπου δειχνει και η bird και στα watt και στα στασιμα [swr ]. μεχρι τωρα το δουλευα με ενα διπολο με gamma-match το οποιο συντονισε αμεσως βγαζοντας 300 watt με στασιμα 1.1 ακριβως . ειπα να δοκιμασω την j pole συμφωνα με τους τυπους για τους 87.6 το μεγαλο στοιχειο [θετικο] ειναι 2.57 μετρα,ενω το μικρο [αρνητικο] 85.6 μετρα και η αποσταση μεταξυ τους ειναι 7 ποντοι .και με καθοδο υπολογισμενη παλι 7.90 μετρα rg213 . κυριοι με εχει παιδεψει παρα πολλυ ,δεν συντονιζει οπως το διπολο με μεγιστη ισχυ 300 watt και 1.1 στασιμα.αλλα η γεφυρα με την j pole δειχνει 1.6 στασιμα και το χειρωτερο δεν ανεβαζει πανω απο 180-200 watt ,με τερμα το rf power .εβγαλα τον κοννεκτορα που παει στην j pole και εβαλα στην θεση της το διπολο ολα καλα 300 watt 1.1 στασιμα,μετα στη θεση του διπολου εβαλα το dummyload στο τελος δηλαδη της καθοδου ολα καλα παλι,βαζω την j pole παλι στασιμα πολλα και λιγα watt χωρις να πειραξω τιποτα απο το rf power .εννοειται εχω παιξει με το πανω-κατω εκει που συνδεω το συν και το πλην της καθοδου αλλα τιποτα .παρακαλω μια βοηθεια ,τι μπορει να φταιει ?? ξεχασα να πω οταν την δοκιμασα την j pole με καθοδο rg58 6,85 μετρα επαισαν τα στασιμα στο 1.1 αλλα και παλι τα watt δεν πανε πανω απο 180 .please help η διαμετρος χαλκοσωληνα ειναι φ15

Γιώργος 231
30-03-11, 01:37
Γεια σου Αριστο,
οπως μπορεις να καταλαβεις, διαγνωση απο αποσταση με περιγραφη , ειναι κατι δυσκολο.

Αφου εχεις κανει τα παρακατω
1 το θετικο παει στο μακρυ στοιχειο
2 ο συντονισμος της κεραιας εγινε σε ελευθερο μερος ...

Δες σε ποια συχνοτητα δεν εχεις στασιμα, (πχ, εχεις 1,6 στους 88, ποσα swr εχεις στους 88,8 και ποσα στους 87.5 ? )

radioamateur
30-03-11, 02:31
Δεν ξέρω αν η απάντηση που θα δώσω θα σας καλύψει ή όχι αλλά γιατί να μη κατασκευαστεί η J pole με μεταβλητά αλουμινένια στοιχεία ώστε να συντονίζει τυφλά.Φαντάζομαι ότι στον 1,6 πρέπει να μπαίνει σε εφαρμογή η προστασία του μηχανήματος για προστασία του mosfet εξόδου.

http://img821.imageshack.us/img821/5986/76596070.jpg (http://img821.imageshack.us/i/76596070.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

:thinking:

aristos 87.6
30-03-11, 02:40
ΓΙΩΡΓΟ,σε ευχαριστω που απαντησες,εχω δει ολα τα video σου ατο youtube.συγχαρητηρια για ολα.εσυ με παρεκινησες να φτιαξω την j pole .εννοειται το συν στο μεγαλο στοιχειο και το πλην στο μικρο στοιχειο τα εχω βαλει .οταν την εχω πλαγιαστη οπως σε ενα video δικο σου που την εχεις πανω στα καγκελα δηλαδη παραλληλα με το εδαφος συμπεριφερεται καλλυτερα με 1.1 στασιμα αλλα και παλι τα watt δεν ανεβαινουν πανω απο 200 -220. οταν την σηκωνω ορθια την στηριζω πανω σε αλουμινιενιο στηλο ,εχοντας βαλει πλαστικη ταπα ωστε να μην ακουμπα απευθειας πανω στην κεραια,εκανα και το αλλο την απομακρυνα 30 ποντους πανω απο την πλαστικη ταπα ωστε να απομακρυνθει μηπως υπηρχε επηρεασμος αλλα τα ιδια. εφτιαξα απο περιεργεια αλλη j pole με τα στοιχεια που βρηκα στο google - j pole antenna calculator που βαζεις την συχνοτητα και σου βγαζει αυτοματα τον υπολογισμο των στοιχειων .αλλα καμμια σχεση μαλιστα συντονιζε γυρω στους 96 mhz. εκει δινει το μεγαλο στοιχειο 2.454 μετρα και το μικρο 0.814 μετρα μιλαμε για τεραστια αποκλιση 12 ποντων για το μεγαλο ,και γυρω στους 5 ποντους για το μικρο στοιχειο απο αυτα που εχω κοψει τωρα .ΓΙΩΡΓΟ , αν εφταιγε το μερος θα ειχε στασιμα μεν αλλα τα watt γιατι θα τα κατεβαζε τοσο πολλυ ??? θα αλλαξω μερος στην κεραια μηπως αλλαξει η συμπεριφορα της .αλλα μου κανει εντυπωση που εσυ την ειχες πανω στα καγκελα ακουμπισμενη και τα στασιμα σου ηταν μηδενικα και τα watt σου τερματιζανε ?? στο 1 μετρο απο την κεραια εχει κεραμιδια ενω τα καλωδια της ΔΕΗ απεχουν περιπου 6 μετρα γιατι μενω σε μονοκατοικια. εμενα με προβληματιζει ΓΙΩΡΓΟ τα watt που εχουν τοσο μεγαλη πτωση . το τμημα που μετακινω που εχει πανω τον κοννεκτορα απεχει απο το κατω μερος που ενωνει τα 2 στοιχεια 10 με 12 ποντους εκει μου δειχνει πως συντονιζει , ενω εσυ εχεις γυρω στους 8 αν θυμαμαι καλα .εχω κανει ακριβως την ιδια κατασκευη με την δικη σου ,οταν την εβγαζες φωτογραφιες στην αρχη που την κολλαγες με οινοπνευμα και βαμβακι ειναι ακριβως η ιδια με το κατω μερος να εξεχει για να πιανεται στον ιστο κλπ. και την ιδια πατεντα με τον κοννεκτορα και με το σφιγχτηρα στο πλαινο μερος . οποτε αυριο αλλαζω θεση και βλεπουμε .ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιωργο

aristos 87.6
30-03-11, 02:47
ΣΥΓΝΩΜΗ radioamateur ,τωρα ειδα την δημοσιευση σου ,ναι κλεινει το μηχανημα γιατι επεμβαινει η προστασια του μηχανηματος ,αλλα τα στασιμα εκει ειναι μεταξυ 1.5-1.6 εμενα τα watt με προβληματιζουν που εχουν τοση μεγαλη πτωση.

electron
30-03-11, 06:07
Αρίστο κάτα την δική μου γνώμη πιστεύω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στα Ωμ της κεραίας. Δεν πρέπει να είναι 50 γι αυτό και έχεις τα φαινόμενα αυτά. Αν από κάπου μπορούσες να έχεις ένα MFJ ίσως αποδείκνυε τον ισχυρισμό μου.

aristos 87.6
28-04-11, 00:44
κυριοι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ,ειχα χρονο αυτες τις ημερες και ασχοληθηκα με την j-pole ,ενω εχω κοψει τον χαλκοσωληνα Φ15 το μεγαλο στοιχειο συμφωνα με τον τυπο 300/87.6/4χ3 = 2.57 και το μικρο στοιχειο 300/87.6/4= 0.86 [ μετρησα απο το μεσα-εσωτερικο μερος των στοιχειων εως την κορυφη ] δεν συντονιζει στους 87.6 , εχει πολλα στασιμα - λιγα watt ,ειδα οτι συντονιζει στους 88.3 με 9 μετρα καθοδο ,και στους 88.8 με 6.85 μετρα καθοδο . τελικα ποσο πρεπει να ειναι το + μεγαλο και - μικρο στοιχειο της j-pole για να συντονισει στους 87.6 ???? γιωργο 231 ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ , οπως και απο τους αλλους φιλους ::cursing: :confused1:

Γιώργος 231
28-04-11, 08:03
Καλημερα και χρονια πολλα,

Ρε συ φιλε, τι στασιμα εχεις στους 88,3 και τι εχεις στους 87,6 ?
Ρωταω , γιατι, αν εχεις 1 προς 1 στους 88,3 παιζεις χαλαρα σους 87,6 χωρις κανενα προβλημα.
Με τι μετρας τα στασιμα ?
Τελος παντων, αφου η κεραια συντονισε σωστα , στους 88,3 ... και αφου εισαι περιεργος και
γουσταρεις το απολυτο (ετσι ειμαι κι εγω ) .... βαλε τσοντα στο μηκος της κεραιας ... και κανε την να βγει 0,7 ΜΗz παραδιπλα.

Ποιο ειναι αυτο το μηχανημα που οι προστασιες του λειτουργουν στο 1,1 με 1,2 swr ?

Γιώργος 231
28-04-11, 09:18
μου κανει εντυπωση που εσυ την ειχες πανω στα καγκελα ακουμπισμενη και τα στασιμα σου ηταν μηδενικα και τα watt σου τερματιζανε ??

http://www.youtube.com/watch?v=ERjI83Evnm8

Σχετικα με αυτο το βιντεο που ανεβασα στο youtube,
οπως θα δεις, ο τιτλος του, μιλαει για το exciter και το linear, και οχι για την κεραια.
Αυτη η κεραια ειχε συντονιστει σε κανονικες συνθηκες και οχι οπως την βλεπεις στο βιντεο.
Ετσι λοιπον, αυτο που βλεπεις στο βιντεο, ουσιαστικα λειτουργει ως dummy load.

Με ρωτας λοιπον, αν το μηχανημα, εβγαζε ισχυ.
Φυσικα και εβγαζε.
Αφου οι επιστροφες που ειχα ηταν στα 5 με 10 βαττ, γιατι να με ριξει η προστασια ?

Για αυτο σε ρωτησα παραπανω τι μηχανημα εχεις.
Συνηθως, οι προστασιες λειτουργουν πανω απο καποιο οριο και οχι στα 1,2 με 1,4 swr.

To video που εχω ανεβασει για την j pole, ειναι το παρακατω.

http://www.youtube.com/watch?v=wDebyLP0DlY

Γιώργος 231
28-04-11, 09:34
αλλά γιατί να μη κατασκευαστεί η J pole με μεταβλητά αλουμινένια στοιχεία ώστε να συντονίζει τυφλά

εχεις δικιο Δημητρη εις οτι αφορα τα μεταβλητα στοιχεια...
..... τα μεταβλητα στοιχεια βοηθουν στον συντονισμο και στις δοκιμες......αλλά, οταν θα βαλεις την κεραια για να παιξεις με 500 - 1000 - 1500 watt, θα την βαλεις και σε καποιο ψηλο ιστο.
Σε αυτην την περιπτωση (της μονιμης εγκαταστασης), τα μεταβλητα στοιχεια, απο την μια δεν σου προσφερουν τιποτα,
απο την άλλη, δομικα και rfικα επηρεαζουν αρνητικα ...

Οι j pole που κατασκευαζω τωρα, δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ.
Αφου κανω τις αναλυσεις με το analyzer, τα κολλαω ολα και δεν εχω κανενα θεμα με οξειδωσεις.
Δηλαδη, οπως και σε μια κατασκευη , την δοκιμαζεις χυμα (πριν την βαλεις σε κουτι).
Οταν την βαλεις σε κουτι, ολα πρεπει να ειναι σωστα και σταθερα.

aristos 87.6
28-04-11, 12:07
γιωργο ευχαριστω για την αμμεση απαντηση, στους 87.6 ΔΕΝ συντονιζει ,εχει 1.6 στασιμα ,[επεμβαινει η προστασια] και λιγα watt ,στους 88.3 εχει 1.3 στασιμα με κανονικα watt 300 .οποτε θελουν λιγο μεγαλωμα τα στοιχεια + και - ,δηλαδη γιωργο ο κλασσικος τυπος ευρεσης συχνοτητος δεν ειναι απολυτα ακριβης ? αυτο ρωταω ,γιωργο ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ απολυτα γιατι εχεις κανει ΑΠΕΙΡΕΣ δοκιμες ,και το σημαντικωτερο εχεις τα ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΟΡΓΑΝΑ [ANTENNA ANALYZER κλπ ] οποτε τα αποτελεσματα των δοκιμων σου ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΚΡΙΒΗ . γιωργο μετραμε τα στοιχεια απο την εσωτερικη πλευρα τους η απο την εξωτερικη μεχρι την κορυφη της κεραιας ?? ,εννοω εκει που γινεται η ενωση των + και - στοιχειων μεσω της 7 ποντης ενωσης . ξεχασα να πω οτι μετα τον κοννεκτορα στην κεραια εκανα στο rg213 4 στροφες διαμετρου γυρω στα 11cm κατι σαν ballon δηλαδη αλλα παλι χωρις κανενα αποτελεσμα

Γιώργος 231
28-04-11, 13:05
Αρίστο σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια (βεβαια στο φορουμ υπαρχουν και πιο ειδικοι απο μενα, απλα δεν πολυγραφουν σε τετοια θεματα),

Πριν αλλαξεις το μηκος της κεραιας,
προσπαθησε να ριξεις τα στασιμα στο 1 προς 1, στους 88,3 ή τελος παντων, ριξε τα στασιμα παιζοντας με το υψος του κοννεκτορα σε οποιαδηποτε κοντινη συχνοτητα.
Με το τροπο αυτο, θα εχεις φερει τα ohms της κεραιας στα 50 ohms ή καλυτερα τα ohms κεραιας καλωδιου θα ειναι στα ιδια με αυτα της εξοδου του πομπου σου.
Αν δεν σου ελθουν τα στασιμα στο μηδεν, αλλαξε το υλικο συνδεσης του + του κονεκτορα στο στοιχειο εκπομπης.
Βγαλε αυτο το μπαλουν με τις περιστροφες, και ασε μονο μιση περιστροφη (οπως την εχω στο δευτερο βιντεο). Η πραξη λεει οτι τα ballun δεν αλλαζουν τους λοβους ακτινοβολιας, και πριν αρχισει ο χαμος με τα ballon, εγω οτι δοκιμασα, δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.... αρα .... αφου το οφελος ειναι μηδεν απλα το καταργεις.

Αφου φερεις τα στασιμα στο μηδεν, τοτε δες , ποσο απεχει η συχνοτητα συντονισμου απο την επιθυμητη συχνοτητα εκπομπης.
Δες λοιπον, ποσου μεγακυκλους απεχεις και πραξε αναλογα με το μηκος των στοιχειων.
ΠΡΟΣΟΧΗ,
αν απεχεις πχ 5 μεγακυκλους κατι αλλο παιζει.
Συμβουλη ...
πεταξε το 213, και βαλε ecoflex10 ( 3 ευρω το μετρο )

καλη τυχη

aristos 87.6
28-04-11, 13:26
γιωργο τι εννοεις οταν γραφεις ,αλλαξε το υλικο συνδεσης του + του κοννεκτορα στο στοιχειο εκπομπης ? μαλλον το κομματακι rg213 που ειναι 4-5 ποντους εννοεις .αυτο εχω κολλησει στον κοννεκτορα . την αποσταση των στοιχειων την μετραμε απο το μεσα μερος των στοιχειων εως την κορυφη ? το ξεχασες αυτο να απαντησεις .χρησιμοποιω rg 213 MIL-C-17D .θα βαλλω το ecoflex 10 αλλα να ξερεις οτι εδω στην αθηνα ειναι λιγα τα μαγαζια εως ελαχιστα που εχουν ποικιλια καλωδιων,και μαλιστα σε δυο απο αυτα πηρα τηλ.για να μου περασουν και τους κοννεκτορες αφου επαιρνα καλωδιο απο αυτους και μονο ειρωνικα σχολια θα ελεγα αποκομμισα :cursing: εννοειται εχω [ παιξει ] με τον κοννεκτορα πανω-κατω

Γιώργος 231
28-04-11, 14:22
γιωργο τι εννοεις οταν γραφεις ,αλλαξε το υλικο συνδεσης του + του κοννεκτορα στο στοιχειο εκπομπης ? μαλλον το κομματακι rg213 που ειναι 4-5 ποντους εννοεις .αυτο εχω κολλησει στον κοννεκτορα . την αποσταση των στοιχειων την μετραμε απο το μεσα μερος των στοιχειων εως την κορυφη ? το ξεχασες αυτο να απαντησεις .χρησιμοποιω rg 213 MIL-C-17D .θα βαλλω το ecoflex 10 αλλα να ξερεις οτι εδω στην αθηνα ειναι λιγα τα μαγαζια εως ελαχιστα που εχουν ποικιλια καλωδιων,και μαλιστα σε δυο απο αυτα πηρα τηλ.για να μου περασουν και τους κοννεκτορες αφου επαιρνα καλωδιο απο αυτους και μονο ειρωνικα σχολια θα ελεγα αποκομμισα :cursing: εννοειται εχω [ παιξει ] με τον κοννεκτορα πανω-κατω

Το μηκος το μετρας σωστα (απο μεσα)
Aν δεν βρεις κανεναν να σου βαλει τους κονεκτορες, βαλ τους μονος σου (μην τα θελεις ολα ετοιμα :biggrin: )
Σχετικα με το υλικο που θα ενωνει το + του κονεκτορα με το στοιχειο της κεραιας, αρχισε να ψαχνεις.
Η ψιχα του 213, δεν ειναι και η μονη λυση. πχ θα μπορουσες να παρεις το μπλενταζ της γειωσης ενος RG58 ... ή να βρεις ενα ελασμα χαλκου ... τελος παντων μην τα θελεις και ολα ετοιμα ( :biggrin::biggrin:), ψαξε, κατι θα βρεις που θα σου ριξει τα στασιμα παρακατω.

aristos 87.6
28-04-11, 15:12
ευχαριστω γιωργο,φυσικα ξερω να βαλλω κοννεκτορες αλλα με ενοχλει η συμπεριφορα μερικων καταστηματων . γκουγκλαροντας j-pole antenna calculator βαζοντας 87.6 και συμφωνα με το calculatorμε στο δινει και σε μετρα τα στοιχεια που μου εδωσε ,κοβοντας με συντονισε ΤΕΛΕΙΑ αλλα στους 94.9 ????????????? γι αυτο σου λεω σε ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ

FOTIS 1525
03-05-11, 17:00
Συμβουλη ...
πεταξε το 213, και βαλε ecoflex10 ( 3 ευρω το μετρο )

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ AIRCOM PLUS ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ 3.1 ευρω

Γιώργος 231
03-05-11, 18:32
Συμβουλη ...
πεταξε το 213, και βαλε ecoflex10 ( 3 ευρω το μετρο )

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ AIRCOM PLUS ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΑ 3.1 ευρω

Εγω αυτο ξερω, μ αυτο δουλευω ... Αρα ...αυτο προτεινω .
Ισως, αν η ερωτηση σου ηταν διαφορετικα διοτυπωμενη, θα ηταν και η απαντηση μου.

πχ, ρε παιδια, στους 100 MHZ το ecoflex10 χανει τοσα db και το aircom τοσα
το ενα αντεχει τοσα watt και το αλλο τοσα ...
και μαλιστα εγω που εχω το aircom του εριξα τοσα παραπανω για τοσες ωρες και δεν ειχε προβλημα ...
καταλαβες ?

FOTIS 1525
04-05-11, 12:28
ΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ: AΠΩΛΕΙΕΣ 3.5db/100m - 4db/100m
VELOCITY FACTOR 0.83 - 0.85
ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΡΜΑ ΜΟΝΟΚΛΩΝΟ - 7ΚΛΩΝΟ
[AIRCOMPLUS - ECOFLEX10]
KATA TA AΛΛΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥ,ΚΑΙ ΤΟ AIRCOM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 10 ΕΝΩ ΤΟ ECOFLEX10 ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΟΥΣ 6 Ghz

radioamateur
11-06-11, 12:50
Στην κατασκευή της j τα στοιχεία που την αποτελούν πρέπει να έχουν το ίδιο πάχος;Μπορει πχ το μεγαλο στοιχειο να έχει πάχος 2-3 cm ενω η ουρά της J πχ να αποτελείται απο ένα κομμάτι 1 cm;
Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω ως ενεργό στοιχείο ένα πτυσσόμενο ιστο αλουμινίου για να μη βγάζει μάτι :w00t: αλλά αν δεν γίνεται δεν τιθεται θέμα... Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο;


http://www.youtube.com/watch?v=DBdgbSrG6vQ

studio52
29-06-11, 22:00
επισης πολυ καλο ομωαξονικο καλωδιο ειναι και το Η 200 η το Η500 ειναι στο παχος τυπου RG213 και αντεχει 1500 watt. το κολλας στα δακτυλιδια της κεραιας και συντονιζεις πανω κατω μεχρι να εχεις τα λιγοτερα στασιμα ( 1.2 - 1.3 ) μην περιμενεις να εχεις 0 στασιμα δεν γινεται ακομα και το καλυτερο καλωδιο να βαλεις απωλειες παντα θα υπαρχουν.

Γιώργος 231
29-06-11, 23:49
μεχρι να εχεις τα λιγοτερα στασιμα ( 1.2 - 1.3 ) μην περιμενεις να εχεις 0 στασιμα .

Γιατι αυτο ?
Εγω που εχω στασιμα 1 προς 1 (επιστροφες 0)
Εχω κανει κατι λαθος ?

WIZARD
02-07-11, 01:13
επισης πολυ καλο ομωαξονικο καλωδιο ειναι και το Η 200 η το Η500 ειναι στο παχος τυπου RG213 και αντεχει 1500 watt. το κολλας στα δακτυλιδια της κεραιας και συντονιζεις πανω κατω μεχρι να εχεις τα λιγοτερα στασιμα ( 1.2 - 1.3 ) μην περιμενεις να εχεις 0 στασιμα δεν γινεται ακομα και το καλυτερο καλωδιο να βαλεις απωλειες παντα θα υπαρχουν.

μπορεις να πετυχεις και πολυ λιγοτερα στασιμα , αρκει να το παλεψεις ....

Πχ........κατι αποστασεις απο την γεφυρα ...




Γιατι αυτο ?
Εγω που εχω στασιμα 1 προς 1 (επιστροφες 0)
Εχω κανει κατι λαθος ?



φιλε Γιωργο ,απο αυτα τα στασιμα 1 προς 1 ,που λες
θελει,μετα μκρες βελτιωσεις ,ωστε να πεσει και αλλο

jeik
03-07-11, 11:24
Γεια σας κι απο μενα ... αν και δεν ασχολουμαι τον τελευταιο καιρο με το θεμα .. αλλα επειδη εχω περασει χιλιαδες ομορφες ωρες ψαχνοντας το θεμα ''κεραια'' πρεπει να επιβεβαιωσω οτι σχεδον για ''πλακα'' τα στασιμα στην jpole ερχονται στο 0.Μιλαμε για ισχυ απο μερικα βαττ εως 300 , κανενα περιεργο φαινομενο ... δεν ειναι οτι ειμαι μαγκας ... η εξυπνος ... δεν ξερω ... τα στασιμα ειναι μηδεν .. εγω δοκιμαζα παντα κεραιες με αλουμινιο ομως , δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο ... και στο dipolo της sirio , μια απο τα ιδια , ακολουθωντας τις στανταρ διαστασεις που προτεινει ο κατασκευαστης ολα ερχονται στο μηδεν ...
Να σημειωσω επισης οτι οι μετρησεις ειναι το ιδιο ικανοποιητικες και συμφωνουν απο bird μεχρι zettagi.Το καλωδιο ηταν το ecoflex αλλα και με απλο 213.

radioamateur
03-07-11, 17:00
http://users.marktwain.net/aschmitz/antennas/jpolecalc.html

:w00t:

studio52
05-10-11, 21:40
0 στασιμα γιωργο δεν υπαρχουν , απο την στιγμη που υπαρχουν τριβες αρα οσο καλης ποιοτητας καλωδιο και να εχεις απωλειες θα υπαρχουν

a89fm
16-10-11, 20:35
παιδια γεια σας και απο μενα
θελω να καταθεσω και εγω τις αποψεις μου για την slim jim
εχω κατασκευασει δυο μεχρι τωρα (Πριν 10 χρονια περιπου )με διαφορετικες συμπεριφορες κατα την εκπομπη
Η πρωτη εχει κατασκευαστη με χαλκο d12cm, υπολογισμενη με τους ιδιους τυπος λαμβανοντας υπ οψιν οχι το μηχανικο μηκος αλλα το ηλεκτρικο μηκος η δε αποσταση των παραλληλων χαλκων ειναι 5cm
και η στεραιωση της γινετε χωρις το υποχειριδιο αλλα σε μονωμενο πλαισιο(δηλ δεν εφαπτετε το + της κεραιας στο ιστο) στασιμα 1*2 με rg213
Η δευτερη εχει κατασκευαστη με χαλκο d15 και ολα τα αλλα ιδια αλλα εχω στασιμα 1*6 οτι και να εκανα δεν καταφερα τιποτα ασε που αρκετες φορες οταν κανω εκπομπη ( 100w) τα στασιμα ειναι 1*1
απο δοκιμες σιγουρα παει καλλιτερα απο διπολο με g mach ( παει καλα σε μακρινες αποστασεις )

περα απο ολα αυτα θα προσπαθησω να φτιαξω μια j pole και εγω

Κατι αλλο τωρα για καλωδια εαν ξερεται
εχω 15m heliax διαμετρου 2.8 cm επειδη ειναι πολυ χοντρο και δυσκαπτο μπορω στα τελειωματα του να βαλω rg 213 προς πομπο απο την μια μερια και αντεννα απο την αλλη και να το συνυπολογισω σαν ενα καλωδιο? η δεν θα καταφερω τιποτα

electron
16-10-11, 20:52
Κατι αλλο τωρα για καλωδια εαν ξερεται
εχω 15m heliax διαμετρου 2.8 cm επειδη ειναι πολυ χοντρο και δυσκαπτο μπορω στα τελειωματα του να βαλω rg 213 προς πομπο απο την μια μερια και αντεννα απο την αλλη και να το συνυπολογισω σαν ενα καλωδιο? η δεν θα καταφερω τιποτα

Γιώργο αυτό δεν είναι σωστό πρώτα απ όλα γιατί κάθε τύπος καλωδίου έχει διαφορετικό συντελεστή βραχύνσεως και κατά δεύτερο λόγο, ένωση με τυχαίου μήκους διαφορετικό καλώδιο θα έχει αντίκτυπο στην σύνθετη αντίσταση του κεραιοσυστήματος σου.

a89fm
17-10-11, 10:43
γιαννη γιαυτο ρωτω μηπως ξερεις το βραχυντικο συντελεστη του heliax ?
του rg 213 ξερω οτι ειναι το 0,66
αρα μηπως μπορω και τα ... ευθυγραμμισω

a89fm
17-10-11, 10:55
παραθετω και δυο φωτο της δευτερης κατασκευης μου


2455724558

electron
17-10-11, 12:40
Γιώργο σχετικά με τον συντελεστή βραχύνσεως του Heliax, θα πρέπει να ξέρουμε ποιόν ακριβώς τύπο χρησιμοποείς. Εδώ (http://www.rfparts.com/heliaxcoax.html) μπορείς να τον αναζητήσεις

a89fm
17-10-11, 14:36
γιαννη
ο τυπος του καλωδιου μου ειναι LDF4-50A και δεν καταφερα να δω τον συντελεστή βραχύνσεως
μηπως μπορεις να με βοηθησεις ?

electron
17-10-11, 16:17
Το λέει ξεκάθαρα αν προσέξεις καλύτερα. Είναι 88% ή 0,88.

a89fm
17-10-11, 17:40
ευχαριστω αλλα πως το αναφερει ? ..και το εχασα

electron
17-10-11, 17:56
Εδώ (http://www.rfparts.com/heliax_LDF450A.html) Γεώργιε.

a89fm
26-10-11, 21:54
γιαννη πες μου
1.εαν υπολογισω σωστα τα καλωδια (xeliax -rg 213 )με το συντελεστη τους δεν μπορω να τα ¨ενωσω '
2 Οταν βαλω spiter -canity πχ 1 προς 4 πως συνεχιζω με rg213 μεχρι την κεραια ?

electron
27-10-11, 12:51
Γιώργο καλημέρα.

1) Πιστεύω ότι θεωρητικά αυτό μπορεί να επιτευχθεί, φρόντισε όμως το κάθε κομμάτι να είναι λ/4 επί του συντελεστή βραχύνσεως. Επίσης προσοχή θα πρέπει να δοθεί και στον κονέκτορα που ενδεχομένως να κάνεις χρήση. Εγώ ωστόσο θα προτιμούσα να τα κολλούσα και το σημείο της ένωσης να το μόνωνα καλά. Φυσικά εδώ θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η διαφορά των απωλειών μεταξύ των 2 καλωδίων. Πχ ξεκινάς με ένα από τα θεωρητικά ποιοτικότερα καλώδια ,(heliax), για να καταλήξεις στο κατά πολύ υποδιαίστερο rg213
2) Τα μήκη και εδώ θα πρέπει να είναι λ/4 επί το β.

a89fm
27-10-11, 20:09
καλησπερα φιλε μου
1 ) Σαφως και τις απωλειες τις λαμβανω υπο οψιν αλλα εαν κολλυσω τα καλωδια δεν τους αλλαζω την χαρακτηριστικη αντισταση , το μπλενταζ στο σημειο αυτο δεν παυει να εχει το ρολο της θωρακισης ?
2 ) Τα μηκη παντα ζυγα πολλ/να εφ οσον ειναι λ/4 σωστα?

electron
27-10-11, 20:21
Γεια σου Γιώργη. Η αντίσταση μπορεί να μεταβληθεί ελαφρώς αλλά κατά την δικιά μου εκτίμηση πιστεύω ότι η απ ευθείας κόλληση σε απαλλάσσει από χειρότερες περιπέτειες, όπως ενός κακού ποιοτικώς κονέκτορα ή ενός όχι σωστά τοποθετημένου. Όσο για τα μήκη σωστά αναφέρεις ότι μπορούν να είναι ζυγά πολλαπλάσια του λ/4.

a89fm
28-10-11, 21:13
OK :001_smile:

a89fm
28-10-11, 22:19
και κατι αλλο γιαννη ξερεις που μπορω να βρω το συντελεστή βράχυνσης των διατομων των στοιχείων μια κεραιας .
υπαρχει ενας πινακας που δινει το λογο του μηκους κυματος ως προς την διαμετρο του στοιχειου

electron
29-10-11, 10:29
Γι αυτό θα μου επιτρέψεις να σου ανεβάσω κάποια άλλη στιγμή έναν πίνακα που είχα βρει αλλά τον έχω αποθηκευμένο σε άλλο υπολογιστή από αυτό που σου γράφω τώρα.

a89fm
29-10-11, 19:42
μην με ξεχασεις !

Killo_Watt
29-10-11, 20:17
φιλέ a89fm κοίτα εδώ το έχει ξανα ανεβάσει ο Γιάννης http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35985

electron
29-10-11, 21:45
φιλέ a89fm κοίτα εδώ το έχει ξανα ανεβάσει ο Γιάννης http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35985

Μπράβο Κωστάκη. Το ανακάλυψες βρε θηρίο το θέμα και με έβγαλες από τον κόπο να ψάχνω. Γιώργο εκεί τα έγραφα αναλυτικά επομένως πιστεύω ότι θα βρεις άκρη. Αν η εικόνα που την είχα τραβήξει με το παλιό μου κινητό δεν σε βοηθά μπορώ να την επισυνάψω ξανά σκανάρωντάς την πλέον.

a89fm
30-10-11, 13:43
ενταξει παιδια ευχαριστω
μπορει να ισχυση αυτο ο πινακας και για χαλκο ? (αν δεν το καταλαβατε θα φτιαξω την j-pole)

a89fm
30-10-11, 14:10
μου δωσατε ερεθισμα οποτε εψαξα και εγω στα σχολικα μου και βρηκα το παρακατω σχεδιο αλλα δεν ξερω εαν δουλευει
διοτι αλλη τιμη βγαζω στο δικο σου γιαννη και αλλη σε αυτο
παντος θελω να σας ευχαριστησω για ακομα μια φορα




25035

electron
30-10-11, 19:02
Γιώργο στην βιβλιογραφία είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα βρεις κάποιες διαφορές, όσο για το είδος του μετάλλου που θα είναι τα στοιχεία της κεραίας φυσικά και παίζει το ρόλο του αλλά υποθέτω ότι όσοι τύποι και γραφικές κυκλοφορούν δεν λαμβάνουν υπόψη τον παράγοντα υλικό.

a89fm
31-10-11, 10:17
πρωτος:001_smile:

sakis
31-10-11, 18:42
Ειδα και εγω το αρθρο και σκεφτηκα να κατασκευασω μια για να ακουω νιτρο στο μαγαζι ... υποψιν οτι το μαγαζι ειναι στην Νεα Μακρη οποτε ενω μεν δεν ειναι εξω απο τον λοβο του Υμητου αλλα τσπ το σημα ειναι πεσμενο .... οι κλασσικες στρογγυλες FM δεν πανε μια ενω μια Prestel yaggi που ειχα εσπασε και δεν ξαναβρισκω την ιδια να αγορασω ...υποψιν οτι τα πραγματα ειναι αρκετα χαλια οποτε
η στρογγυλη οπως ειπα δεν παει και η prestel επρεπε να παει καθετη ωστε να αποκτησεις κατευθυντικοτητα για να παει σωστα ( οριζοντια δεν πηγε και τοσο καλα )

Θα εκτιμουσα μια γνωμη
ευχαριστω ..

radioamateur
14-07-12, 04:52
http://www.para.org.ph/membersarticles/DU1ANV/Slim%20J11.jpg

:001_tt1:

radioamateur
21-07-12, 20:27
http://4.bp.blogspot.com/-Hj2V1e1YR00/Tkm4GXhjXBI/AAAAAAAAAm8/WXEF-Jd1_Kc/s1600/Jm%2526SJ%2Bngudara.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-e7Rr8i61h48/TkmtDV_PG6I/AAAAAAAAAmk/owPXW5zix-w/s1600/skemaJM%2526SJ%2526Fp.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-OKWmLBq9kAY/Tkkl5tDPBpI/AAAAAAAAAmA/kQQI_ba07uQ/s1600/amunisi1.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-EWH5ZRPngN8/Tkkt3rAuI3I/AAAAAAAAAmc/vQXI0G6G1QA/s1600/amunisi4.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-_16ip2S-r2w/TkknMM9jsdI/AAAAAAAAAmQ/au9XQCdxL1U/s1600/amunisi5.jpg

[-(

radioamateur
21-07-12, 20:33
http://1.bp.blogspot.com/-qPX23KyNqsw/TkkoEjIpDkI/AAAAAAAAAmU/198My_aX0e0/s1600/amunisi6.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-X329_7j5N3U/TkmwfGd7hsI/AAAAAAAAAmo/HcPRioVtH2E/s1600/J-Pole+ant.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-3-QzetG8UxY/Tkmx5-pHNWI/AAAAAAAAAms/0L5DcUIIxwE/s1600/Slim+Jim+ant.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-ovxfp-Iu7gU/Tkm0AS67ZhI/AAAAAAAAAmw/WpK52yZb518/s1600/Feed+point+SJ.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-cL2co41HJFQ/Tkm0imFQHrI/AAAAAAAAAm0/fCFrhzBek2Q/s1600/Slim+Jim+ngudara2.jpg

πηγή: http://karyasolderanku.blogspot.gr/

:blink:

kx5
03-08-12, 22:41
Τελικά αποδείχθηκε καλή ιδέα η χρήση στοιχείων από παλιές κεραίες tv.
Να και η δικιά μου Slim-Jim για τα 2m:
36018
Πολύ χαμηλά τα στάσιμα, αλλά φοβάμαι μήπως οι ενώσεις μεταξύ των στοιχείων οξειδωθούν και χάσουν επαφή.

FOTIS 1525
12-04-13, 19:05
Επαναφερω αυτο το θεμα κανοντας την ερωτηση:γειωμενη η οχι πρεπει να ειναι η j pole?(και κατ επεκταση και η slim jim)
Εχω κατασκευασει μια απο χαλκο εδω και 1,5 χρονο και την εχω γειωσει αφου ετσι συμβουλευαν διαφορα μελη του forum και ετσι
κανουν και διαφοροι ερασιτεχνες ανα τον κοσμο, οπως ειχα δει τριγυρνωντας στο δικτυο.Και βεβαια στασιμα δεν ειχε αλλα απο εμβελεια δεν ειχα δει και διαφορα σε σχεση με την g.p. σε πεδινο και παραθαλασσιο εδαφος.
Τις προαλλες κατα λαθος ειδα αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna#cite_note-shouldigroundjpole-3 και σταθηκα κυριως στο οτι .......The J-pole design functions well when fed with a balanced feed (via balun (http://en.wikipedia.org/wiki/Balun), transformer or choke) and no electrical connection exists between its conductors and surrounding supports.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna#cite_note-shouldigroundjpole-3)[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna#cite_note-jpolerevisited-4) A common approach extends the conductor below the bottom of the J-pole resulting in additional and undesirable RF currents flowing over every part of the mounting structure.[3] (http://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna#cite_note-shouldigroundjpole-3) This modifies the far field antenna pattern typically, but not always, raising the primary lobes above the horizon reducing antenna effectiveness for terrestrial service.[4] (http://en.wikipedia.org/wiki/J-pole_antenna#cite_note-jpolerevisited-4) J-pole antennas with electrical connection to their supports often fare no better, and often much worse, than the simpler Monopole antenna (http://en.wikipedia.org/wiki/Monopole_antenna).
Μετα πηγα στην παραπομπη αυτηhttp://www.hamradio.me/antennas/j-pole-antenna-should-i-ground-it.html και εκει γεμισα ερωτιματικα.Μηπως λοιπον καποιος εχει κανει την συγκριση (dc grounded or not) και μπορει να μας διαφωτισει κι εμας τους αδαεις;;

Ακρίτας
12-04-13, 23:55
Επαναφερω αυτο το θεμα κανοντας την ερωτηση:γειωμενη η οχι πρεπει να ειναι η j pole?(και κατ επεκταση και η slim jim)


Φώτη, χρησιμοποιώ κι εγώ μια J στους 144 η οποία αντικατέστησε μια GP που είχα πιο παλιά. Σε ότι αφορά το ερώτημά σου, σύμφωνα με το ARRL ANTENNA BOOK, υπάρχουν δυο διαμορφώσεις αυτής της κεραίας, με βραχυκυκλωμένο το κάτω μέρος (αυτή που ξέρουμε δηλαδή) και με ανοικτό.
Η πρώτη πρέπει να τροφοδοτείται με ανοικτή γραμμή 200 -600 Ω (δηλαδή συμμετρική η οποία όμως προϋποθέτει το σχετικό tuner στον πομποδέκτη) ή με ομοαξονική γραμμή μέσω ενός balun 4:1. Στην περίπτωση αυτή το κάτω μέρος μπορεί να είναι και γειωμένο χωρίς η απόδοση της κεραίας να επηρεάζεται. Πολλοί τροφοδοτούν την κεραία κατευθείαν με ομοαξονική γραμμή (μεταξύ αυτών κι εγώ). Αυτό προκαλεί συξεύξεις με τα γειτονικά αντικείμενα και τροποποίηση του λοβού ακτινοβολίας.
Ο δεύτερος τύπος της κεραίας είναι με ανοικτό το κάτω μέρος και τροφοδοσία στο σημείο αυτό με ομοαξονική γραμμή (ο κεντρικός αγωγός στο 3 λ/4 στοιχείο και ο εξωτερικός στο λ/4). Ο τρόπος αυτός αποδίδει ικανοποιητικά μόνο που η ρύθμισή της είναι πιο δύσκολη γιατί δεν μπορούμε να μετακινήσουμε το σημείο τροφοδοσίας προκειμένου να πετύχουμε ελάχιστο SWR. Το βιβλίο δεν αναφέρει κάτι αλλά νομίζω ότι αυτή η κεραία δεν πρέπει να έχει επαφή με τη γή σε οποιοδήποτε από τα δυο στοιχεία της.

Όσο για τη σύγκριση J - GP δε νομίζω ότι η διαφορά τους είναι τόσο μεγάλη που να μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα χωρίς όργανα και συστηματικές μετρήσεις.

FOTIS 1525
13-04-13, 16:23
Ουσιαστικά Γιώργο Ακρίτα και εσύ την χρησιμοποιείς όπως όλοι μας,δηλ. ηλεκτρικά γειωμένη μέσω του ιστού, με ομοαξωνικό καλώδιο, και φαντάζομαι χωρίς κάποιο rf chock ή φερίτη πριν το connector.Σωστά;;;
Την άλλη περίπτωση, μονωμένη απ τον ιστό, δεν την έχεις δοκιμάσει ούτε εσύ.
Σκεφτόμουνα να το δοκιμάσω εγώ απλά η κεραία μου είναι μακριά(στο χωριό) και πρέπει να φτιάξω άλλη για να κάνω δοκιμές.

Ακρίτας
13-04-13, 17:17
Σωστά. Ειχα δοκιμάσει και μερικές σπείρες με το καλώδιο της γραμμής τροφοδοσίας, αμέσως μετά το κοννέκτορ της κεραίας ώστε να λειτουργεί ως balun, αλλά δεν διαπίστωσα κάποια διαφορά. Μονωμένη δεν την έχω δοκιμάσει.