PDA

Επιστροφή στο Forum : slim jim 3/4 & j pole



Σελίδες : [1] 2

Γιώργος 231
17-11-08, 10:44
ΚΕΡΑΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗΣ FM
Slim jim ή ¾ L ή τρομπονι . Μυθος ή πραγματικοτητα ?
(είναι σαν την κλασικη J μονο που αυτή είναι κλειστη)

http://www.m0ukd.com/Slim_Jim/index.php
Τι ειχα ακουσει
Ότι σηκωνει το σημα πιο ψηλα από την 5/8
Ότι εχει γυρω στα 6 db ενισχυση

Τι ειχα δει όταν την ειχα
Στα σημεια αναφορας που ειχα στην αττικη, ειχα τσεκαρισμενα ιδια αποτελεσματα με την 5/8
Αλλα σε εκπομπες το σημα μου περναγε πολυ μακρια σε σημεια που δεν τα ειχα με την 5/8

Σε τι μου αρεσε
Ηταν μια κεραια που συντονιζε με ευρος 2 μεγ. Και στασιμα 0 μεσα 5 λεπτα, με πολύ απλο τροπο.

Λοιπον για να περναω ευχαριστα τον λιγοστο ελευθερο χρονο μου, ειπα να την κατασκευασω.
Διαβαζω λοιπον πραγματα διαφορα για αυτην την κεραια
Αλλου διαβασα ότι βγαζει 3 db περοσσοτερα από την 5/8 αλλα δεν σηκωνει το σημα.
Αλλου διαβασα ότι βγαζει μονο 1,8 db

Τι να πω ?
Γνωριζετε κατι σχετικο ?

Όχι πως δεν θα την κατασκευασω, αλλα θα ηθελα να ηξερα.



ΥΓ 2
Στο σχεδιο της κεραιας υπαρχουν δυο κατασκευαστικα τρικ που δεν τα βλεπετε.

http://www.m0ukd.com/Slim_Jim/index.php


1 ολη η κεραια στηριζεται με 4 πριτσινια σε μια βαση βακελιτη στην οποια υπαρχουν 4 τρυπες για σφυχτιρες (για να πιανει στον ιστο)

2 δεν βαζεις καλωδιο απευθειας στα στοιχεια. Βαζεις κονεκτορ σε σασσι με βιδες για να το ανεβοκατεβαζεις και από δυο πλευρες.

Υγ
Όταν τελειωσω την κατασκευη, θα παω χαλκιδικη, θα βαλω σε 2 ιστους ιδου υψους, τις δυο κεραιες (πχ διπολο με ανακλαστηρα και την 3λ/4) θα μετρησω βαττ μετα από την γραμμη μεταφορας (τα βατ στην εισοδο της κεραιας), και θα ανοιξω και τα 2 πλλ σε διπλανες αδειες συχνοτητες, με 1 watt μονο, για να δω τις διαφορες live.

marios
17-11-08, 11:00
Διαβάζω κ εγω στην αρχή κ λεω "τρομπονι???":blink:
Εγώ παίζω Τούμπα!!!!:001_tt2:
Μετά βλέπω το 6db κ λεω "κάτι παίζει εδω":drool:
Τελικά δεν νομίζω να μιλάμε για μουσική!!:blush::lool::hammer:
Σόρρυ για το offtopic...

radioamateur
17-11-08, 16:32
Φαντάζομαι ότι αν ειχε απολαβή θα την χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί σταθμοί πράγμα που δεν συμβαίνει.

Γιώργος 231
17-11-08, 18:08
Φαντάζομαι ότι αν ειχε απολαβή θα την χρησιμοποιούσαν οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί σταθμοί πράγμα που δεν συμβαίνει.

οχι, γιατι, δεν μπορεις να συνδεσεις πολλες μαζι.

εκτος αυτου, ειπαμε, πως κεραιες οπως 5/8 - ground plane -3/4 και βασικα οσες σηκωνουν τον λοβο, δεν ειναι για ραδιοφωνο, αλλα κανουν περισσοτερο για ασυρματους - DX
Μην κοιτας οπου εμεις σαν radioamateurs :001_smile:, τις δουλευουμε σε αυτες τις συχνοτητες.

Γιώργος 231
03-12-08, 08:36
η κεραια ειναι σχεδον ετοιμη.

αν και δεν πηγα Χαλκιδικη που εχω τα εργαλεια μου, αγορασα τις χαλκοσωληνες, τις εκοψα με μαχαιρι κουζινας, τι κολλησα με την ζεστη απο ενα βαμβακι με οινοπνευμα, και ετοιμη.

μονο που δεν την δοκιμασα ακομα

χρονος κατσκευης, χωρις εργαλεια, 45 λεπτα ! ! ! !

υγ
με τα κομματια των σωληνων που περισσεψαν, κατασκευασα ακομα μια (υψους1,40) για τους 156 (vhf marine)

Τρελός Επιστήμονας
03-12-08, 09:48
Η κεραία αυτή είναι ουσιαστικά ένα αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 με απολαβή 0dB ως προς δίπολο και ένα stub λ/4 για την προσαρμογή των αντιστάσεων τερματισμού. Αν η κατασκευή είναι σωστή, το stub δεν συνεισφέρει στην ακτινοβολία και η κεραία εκπέμπει όπως περίπου ένα κοινό δίπολο (λέω περίπου διότι πάντα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις στην πράξη). Τα πλεονεκτήματά της είναι η χαμηλή γωνία ανύψωσης, η δυνατότητα στήριξης στην κάτω πλευρά, η προσαρμογή με οποιαδήποτε γραμμη μεταφοράς ακόμη και με γραμμή των δυο παράλληλων αγωγών, μεγάλο εύρος ζώνης λόγω του stub, η δυνατότητα γείωσης του στελέχους στον ιστό για αντικεραυνική προστασία και η ευκολία και το χαμηλό κόστος κατασκευής. Επίσης εκπέμπει στην τρίτη αρμονική (ιδανικό για dual band ραδιοερασιτεχνικές κεραίες 144/440MHz) αλλά με διαφορετικό λοβό ακτινοβολίας και κάποιους παράπλευρους λοβούς. Επειδή ουσιαστικά δεν έχει απολαβή ως προς δίπολο, δεν χρησιμοποιείται από ραδιοφωνικούς σταθμούς. Όταν ευκαιρήσω θα ανεβάσω ένα παλιό βιβλίο που έχει μέσα πολλά σχέδια για κεραίες V/UHF καθώς και τη slim-jim αναλυτικά, θέλει όμως κόπο καΙ χρόνο για να σκαναριστεί...

Γιώργος 231
03-12-08, 10:00
Η κεραία αυτή είναι ουσιαστικά ένα αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 με απολαβή 0dB ως προς δίπολο και ένα stub λ/4 για την προσαρμογή των αντιστάσεων τερματισμού. Αν η κατασκευή είναι σωστή, το stub δεν συνεισφέρει στην ακτινοβολία και η κεραία εκπέμπει όπως περίπου ένα κοινό δίπολο (λέω περίπου διότι πάντα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις στην πράξη). Τα πλεονεκτήματά της είναι η χαμηλή γωνία ανύψωσης, η δυνατότητα στήριξης στην κάτω πλευρά, η προσαρμογή με οποιαδήποτε γραμμη μεταφοράς ακόμη και με γραμμή των δυο παράλληλων αγωγών, μεγάλο εύρος ζώνης λόγω του stub, η δυνατότητα γείωσης του στελέχους στον ιστό για αντικεραυνική προστασία και η ευκολία και το χαμηλό κόστος κατασκευής. Επίσης εκπέμπει στην τρίτη αρμονική (ιδανικό για dual band ραδιοερασιτεχνικές κεραίες 144/440MHz) αλλά με διαφορετικό λοβό ακτινοβολίας και κάποιους παράπλευρους λοβούς. Επειδή ουσιαστικά δεν έχει απολαβή ως προς δίπολο, δεν χρησιμοποιείται από ραδιοφωνικούς σταθμούς. Όταν ευκαιρήσω θα ανεβάσω ένα παλιό βιβλίο που έχει μέσα πολλά σχέδια για κεραίες V/UHF καθώς και τη slim-jim αναλυτικά, θέλει όμως κόπο καΙ χρόνο για να σκαναριστεί...

ετσι ειναι οταν μιλας για την j pole ... κανει περιπου οτι και ενα διπολο.
σαν slim jim (3λ/4) ομως, απο θεμα κατασκευης - οταν η κεραια κλεινει απο πανω, η ακτινοβολια αλλαζει.

ειδες το λινκ που εβαλα ?

http://www.m0ukd.com/Slim_Jim/index.php

αν βαλεις το ποντικι πανω στην κεραια, βλεπεις την j pole.

Τρελός Επιστήμονας
03-12-08, 10:37
Το είδα, λοιπόν, και αυτή κάνει ότι και ένα δίπολο από την άποψη της απολαβής και σίγουρα έχει μικρότερη γωνία ανύψωσης από την j-pole όταν είναι τοποθετημένη κατακόρυφα. Πάντως το απλό δίπολο που τροφοδοτείται στη μέση με τη βοήθεια balun έχει γωνία ακτινοβολίας ακριβώς ίση με μηδέν, δηλαδή το κέντρο του λοβού ακτινοβολίας είναι κάθετο στον άξονα του διπόλου. Αυτά βέβαια ισχύουν στον ελεύθερο χώρο, όταν όμως η κεραία είναι κοντά σε αγώγιμα αντικείμενα, οι ανακλάσεις τροποποιούν λίγο την ακτινοβολία. Πάντως η κατασκευή της slim-jim είτε της j-pole είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα. Κάποτε είχα κατασκευάσει yagi για τους 144 με στοιχείο εκπομπής j-pole και δούλευε αρκετά καλά, δεν προσάρμοζε όμως ακριβώς στα 50Ω (χρειαζόταν Γ-match). Υπόψη ότι δεν ασχολούμαι με την εκπομπή στα ραδιοφωνικά FM αλλά στους 144/430MHz (ραδιοερασιτεχνικά FM).

Τρελός Επιστήμονας
03-12-08, 10:46
Ξέχασα προηγουμένως να σου εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για τα πολύ ενδιαφέροντα πειράματα κα τις κατασκευές κεραιών που κατά καιρούς δημοσιεύεις στο forum.

ReFas
03-12-08, 10:51
Επειδή ουσιαστικά δεν έχει απολαβή ως προς δίπολο, δεν χρησιμοποιείται από ραδιοφωνικούς σταθμούς. Όταν ευκαιρήσω θα ανεβάσω ένα παλιό βιβλίο που έχει μέσα πολλά σχέδια για κεραίες V/UHF καθώς και τη slim-jim αναλυτικά, θέλει όμως κόπο καΙ χρόνο για να σκαναριστεί...

Ολα σωστά, όμως αυτο που λές ποιο πάνω.... γιατι και η γαμα ματς που χρησιμοποιείται έχει απολαβή ως προς το δίπολο; άσε που πολλές έχουν και κάτω απο το δίπολο.
Δεν είναι αυτος ο λόγος αλλα το ότι δεν έχει τόσο καλή μηχανική αντοχή.

ReFas
03-12-08, 11:03
ετσι ειναι οταν μιλας για την j pole ... κανει περιπου οτι και ενα διπολο.
σαν slim jim (3λ/4) ομως, απο θεμα κατασκευης - οταν η κεραια κλεινει απο πανω, η ακτινοβολια αλλαζει.


Απο που βγαίνει οτι αλάζει η ακτινοβολία;
Αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 που τροφοδοτείται στο μέσο έχεις δεί; 300Ω αντίσταση όπως λέγεται... ίδια ακτινοβολία έχει με το ανοιχτό δίπολο... ε η σλιμ τζιμ είναι ενα αναδιπλωμένο που τροφοδοτείται στην άκρη και η J pole είναι ένα απλό δίπολο που τροφοδοτείται παλι στην άκρη.. την ίδια εκπομπή κάνουν.

Γιώργος 231
03-12-08, 11:25
Απο που βγαίνει οτι αλάζει η ακτινοβολία;
Αναδιπλωμένο δίπολο λ/2 που τροφοδοτείται στο μέσο έχεις δεί; 300Ω αντίσταση όπως λέγεται... ίδια ακτινοβολία έχει με το ανοιχτό δίπολο... ε η σλιμ τζιμ είναι ενα αναδιπλωμένο που τροφοδοτείται στην άκρη και η J pole είναι ένα απλό δίπολο που τροφοδοτείται παλι στην άκρη.. την ίδια εκπομπή κάνουν.

:blink: ωχ, ετσι πρεπει να ειναι.
και μου το λες τωρα ?
...που χαλασα & μισο κουτι βαβμακι ?
δηλαδη κατασκευασα ακομα ενα διπολο? φτου μου.

ωραια θα την τελειωσω/δοκιμασω, και παω για αλλη.

υγ
και ολα αυτα που γραφει μεσα το λινκ περι db ... μουφα ε ?
κριμα την χαρα που ειχα, οτι σε 45 λεπτα κατασκευασα κεραια με πολλα db.

Γιώργος 231
03-12-08, 11:28
Ξέχασα προηγουμένως να σου εκφράσω τα συγχαρητήριά μου για τα πολύ ενδιαφέροντα πειράματα κα τις κατασκευές κεραιών που κατά καιρούς δημοσιεύεις στο forum.

σε ευχαριστω πολυ.

σου αρεσε η CREMASTRONE ε ?

sigmacom
03-12-08, 12:22
Μια φορά το '93 δοκίμασα κλειστό δίπολο (300Ω) με balun για να το κατεβάσω στα 50Ω. Είδα σημαντική διαφορά στην εμβέλεια (καλύτερη) από το απλό δίπολο.

Ποιά η γνώμη σας για το θέμα "377Ω" ?

Τρελός Επιστήμονας
03-12-08, 13:03
Φίλε ReFa, το δίπολο με Γ-match δεν έχει καλύτερη απολαβή από το απλό αλλά έχει δυο βαθμούς ελευθερίας στην προσαρμογή (μήκος και χωρητικότητα του match) και μπορεί να ρυθμιστεί με ακρίβεια στα 50Ω ώστα στη συνέχεια να είναι σωστή η προσαρμογή με το cavity κλπ και να έχουμε ισοκατανομή φορτίου. Επίσης, αυτές οι κεραίες είναι γειωμένες στο μέσον πάνω στον ιστό για αντικεραυνική προστασία. Η slim-jim δεν πολυβολεύει στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις γιατί δεν στηρίζεται κοντά στο κέντρο βάρους (ενώ το δίπολο στηρίζεται σχεδόν ακριβώς εκεί) οπότε δεν ισσοροπεί καλά και δεν αντέχει τόσο πολύ στους πλευρικούς ανέμους. Γι' αυτούς τους λόγους και άλλους που δεν γνωρίζω, τα δίπολα με Γ-match είναι πρώτη επιλογή στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις όταν θέλουμε κατακόρυφη πόλωση. Στις ερασιτεχνικές κατασκευές όμως ισχύουν άλλες προδιαγραφές όπως ευκολία ιδιοκατασκευής και πειραματισμού, χαμηλό κόστος, μικρό βάρος, να είναι διακριτικές, να σττηρίζονται σε ένα σημείο για ευκολία κλπ. Εγώ σε ένα εξοχικό που έχω, έβαλα 4 απλά δίπολα 75Ω με δορυφορικό καλώδιο και ένα splitter τηλεόρασης 4 εξόδων και τη χρησιμοποιώ σαν κεράια PMR 466MHz (το γνωρίζω ότι δεν είναι σωστό αλλά το πειραματιστικό δαιμόνιο δεν με αφήνει...) και μιλάω από το σπίτι με ένα φορητό PMR σε αρκετή απόσταση (5 χιλιόμετρα) με αρκετή αξιοπιστία. Επέλεξα αυτή τη λύση λόγω απολαβής, ευκολίας κατασκευής και χαμηλού βάρους και κόστους. Τα στάσιμα είναι 1:1,5 αλλά δουλεύει καλά και δεν με νοιάζει. Αν όμως το έκανα αυτό σε επαγγελματική εγκατάσταση, έπρεπε να μου αφαιρέσουν την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος...

377Ω είναι η "αντίσταση ακτινοβολίας του ελεύθερου χώρου" δηλαδή ο λόγος Ε/Η του ηλεκτρικου προς το μαγνητικό πεδίο και εξαρτάται από το μέσο διάδοσης. Σε άλλα μέσα διάδοσης (πχ στο ξύλο ή σε πλαστικά) αυτός ο αριθμός είναι διαφορετικός. Η κεραία είναι το όργανο για ακριβώς αυτή την προσαρμογή: της χαρακτηριστικής αντίστασης του καλωδίου (πχ 50 ή 75Ω) προς την χαρακτηριστική αντίσταση του μέσου διάδοσης που είναι 377Ω για τον ελεύθερο χώρο.

Όταν θα κατασκευάσω την κρεμαστροκεραία, θα σας κεράσω κρασί από τα μπουκάλια που πήρα τους φελλούς...

ReFas
03-12-08, 13:26
T.E. αυτό έγραψα και εγω πιο πάνω... για μηχανικούς λόγους βασικά μπαίνουν οι Γ ματς και οι άλλες κεραίες.

sigmacom.. αν είχες καλύτερα αποτελέσματα με αναδιπλωμένο απο απλό για μένα σημαίνει οτι με το απλό δεν έκπεμπες όπως πρέπει... για τα 377Ω (376.7 για την ακρίβεια) όπως τα έγραψε ο Τ.Ε πιο πάνω... αν θές να πείς ότι προσαρμόζει καλύτερα η κεραία με το χώρο γύρω της λόγο των 300Ω η γνώμη μου είναι οτι δεν ισχύει.


Γιώργο 231 κοίταξα το λινκ που λες..που ακριβώς γράφει για db δεν είδα..όσα είδα πάντως είναι σωστά.

nikos-b
03-12-08, 21:16
θα πω και εγώ την γνώμη μου όσο αναφορά την 5/8 πχ γιατί δεν την βάζουν οι ραδιοφωνική σταθμοί που εκπέμπουν με κιλοβάτ. είναι πολύ απλό..1) δεν έχουν βγει στο εμπόριο για τόσα πολλά βατ και επίσης αν όντως σηκώνει το σήμα ψιλά ποίος ο λόγος να την βάλουν σε ένα βουνό; που θα πάει το σήμα στο πλανήτη Αρη;:whistle::glop:Άσε που με τις γκάμα ματς που αντέχει πχ 250 βατ αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένα πομπό που είναι 1 κιλοβάτ αν συνδέσουμε παράλληλα τις κεραίες χ4 δεν θα έχουμε πρόβλημα.

Τρελός Επιστήμονας
03-12-08, 21:49
Επίσης με όλων των τύπων τις στοιχειοκεραίες (collinear) είτε είναι με Γ-match είτε χωρίς, είτε είναι γραμμικής πόλωσης είτε κυκλικής, η ισχύς μοιράζεται σε πολλά στοιχεία εκπομπής και έτσι η αντοχή της σε ισχύ μεγαλώνει. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν έπεφτε ισχύς 10kW σε ένα μόνο δίπολο. Ατμός θα γινόταν! Επίσης θα έπρεπε να ήταν δυσανάλογα χοντρό για να έχει μεγάλη επιφάνεια ώστε να αντέχει τα τεράστια επιδερμικά ρεύματα. Τελικά, η κάθε ξεχωριστή ιδέα και εφαρμογή έχει την αξία της.

sigmacom
03-12-08, 22:45
αν είχες καλύτερα αποτελέσματα με αναδιπλωμένο απο απλό για μένα σημαίνει οτι με το απλό δεν έκπεμπες όπως πρέπει... για τα 377Ω (376.7 για την ακρίβεια) όπως τα έγραψε ο Τ.Ε πιο πάνω... αν θές να πείς ότι προσαρμόζει καλύτερα η κεραία με το χώρο γύρω της λόγο των 300Ω η γνώμη μου είναι οτι δεν ισχύει.Νίκο τι να πω, ένα απλό δίπολο μοναχό του ήταν, στάσιμα δεν είχε. Να πω ήταν μάπα η προσαρμογή της εξόδου του μηχανήματος? Ενα PLL της RVR ήταν...

Αν το έχεις δοκιμάσει και εσύ, και δεν είδες διαφορά, πάω πάσο.
Αν εκτιμάς θεωρητικά ότι δεν έπρεπε να κάνει διαφορά, είμαι εδώ να ακούσω την τεκμηρίωση! :)

Γιώργος 231
03-12-08, 23:26
ωραια,

αφου λοιπον η j pole και η slim jim, εχουν την ιδια απολαβη, (ειναι διπολα πολωμενα στα 3/4 το ενα ανοιχτο και το αλλο κλειστο) εκοψα το ενα τμημα και απο slim jim την εκανα j pole (για λογους σταθεροτητας και αντοχης)

ReFas
04-12-08, 01:03
Νίκο τι να πω, ένα απλό δίπολο μοναχό του ήταν, στάσιμα δεν είχε. Να πω ήταν μάπα η προσαρμογή της εξόδου του μηχανήματος? Ενα PLL της RVR ήταν...

Αν το έχεις δοκιμάσει και εσύ, και δεν είδες διαφορά, πάω πάσο.
Αν εκτιμάς θεωρητικά ότι δεν έπρεπε να κάνει διαφορά, είμαι εδώ να ακούσω την τεκμηρίωση! :)

Ναι το έχω δοκιμάσει όπως και την 5/8 που έψαχνα μάταια να βρω τα 3,5db κέρδος (αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει 20 χρόνια) που έγραφε η τεχν.εκλογη… και πολλές άλλες κεραίες… άλλη ιστορία όμως αυτή.
Σε σχέση με το αναδιπλωμένο… αυτό που λέω είναι ότι δε ξέρω αν είχες τοποθετήσει σωστά και αν είχες τροφοδοτήσει σωστά το απλό δίπολο… κανένας λόγος για στάσιμα, δε πρόκειται να δεις διαφορά αν από 1 στάσιμα πάς στα 1,4 πχ.
Αν το κάνεις σωστά τότε είναι σίγουρο ότι πρόκειται για δυο όμοιες κεραίες.
Αν θες εξήγηση γράψε σε ένα χαρτί τον τύπο W=I^2 * R
Οπου W για την ισχύ που βάζουμε στη κεραία R η αντίσταση της κεραίας I το ρεύμα.
Στο αναδιπλωμένο με ίδιας διαμέτρου σύρματα έχουμε τετραπλάσια αντίσταση, ο τύπος γίνεται W= I^2 * 4R .
Κάνε τις πράξεις και θα δεις ότι για ίδια ισχύ το ρεύμα πάει στο μισό, το αναδιπλωμένο είναι δυο παράλληλα σύρματα σε πολύ κοντινή απόσταση όσο ρεύμα έχει το ένα τόσο θα έχει και το άλλο και μάλιστα είναι στην ίδια φάση…άρα έχουμε δυο σύρματα σε πολύ κοντινή απόσταση που τα διαρρέει το μισό ρεύμα στο καθένα του απλού δίπολου…. Σαν σύνολο ακτινοβολία όσο του απλού δίπολου.

Αν ξέρεις και δέχεσαι σαν σωστά τα αποτελέσματα της μηχανής NEC2 μπορείς να δουλέψεις κάποιο πρόγραμμα όπως το πολύ καλό και ελεύθερο 4NEC2 και να τσεκάρεις μόνος σου τέτοιες απλές κεραίες.

Γιώργος 231
04-12-08, 19:04
τα εργαλεια κατασκευης

μαχαιρι κουζινας οινοπνευμα βαμβακι μετρο κλπ

http://www.imageshack.gr/view.php?file=0knupbbxc7hg9yie5aa9.jpg

το, σε λιγο ετοιμο αντενιονι :001_rolleyes:

τι εκοψα και το εκανα απο slim jim ... j pole

http://www.imageshack.gr/view.php?file=ty4tjpzb9j18v1tu1m76.jpg

και εδω, βλεπετε το j pole, αλλα χωρις βαση, και κονεκτρορα

http://www.imageshack.gr/view.php?file=1r5hgjuljatjsyjy83om.jpg

ολη η κατασκευη ... με εργαλεια κουζινας ή απλα ... δεν θελει κοπο θελει τροπο. :001_smile:

Γιώργος 231
14-12-08, 10:13
[/URL]

αφου ηλθε η ωρα της δοκιμης, γρηγορα γρηγορα την εβαλα σε ιστο, και ολα πηγα καλα.

στασιμα μηδεν ... εμβελεια ΑΡΙΣΤΗ, διασπορα σηματος κορυφη ! ! ! !

εδω θα δειτε ενα γρηγορο και ευκολο τροπο για να μπει η κεραια σε ιστο

[U]http://www.imageshack.gr/view.php?file=6kb8co38owq4afz7b6wl.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=6kb8co38owq4afz7b6wl.jpg)

τελικα, τετοιου τυπου κεραια θα βαλω στον "σταθμο" μονο, που θα κατασκευασω μια με Ν κονεκτορα και χαλκο Φ20 (για να αντεχει εως και 1 kwatt)

Τρελός Επιστήμονας
14-12-08, 10:23
Συγχαρητήρια Γιώργο για την κατασκευή! Δυο συμβουλές από τον Τρελό Επιστήμονα: Να αγοράσεις ένα φλόγιστρο (γκαζάκι) για συγκολλήσεις σε σωλήνες χαλκού και να χρησιμοποιείς κόλληση υδραυλικών για ζεστό νερό (αυτές που κολλάνε τα δίκτυα των κεντρικών θερμάνσεων) γιατί δίνει πολύ καλύτερη αντοχή από το καλάι 60/40. Και πάλι Μπράβο!

radioamateur
14-12-08, 12:26
Γιώργο θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα σωλήνα απο teflon για τη στήριξη της κεραίας...για αντοχή στο χρόνο.
Και από εμένα συγχαρητήρια:biggrin:

Γιώργος 231
15-12-08, 03:47
Συγχαρητήρια Γιώργο για την κατασκευή! Δυο συμβουλές από τον Τρελό Επιστήμονα: Να αγοράσεις ένα φλόγιστρο (γκαζάκι) για συγκολλήσεις σε σωλήνες χαλκού και να χρησιμοποιείς κόλληση υδραυλικών για ζεστό νερό (αυτές που κολλάνε τα δίκτυα των κεντρικών θερμάνσεων) γιατί δίνει πολύ καλύτερη αντοχή από το καλάι 60/40. Και πάλι Μπράβο!

πρωτα απ ολα, σε ευχαριστω πολυ.

εχεις δικιο για το φλογιστρο, πηγα να αγορασω, αλλα μου ειπαν 50 ευρω και την ψωνισα.
ξερεις γιατι ?
γιατι στο παλιο μου σπιτι, ειχα βρει ενα φλογιστρο στο παταρι, και το πεταξα :saad:.
οσο για τους υδραυλικους, εχω ενα πολυ καλο φιλο, ο οποιος μου λεει να ελθει να μου φτιαξει οτι γουσταρω. αλλα ... ξερεις ... εγω δουλευω τετοια πραγματα, οτι ωρα να ειναι, και δεν εχω υπομονη να περιμενω μεχρι το πρωι.
την επομενη φ20, αυτος θα την φλογισει :001_rolleyes:

Γιώργος 231
15-12-08, 03:53
Γιώργο θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ένα σωλήνα απο teflon για τη στήριξη της κεραίας...για αντοχή στο χρόνο.
Και από εμένα συγχαρητήρια:biggrin:

θενκς ραδιοαματερονιο :001_cool:

η βαση της καλης κεραιας θα ειναι απο βακελιτη τον οποιο, νομιζω, οτι θα τον βρω, σε καμια παλια κουζινα.
(δεν ξερω που πουλανε βακελιτη και θα ψαξω οπου βρω)

Τρελός Επιστήμονας
15-12-08, 16:38
Να μη χρησιμοποιήσεις βακελίτη διότι είναι σχετικά υγροσκοπικός. Καλύτερα να βρεις ράβδο Ertalon ή Ertalit από κατάστημα με βιομηχανικά πλαστικά. Στην Αττική υπάρχουν στου Ρέντα στον Πειραιά.

Γιώργος 231
14-02-09, 22:11
http://www.hamuniverse.com/SJ-1gif1.GIF

Γιώργος 231
14-02-09, 22:11
http://www.hamuniverse.com/SJ-3gif3.GIF

Τρελός Επιστήμονας
15-02-09, 14:43
Ωραίο το βιβλιαράκι του Judd για σκανάρισμα , το έχω στη βιβλιοθήκη μου, όταν θα βρω χρόνο θα το τακτοποιήσω προς τέρψιν όλων των θαμώνων...

Γιώργος 231
22-04-09, 08:45
Φρεσκο video, με δοκιμη της j pole.

Αποτελεσμα
εξοδος 990 watt, επιστροφη 18 watt

επομενη κινηση θα ειναι μετατροπη της J pole σε slim jim (τρομπονι)

δειτε το βιντεο εδω

YouTube - linear fm 1kw 3cx800

Γιώργος 231
22-04-09, 11:04
Ακομα ενα βιντεακι απο την χθεσινη μερα δοκιμων,

YouTube - linear fm 1kw 3cx800 PART 2 ( i am not pirate)

σε λιγο ακολουθουν βιντεο με software stereo & rds encoder
και
τεστ εμβελειας χαμηλης ισχυος (25 watt) με ελεγχο και μετρηση αποστασης με gps (παντα με την j pole)

frix199
22-04-09, 11:40
...φλογιστρο, πηγα να αγορασω, αλλα μου ειπαν 50 ευρω και την ψωνισα.
ξερεις γιατι ?...

Φίλε εκεί στην δωδεκανήσου κοντά στα μαγαζιά με τα σιδηρικά είχα πάρει
φλόγιστρο 1500 βαθμοί, με γκαζάκι κουζίνας (μήν πάρεις τα άλλα γιατί οι
φιάλες είναι ακριβές) 20 με 25 ευρό αν θυμάμαι καλά.
Και το γκαζάκι δεν τελειώνει ποτέ!
Έχω κάνει του κόσμου τις βλακείες και έχω αλλάξει μόνο τρεις φορές :biggrin:

weather1967
22-04-09, 14:01
Γεια σου τρελλιάρη Γιώργο με τις κιλοβατώρες σου :laugh:
Βλεπω το εφαγες και λιγο το δαχτυλο στο πρωτο βιντεο με τα μαστορεματα ,αλλα χαλάλι του :lool:
Μπραβο παντα τετοια,βλεπω το Πασχα στο χωριο αντι για σουβλα ,γυριζες αλλον οβελια εσυ ,που λεγετε j Pole -ovelix :laugh:
Μου αρεσε και η ατακα :δεν πας και εξω να τραβηξεις την κεραια καθως γραφεις,ακολουθα το καλωδιο χα χα χα !!

Σωστος ο Αλεξης
Τα φλογιστρα με γκαζακη κουζινας ,ειναι πολυ φτηνοτερα απο αυτα τα γνωστα κιτρινα φλογιστρα των υδραυλικων ,και εδω 20-25 ευρω κομπλε εχουν αυτα ,και κανουν μια χαρα την δουλεια τους για ερασιτεχνικη χρηση,εγω για ψιλομερεμετια σε σωληνες στο σπιτι ,ενα τετοιο εχω και με μια φιαλη εχω κανει πολλες κολησεις .

Γιώργος 231
22-04-09, 14:12
Ρε παιδια, αγορασα ενα με 24 ευρω.
δυστυχως αυτο που βρηκα (που δουλευει με απλο γκαζακι) ηταν της πλακας με κωλοπλαστικο και αγορασα ενα που παιρνει φιαλη περιεργη .

Ομως τελικα, δεν καταφερα να κανω ωραιες ενωσεις.

Ρωτησα ενα φιλο υδραυλικο, για το πως το δουλευει, και στην επομενη κεραια θα ελθει αυτος να την κολλησει.

Δημητρη, το ειδες το δαχτυλο ε ?

Απο φλογα βεγγαλικου εγινε ετσι ....
Οσο για το Πασχα, ημουν Ραφηνα, και τα ειδα ολα ! ! ! ! !
Συχνοτητα free 2,5 watt, σημα καθαρο και δυνατο σε ολη την πολη ! ! ! !

weather1967
22-04-09, 14:25
Ελα Γιώργο ναι ,φανηκες τραυματιας εκει ,λεω εκει με το στησιμο της κεραιας καποιο κατσαβιδι θα ξεφυγε :saad:.
Τωρα για τις κολησεις,εκτος απο το χοντρο υδραυλικο καλαι ,παιρνεις και μια αλοιφη κιτρινη σε ενα μικρο μπουκαλακη ,που κανει χρει να κολαει καλυτερα το καλαι στον χαλκο.
Βαζεις την αλοιφη γυρω-γυρω απο την ενωση και μετα αναβεις το φλογιστρο και ζεστενεις την προς συγκοληση περιοχη μεχρι το σημειο αυτο του χαλκου να μαυριση σχεδον .
Μετα απομακρυνης λιγο το φλογιστρο και αρχιζεις να βαζεις στην ενωση το καλαι πρωτα απο πανω μερια και σταδιακα πας προς τα κατω, αν και θα γλιστραει και θα λιωνει αυτο και πηγαινει και μονο του κατω ,οπου καταλαβανεις οτι δεν πηγε ,ξαναζεστενεις με το φλογιστρο και ξαναβαζεις παλι .

Και μονο με την εμπειρια σταδιακα καθε φορα θα γινεσε και καλυτερος

Αντε καλες κατασκευές :wiink:

Γιώργος 231
22-04-09, 15:13
Ελα Γιώργο ναι ,φανηκες τραυματιας εκει ,λεω εκει με το στησιμο της κεραιας καποιο κατσαβιδι θα ξεφυγε :saad:.
Τωρα για τις κολησεις,εκτος απο το χοντρο υδραυλικο καλαι ,παιρνεις και μια αλοιφη κιτρινη σε ενα μικρο μπουκαλακη ,που κανει χρει να κολαει καλυτερα το καλαι στον χαλκο.
Βαζεις την αλοιφη γυρω-γυρω απο την ενωση και μετα αναβεις το φλογιστρο και ζεστενεις την προς συγκοληση περιοχη μεχρι το σημειο αυτο του χαλκου να μαυριση σχεδον .
Μετα απομακρυνης λιγο το φλογιστρο και αρχιζεις να βαζεις στην ενωση το καλαι πρωτα απο πανω μερια και σταδιακα πας προς τα κατω, αν και θα γλιστραει και θα λιωνει αυτο και πηγαινει και μονο του κατω ,οπου καταλαβανεις οτι δεν πηγε ,ξαναζεστενεις με το φλογιστρο και ξαναβαζεις παλι .

Και μονο με την εμπειρια σταδιακα καθε φορα θα γινεσε και καλυτερος

Αντε καλες κατασκευές :wiink:

τα ιδια μου ειπε και ο φιλος-υδραυλικος,

Στην επομενη κεραια θα κανω αυτα που λετε ....
(εχω σε καθε σπιτι και ενα exciter και τωρα θα κατασκευασω την τριτη J POLE )

jeik
22-04-09, 15:23
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:.

Γιώργος 231
22-04-09, 18:51
Δοκιμες με το προγραμμα stereo & rds

YouTube - stereo & rds software

και κατι ωραιο.

Την ωρα που ο Δημητρης εκανε ρυθμισεις και συνδεσεις σε ενα exciter στο σαλονι, μου λεει

"Ρε Γιωργο, υπαρχει προβλημα. Ανοιγω και παιζει κορυφαια, διαχωρισμος TOP, κλπ κλπ, και ξαφνικα .... σταματαει η διαμορφωση ! ! !"

απαντηση,
"δημητρη ασε με τωρα , εγω "κοιταω" την κεραια"

Απαντηση Δημητρη μετα απο 10 λεπτα.
" ΚΑΛΑ ΡΕ :w00t:, ανοιγεις με το αλλο μηχανημα πανω στην ιδια συχνοτητα που εγω κανω τις δοκιμες ηχου ?"

Ο Δημητρης ειχε το rvr στο 1 watt με dummy, και εγω ειχα το suono με την cx και την 3/4L, στην ιδια συχνοτητα ! ! !


Δημητρη, τις εφαγες τις ταπες σου :lool::001_tt2:

PARKER
22-04-09, 19:14
Γιώργο τι εννοείς όταν λες "Δεν περιμενα ποτε, ενα pc να παιζει ως γεννητρια stereo & rds. " (στη περιγραφή απο το YouYube)???
Εννοείς ότι με software προσομοιώνεις γεννήτρια stereo και rds????

Γιώργος 231
22-04-09, 20:17
Γιώργο τι εννοείς όταν λες "Δεν περιμενα ποτε, ενα pc να παιζει ως γεννητρια stereo & rds. " (στη περιγραφή απο το YouYube)???
Εννοείς ότι με software προσομοιώνεις γεννήτρια stereo και rds????

Ναι Σταθη, αυτο που λες ...

Με ενα software (airomate2) τα εχεις ολα.

Απλα εγω εχω Στερεο και εισοδο mpx στο exciter, και ηθελε λιγο ψαξιμο η συνδεση.
Αλλα τελικα ολα πηγαν καλα.

Να ειναι καλα Ο Δημητρης που τα ηξερε ...

weather1967
22-04-09, 20:28
Ωραιο το συστημα Γιώργο -Δημητρη ,rds βλεπω κολπα ωραια εκει .
Να σαι καλα Γιωργο τι γελιο εριξα με αυτην την γκαφα ,ειδικα αν ηταν και live θα ηταν ολα τα λεφτά :lool:
Μου θυμισε κατι απο χοντρό-λιγνό που καθαριζαν μια καπνοδοχο και στο τελος γκρεμισαν το σπιτι :laugh::laugh:.

Γιώργος 231
22-04-09, 20:35
Ωραιο το συστημα Γιώργο -Δημητρη ,rds βλεπω κολπα ωραια εκει .
Να σαι καλα Γιωργο τι γελιο εριξα με αυτην την γκαφα ,ειδικα αν ηταν και live θα ηταν ολα τα λεφτά :lool:
Μου θυμισε κατι απο χοντρό-λιγνό που καθαριζαν μια καπνοδοχο και στο τελος γκρεμισαν το σπιτι :laugh:.

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ .... ( :angry: )

Αλλαξε καμια 10 καλωδια μεχρι να καταλαβει τι παιζει.

Εγω ειχα ψοφησει στα γελια .... :biggrin:

Γιώργος 231
22-04-09, 23:48
Και στο τελευταιο βιντεο θα δειτε το αποτελεσμα των δοκιμων.

exciter suono telecom esva 25 (με 25 watt μονο)
J POLE ANTENNA
stereo & rds encoder airomate

YouTube - rds & stereo encoder test with exciter suono esva 25

αποσταση απο τον πομπο 20 χιλιομετρα (οχι σε ευθεια)
το σημα ηταν καθαρο
ο διαχωρισμος ΑΡΙΣΤΟΣ
Ο ηχος αψογος
και το rds δεν ειχε κανενα προβλημα

jeik
23-04-09, 02:17
Ωραιο το συστημα Γιώργο -Δημητρη ,rds βλεπω κολπα ωραια εκει .
Να σαι καλα Γιωργο τι γελιο εριξα με αυτην την γκαφα ,ειδικα αν ηταν και live θα ηταν ολα τα λεφτά
Μου θυμισε κατι απο χοντρό-λιγνό που καθαριζαν μια καπνοδοχο και στο τελος γκρεμισαν το σπιτι :laugh:.

Βρε , καλα ακουγα εγω το βρασιμο οταν εβαζα διαμορφωση :angry: , καταραμενη συγχρονη τεχνολογια :001_tt2:.
ΡΕ , του λεω , το rvr σου ειναι χαζο !!! μια αρχιζει να παιζει μουσικη και σε μερικα δευτερολεπτα σταματαει :lool: :lool: :lool:.
Καταπληκτικες , αξεχαστες στιγμες.

weather1967
23-04-09, 12:23
Μπραβο παιδια
Μου θυμισατε τα παλια τα δικα μου με αρχαια ομως τεχνολογια :lool:.
Παντος για 25 watts πολυ καλα παταγε σε αποσταση 20 km και ας μην ηταν ευθεια ,ειχατε οπτικη επαφη ? ηταν απο την μερια της θαλασσας η κεραια ?
Αθανατη Ελληνικη επαρχια με 25 watts καμπανιζη το μηχανημα ,εδω στο Athens θελει χ 10 + για να αρχισει κατι να γινετε.

ΥΓ:Δημητρη και αυτα επρεπε να εβγαζες βιντεο,ολες τις στιγμες .:001_smile:

electron
25-04-09, 17:07
Να κάνω και γω μια ερώτηση σχετικά με το Airomate; Μπορεί να λειτουργίσει σε φορητό με on board κάρτα ήχου; Προσπάθησα να δουλέψω το πρόγραμμα σε φορητό με on board ήχο της Realtek αλλά το μόνο που κατάφερα να ενεργοποιήσω ήταν τον πιλότο των 19 khz. Ούτε το rds πέρασε ούτε ο ήχος. Η έκδοση που χρησιμοποιήσα ήταν η 2 beta. Γενικά αν υπάρχει κάποιος οδηγός ρύθμισης του προγράμματος θα ήταν χρήσιμο κάποιος να μας την παραθέσει.

jeik
25-04-09, 22:10
Να κάνω και γω μια ερώτηση σχετικά με το Airomate; Μπορεί να λειτουργίσει σε φορητό με on board κάρτα ήχου; Προσπάθησα να δουλέψω το πρόγραμμα σε φορητό με on board ήχο της Realtek αλλά το μόνο που κατάφερα να ενεργοποιήσω ήταν τον πιλότο των 19 khz. Ούτε το rds πέρασε ούτε ο ήχος. Η έκδοση που χρησιμοποιήσα ήταν η 2 beta. Γενικά αν υπάρχει κάποιος οδηγός ρύθμισης του προγράμματος θα ήταν χρήσιμο κάποιος να μας την παραθέσει.

:001_smile: Γιάννη κοιτα εδω >>>http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38498&highlight=airomate&page=9

Για οτιδηποτε ξαναρωτα ή με πμ.

electron
26-04-09, 10:08
Δημήτρη το συγκεκριμένο θέμα το είχα δει παλιότερα αλλά το είχα ξεχάσει για να πω την αλήθεια. Ως συσκευή εισόδου στο προγραμμα είχα αρχικά αφήσει την επιλογή του μικροφώνου αλλά μου περνούσε το ενσωματωμένο μικρόφωνο του laptop. Δοκίμασα και τις άλλες ρυθμίσεις αλλά χωρίς να έχω πάλι το επιθυμητό αποτέλεσμα. Βέβαια να πω ότι την έξοδο ήχου του φορητού την σύνδεσα σε μίκτη με ενεργοποιημένο το equalizer που διαθέτει. Αυτό ίσως είναι μια πιθανότητα λάθους στην όλη ιστορία.
Δημήτρη αν θες κάνε ένα κόπο και ανέβασε μερικά screen shots με τις μάσκες ρυθμίσεων του προγράμματος. Αυτό πιστεύω θα είναι ότι πιο κατατοπιστικό.

mits
27-04-09, 11:58
Όντως θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Εμένα με 2 κάρτες στο Pc που έχουν δυνατότητα εξόδου 192khz δε μου λειτουργεί καθόλου καλά το airomate. Το είχα καταφέρει παλιότερα να δουλέψει και έβγαζε και RDS αλλά ακουγόταν ένα εκνευριστικό σφύριγμα και τώρα δε μου δουλεύει καθόλου.
Χρησιμοποιείς το VAC (Virtual audio cable) ?

Γιώργος 231
27-04-09, 12:26
Παρακαλω πολυ τους moderator να μεταφερουν τα 4 τελευταια ποστ, στο τμημα που μιλαει για το airomate.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38498&highlight=airomate&page=9

(επειδη υπαρχει και ειναι ωραιο)

ΥΓ
Αυτο που ειδα εγω (του Δημητρη), ηταν φοβερο ! ! ! ! !
Το αρνητικο για μενα ηταν, οτι το ενα pll ειχε stereo και ηταν λιγο μπερδεμα (για τον Δημητρη) το πως θα βαλει τα καλωδια.
Απ την αλλη, τελικα βαλαμε το exciter (suono) που δεν ειχε stereo και ολα πηγαν καλα.

Εγω δεν θα βαλω αυτο το προγραμμα,
1 γιατι εχω γεννητρια στερεο
2 γιατι δεν θελω δεσμευση στην χρηση laptop
3 γιατι μου ειναι πιο ευκολο να συνδεσω ενα απλο RDS στο exciter.
4 γιατι (νομιζω) θα ειναι μπερδεμα, να περασω την εξοδο του laptop, μεσα απο την κονσολα.

Απο την αλλη, σιγουρα, θα πειραματιστω με το airomate στο σπιτι

nikos-b
07-05-09, 01:13
παιδιά όσο αναφορά το πρόγραμμα επειδή το έχω. αν θέλετε ροτιστε με από το τηλέφωνο δεν πολιμπενο στο site .επιδι έχω psdn .στην αρχή μου έκανε νερά αλλά μετά δούλεψε μια χαρά .:wiink:
στείλτε μου πμ αν είναι .

jeik
03-06-09, 23:36
Κυριοι , το ''τρομπονι'' κλειστο διπολο φυσαει !!!!\\:D/\\:D/

Αυριο θα σας ενημερωσω με ποσα βαττ λιγοτερα ακουγεται το ιδιο ,(δεν εxω την δυνατοτητα να μετρησω dbi) , συγκρινομενη με επαγγελματικο διπολο λ/2 με Gamma match και ανακλαστηρα.

Και το κυριοτερο , το κοστος κατασκευης (τουλαχιστον για ενα πειραμα ειναι μηδεν , καθοτι τα αλουμινια ειναι απο πεταγμενη κεραια τηλεορασεως ,ρεταλια):thumbup::thumbup:.

Αν μου επιτρεπει ο εφευρετης της , την ονομαζω terminator :001_smile:.

WIZARD
04-06-09, 00:35
jeik
Με γεια που λενε
Βαλε καμια φωτογραφια ,να την δουμε :wiink:

Γιώργος 231
04-06-09, 08:01
δειτε λιγο με προσοχη την φωτογραφια.
Ειναι νομιζω η πρωτη αναφορα στην slm jim.
Διαβαστε με προσοχη εκει που γραφει reponse και δειτε την δευτερη εικονα.
Μιλαει για 6 db ! ! ! !
Και το κειμενο αυτο, δεν ειναι απο μαγαζι που θελει να πουλησει ! ! ! !

Δημητρη εχω κατασκευασει πολλες j pole.
Οπως καταλαβαινεις, μετα τα αποτελεσματα που ειχες, ηλθε η ωρα να τις κλεισω και να τις κανω slim jim.

To επομενο σταδιο R & D Θα ειναι να κανω νικελ την κεραια.

Η εικονα δεν ανοιγει αρκετα, αλλα αν δειτε στα μηνυματα πιο πισω, υπαρχει αυτη η εικονα σε φουλ αναλυση.
Αξιζει να ριξετε μια ματια

mits
04-06-09, 14:30
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον η σύγκριση j-pole με slim jim.

jeik
04-06-09, 15:22
Ναι ,ξεχασα να αναφερω οτι εγινε η συγκριση μεταξυ των 2 , η ανοιχτη ακτινοβολει ακριβως οπως το διπολο με γκαμα , ενω η κλειστη ..... καμια σχεση , απογειωνεται , και απλη κατασκευη , δεν μιλαμε για τα ιδανικα μηκη , μεταλα κλπ , ψιλοκουτουρου :001_smile:.

Γιώργος 231
04-06-09, 16:59
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον η σύγκριση j-pole με slim jim.


Δημητρη, επρεπε να ακουσεις τον jeik, πως μιλαγε μετα την δοκιμη ! ! ! !

Βεβαια, ολοι τον ξερουμε ....

Σε δυο μηνες, παλι κατι δεν θα του αρεσει, και παλι κατι καινουριο "περιεργο" θα αρχισει να δοκιμαζει ....

Και 5 Kwatt να ειχε και 8 διπολα ... παλι κατι θα εψαχνε για να αλλαξει.

Ισως να το εριχνε στην αντιβαρυτητα ή να κρεμαγε διπολα απο αεροστατο.

τι ειπα ?
Διπολα απο αεροστατο ?

Jeik .... το ήλιο δικο μου :001_cool: :001_rolleyes:

Γιώργος 231
04-06-09, 17:35
Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον η σύγκριση j-pole με slim jim.

και μιας και μιλαω για R & D βρηκα σχεδιο με την 3/4 λ με ανακλαστηρα και κατευθυντηρα ! ! ! ! !

αυτο κι αν ειναι εξελιξη

ΥΓ
Προσοχη, το παραπανω σχεδιο που βρηκα, ειναι απο ραδιοερασιτεχνη,
αρα δεν θα δουλευει καλα και θα πρεπει να βελτιωθει για να παιξει σωστα....
( Γαληνιτηηηη , τι ειναι αυτα που γραφω ) ?

PARKER
04-06-09, 20:05
τι ειπα ?
Διπολα απο αεροστατο ?

Jeik .... το ήλιο δικο μου :001_cool: :001_rolleyes:
Εγώ βάζω τα στάσιμα :001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2:

weather1967
04-06-09, 21:02
Aντε Δημήτρη δωσε ρεσιταλ δωματιου με το τρομπονι :biggrin:
Αναμενουμε φωτος.

jeik
04-06-09, 22:08
Nα ,την.

Και σιγουρα θα γινει και με ανακλαστηρα.

weather1967
04-06-09, 22:15
Γεια σου Δημήτρη μάστορα :wiink:
Μπραβο για το μερακη σου πανω απολα.
Βρέ μπαγάσα το τρομπόνι είναι λιγο ανορθογραφια,σκουποξυλο με RG 213 αυτά τά δυο δεν πανε set :biggrin:.
Aστειεύομαι,και καταλαβαινω οτι ειναι σε φαση τεσταρισματος και πειραματισμου .

jeik
04-06-09, 22:36
Δημητρη , ειναι εκπληκτικη η αποδοση της , ο λογος αποδοσης-αξιας ειναι τεραστιος , ειδικα τωρα που ειναι με τα πιο ευτελη υλικα , κυριολεκτικα δεν κοστιζει τιποτα , και δεν συγκρινεται ακομη και με κεραια των 200 ευρω !!!!!

WIZARD
04-06-09, 23:03
jeik
Εκανες καμια δοκιμη να δεις πως "ακουγεται" το μηχανημα στην περιοχη σου , και η κεραια ?
Τι ισχυ, εβαλες για να την δοκιμασεις ?

jeik
04-06-09, 23:32
Oπως εχω γραψει παλιοτερα , δοκιμαζουμε σε εναν ιδωτικο σταθμο , να καταργησουμε τις μεγαλες ασυμφορες κεραιες και να ''παιξουμε'' με πιο αποδοτικες με λιγοτερη ισχυ.Μεσα στα πλαισια αυτα , δοκιμαζω κατα καιρους οτι ειναι δυνατον με ιδιοκατασκευες.
Αυτην λοιπον δοκιμαστηκε απο το ''παρκο'', και πραγματικα εχει την αποδοση που αναφερω.Με 25 βαττ περναει οπως η αλλη με 45 !!!

Ισως , οι περισσοτεροι να διαβασατε και τα αποτελεσματα που εγραψα για αλλες κεραιες , αλλα οι συνθηκες οπως γνωριζετε ειναι διαφορετικες καθε μερα , με αποτελεσμα να βγαινουν λαθος συμπερασματα , δηλ τη μια ακουγοταν καλα την αλλη χειροτερα για χιλιους δυο λογους (ατμοσφαιρα , παρεμβολες κλπ).
Για την συγκεκριμενη ομως εχω πειστει , και οτι εγραψα δεν το παιρνω πισω :001_smile:.

Αν απορει καποιος , γιατι δοκιμαζεται με λιγα βαττ και οχι με την πληρη ισχυ του πομπου απαντω οτι με πολλα βαττ δεν θα φανει η διαφορα σε μικρες αποστασεις.

leosedf
04-06-09, 23:34
και μιας και μιλαω για R & D βρηκα σχεδιο με την 3/4 λ με ανακλαστηρα και κατευθυντηρα ! ! ! ! !

αυτο κι αν ειναι εξελιξη

ΥΓ
Προσοχη, το παραπανω σχεδιο που βρηκα, ειναι απο ραδιοερασιτεχνη,
αρα δεν θα δουλευει καλα και θα πρεπει να βελτιωθει για να παιξει σωστα....
( Γαληνιτηηηη , τι ειναι αυτα που γραφω ) ?

Γιώργο κάποια στιγμή πρέπει να συντονιστούμε να τις μετρήσουμε αυτές..... Και να τις μονώσουμε :hammer:

jeik
04-06-09, 23:38
Α , και κατι σημαντικο , επειδη αγαπαω ολους αυτους που παιδευονται με τις ραδιοσυχνοτητες , γι αυτο μπηκα και την προτεινω.
Δεν το κανω για να παρω επαινους και δαφνες ,αλλωστε ο Γιωργος231 ξεκινησε προσφατα να την αναφερει , αλλος ειναι ο εφευρετης , εμεις απλως την αντιγραφουμε ,και ουτε παιρνω κανεναν στο λαιμο μου να τον βαλω σε εξοδα , μιας και ειναι τοσο φτηνη.
Σε οποια μπαντα κι αν σας ενδιαφερει , δικιμαστε την , αξιζει τον κοπο πραγματικα.

WIZARD
05-06-09, 01:05
jeik

Καλο θα ηταν καπια στιγμη,να την παρουσιασεις την κεραια αυτη ,
σε ξεχωριστο "τοπικ" αναλυτικα ,με περισσοτερες φωτογραφιες, τους υπολογισμους για την συχνοτητα που εκανες,για να "κοψεις" την κεραια,
τι καλωδιο εβαλες ,και οτι αλλο νομιζεις ,κτλ

παντως χαιρομαι που την δοκιμασες,με μικρη ισχυ,γιατι ετσι θα σου δειξει,
αν δουλευει η κεραια και το σημα "πατανε" καλα

καλου κακου κανε και καμια βολτα με ενα αμαξι για να ακουσεις το σημα σου,
οπως καναμε ,παλια :wiink:

PARKER
05-06-09, 11:37
jeik

Καλο θα ηταν καπια στιγμη,να την παρουσιασεις την κεραια αυτη ,
σε ξεχωριστο "τοπικ" αναλυτικα ,με περισσοτερες φωτογραφιες, τους υπολογισμους για την συχνοτητα που εκανες,για να "κοψεις" την κεραια,
τι καλωδιο εβαλες ,και οτι αλλο νομιζεις ,κτλ

παντως χαιρομαι που την δοκιμασες,με μικρη ισχυ,γιατι ετσι θα σου δειξει,
αν δουλευει η κεραια και το σημα "πατανε" καλα

καλου κακου κανε και καμια βολτα με ενα αμαξι για να ακουσεις το σημα σου,
οπως καναμε ,παλια :wiink:
Συμφωνώ απόλυτα, δώσε ότι στοιχεία μπορείς να πειραματιστούμε κι εμείς λιγάκι...
Τώρα θα μου πείς, εδω δε μπορείς να συντονίσεις τη sirio με μεταβλητά στοιχεία, θες να κάνεις και ιδιοκατασκευή?? :drool::drool:
Υ.Γ Δημήτρη και Γιώργο σας περιμένω Αθήνα, κερνάω στάσιμα:lool::lool:

Γιώργος 231
05-06-09, 11:52
Συμφωνώ απόλυτα, δώσε ότι στοιχεία μπορείς να πειραματιστούμε κι εμείς λιγάκι...
Τώρα θα μου πείς, εδω δε μπορείς να συντονίσεις τη sirio με μεταβλητά στοιχεία, θες να κάνεις και ιδιοκατασκευή?? :drool::drool:
Υ.Γ Δημήτρη και Γιώργο σας περιμένω Αθήνα, κερνάω στάσιμα:lool::lool:

Σταθη, ακομα εχεις στασιμα :w00t:

τελος παντων, εσυ θα εισαι ακομα ενας που θα γραφεις αυριο τα καλλιτερα για αυτην την κεραια (λε τρομπον)

Η κατασκευη ειναι πολυ απλη, και την εχω κανει στο προγραμμα ζωγραφικης, με πολυ απλες και ευκολες οδηγιες.

Αυτο που πρεπει να κανεις αρχικα ειναι να αγορασεις 2 σωληνες χαλκου (απο τα υδραυλικα) 15 Φ
ενα Ταφ (για 15 Φ)
Μια γωνια (για 15 Φ)
και 2 ταπες (για 15 Φ)

Εναν κονεκτορα για σασσι PL ή Ν

κοστος υλικων μαξιμουμ 20 ευρω

Οδηγιες, ειπαμε, σε λιγο

PARKER
05-06-09, 11:56
Σταθη, ακομα εχεις στασιμα :w00t:

τελος παντων, εσυ θα εισαι ακομα ενας που θα γραφεις αυριο τα καλλιτερα για αυτην την κεραια (λε τρομπον)

Η κατασκευη ειναι πολυ απλη, και την εχω κανει στο προγραμμα ζωγραφικης, με πολυ απλες και ευκολες οδηγιες.

Αυτο που πρεπει να κανεις αρχικα ειναι να αγορασεις 2 σωληνες χαλκου (απο τα υδραυλικα) 15 Φ
ενα Ταφ (για 15 Φ)
Μια γωνια (για 15 Φ)
και 2 ταπες (για 15 Φ)

Εναν κονεκτορα για σασσι PL ή Ν

κοστος υλικων μαξιμουμ 20 ευρω

Οδηγιες, ειπαμε, σε λιγο

Ναι, δυστυχώς ακόμη:cursing:
Βέβαια, τα εξαλείφω όποτε θέλω, απλώς αλλάζοντας γέφυρα, με την zetagi 102 τα ρίχνω στο 1,2:lool::lool: (βλεπε προηγ. ποστ μου)
Πάντως περιμένω τις οδηγίες με χαρά, αν και λόγω χρόνου, δεν ξέρω πότε ακριβώς θα καταπιαστώ με τη κατασκευή.

radiobil
05-06-09, 17:04
πια η διαφορα απο την slim jim και στο τρομπονι μην κανω κανενα λαθος :bored: ειναι οτι δεν εχει ανοιγμα πουθενα το τρομπονι αυτη ειναι η διαφορα καθως επισης φιλε γιωργο που εβαλες το ταφ φ15

Γιώργος 231
05-06-09, 19:07
μερικες βασικες πληροφοριες

τα υπολοιπα δια μεσου ποστ

Γιώργος 231
05-06-09, 19:13
αφου κατασκευασουμε την j pole και γινουν οι δοκιμε, τοτε την αλλαζουμε σε slim jim (τρομπονι)

Διαδικασια απλη.
βγαζουμε την πανω ταπα, και κλεινουμε την κεραια

weather1967
05-06-09, 19:43
Γιώργο ξεχασες να μας πεις ποσα cm πρεπει να ειναι το κομματι που εχω σε διπλά βελάκια :001_rolleyes:

Γιώργος 231
05-06-09, 19:49
Γιώργο ξεχασες να μας πεις ποσα cm πρεπει να ειναι το κομματι που εχω σε διπλά βελάκια :001_rolleyes:

Ελα ρε Δημητρη, το γραφω, ειναι το Γ .
Με 2 λογια το κενο αναμεσα στις σωληνες πρεπει να ειναι απο 6 εως 8 ποντους (6 ή 8, δεν παιζει σημαντικο ρολο)

weather1967
05-06-09, 19:49
Ναι, δυστυχώς ακόμη:cursing:
Βέβαια, τα εξαλείφω όποτε θέλω, απλώς αλλάζοντας γέφυρα, με την zetagi 102 τα ρίχνω στο 1,2:lool::lool: (βλεπε προηγ. ποστ μου)
Πάντως περιμένω τις οδηγίες με χαρά, αν και λόγω χρόνου, δεν ξέρω πότε ακριβώς θα καταπιαστώ με τη κατασκευή.

Στάθη αν βάλεις το τρομπόνι εκεί που έχεις τωρα τήν ground plane,θά αρχίσει η συμφωνία τών πνευστών μέ La minore :lool:,καί όταν πλησιάζεις κοντά αυτομάτος η εκπομπή θα γίνετε σέ Sol magore :lool:.
(ξέρεις εσύ εννοώ γιά το σημείο εγκατάστασης) :wiink:

PARKER
05-06-09, 19:56
Στάθη αν βάλεις το τρομπόνι εκεί που έχεις τωρα τήν ground plane,θά αρχίσει η συμφωνία τών πνευστών μέ La minore :lool:,καί όταν πλησιάζεις κοντά αυτομάτος η εκπομπή θα γίνετε σέ Sol magore :lool:.
(ξέρεις εσύ εννοώ γιά το σημείο εγκατάστασης) :wiink:

Οκ, κατάλαβα!!!!
(Α, να θυμηθώ να αλλάξω και τις πατάτες απ το κουτί.:lool::lool:

weather1967
05-06-09, 19:57
Ελα ρε Δημητρη, το γραφω, ειναι το Γ .
Με 2 λογια το κενο αναμεσα στις σωληνες πρεπει να ειναι απο 6 εως 8 ποντους (6 ή 8, δεν παιζει σημαντικο ρολο)

Eλα ναι Γιώργο sorry,μετά το post το είδα :blushing:.
Πάντος ευκολη κατασκευή και πολυ πρακτικο η ιδεα σου να πιασεις με σφικτηρες το κομματι με αλουμινιο στον κονεκτορα ,γιά να ανεβοκατεβαινεις και να ρυθμιζεις τα στασιμα .

weather1967
05-06-09, 20:05
Γιώργο μιά ερώτηση ακομα
Το κομματι Δ ειπες δεν μας πειραζει οσο μηκος και να εχει γιατι εκει πιανουμε με ιστο την κεραια ,εφοσον το κομματι Δ ενωνεται με το κομματι Α ουσιαστικα ειναι προεκταση του Α,αρα δεν αλλαζει το μηκος κυματος ? και πρεπει το κομματι Δ να εχει καποια σταθερα ??
Και εννοειται την στηριζουμε την κεραια με ξυλινο ιστο η PVC,η κάνω λάθος ?

Γιώργος 231
06-06-09, 02:04
Γιώργο μιά ερώτηση ακομα
Το κομματι Δ ειπες δεν μας πειραζει οσο μηκος και να εχει γιατι εκει πιανουμε με ιστο την κεραια ,εφοσον το κομματι Δ ενωνεται με το κομματι Α ουσιαστικα ειναι προεκταση του Α,αρα δεν αλλαζει το μηκος κυματος ? και πρεπει το κομματι Δ να εχει καποια σταθερα ??
Και εννοειται την στηριζουμε την κεραια με ξυλινο ιστο η PVC,η κάνω λάθος ?

κοιτα, μιλαμε για rf ...
Ξεχνα τι παιζει απο την κεραια και κατω.
Και σορρυ, αλλα κανεις λαθος.
Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ΤΜΗΜΑ PVC ή Ξυλο.
Η κεραια ειναι οπως την βλεπεις και πιανει απευθειας πανω στον ιστο ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΟΝΩΣΗ.

υγ
Αν θυμασαι, παλια ειχα ενα ποστ που ελεγα, εκπομπη μονο με ιστο.

weather1967
06-06-09, 12:26
Οκ Γιώργο
Τhanks γιά τήν διευκρίνηση

Γιώργος 231
06-06-09, 13:02
Οκ Γιώργο
Τhanks γιά τήν διευκρίνηση

και εγω παλια, την ειχα με μονωση, και δεν ειχε επαφη με τον ιστο.
Χωρις βεβαια αυτο να ειναι λαθος, ειναι αδιαφορο.

Ετσι, υπηρχε μια ανουσια διαδικασια μονωσης, που μονο τα νευρα εσπαγε.

radiobil
06-06-09, 13:43
υπαρχει περιπτωση η συγκεκριμενη κεραια να παιξει κολινεαρ

jeik
06-06-09, 13:50
Υπαρχουν σοβαρες υποψιες οτι μπορει να παιξει.

badsak
06-06-09, 14:50
Και γιατι να μην μπορει? :confused1::confused1:

Γαληνίτης
06-06-09, 16:01
υπαρχει περιπτωση η συγκεκριμενη κεραια να παιξει κολινεαρ
H κεραία "Slim Jim" έχει κατασκευασθεί και δοκιμασθεί με επιτυχία και σαν ραδιοερασιτεχνική συνευθειακή -συμφασική (collinear) 2 στοιχείων, τόσο στα 2m όσο και στα 70cm, από τον ίδιο τον αείμνηστο Bρεττανό ραδιοερασιτέχνη Frederic Charles Judd, G2BCX, που την επινόησε.
Όπως αναφέρει ο ίδιος, ενώ μια συνευθειακή κεραία 2Χλ/2 με μικρή απόσταση των στοιχείων έχει απολαβή 2 dBd, η 2ΧSlim Jim έχει περίπου 3 dBd, λόγω των αναδιπλωμένων στοιχείων. Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια με της Slim Jim ενός στοιχείου, αλλά επιπρόσθετα υπάρχει ένας επιπλέον ακτινοβολητής -στοιχείο-, συζευγμένος μέσω 2 φασικών stub λ/4, ούτως ώστε τα 2 στοιχεία να εργάζονται σε φάση.
Τέλος, όπως σημειώνει με χιούμορ, για να μην έχει η κεραία σχήμα σταυρού και να φαίνεται λίγο λιγότερο ..."θρήσκα", τα 2 οριζόντια λ/4 stub μπορούν να αντικατασταθούν με λούπες, αφού ρυθμισθούν τα μήκη τους.

Πηγή : F.C. Judd, G2BCX: Two-metre Antenna Handbook, σελ.42-44, Newness Technical Books, Butterworth & Co (publishers) Ltd, London, U.K., 1980.

radioamateur
06-06-09, 16:23
Ωραία η διάταξη collinear αλλά θα βγάζει μάτι!!! :blink:

jeik
07-06-09, 00:29
Ωραία η διάταξη collinear αλλά θα βγάζει μάτι!!! :blink:

Δεν καταλαβα !!! μια ωραια κολινεαρ για ληψη ραδιοφωνου με τρελη απολαβη τι το κακο εχει ? !!!!!!

Triton
07-06-09, 00:46
Δεν καταλαβα !!! μια ωραια κολινεαρ για ληψη ραδιοφωνου με τρελη απολαβη τι το κακο εχει ? !!!!!!
Ότι κακό έχουν δυο σταυρωτά καλασνικοφ πάνω από το τζάκι σου :lool:

jeik
07-06-09, 00:59
Μερικες λεπτομερειες.
Οπως λεει το σχεδιο τα δυο παραλληλα καλαμακια εχουν 6 εκατοστα αποσταση (κενο),τα υπολοιπα μηκη ειναι οπως ανεφερε ο 231 για καθε συχνοτητα.Η ιστοσελιδα υπολογιζει κατα 6 εκατοστα κοντυτερη την κεραια , δεν ξερω πιο απο τα δυο ειναι σωστο , μαλλον εξαρταται απο το παχος των σωληνων , βαλτε την στη μεση κατα προσεγγιση :001_smile:.

Σημερα κοντεψα να γινω ρομπα διοτι μεσα στα κτηρια η κεραια εκανε κακα κολπα , αλλα γρηγορα βρεθηκε η αιτια : υπαρχουν καποιοι πομποι που θα επρεπε να πεταχτουν :cursing: , και εμφανιζουν αρμονικες σε συχνοτητες που φαινομενικα φαινονται ''κενες'' , οταν κλεισεις το κιλοβατικο , με αποτελεσμα οταν βγεις με 45 βαττ να εχεις αδικαιολογητες διαλειψεις ενω βλεπεις οτι το σημα ''παταει'' και μαλιστα με ευρος.
Λοιπον πηρα εναν φιλο ιδιοκτητη Ρ/Σ και τον εβγαλα εξω απο την πολη , μακρυα απο τον ''βομβαρδισμο'' , το διπολο του (ανακλαστηρας-διπολο-κατευθυντηρας) σημαδευει κεντρο πολης και καμπανιαζει , αλλα σιγουρα η κατευθυνση που ακολουθησαμε ειναι μεσα στον λωβο της , της δινει 300 βαττ , και γελαει ειρωνικα οταν ακουει για φτηνοκατασκευες.
Λοιπον εφαγε χωμα και του πεσαν τ' αυτια , οταν σε σημεια πανω απο 10 χιλιομετρα (χωρις οπτικη επαφη) τα 45 βαττ μας ακουγοταν (εστω με το ραδιο σχεδον στο τερμα) κι αυτος με τριαρα και 300 δεν ακουγοταν καθολου !!!!! (βοηθησαν λιγο και οι διπλανοι του που τον εξαφανιζαν:lool:) αλλα που 45 με καλαμακια για σουβλακια και που 300 με γαλβανιζε νεροσωληνες :001_tt2: :001_tt2:!!!!

jeik
07-06-09, 01:05
H κεραία "Slim Jim" έχει κατασκευασθεί και δοκιμασθεί με επιτυχία και σαν ραδιοερασιτεχνική συνευθειακή -συμφασική (collinear) 2 στοιχείων, τόσο στα 2m όσο και στα 70cm, από τον ίδιο τον αείμνηστο Bρεττανό ραδιοερασιτέχνη Frederic Charles Judd, G2BCX, που την επινόησε.
Όπως αναφέρει ο ίδιος, ενώ μια συνευθειακή κεραία 2Χλ/2 με μικρή απόσταση των στοιχείων έχει απολαβή 2 dBd, η 2ΧSlim Jim έχει περίπου 3 dBd, λόγω των αναδιπλωμένων στοιχείων. Η αρχή λειτουργίας είναι η ίδια με της Slim Jim ενός στοιχείου, αλλά επιπρόσθετα υπάρχει ένας επιπλέον ακτινοβολητής -στοιχείο-, συζευγμένος μέσω 2 φασικών stub λ/4, ούτως ώστε τα 2 στοιχεία να εργάζονται σε φάση.
Τέλος, όπως σημειώνει με χιούμορ, για να μην έχει η κεραία σχήμα σταυρού και να φαίνεται λίγο λιγότερο ..."θρήσκα", τα 2 οριζόντια λ/4 stub μπορούν να αντικατασταθούν με λούπες, αφού ρυθμισθούν τα μήκη τους.

Πηγή : F.C. Judd, G2BCX: Two-metre Antenna Handbook, σελ.42-44, Newness Technical Books, Butterworth & Co (publishers) Ltd, London, U.K., 1980.

Κωστα δεν καταλαβα τιποτα απο το σχημα που περιγραφεις, μπορεις να το αναλυσεις λιγο ? ψηνομαι να το δοκιμασω.

Γαληνίτης
07-06-09, 02:42
Κωστα δεν καταλαβα τιποτα απο το σχημα που περιγραφεις, μπορεις να το αναλυσεις λιγο ? ...
Η περιγραφή είναι αρκετά σαφής, άλλωστε αποτελεί ελεύθερη μετάφραση του πρωτοτύπου.
Δεν έχω σκάννερ για να δείξω το σχήμα, αλλά θα προσπαθήσω να το περιγράψω με απλά λόγια.
Να φαντασθείς μια κεραία Slim Jim, της οποίας το άνω άκρο δεν είναι κλειστό, αλλά ανοιχτό. Από εκεί ξεκινάει ένα δεύτερο (collinear) αναδιπλωμένο στοιχείο λ/2, κλειστό στο άνω άκρο του και ανοιχτό στο κάτω (σαν φουρκέτα). Η σύνδεση του (ανοιχτού) κάτω άκρου του με το (ανοιχτό) άνω άκρο της Slim Jim γίνεται με παρεμβολή εν σειρά προς την κάθε πλευρά ενός οριζόντιου stub λ/4, κλειστού στο ελεύθερο άκρο του και ανοιχτού στο προς την κεραία άλλο του άκρο. Χρησιμοποιούνται 2 τέτοια οριζόντια stub, ένα από την κάθε πλευρά, που δίνουν έτσι στην κεραία σχήμα στενόμακρου σταυρού.
Το stub έχει σκοπό την αναστροφή φάσης, ώστε τα 2 συνευθειακά στοιχεία λ/2 να είναι σε φάση μεταξύ τους (συμφασικά).
Πρόκειται λοιπόν για έναν στενόμακρο σταυρό, το περίγραμμα του οποίου σχηματίζεται από δύο αγωγούς παράλληλους και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους.
Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός.


Αν αντί για τροφοδοσία στο κάτω άκρο της κεραίας, προτιμήσουμε τροφοδοσία στη μέση, τότε η κεραία παίρνει σχήμα διπόλου, όπως περιγράφεται εδώ:
Folded Slim Jim Colinear Text (http://www.scribd.com/doc/8511627/Folded-Slim-Jim-Colinear-Text)
http://www.scribd.com/doc/8511625/Folded-Slim-Jim-Colinear-Diagram

WIZARD
07-06-09, 02:59
Γαληνίτης
Βαλε την κεραια σου ολοκληρη σε φωτογραφια να την δουμε

radiobil
07-06-09, 03:00
το τρομπονι ειναι πλεον στον αερα αλλα σε σχεση με μια κολινεαρ ημικατευθινομενη που εγινε συγκριση πολλη κατωτερη βεβαια δεν εχει τελειωση ακομα μια ερωτηση ρε παιδια την δωκιμασαμε και δεν μπορουμε να κατεβασουμε τα στασιμα πιο κατω απο 3 γραμμες εσας με ποσα στασιμα δουλευει

jeik
07-06-09, 03:40
το τρομπονι ειναι πλεον στον αερα αλλα σε σχεση με μια κολινεαρ ημικατευθινομενη που εγινε συγκριση πολλη κατωτερη βεβαια δεν εχει τελειωση ακομα μια ερωτηση ρε παιδια την δωκιμασαμε και δεν μπορουμε να κατεβασουμε τα στασιμα πιο κατω απο 3 γραμμες εσας με ποσα στασιμα δουλευει

τι εννοεις κολινεαρ και ημικατευθυνομενη ?

Τα στασιμα ειναι 1:1,1 και σε βαττ , στα 45 βαττ 0,6 επιστρεφομενα , στην εξοδο του πομπου , σε διαφορες συχνοτητες με τα προβλεπομενα μηκη καθε φορα.

radioamateur
07-06-09, 11:50
Δεν καταλαβα !!! μια ωραια κολινεαρ για ληψη ραδιοφωνου με τρελη απολαβη τι το κακο εχει ? !!!!!!

Δεν νομίζω ότι εδώ γίνεται λόγος για κεραία λήψης αλλά για εκπομπής.Εδω γίνεται λόγος για ισχείς και στάσιμα όροι που χρησιμοποιούνται στην εκπομπή.Δεν είμαι κατά του πειράματος αντίθετα.Κατά την ταπεινή μου γνώμη μια collinear πάνω σε πολυκατοικία μπορεί δημιουργήσει πρόβλημα λόγω μεγέθους βγάζει μάτι :blink: ακόμα και αν κάποιος έχει άδεια ραδιοερασιτέχνη μέσα σε κατοικημένη περιοχή.
Εδώ μιλάμε δηλαδή για μήκη (3/4λ)*2 και βάλε....για collinear.
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μέγιστο ύψος ιστού που μπορεί να χρησιμοποιήθεί σε ταράτσα και για κεραία τηλεόραση υπό την προϋπόθεση ότι σου επιτρέπει το καταστατικό της πολυκατοικίας.
Το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι ανέχονται τους ραδιοερασιτεχνικούς πειραματισμούς δεν σημαίνει ότι δεν ενοχλούνται.
Δυστυχώς υπάρχει η κεραιοφοβία της κινητής με τα τέρατα κεραιών εντός μεγάλων πόλεων και με το δίκιο τους.

jeik
07-06-09, 12:59
Αχ , αχ , εσυ βαλε τα τρομπονια και πεισε τον εαυτο σου οτι ειναι για ληψη , ρε παιδι μου.
Το πιασες ?

Ειπε ο φιλος οτι βγαζει ματι και σε ρωτω , τι βγαζει ματι , τρομπονια σε σκουποξυλο ή κολινεαρ με διπολα που τα αναγνωριζει ολος ο ντουνιας ?????

radiobil
07-06-09, 14:16
τι εννοεις κολινεαρ και ημικατευθυνομενη ?


φιλε δημητρη εννοω δυο διπολα με ανακλαστηρα

Γαληνίτης
08-06-09, 11:07
Γαληνίτης
Βαλε την κεραια σου ολοκληρη σε φωτογραφια να την δουμε
Δεν πρόκειται για "κεραία μου". Αλλά (όπως σαφώς ανέφερα, με την απαραίτητη βιβλιογραφική παραπομπή που επαναλαμβάνω και εδώ) για περιγραφή πρωτότυπης ραδιοερασιτεχνικής κεραίας (Slim Jim collinear) του G2BSX, σε βιβλίο του:

F.C. Judd, G2BCX: Two-metre Antenna Handbook, σελ. 42-44, Newness Technical Books, Butterworth & Co (publishers) Ltd, London, U.K., 1980.

Στη συνημμένη φωτογραφία (που τράβηξα πρόχειρα, ελλείψει σκάνερ, από τη σελ. 45 του βιβλίου), φαίνεται το σχεδιάγραμμα της κεραίας.

mits
10-06-09, 12:39
Περιμένω έναν υδραυλικό σήμερα να μου φτιάξει μια βρύση. Λέω να τον βάλω να μου κολλήσει και μία slim jim! Αν την φτιάξω με βάση παίζει κάποιο ρόλο; Απ' ότι έχω διαβάσει όχι.

Γιώργος 231
10-06-09, 12:57
Περιμένω έναν υδραυλικό σήμερα να μου φτιάξει μια βρύση. Λέω να τον βάλω να μου κολλήσει και μία slim jim! Αν την φτιάξω με βάση παίζει κάποιο ρόλο; Απ' ότι έχω διαβάσει όχι.

Γιατι με βαση ?

Ειναι πιο απλο με την προεκταση προς τα κατω.
(με δυο σφιχτηρες πιανεις την κεραια πανω στον ιστο)

αυτο ειναι το σχεδιο (δυο σελιδες πισω), βρες τις διαστασεις και πες του να στην κατασκευασει
κοστος σωληνας - ταφ - γωνιας - 2 ταπες, 10 ευρω

Γιώργος 231
10-06-09, 12:59
Περιμένω έναν υδραυλικό σήμερα να μου φτιάξει μια βρύση. Λέω να τον βάλω να μου κολλήσει και μία slim jim! Αν την φτιάξω με βάση παίζει κάποιο ρόλο; Απ' ότι έχω διαβάσει όχι.


ακολουθα το σχεδιο

mits
10-06-09, 13:03
Αυτό το κομματάκι το C εννοούσα βάση, την προέκταση. Δεν παίζει κάποιο ρόλο φαντάζομαι. Οπότε εκεί αντί για γωνία μπαίνει ταφ.
Ε, θα τον τρελάνω τον υδραυλικό!

Γιώργος 231
10-06-09, 13:11
Αυτό το κομματάκι το C εννοούσα βάση, την προέκταση. Δεν παίζει κάποιο ρόλο φαντάζομαι. Οπότε εκεί αντί για γωνία μπαίνει ταφ.
Ε, θα τον τρελάνω τον υδραυλικό!

ναι εχεις δικιο, το C βοηθα στο να πιασει η κεραια στον ιστο
τα αλλα τα εγραψες αναποδα (αντι για ταφ βαζεις γωνια)

Δημητρη προσοχη , αυτη η κεραια ειναι η j pole και οχι η slim jim.
Κανε τις δοκιμες σου ετσι, και αργοτερα την "κλεινεις" και την κανεις
slim jim


YG
Θελω να ακουσω την απαντηση σου, στην ερωτηση του υδραυλικου
" που θα βαλω την βρυση " ?
"και καλα , το νερο απο που θα μπαινει και απο που θα τρεχει " ?

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχχααα

PARKER
10-06-09, 13:13
Βλέποντας το σχέδιο σκέφτηκα το εξής.
Αν στο μέσο της κεραίας κοπεί ο χαλκός και μπεί επάλληλο το άλλο κομμάτι,(δηλ. να μπαινοβγαίνει) θα μπορείς να αυξομειώνεις το μήκος της και έτσι να μην εξαρτάσαι απο το σταθερό μήκος της για μια ορισμένη συχνότητα.
Κάτι δηλ. με σφιγκήρες όπως τη gp της sirio.
Και στην κλειστή εκδοχή της, θα είναι το ίδιο, δηλ. όπως ακριβώς αυξομειώνεται το μήκος σε ενα τρομπόνι. Θα δικαιολογεί δηλ. και το όνομά της.:lool::lool:
Βέβαια θα πρέπει ή το μεταβλητό κομμάτι να είναι μικρότερης διαμέτρου ή να υπάρχει ανάμεσα στα δύο, εσωτερικά, ένα με μικρότερη διάμετρο στο οποίο θα ολισθαίνει το άλλο.
Πως το βλέπετε Γιώργο και Δημήτρη???

Γιώργος 231
10-06-09, 13:19
Βλέποντας το σχέδιο σκέφτηκα το εξής.
Αν στο μέσο της κεραίας κοπεί ο χαλκός και μπεί επάλληλο το άλλο κομμάτι,(δηλ. να μπαινοβγαίνει) θα μπορείς να αυξομειώνεις το μήκος της και έτσι να μην εξαρτάσαι απο το σταθερό μήκος της για μια ορισμένη συχνότητα.
Κάτι δηλ. με σφιγκήρες όπως τη gp της sirio.
Και στην κλειστή εκδοχή της, θα είναι το ίδιο, δηλ. όπως ακριβώς αυξομειώνεται το μήκος σε ενα τρομπόνι. Θα δικαιολογεί δηλ. και το όνομά της.:lool::lool:
Βέβαια θα πρέπει ή το μεταβλητό κομμάτι να είναι μικρότερης διαμέτρου ή να υπάρχει ανάμεσα στα δύο, εσωτερικά, ένα με μικρότερη διάμετρο στο οποίο θα ολισθαίνει το άλλο.
Πως το βλέπετε Γιώργο και Δημήτρη???

σε προλαβε ο jeik, ετσι την εχει κατασκευασει αλλα με αλουμινιο.
Η δικια μου αποψη ειναι οτι, αφου γνωριζω την συχνοτητα μου, και αφου βγαζω αρκετα βατακια, καλο ειναι, να μην υπαρχουν κινητα τμηματα στην κεραια.
Απο την αλλη, αυτα που λες, ειναι πολυ ομορφα για δοκιμες.

Η κεραια παιζει ανευ στασιμων +/- 2 MHz, αρα εχει 4 MHz οριο δοκιμων.

PARKER
10-06-09, 13:22
.......
Η κεραια παιζει ανευ στασιμων +/- 2 MHz, αρα εχει 4 MHz οριο δοκιμων.
Σλουρπ σλουρπ!!!:drool::drool::drool:
ώστε υπάρχουν αλήθεια και μηχανάκια χωρίς στάσιμα???

jeik
10-06-09, 14:00
πραγματικα , με τον απλο τυπο υπολογισμου βγαινει ακριβως στην οποιαδηποτε συχνοτητα χωρις στασιμα , δεν κουνας καθολου τον κονεκτορα , δηλ μπορει ανετα να κοληθει μονιμα κι αυτος πανω στις βεργες , σε συγκεκριμενο σημειο και τερμα.
Ομως , επειδη δεν ειμαι ακομη σιγουρος οτι με το μηκος υπολογισμενο στο ακεραιο εχει την μεγιστη ακτινοβολια το αφηνω ρυθμιζομενο.

Γιώργος 231
10-06-09, 14:04
πραγματικα , με τον απλο τυπο υπολογισμου βγαινει ακριβως στην οποιαδηποτε συχνοτητα χωρις στασιμα , δεν κουνας καθολου τον κονεκτορα , δηλ μπορει ανετα να κοληθει μονιμα κι αυτος πανω στις βεργες , σε συγκεκριμενο σημειο και τερμα.
Ομως , επειδη δεν ειμαι ακομη σιγουρος οτι με το μηκος υπολογισμενο στο ακεραιο εχει την μεγιστη ακτινοβολια το αφηνω ρυθμιζομενο.

Και σιγουρος να ησουν Δημητρη, παλι καποια πατεντα θα ειχες ετοιμη για αυξομειωση στοιχειων κλπ

Αφου ρε συ, ποτε δεν θα εισαι σιγουρος, παντα κατι θα σε τρωει για αλλαγες

Γιώργος 231
10-06-09, 14:07
πραγματικα , με τον απλο τυπο υπολογισμου βγαινει ακριβως στην οποιαδηποτε συχνοτητα χωρις στασιμα , δεν κουνας καθολου τον κονεκτορα , δηλ μπορει ανετα να κοληθει μονιμα κι αυτος πανω στις βεργες , σε συγκεκριμενο σημειο και τερμα.
Ομως , επειδη δεν ειμαι ακομη σιγουρος οτι με το μηκος υπολογισμενο στο ακεραιο εχει την μεγιστη ακτινοβολια το αφηνω ρυθμιζομενο.

Το πανω κατω του κονεκτορα στην κεραια (για εκεινους που δεν το γνωριζουν) αλλαζει/προσαρμοζει, τα ωμ της κεραιας και οχι το μηκος κυμματος της εκπομπης αυτης.

Η οποια αποδοση υπαρχει στην κεραια αυτη, εχει να κανει ΠΡΩΤΑ με το μηκος της και μετα με την προσαρμογη της

PARKER
10-06-09, 14:34
Να και μια εκδοχή της ως καλλωπιστικό στον κήπο σας ή καλύτερα ως σύστημα αυτόματου ποτισμού για τα λαχανάκια σας και μαρουλάκια σας.
(Σε περίπτωση που κάποιος αδιάκριτος κάτι ρωτήσει.....)
Απο τη διεύθυνση http://please.name.my/category/random-facts

http://please.name.my/wp-content/uploads/2007/12/slimjim_papit21.jpg

jeik
10-06-09, 15:41
Πολυ ωραια σελιδα Σταθη , 5,83 dbi :w00t: :w00t: , Γιώργο να τα 6 dbi :001_smile:.
Και με ανακλαστηρα απο πισω ολοκληρο το φρακτη :001_tt2: :001_tt2: , και το μανταλακι για λεπτομερη συντονισμο :001_tt2: .

PARKER
10-06-09, 15:50
Πολυ ωραια σελιδα Σταθη , 5,83 dbi :w00t: :w00t: , Γιώργο να τα 6 dbi :001_smile:.
Και με ανακλαστηρα απο πισω ολοκληρο το φρακτη :001_tt2: :001_tt2: , και το μανταλακι για λεπτομερη συντονισμο :001_tt2: .
Μάλλον για να τσιμπάει τα στάσιμα, αν τυχόν και ξεφύγουν.

mits
10-06-09, 21:51
YG
Θελω να ακουσω την απαντηση σου, στην ερωτηση του υδραυλικου
" που θα βαλω την βρυση " ?
"και καλα , το νερο απο που θα μπαινει και απο που θα τρεχει " ?

χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχχααα


Του είπα να μου πάρει 2 χαλκοσωλήνες τρίμετρες φ15, ταφ, γωνίες κλπ και με ρωτάει τι θέλω να φτιάξω! Όταν του είπα κεραία έμεινε άφωνος και με κοίταζε!!

Γαληνίτης
11-06-09, 15:41
Να και μια εκδοχή της ως καλλωπιστικό στον κήπο σας ή καλύτερα ως σύστημα αυτόματου ποτισμού για τα λαχανάκια σας και μαρουλάκια σας.
(Σε περίπτωση που κάποιος αδιάκριτος κάτι ρωτήσει.....)
Απο τη διεύθυνση http://please.name.my/category/random-facts

http://please.name.my/wp-content/uploads/2007/12/slimjim_papit21.jpgΤο λινκ παραπέμπει στο blog νεαρού Μαλαισιανού ραδιοερασιτέχνη, του 9W2WTF. Η αναφερόμενη κεραία Slim Jim είναι για τη ραδιοερασιτεχνική μπάντα των 2m.
(Και βέβαια ...όχι για τη μπάντα ραδιοφωνίας FM! Εκεί είναι Μαλαισία, όχι Ελλάδα! Και οι πειραματισμοί γίνονται με άδεια ραδιοερασιτέχνη και στις ραδιοερασιτεχνικές ζώνες).
Η κεραία εικονίζεται και εγκατεστημένη, ψηλά σε ιστό, ανάμεσα σε άλλες ενδιαφέρουσες ραδιοερασιτεχνικές κεραίες ιδιοκατασκευής.
Το εν λόγω blog είχε μια ατυχία. Χάθηκαν πρόσφατα πολλά στοιχεία. Και μαζί μ'αυτά και η φωτογραφία, που εξαφανίστηκε και από εδώ (πρόλαβα και την είδα).

mits
11-06-09, 21:37
Έτοιμη η slim jim. Σύντομα φωτογραφίες!

Απορία: τι πλαστικό σύνδεσμο μπορώ να βάλω μεταξύ των δύο παράλληλων στοιχείων για να την κάνω πιο σταθερή;

Γιώργος 231
11-06-09, 22:05
Έτοιμη η slim jim. Σύντομα φωτογραφίες!

Απορία: τι πλαστικό σύνδεσμο μπορώ να βάλω μεταξύ των δύο παράλληλων στοιχείων για να την κάνω πιο σταθερή;

πλεξι γκλας τετραγωνο

mits
11-06-09, 22:10
Σωστός. πλέξιγκλας και 4 σφικτήρες;

Γιώργος 231
11-06-09, 22:13
Οταν ειναι ετοιμη, σε παρακαλω κανε ενα μπλοκ και ριξε τις φωτογραφιες.

Στην συνεχεια εγω θα γραψω απο κατω

"Το λινκ παραπέμπει στο blog Του mits . Η αναφερόμενη κεραία Slim Jim είναι για τη Ραδιοφωνικη μπάντα των fM.
(Και βέβαια ...όχι για τη μπάντα των ραδιοερασιτεχνων . ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΙΜΠΟΥΤΙ ! Και οι πειραματισμοί γίνονται με ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ κατασκευαστη και οχι μετα απο μια ξερη άδεια ραδιοερασιτέχνη που καποιες φορες ειναι και πληρωμενη με μιζα.
Η κεραία εικονίζεται και εγκατεστημένη, ψηλά σε ιστό, ανάμεσα σε άλλες ενδιαφέρουσες ραδιοερασιτεχνικές κεραίες ιδιοκατασκευής.
Το εν λόγω blog δεν θα εχει ποτε , καμια ατυχία. Αλλα και να εχει, η γνωση δεν θα χαθει, οσο υπαρχουν φιλοι που αγαπανε την rf και οσο δινουν τις γνωσεις του στους νεους απλοχερα"

Γιώργος 231
11-06-09, 22:16
Σωστός. πλέξιγκλας και 4 σφικτήρες;

Μπορεις να κανεις ενα σαντουιτς με δυο φυλλα πλεξι γκλας, και μετα να ανοιξεις τρυπες σε αυτα (και οχι στην κεραια).

Απο τις διπλες τρυπες, περνας ταιρ απ, και εισαι ετοιμος.

Θελεις εικονα ?

Γαληνίτης
11-06-09, 23:29
Οταν ειναι ετοιμη, σε παρακαλω κανε ενα μπλοκ και ριξε τις φωτογραφιες. Στην συνεχεια εγω θα γραψω απο κατω
"Το λινκ παραπέμπει στο blog Του mits . Η αναφερόμενη κεραία Slim Jim είναι για τη Ραδιοφωνικη μπάντα των fM. (Και βέβαια ...όχι για τη μπάντα των ραδιοερασιτεχνων . ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΙΜΠΟΥΤΙ ! Και οι πειραματισμοί γίνονται με ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ κατασκευαστη και οχι μετα απο μια ξερη άδεια ραδιοερασιτέχνη ....
"
Τόσο μίσος, ειρωνία, σνομπισμός, υποτίμηση και περιφρόνηση για τον ραδιοερασιτεχνισμό και τους ραδιοερασιτέχνες !!!

Γιώργος 231
11-06-09, 23:52
Τόσο μίσος, ειρωνία, σνομπισμός, υποτίμηση και περιφρόνηση για τον ραδιοερασιτεχνισμό και τους ραδιοερασιτέχνες !!!


Κανενα μισος ειρωνια σνομπισμος και υποτιμηση και περιφρονιση.
Αντιθετως
απλα αλλαξα την σειρα σε αυτα που εσυ εγραψες για το υπεροχο ραδιοφωνο.

Και νομιζω οτι το εκανα με καλη διαθεση και μπολικο χιουμορ.

mits
12-06-09, 00:30
Μπορεις να κανεις ενα σαντουιτς με δυο φυλλα πλεξι γκλας, και μετα να ανοιξεις τρυπες σε αυτα (και οχι στην κεραια).

Απο τις διπλες τρυπες, περνας ταιρ απ, και εισαι ετοιμος.

Θελεις εικονα ?

Αυτό ακόμη καλύτερο και εύκολο. Το κατάλαβα χωρίς εικόνα. Ευχαριστώ! Αύριο φωτογραφίες!

Γιώργος 231
12-06-09, 09:08
Σε 2 μερες θα εχω ετοιμη μια J Pole για τα vhf marine(156), για ενα φιλο που εχει ενα καικι.

Φωτογραφιες απο την κεραια και το καικι σε λιγες μερες.

Ερωτηση
Λετε να την βαψω ?
Αν ναι, με τι ?

ΥΓ
η κεραια φυσικα δεν θα μπει απλα στο καταρτι, αλλα θα μετρηθει και θα δοκιμαστει πρωτα.

Γιώργος 231
12-06-09, 09:43
Οριστε και ενα σχημα που δειχνει τις διαφορες των SLIM JIM & J POLE.

Jeik το σχημα ειναι για σενα και για τις διαφορες που ειδες στην πραξη.

ΥΓ
αυτο το ωραιο σχημα ειναι απο μια Ραδιοερασιτεχνη σελιδα, αρα ....ισως να μην ειναι απολυτα σωστο, :lool: πλακα κανω

Ακρίτας
12-06-09, 10:27
Ερωτηση
Λετε να την βαψω ?
Αν ναι, με τι ?

Αν είναι απο χαλκοσωλήνα, πρώτα τρίψιμο καλό με σύρμα κατσαρόλας, καθάρισμα με ασετόν και στη συνέχεια αστάρι γκρί σε σπρέυ. Μετά ότι βαφή θέλεις.

WIZARD
12-06-09, 13:55
Σε 2 μερες θα εχω ετοιμη μια J Pole για τα vhf marine(156), για ενα φιλο που εχει ενα καικι.
Φωτογραφιες απο την κεραια και το καικι σε λιγες μερες.

Ερωτηση
Λετε να την βαψω ?
Αν ναι, με τι ?

ΥΓ
η κεραια φυσικα δεν θα μπει απλα στο καταρτι, αλλα θα μετρηθει και θα δοκιμαστει πρωτα.
Γιώργος 231
Aν,σε περιπτωση ,που θελεις να την "βαψεις",θα σου προτεινα ,με ψιλο βερνικι διαφανες
(οπως κανουν στο πηνιοσυρμα ) ετσι θα ειναι "μονωμενη" και προστατευμενη ,
απο το αλατι που θα "τρωει" γιατι θα ειναι σε καικι.

ΥΓ
οταν φτιαξεις αυτη την κεραια (για το καικη) φτιαξε ενα καινουριο τοπικ να την παρουσιασεις,αν σου ειναι ευκολο

mits
12-06-09, 18:43
Επειδή έχει κολλήσει το μυαλό μου (λόγω ζέστης), πλέξι γκλας που βρίσκουμε συνήθως;

weather1967
12-06-09, 18:51
Επειδή έχει κολλήσει το μυαλό μου (λόγω ζέστης), πλέξι γκλας που βρίσκουμε συνήθως;

Υπάρχουν ειδικά μαγαζιά-βιοτεχνίες που πουλάνε μόνο plexy glass ,κανεις παραγελια και σου κοβουν σε οτι μετρα θες.
Ρώτησε στο χρωματοπωλείο τής γειτονιάς σου,η σε καποιον που κανει αλουμινοκατασκευές, και αυτοι ξερουν να σου πουν που πουλανε plexy glass κοντά στήν περιοχή σου.

mits
12-06-09, 18:56
Υπάρχουν ειδικά μαγαζιά-βιοτεχνίες που πουλάνε μόνο plexy glass ,κανεις παραγελια και σου κοβουν σε οτι μετρα θες.
Ρώτησε στο χρωματοπωλείο τής γειτονιάς σου,η σε καποιον που κανει αλουμινοκατασκευές, και αυτοι ξερουν να σου πουν που πουλανε plexy glass κοντά στήν περιοχή σου.

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα πάρω έναν αλουμινά που ξέρω.

Γιώργος 231
13-06-09, 02:18
Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα πάρω έναν αλουμινά που ξέρω.


Δημητρη, δεν εγραψες πως θα βαλεις τον κονεκτορα ?

mits
13-06-09, 11:35
Θα βάλω κανά σφικτηράκι, όπως στη δικιά σου φωτογραφία και του jeik.

mits
13-06-09, 12:25
Φοβερό το κόλπο που ανεβοκαταβάζεις το καλώδιο για να πετύχεις χαμηλά στάσιμα! :thumbup1: Σε χρόνο μηδέν μηδενικά στάσιμα και με δοκιμή σε κλειστό χώρο (υπόγειο δωμάτιο)! Πολύ καλή! Θα την τελειοποιήσω, θα μπει κι αυτή στο ντουλάπι και πάμε γι' άλλη!

Γιώργος 231
13-06-09, 12:41
Φοβερό το κόλπο που ανεβοκαταβάζεις το καλώδιο για να πετύχεις χαμηλά στάσιμα! :thumbup1: Σε χρόνο μηδέν μηδενικά στάσιμα και με δοκιμή σε κλειστό χώρο (υπόγειο δωμάτιο)! Πολύ καλή! Θα την τελειοποιήσω, θα μπει κι αυτή στο ντουλάπι και πάμε γι' άλλη!

Δυστυχως , αυτα τα ωραια, αντι για ταρατσες, τα βαζουμε στα ντουλαπια.

Καποια στιγμη θα βαλω φωτο απ το δικο μου "ντουλαπι"

mits
13-06-09, 14:06
Φωτογραφίες και τέλος για σήμερα, πάμε για μπάνιο!

jeik
13-06-09, 19:23
:thumbup: =D> :thumbup:.

Γιώργος 231
13-06-09, 19:45
:thumbup: =D> :thumbup:.

Δημητρη (jeik), δες την φωτογραφια νουμερο 3.

Βλεπεις κι εσυ μπακλονι ?

χαχαχαχαχαχαχαχααα

YG
mits, αν βλεπω καλα, εχεις 1 μετρο για να την βγαλεις εξω.
Κατασκευασε αλλη μια, βαλε την μια αριστερα και την αλλη δεξια στο μπαλκονι στο καγκελο, δεσε και σχοινακι αναμεσα, και βγαλε κι εσυ την μπουγαδα :laugh:.

Ρουχα στεγνα και rfασμενα :001_cool:

jeik
13-06-09, 21:01
Δημητρη (jeik), δες την φωτογραφια νουμερο 3.

Βλεπεις κι εσυ μπακλονι ?

χαχαχαχαχαχαχαχααα

YG
mits, αν βλεπω καλα, εχεις 1 μετρο για να την βγαλεις εξω.
Κατασκευασε αλλη μια, βαλε την μια αριστερα και την αλλη δεξια στο μπαλκονι στο καγκελο, δεσε και σχοινακι αναμεσα, και βγαλε κι εσυ την μπουγαδα :laugh:.

Ρουχα στεγνα και rfασμενα :001_cool:

:001_tt2: :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:

Παιδια , ξεκιναω την επαγγελματικη μονωση της κεραιας , θα μπει σε πλαστικο σωληνα με καπακι απο πανω , σιλικονες κλπ , βαση στηριξης , και βαμενη λευκη , θα γινει πολυ σουπερ , πανελακι πρωτο.

mits
13-06-09, 22:43
Δημητρη (jeik), δες την φωτογραφια νουμερο 3.

Βλεπεις κι εσυ μπακλονι ?

χαχαχαχαχαχαχαχααα

YG
mits, αν βλεπω καλα, εχεις 1 μετρο για να την βγαλεις εξω.
Κατασκευασε αλλη μια, βαλε την μια αριστερα και την αλλη δεξια στο μπαλκονι στο καγκελο, δεσε και σχοινακι αναμεσα, και βγαλε κι εσυ την μπουγαδα :laugh:.

Ρουχα στεγνα και rfασμενα :001_cool:

Ναι, την ανέβασα σπίτι για να τη φωτογραφήσω με φυσικό φως! Άσε, δεν είναι για έξω, μόνο για μπουγάδα που λες! :lool:

Τα εύσημα πάντως πάνε στον υδραυλικό, την επιμελήθηκε για τα καλά! Μόνο που δεν την πρέσσαρε μήπως χάνει από πουθενά! :001_tongue:

Γιώργος 231
15-06-09, 09:10
:001_tt2: :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:

Παιδια , ξεκιναω την επαγγελματικη μονωση της κεραιας , θα μπει σε πλαστικο σωληνα με καπακι απο πανω , σιλικονες κλπ , βαση στηριξης , και βαμενη λευκη , θα γινει πολυ σουπερ , πανελακι πρωτο.

Δημητρη,
γιατι θα την κλεισεις ?

Πιστευω οτι παραπανω κινηση θα ειναι λαθος (δες τους λογους)

1 προστασια
(αφου η κεραια δεν εχει αναγκη απο υγρασιες νερο βροχες)
2 καλυψη αποκρυψη
(αφου θα την βαλεις στο βουνο σε νομιμο σταθμο)
3 αντοχες
(αφου ο αερας θα ασκει μεγαλυτερη δυναμη στην μεγαλυτερη επιφανεια του πλαστικου σωληνα)
4 αλλαγη σπιτιου-κεντρου δοκιμων (μετακομιση)
(αφου ο σωληνας εχει μεγαλυτερο ογκο )
5 βελτιωση
(αφου η κεραια θελεις ακομα τα R&D της)


Εγω σου λεω, να την αφησεις ανοικτη

jeik
15-06-09, 13:20
Γιατι ειδα , επαγγελματικο διπολο να εχει τρυπησει !!!! :w00t: απο τα αλατα ακριβως στο σημειο του βραχυκυλωτηρα , και μια Ground plane να εχει γινει αγνωριστη επισης απο διαβρωση.
Τωρα παει , την εφτιαξα :001_smile:.

jeik
16-06-09, 15:53
Κι επισης να δωσω ενα μεγαλο ευχαριστω , στον αγνωστο ραδιοερασιτεχνη των 2Μ , που παρεθεσε πρωτος τα σχεδια-οδηγιες στο διαδικτυο και τα κανουμε πραξη σε ολες τις συχνοτητες.

Γιώργος 231
18-06-09, 09:09
Τι λεγαμε ?

http://www.hamuniverse.com/jbeam.html


J pole με ανακλαση και κατευθυνση.

Αντε καλη μας αρχη

ΥΓ
να δω εγω τωρα πατεντες και λυσεις. :wiink:

Γιώργος 231
18-06-09, 09:10
να και φωτο

Γαληνίτης
18-06-09, 14:17
Κι επισης να δωσω ενα μεγαλο ευχαριστω , στον αγνωστο ραδιοερασιτεχνη των 2Μ , που παρεθεσε πρωτος τα σχεδια-οδηγιες στο διαδικτυο και τα κανουμε πραξη σε ολες τις συχνοτητες.
Λίγα λόγια για την ιστορία :
Οι κεραίες αυτές είναι παραλλαγές της "end fed Zepp", που επινοήθηκε και χρησιμοποιήθηκε για τα αερόστατα Zeppelin.
H "J" ονομάστηκε έτσι από το σχήμα της, που μοιάζει με το γράμμα J. Είναι ένα δίπολο λ/2, τροφοδοτούμενο στο κάτω άκρο του με λ/4 stub προσαρμογής, που αυξάνει το μήκος σε 3λ/4, χωρίς όμως να μετέχει στην ακτινοβολία.
Η "J pole" είναι κατασκευαστική παραλλαγή της, από τη λέξη pole=κοντάρι, ιστός.
Στην "Slim Jim" (G2BCX) ο ακτινοβολητής είναι αναδιπλωμένο δίπολο λ/2.
Η "J beam" όπως λανθασμένα και καταχρηστικά ονομάστηκε (*) είναι κατευθυντική παρασιτική στοιχειοκεραία δέσμης (beam) τύπου Yagi, με οδηγούμενο στοιχείο μια J pole. Συγκεκριμένα, απλά προστίθενται εκατέρωθεν μιας J pole δύο παρασιτικά δίπολα, ένας κατευθυντήρας και ένας ανακλαστήρας.
Aνεβάστηκε στο διαδίκτυο από τον Αμερικανό ραδιοερασιτέχνη N4UJW και το http://www.hamuniverse.com, που έχουν copyright. Η ανάρτηση έγινε με βάση άρθρο του N3SDO στο ραδιοερασιτεχνικό περιοδικό CQ VHF του Ιουλίου 1988, με την άδεια του συγγραφέα του άρθρου.

(*) 'Ομως η ονομασία "J beam" ανήκει ιστορικά σε άλλη, εντελώς διαφορετικού σχεδιασμού, διεθνώς πατενταρισμένη κεραία.
Αποτελούμενη από 2 Υagi σε stack, με κοινό οδηγούμενο στοιχείο μια κεραία "σκελετoύ σχισμής" (skeleton slot). Επινοήθηκε από τον Άγγλο ραδιοερασιτέχνη G2HCG, που είχε, στα τέλη της δεκαετίας του 1940, επινοήσει την skeleton slot. Πρόσθεσε παρασιτικά στοιχεία, ώστε να σχηματίσει ένα ζεύγος κεραιών Yagi σε stack, που μοιράζονται το ίδιο (κοινό) οδηγούμενο στοιχείο, χωρίς να χρειάζονται φασικές γραμμές (harness). Ο G2HCG πήρε άδεια ευρεσιτεχνίας για την "J beam" του, που δημοσιεύτηκε και στο VHF-UHF manual της RSGB, από την πρώτη του ήδη έκδοση. Επίσης στο βιβλίο του G2BCX "Two Meter Antenna Handbook". Και για αυτήν ίδρυσε την ομώνυμη εταιρεία κατασκευής κεραιών ποιότητος "JayBeam Ltd". Βαθμιαία πρόσθεσε κι άλλους κατευθυντήρες. Η κεραία υπήρξε πολύ δημοφιλής τις δεκαετίες 1950 & 1960 και στους ραδιοερασιτέχνες των ΗΠΑ.
Σωστότερη λοιπόν ονομασία για την J pole με παρασιτικά στοιχεία θα ήταν όχι J beam, αλλά ίσως "J pole beam".

Υπήρξα ευτυχής κάτοχος μιάς κεραίας της "JayBeam": Της "JB parabeam 14", με την οποία είχα από το Λαγονήσι, σε οριζόντια πόλωση, μακρινές επαφές tropo στα 2m SSB (Ιταλία, Μάλτα, Γαλλία κλπ) και καθημερινές επαφές 2m SSB & FM με Κρήτη κλπ. Την είχα πάρει μεταχειρισμένη και χρειάστηκε σχεδόν "ανακατασκευή".

jeik
18-06-09, 22:24
Λίγα λόγια για την ιστορία :
Οι κεραίες αυτές ...........................πάρει μεταχειρισμένη και χρειάστηκε σχεδόν "ανακατασκευή".

=D> =D> =D> :thumbup1:

radiobil
25-06-09, 18:27
παιδια γεια και παλι εφτιαξα μια slim jim για τους 106.6 την εκοψα με των τυπο στην ηστοσελιδα και δεν συντονιζε στην συχνοτητα με οτι κι'αν εκανα εκοψα ακομα και την ιδια την κεραια γυρω στους 3,5 ποντουσ αλλα αυτη το χαβα τις στασιμα μηδεν στους 104 πανω κατω τι να φταιει αραγε

Γιώργος 231
25-06-09, 18:41
παιδια γεια και παλι εφτιαξα μια slim jim για τους 106.6 την εκοψα με των τυπο στην ηστοσελιδα και δεν συντονιζε στην συχνοτητα με οτι κι'αν εκανα εκοψα ακομα και την ιδια την κεραια γυρω στους 3,5 ποντουσ αλλα αυτη το χαβα τις στασιμα μηδεν στους 104 πανω κατω τι να φταιει αραγε

Αν διαβαζες με προσοχη, θα εβλεπες οτι ο τυπος της σελιδας δεν δουλευει.
Μεσα σε αυτο το τοπικ θα βρεις τις διαστασεις για την κεραια σου.

Βεβαια επειδη πρεπει να προσθεσεις μηκος, υπαρχει στα υδραυλικα σωληνακι για ενωση σωληνων.

αρα, μικρο το κακο.

υγ
300 / 106,6 = λ

λ / 4 = μικρο τμημα
3 * λ / 4 = μεγαλο τμημα

υγ
η Σελιδα που ειδες ειναι απο ραδιοερασιτεχνη .... καταλαβες :laugh:
Δεν πιστευω να θελεις να κανεις εκπομπη στου 106,6 ?
Γιατι ξερεις, η εκπομπη στα Fm, χωρις αδεια, ειναι παρανομη πραξη :001_cool:

billos1989
25-06-09, 18:54
Αν διαβαζες με προσοχη, θα εβλεπες οτι ο τυπος της σελιδας δεν δουλευει.
Μεσα σε αυτο το τοπικ θα βρεις τις διαστασεις για την κεραια σου.

Βεβαια επειδη πρεπει να προσθεσεις μηκος, υπαρχει στα υδραυλικα σωληνακι για ενωση σωληνων.

αρα, μικρο το κακο.

υγ
300 / 106,6 = λ

λ / 4 = μικρο τμημα
3 * λ / 4 = μεγαλο τμημα

υγ
η Σελιδα που ειδες ειναι απο ραδιοερασιτεχνη .... καταλαβες :laugh:
Δεν πιστευω να θελεις να κανεις εκπομπη στου 106,6 ?
Γιατι ξερεις, η εκπομπη στα Fm, χωρις αδεια, ειναι παρανομη πραξη :001_cool:



Mακρια απο FM κανουν τζιζ!!!!!!:lool::lool:


γιωργο την ξεκινησα και εγω την 3/4 αντε να δουμε ισχυουν οσα λεγονται?!!θα σου πω αποτελεσματα εντος των ημερων...

radiobil
25-06-09, 18:56
γιωργο το κενο παραμενει το ιδιο

Γιώργος 231
25-06-09, 19:14
γιωργο το κενο παραμενει το ιδιο

ολα τα αλλα ειναι ιδια

Γιώργος 231
25-06-09, 19:16
Mακρια απο FM κανουν τζιζ!!!!!!:lool::lool:


γιωργο την ξεκινησα και εγω την 3/4 αντε να δουμε ισχυουν οσα λεγονται?!!θα σου πω αποτελεσματα εντος των ημερων...


ισχυουν ολα.
θα σου βγει με την μια εκει που την μετρησες

(εγω ειμαι πειρατης, δεν κανω τετοια λαθη - εχω και γεφυρα)

χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχααχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχααααχα :001_tongue:

radiobil
25-06-09, 21:12
γιωργο παλι προβλημα με στασιμα δεν ξερω τη να πω

Γιώργος 231
25-06-09, 21:16
γιωργο παλι προβλημα με στασιμα δεν ξερω τη να πω

βασιλη, ριξε μια φωτο κεραιας και κονεκτορα και θα σου πω που ειναι ο δρακος.

Φιλε αν μετρησες σωστα, ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να εχει στασιμα.
Παιξε λιγο πανω κατω με το θετικο του κονεκτορα.
Πως δοκιμαζεις την κεραια ?

radiobil
25-06-09, 22:38
πηγα την ακουσα γιωργο παρα τα στασιμα 2 γραμμες περιπου η αληθεια ειναι με μια yagi τις κακιας ωρας λιγο πιο χαμηλη ισχυ η slim jim

kostas30
26-06-09, 00:10
ριχτε κ μια ματια εδω κυριοι ραδιοπειραματιστες http://www.antennas.duth.gr/diplomatheses/ell/eb/12.htm η ψαχτε για Hen-Tenna :wiink: διοτι εχω ακουση και διαβασει πολυ καλες κριτικες για το συγκεκριμενο κεραιοσυστημα.



ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΕΕΕΕΕ ( ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΓΝΩΣΤΟ ) Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝΕΥ ΑΔΕΙΑΣ...........ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ................. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ Η Ε--Τ....................ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ-ΠΕΙΡΑΤΕΣ-ΑΛΗΤΕΣ-ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΦΑΣΜΑΤΟΣ............:lool::001_tt2:

kostas30
26-06-09, 00:26
ΗΜΙΣΚΟΥΜΠΡΙΑ

ΤΙΤΛΟΣ ΔΙΣΚΟΥ:2030

TRACK: 09
TRACK ΤΙTLE: ΚΑΤΑΔΟΤΕΣ

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ :w00t::w00t::w00t: Η ΕΔΩ YouTube - Imiskoumpria - O roufianos

jeik
26-06-09, 02:00
ριχτε κ μια ματια εδω κυριοι ραδιοπειραματιστες http://www.antennas.duth.gr/diplomatheses/ell/eb/12.htm η ψαχτε για Hen-Tenna διοτι εχω ακουση και διαβασει πολυ καλες κριτικες για το συγκεκριμενο κεραιοσυστημα.



ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΕΕΕΕΕ ( ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΓΝΩΣΤΟ ) Η ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΝΕΥ ΑΔΕΙΑΣ...........ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ................. ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΕΥΝΑ Η Ε--Τ....................ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ-ΠΕΙΡΑΤΕΣ-ΑΛΗΤΕΣ-ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΦΑΣΜΑΤΟΣ............


:thumbup: =D> =D> =D> =D> :thumbup:

jeik
26-06-09, 02:11
Halloooooo , μεχρι τις 05:00 θα ειμαι στο ''Ελ Βενιζελος'' , οποιος θελει φερνει πομπο και κεραια και την συντονιζουμε ''επι τοπου'' :biggrin:, :001_tt2: ,:001_smile:.


Κωστα , θαυμασια η κεραια , φαινεται πολυ καλη η μελετη τους , και σιγουρα εχει σχεση με την σλιμ τζιμ.

Και επειδη εχω καψει βενζινα σε αξια 2 διπολων με τον πυλωνα μαζι , οντως κανει δουλεια.

radioamateur
07-07-09, 22:25
http://home.versatel.nl/dobbelstcj/ :w00t:

Γιώργος 231
12-09-09, 18:02
Χθες εκανα μια διαπιστωση.

Εκανα καποιες δοκιμες με την jpole (ανοικτη slim jim)

Αν η καθοδος , κανει μισο κυκλο, εχουμε βελτιωση της συνθετης αντιστασης και βελτιωση των rfασματων.

Δειτε το σημερινο βιντεακι

YouTube - j pole fm antenna

Γιώργος 231
12-09-09, 18:18
Μια δευτερη διαπιστωση ειναι, οτι η jpole σηκωνει το σημα αρκετα.
Δεν μπορω να καταλλαβω πως, αλλα περναγα πισω απο ενα ολοκληρο βουνο!!!!!!!! :w00t:

Ακομα ενα βιντεακι χθεσινοβραδυνο.

YouTube - RVR EXCITER ELENOS LINEAR SF500

weather1967
12-09-09, 18:46
Χθες εκανα μια διαπιστωση.

Εκανα καποιες δοκιμες με την jpole (ανοικτη slim jim)

Αν η καθοδος , κανει μισο κυκλο, εχουμε βελτιωση της συνθετης αντιστασης και βελτιωση των rfασματων.

Δειτε το σημερινο βιντεακι

YouTube - j pole fm antenna (http://www.youtube.com/watch?v=wDebyLP0DlY)

Γεια σου βρε Γιώργο μερακλή :wiink:
Και ΜΧ 5 cabrio ειδα,και τρακτερακη να κουρευει το χορταρι κατα πασα πιθανοτητα (σκεπασμενο με μπλε τεντοπανο) ειδα και σκαφακη ειδα,και ωραια πλακοστρωση ,και φιδι μαυρο ανακόντα - RG 213 ειδα :lool:,πεδιομετρα,και συννεφια ειχατε σημερα,και η κεραια αψογη σε βαση ομπρελλας - τελικα χρησιμες οι βασεις απο ομπρελες :biggrin:
Γενικα ενα ωραιο βιντεο με ολα τα καλα
Μπαρμπεκιου μονο δεν ειδα ,χα χα !!!:001_rolleyes:

Γιώργος 231
12-09-09, 18:56
Γεια σου βρε Γιώργο μερακλή :wiink:
Και ΜΧ 5 cabrio ειδα,και τρακτερακη να κουρευει το χορταρι κατα πασα πιθανοτητα (σκεπασμενο με μπλε τεντοπανο) ειδα και σκαφακη ειδα,και ωραια πλακοστρωση ,και φιδι μαυρο ανακόντα - RG 213 ειδα ,πεδιομετρα,και συννεφια ειχατε σημερα,και η κεραια αψογη σε βαση ομπρελλας - τελικα χρησιμες οι βασεις απο ομπρελες
Γενικα ενα ωραιο βιντεο με ολα τα καλα
Μπαρμπεκιου μονο δεν ειδα ,χα χα !!!

:w00t: καλα ρε Δημητρη που τα ειδες ολα αυτα ?

Και σε ολα ΕΠΕΣΕΣ ΕΞΩ :laugh:
Δεν ειναι ΜΧ5
Δεν ειναι τρακτερ
Δεν ειναι σκαφος
Δεν ειναι πεδιομετρο
Δεν ειναι πλακοστρωση
Δεν ειναι 213
Σωστος ειναι βαση ομπρελας :thumbup:
Σωστος βρηκες και τα συννεφα και την βροχη :wiink:

Ηταν υπεροχα, 1 ωρα υπνου, πολλα χιλιομετρα, ποτακι και ωραια μουσικη.

weather1967
12-09-09, 19:04
Xα χα χα καλό αυτό 2 στα 8 τελικα :laugh:
Παντως εχεις μια βαρκα αντε την υπερτιμησαμε ,και μαρμαρο οχι πλακες :lool:
Το οργανακη τι ειναι βρε συ ? για πεδιομετρο το περασα χα χα .
Και τι καθοδο εχεις ?

Καταλαβαινω ,α βρε τυχερέ Γιώργο ωραια πραγματα.

Υγ : Aμα δεν εβρισκα και τα συννεφα τοτε θα ημουν ........:001_smile:

TSAKALI
12-09-09, 19:28
τελικα φιλε Γιωργο , δεν την δοκιμασες την slim-jim..
αν μπορεις μετετρεψε την j-pole που εχεις σε slim-jim.. και θα παθεις
πλακα.. πιστευω οτι δουλευει καλυτερα απο colinear με 2 λ/2 στοιχεια..

Γιώργος 231
12-09-09, 19:32
Xα χα χα καλό αυτό 2 στα 8 τελικα :laugh:
Παντως εχεις μια βαρκα αντε την υπερτιμησαμε ,και μαρμαρο οχι πλακες :lool:
Το οργανακη τι ειναι βρε συ ? για πεδιομετρο το περασα χα χα .
Και τι καθοδο εχεις ?

Καταλαβαινω ,α βρε τυχερέ Γιώργο ωραια πραγματα.

Υγ : Aμα δεν εβρισκα και τα συννεφα τοτε θα ημουν ........:001_smile:

Antenna analyzer ειναι, και ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ gadjet.
Στα λεει ολα, τερμα οι γεφυρες τερμα τα exciter.

υγ
το τρακτερ ηταν γουρουνα, και το μαρμαρο μωσαικο (και το 213 ecoflex 10)

υγ 2
ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙΡΟΣ, αν ειχα και ενα ανεμομετρο ασυρματο σταθερο φθηνο θα ημουν super. Για πες φιλε, που θα βρω ενα τετοιο ?

Γιώργος 231
12-09-09, 19:45
τελικα φιλε Γιωργο , δεν την δοκιμασες την slim-jim..
αν μπορεις μετετρεψε την j-pole που εχεις σε slim-jim.. και θα παθεις
πλακα.. πιστευω οτι δουλευει καλυτερα απο colinear με 2 λ/2 στοιχεια..

Σαββα, εχω κατασκευασει και μια slimjim, αλλα δεν χωραγε στο αμαξι !
Η slimjim σηκωνει λιγοτερο το σημα απο την jpole, και φυσικα ενισχυει περισσοτερο σε πιο χαμηλες μοιρες.
Φοβαμαι λοιπον οτι με την slim, θα εχω καλλιτερο σημα εκει του βλεπω (που ετσι κι αλλιως εχω σημα "καμπανα") αλλα θα χασω αυτο που εχω τωρα.
Δηλαδη φαντασου οτι γυρω γυρω εχω βουνα, που τωρα περναει το σημα.
Αν ριξω τις μοιρες του σηματος, πιθανα να μην περναω.

Θα δουμε εν καιρο ..

weather1967
12-09-09, 19:56
Antenna analyzer ειναι, και ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ gadjet.
Στα λεει ολα, τερμα οι γεφυρες τερμα τα exciter.

υγ
το τρακτερ ηταν γουρουνα, και το μαρμαρο μωσαικο (και το 213 ecoflex 10)

υγ 2
ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙΡΟΣ, αν ειχα και ενα ανεμομετρο ασυρματο σταθερο φθηνο θα ημουν super. Για πες φιλε, που θα βρω ενα τετοιο ?

Eλα Γιώργο ναι μοντερνα τεχνολογια,εχω μεινη αιωνες πισω με τις γεφυρες :blushing:,εψαξα και βρηκα ενα thread παλαιο δικο σου με αυτο το gadjet που μου ειχε διαφύγει,και το ξεκοκαλισα να μαθω τι ειναι ,μια ακομα ερωτηση η βυθιση που σου κανει για να λειτουργει καλα η κεραια πρεπει να ειναι στο κεντρο ?
Πρεπει τελικα να πηρες αυτο
http://www.rigexpert.com/index?s=aa200

Πιο καλα σε συμφερει να παρεις ενα μετεωρολογικο σταθμο παρα το ανεμομετρο :saad:
Ο πιο φτηνος απο Γαλλια σαν αυτο που εχω εγώ εχει 100 + 14 ευρω η μεταφορα του.Συνδεεις με καλωδιο ανεμομετρο-σενσορα εξωτερικης θερμοκρασιας-βροχομετρο και πανε ασυρματα η ενσυρματα μεσα στο σπιτι στην κονσολα ,και βλεπεις τα παντα απο μεσα.

http://www.nouveauxobjets.com/2300noire25com.php?PHPSESSID=9f442355451eaf615c020 ee1487e9c59

TSAKALI
12-09-09, 20:12
η j-pole ειναι σαν να εχεις ενα διπολο καλα συντονισμενο..
η slim-jim ειναι 2 διπολα ..
σε πειραμα που εκανα με PMR , η slim-jim ηταν κλασεις ανωτερη απο την
j-pole , 19χιλιομετρα...χωρις οπτικη επαφη με PMR της πλακας απο carefour.
στη θεση σου δεν θα χρησιμοποιουσα τοσο χοντρο χαλκο
αλλα ακριβως τη μιση διατομη.

Γιώργος 231
12-09-09, 20:26
η j-pole ειναι σαν να εχεις ενα διπολο καλα συντονισμενο..
η slim-jim ειναι 2 διπολα ..
σε πειραμα που εκανα με PMR , η slim-jim ηταν κλασεις ανωτερη απο την
j-pole , 19χιλιομετρα...χωρις οπτικη επαφη με PMR της πλακας απο carefour.
στη θεση σου δεν θα χρησιμοποιουσα τοσο χοντρο χαλκο
αλλα ακριβως τη μιση διατομη.

Σαββα, πολυ ωραιο το παραδειγμα με τα διπολα.
Αυτο λεω κι εγω.
Δηλαδη , στα 2 διπολα εχεις συμπιεση στην καθ υψος εκπομπη.
Εγω δεν θα κερδισω κατι στο να ενισχυσω το σημα μου στην ευθεια και προς τα κατω.
Αντιθετως, αυτο που ζηταω τωρα, ειναι η μακρυνη αποσταση.
(Εχω πολυ δυνατο και ποιοτικο σημα εκει που βλεπω και γυρω γυρω εχω βουνα )

Ομως αυτα που σου γραφω εχουν να κανουν με την θεωρια και οχι με την πραξη.
Μονο η πραξη σε κανει να βγαζεις σωστα συμπερασματα.
Γι αυτο το λογο κατασκευασα και την slimjim.
Μην ξεχνας, οτι το θεμα κεραια εχει να κανει και με την μορφολογια του εδαφους ( η καλλιτερη κεραια για εσενα μπορει να ειναι η χειροτερη επιλογη για εμενα)

Ρε συ, 1 kwatt ριχνω, ποσο πιο μικρο Φ να βαλω ?

TSAKALI
12-09-09, 20:35
:biggrin: νομισα οτι εισαι γυρω στα 500 βαττ...αστο ετσι.
ελεγα να εβαζες μικροτερο Φ για να συντονιζει σε ακομη πιο στενο ευρος.
ναι εχεις δικιο , στην πραξη θα το δεις ..
τον αναλυτη ποσο τον πηρες? ειναι πιο φθηνος απο τον MFJ ? αυτον που εχει και uhf?

radiomario
13-09-09, 00:46
δημοσια τον γιωργο 231 ,δημητρη jeik ,δημητρη mits για τιs αμεσεs απαντησειs τουs στα μηνυματα που τουs ειχα στειλη ,σχετικα με την slim jim. γιωργο 231 συνεχισε ετσι να μαs τρελλαινειs με τιs κεραιοδοκιμεs σου,θελω να ανεβασειs περισσοτερα video,μονο τον θορυβο των blower που δουλευουν να ακουs φθανει. να ειστε παντα καλα. :lool: :drool:

radiomario
13-09-09, 00:54
σαββα ΤΣΑΚΑΛΙ το PMR ,τι ειναι ? :cursing:

Γιώργος 231
13-09-09, 02:06
:biggrin: νομισα οτι εισαι γυρω στα 500 βαττ...αστο ετσι.
ελεγα να εβαζες μικροτερο Φ για να συντονιζει σε ακομη πιο στενο ευρος.
ναι εχεις δικιο , στην πραξη θα το δεις ..
τον αναλυτη ποσο τον πηρες? ειναι πιο φθηνος απο τον MFJ ? αυτον που εχει και uhf?

κοστος 360 + φπα + κουριερ.
Αυτο που πηρα παει εως τους 200 ΜΗz

Οσο για το ευρος που ειπες, και στα 2 Φ (χονδρο και λεπτο) , δεν βλεπεις ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

(ετσι λεει το μηχανημα)

weather1967
13-09-09, 08:50
σαββα ΤΣΑΚΑΛΙ το PMR ,τι ειναι ? :cursing:

Μάριε το PMR ειναι πομποδεκτες στα UHF με ισχύ 500 mw,και δεν απαιτειται αδεια ,διαβασε το παρακατω.

http://www.e-galaxy.eu/PMR.htm

jeik
13-09-09, 14:06
δημοσια τον γιωργο 231 ,δημητρη jeik ,δημητρη mits για τιs αμεσεs απαντησειs τουs στα μηνυματα που τουs ειχα στειλη ,σχετικα με την slim jim. γιωργο 231 συνεχισε ετσι να μαs τρελλαινειs με τιs κεραιοδοκιμεs σου,θελω να ανεβασειs περισσοτερα video,μονο τον θορυβο των blower που δουλευουν να ακουs φθανει. να ειστε παντα καλα.

Να σαι καλα , γι αυτο ειναι τα φορουμ , αλλωστε το αγαπαω ιδιαιτερα αυτο το φορουμ και πρεπει να το υπηρετω οσο μπορω καλυτερα , ελπιζω και τα ποστ μου να πετυχαινουν το σκοπο τους.

Γιώργο , κριμα , εχασα την επιχειρηση Jpole , ελπιζω την επομενη να ειμαι μεσα.

Δημητρη weather , οταν γινονται τετοιες δοκιμες οχι μπαρμπεκιου , αλλα ούτε να φας ψωμι δεν θυμασαι :001_rolleyes: , εγω το εχω παθει.
Την τελευταια φορα που πηγα με το Γιώργο για δοκιμη , μειναμε νηστικοι ολη μερα (Γι αυτο τωρα αποφευγω συστηματικα να παω μαζι του :lool: :lool: :lool:).-Ρε του λεω θα φαμε τιποτα ? -Ενταξει μου λεει , πιες μια κοκα κολα :lool:.

jeik
13-09-09, 14:08
Μάριε το PMR ειναι πομποδεκτες στα UHF με ισχύ 500 mw,και δεν απαιτειται αδεια ,διαβασε το παρακατω.

http://www.e-galaxy.eu/PMR.htm

Αραγε αν του βαλω εξωτερικη κεραια ( ξερεις τι κεραιες δοκιμαζω) θα ειναι νομιμο ? σκεφτομαι να το χτυπησω για δοκιμες.

jeik
13-09-09, 14:11
η j-pole ειναι σαν να εχεις ενα διπολο καλα συντονισμενο..
η slim-jim ειναι 2 διπολα ..
σε πειραμα που εκανα με PMR , η slim-jim ηταν κλασεις ανωτερη απο την
j-pole , 19χιλιομετρα...χωρις οπτικη επαφη με PMR της πλακας απο carefour.
στη θεση σου δεν θα χρησιμοποιουσα τοσο χοντρο χαλκο
αλλα ακριβως τη μιση διατομη.

Οντως φιλε ακουσα ταλαντωτη FM 40 βαττ στα 48 χιλιομετρα !!!! χωρις οπτικη επαφη (αναμεσα σε βουνα) :w00t: :w00t:.

TSAKALI
13-09-09, 16:48
Αραγε αν του βαλω εξωτερικη κεραια ( ξερεις τι κεραιες δοκιμαζω) θα ειναι νομιμο ? σκεφτομαι να το χτυπησω για δοκιμες.
:biggrin::biggrin::biggrin: δηλαδη φιλε jeik αν ειναι παρανομο δεν θα βαλεις εξωτερικη
κεραια??? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ..οποιαδηποτε μετατροπη με σκοπο
αυξησης της εμβελειας οπως και της διαμορφωσης ειναι παρανομη.

υ.γ. τι κεραιες δοκιμαζεις??

weather1967
13-09-09, 18:12
Αραγε αν του βαλω εξωτερικη κεραια ( ξερεις τι κεραιες δοκιμαζω) θα ειναι νομιμο ? σκεφτομαι να το χτυπησω για δοκιμες.

Δημήτρη ,ωραια ιδέα λεω να αγοράσω ενα ζευγάρι pmr και το antenna analyzer σαν του Γιώργου ,να πειραματιζομαι και εγώ με εξωτερικές (ψαροντουφεκα,αγκυρες,κανα πλεγμα οικοδομής,καγκελα,εξωτερικες συρομενες πορτες)να περναει η ώρα,και παράλληλα να φτιάξω και κανα χειμερινό παντοφλάκη για τα uhf να το κανω πύραυλο το pmr :lool::lool:
ΣΣΣττττ μονο να τα λεμε σιγά-σιγά να μην μας ακούσει ο Κώστας,ευτυχώς δεν θα το δεί αυτο το post :001_smile:.

Εννοείται παιδιά ότι τα παραπανω τα λεμε ετσι για καλαμπουρι :wiink:.

Ασε Δημήτρη κατάλαβα ,εγώ παντος οταν πηγαινα στου Γιώργου θα ειχα μαζι μου και κανα τάπερ με κεφτεδάκια,η θα πηγαινα μετά το φαγητό :lool:.

jeik
13-09-09, 19:17
:biggrin::biggrin::biggrin: δηλαδη φιλε jeik αν ειναι παρανομο δεν θα βαλεις εξωτερικη
κεραια??? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ..οποιαδηποτε μετατροπη με σκοπο
αυξησης της εμβελειας οπως και της διαμορφωσης ειναι παρανομη.

υ.γ. τι κεραιες δοκιμαζεις??

Μήπως να το τεκμηριώσεις λιγο αυτο ? Γιατί αν βαλω το PMR sto υπόγειο και δεν πιανει πουθενα κατι πρεπει να κανω ή ακομα χειρότερα , αν δέσω το pmr πάνω στον ιστο σε υψος 15 μέτρα θεωρειται μετατροπή ?


οι κεραιες που δοκιμάζω είναι ΕΔΩ :wiink: :wiink: :wiink: .........
......πως σου φαίνονται ? λείπει απο τη φωτο η ground plane.

TSAKALI
13-09-09, 19:53
Αν δεν επεμβεις στο εσωτερικο του δεν ειναι μετατροπη...
Αληθεια ...ποια απο ολες "βγαινει" καλυτερα???

jeik
13-09-09, 23:57
Αν δεν επεμβεις στο εσωτερικο του δεν ειναι μετατροπη...
Αληθεια ...ποια απο ολες "βγαινει" καλυτερα???


H SLIM JIM

Kαι να σημειωσω ενα περιστατικο που συνεβει πριν λιγο καιρο: ''Ανοιγα'' σε καποια τυχαια καθαρη συχνοτητα με SLIM JIM επι τρεις μερες για καποια λεπτα για δοκιμη , κανοντας ακροαση σε καποια περιοχη στα 10 χλμ μακρυα ανακαλυψα οτι ''τρωω'' ταπα απο καποιον που εξεπεμπε στην εκει περιοχη 0,1 ΜΗΖ πιο πανω απο μενα.Επειδη τα παω πολυ καλα στην ραδιογωνιομετρηση και με ''τεχνικα μεσα'' αλλα και θεωρητικα βρηκα ακριβως την οικοδομη και την κεραια , ηταν διπολο κυκλικης με γκαμα , στερεωμενη ενα μετρο πανω απο τα καγκελα να κοιταει σε τυχαιο σημειο (τι πιο φυσικο αφου ηταν κυκλικης) .Λοιπον καποια μερα που ξαναπερασα απο το σημειο ειδα οτι η κεραια σηκωθηκε 5 μετρα ψηλοτερα και να κοιταει πλεον προς πυκνοκατοικημενη περιοχη. Σιγουρα δεν ηταν τυχαιο , η SLIM JIM ''τρομαζει'' με την αποδοση της αλλα υπενθυμιζω οτι δεν κανει για επαγγελματικους σκοπους που θελουμε στιβαρες κατασκευες και η όποια μειωμενη erp διορθωνεται απο τους τεχνικους με παραπανω βαττ , και προς το παρον δεν θυμαμαι να ειδα SLIM JIM σε διαταξη κολινεαρ (θα την προσπαθησω εγω).

TSAKALI
14-09-09, 13:56
η slimjim , εχει ενα μειονεκτημα (για αλλους πλεονεκτημα), ειναι πολυ στενου ευρους..
αν σου φτανουν 2 η μια πανω στην αλλη, δοκιμασε αυτο...

jeik
14-09-09, 14:08
Tην εχω δει αυτην αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως πως ειναι.

Το σχεδιο δεν με κατατοπιζει , τι υψος εχουν και οι 2 μαζι ?

TSAKALI
14-09-09, 14:16
το υψος ειναι αναλογως την συχνοτητα..
για τους 100mhz παραδειγμα , ειναι 3 μετρα + το κενο αναμεσα (περιπου)

TSAKALI
14-09-09, 14:23
jeik δωσε μου ακριβως τα μετρα αυτης που εχεις κανει,
και θα κανω ενα σχεδιο προσαρμοσμενο πανω στη δικια σου.
απλο ειναι , προσθετεις ακομη ενα L/2 στοιχειο απο κατω.

jeik
14-09-09, 14:35
uote=TSAKALI;323773]jeik δωσε μου ακριβως τα μετρα αυτης που εχεις κανει,
και θα κανω ενα σχεδιο προσαρμοσμενο πανω στη δικια σου.
απλο ειναι , προσθετεις ακομη ενα L/2 στοιχειο απο κατω.[/quote]

ειναι ρυθμιζομενη , απ οτι θυμαμαι για τους 108 την εβαζα στα 2,13 μετρα περιπου , αυτη που λες θα ειναι 4,26 + λ/2 ? για ριξε κανα σχεδιακι.

και μετα εχει σειρα η super j pole antenna

PARKER
14-09-09, 14:58
Σε κάποιο post είχα διαβάσει ότι η slim jim μπορεί να πιαστεί κατευθείαν στον ιστό (από το κάτω μέρος του 3λ) χωρίς μόνωση.
Ισχύει αυτό?

(Δημήτρη Jeik το inbox σου είναι πλήρες, καθάρισε κανένα παλιό μήνυμα γιατί δε μπορείς να δεχτείς τίποτα)

TSAKALI
14-09-09, 14:59
περιπου ετσι...

jeik
14-09-09, 15:03
Σε κάποιο post είχα διαβάσει ότι η slim jim μπορεί να πιαστεί κατευθείαν στον ιστό (από το κάτω μέρος του 3λ) χωρίς μόνωση.
Ισχύει αυτό?

NAI , απ οσο δοκιμασε ο 231 , εγω εβαλα σκουποξυλο για σιγουρια αλλα ισως να ειναι καλυτερα κατευθειαν στο μεταλο , θα τη βαλω κι εγω.

(Δημήτρη Jeik το inbox σου είναι πλήρες, καθάρισε κανένα παλιό μήνυμα γιατί δε μπορείς να δεχτείς τίποτα)
ΟΚ :001_smile:.

Γιώργος 231
14-09-09, 15:16
Σε οτι αφορα, την διπλη slim ή την jpole, δειτε αυτο

http://www.hamhelpdesk.com/?p=889

Παιδια, εγω δεν καταλαβα τι λεει αυτο.

Αλλα οτι και να λεει, αυτη η πολυ μεγαλη κεραια, θα εχει στατικο προβλημα.
Ισως πρεπει να περαστουν αντιριδες απο πετονια και στην κεραια (για να μην σπασει στον πρωτο δυνατο αερα

ΥΓ
Παρκερ, η j pole ανευ κεντρικου στοιχειου ΔΟΥΛΕΥΕΙ και τωρα την εχει ο Δημητρης για R&D ...

Γιώργος 231
14-09-09, 15:21
Σε κάποιο post είχα διαβάσει ότι η slim jim μπορεί να πιαστεί κατευθείαν στον ιστό (από το κάτω μέρος του 3λ) χωρίς μόνωση.
Ισχύει αυτό?


Δεν καταλαβα πριν, τελος παντων

Ναι, ισχυει, τωρα ολες τις κεραιες, ετσι τις κατασκευαζω, γιατι "πιανουν" κατευθειαν πανω στον ιστο ...

TSAKALI
14-09-09, 15:28
τωρα ειναι πιο κατατοπιστικο το σχεδιο, και χωρις προβληματα στηριξης...

Γιώργος 231
14-09-09, 18:04
τωρα ειναι πιο κατατοπιστικο το σχεδιο, και χωρις προβληματα στηριξης...

ρε συ Σαββα, εισαι σιγουρος για την πολωση ?

Εγω αυτο σαν διπολο το βλεπω ! !

Γιώργος 231
14-09-09, 18:09
Σε κάποιο post είχα διαβάσει ότι η slim jim μπορεί να πιαστεί κατευθείαν στον ιστό (από το κάτω μέρος του 3λ) χωρίς μόνωση.
Ισχύει αυτό?

(Δημήτρη Jeik το inbox σου είναι πλήρες, καθάρισε κανένα παλιό μήνυμα γιατί δε μπορείς να δεχτείς τίποτα)

Εδω μπορεις να δεις , πως τις κατασκευαζω

TSAKALI
14-09-09, 19:25
Γιωργο ναι , ειναι κολινεαρ, απλα τροφοδοτειται στη μεση.

Notios38
14-09-09, 20:22
Μπορεις να αντιστρεψεις την τροφοδοσια βαζοντας το [θερμο] του καλωδιου στο λ/4 και το εξωτερικο στο 3/4λ και την πιανεις απο τον ιστο με μια δαγκανα... j-pole την κανω απο την φωτο...

Γιώργος 231
18-09-09, 10:55
Αγαπητοι φιλοι του φορουμ και της RF.

Αυτο το ΣΚ, υπαρχει περιπτωση να κανω μια ωραια δοκιμη.
Θα δοκιμασω τις jpole - slimjim - ground plane.

H δοκιμη θα γινει με την βοηθεια ενος φιλου
(δεν γραφω το ονομα του, αν θελει ας το γραψει εκεινος)
Οπου η αποσταση μεταξυ μας ειναι 37 χιλιομετρα ΧΩΡΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ! !
Εγω στις δοκιμες που εκανα, ειχα σημα μεχρι την πολη του, αλλα μεσα σε αυτην ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΓΑ.

Λοιπον, θα αλλαζω μια μια τις κεραιες, και θα δω με ποια απ ολες περναω εκει.
Βεβαια θα ακουσω ως αντιολογο, οτι στο ραδιοφωνο το ζητουμενο δεν ειναι η αποσταση αλλα η ομοιομορφη διασπορα σηματος.
Αυτο ομως δεν με νοιαζει, γιατι οπως εχω πει, οτι βλεπω, το "εχω" χαλαρα λογω ελευθερης συχνοτητας.

Η θεωρια σε συνδιασμο με την πραξη, θα με κανει να καταλαβω ΠΟΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.
Φυσικα, θα βγουν και γενικα συμπερασματα για ολους μας ! !

υγ
λετε η να βγει καλλιτερη η ground plane ! ! :001_huh:

PARKER
18-09-09, 11:02
Με λίγη τύχη (αν ξεπεραστούν κάποια τεχνικά προβλήματα) ίσως δοκιμάσω κι εγώ τη slim jim, οπότε περιμένετε νέα μου και συγκρίσεις με τη gp sirio από Δευτέρα. :wiink:

weather1967
18-09-09, 11:09
Στάθη και Γιώργο αντε και καλες δοκιμές παιδιά:001_smile:
Γιωργο γιατι κατι μου λεει οτι η ground plane δεν θα περναει στον φιλο σου καθολου ?:001_tt2:
Ψηφιζω slim jim the best.

Γιώργος 231
18-09-09, 11:11
Με λίγη τύχη (αν ξεπεραστούν κάποια τεχνικά προβλήματα) ίσως δοκιμάσω κι εγώ τη slim jim, οπότε περιμένετε νέα μου και συγκρίσεις με τη gp sirio από Δευτέρα. :wiink:

Σταθη βρες σταθερο σημειο αναφορας.
Ολο και καποιος φιλος απο εδω θα ειναι σε καλο σημειο ...

Γιώργος 231
18-09-09, 11:12
Στάθη και Γιώργο αντε και καλες δοκιμές παιδιά:001_smile:
Γιωργο γιατι κατι μου λεει οτι η ground plane δεν θα περναει στον φιλο σου καθολου ?:001_tt2:
Ψηφιζω slim jim the best.


Δημητρη, εγω θα ψηφισω, οτι βγει καλλιτερο ....
με 2 λογια ... SLIM JIM ή j pole

(Μας βλεπω σε λιγο να βαζουμε και στοιχηματα) :laugh:

PARKER
18-09-09, 11:14
Σταθη βρες σταθερο σημειο αναφορας.
Ολο και καποιος φιλος απο εδω θα ειναι σε καλο σημειο ...

Οι δοκιμές γίνονται κάτω από "περίεργες" συνθήκες, (ώρες, περιοχές, έλεγχος "σημείων αναφοράς" κ.λ.π.) αλλά πιστεύω ότι κάποια βασικά και πιστεύω αξιόπιστα συμπεράσματα (αν τελικά γίνει η δοκιμή) θα εξαχθούν.

mits
18-09-09, 18:00
Στάθη δεν γνωριζόμαστε, αλλά είμαι κοντά (περιοχή). Στείλε πμ αν χρειαστείς βοήθεια.

radiomario
18-09-09, 18:22
γιωργο 231 ,καλεs δοκιμεs και γραψε με τι ισχυ τιs εκανεs ,και βεβαια video στο you tube :lool: :lool:

Γιώργος 231
22-09-09, 08:36
Αγαπητοι φιλοι,
κατασκευασα και εκανα ελεγχο σε μια slim jim.

Μετα τον ελεγχο, ειδα οτι υπαρχουν καποιες διαφορες στον συντονισμο σε σχεση με την j pole.

Λοιπον στην j pole οταν αλλαζεις θεση σε κονεκτορα και θετικο, η κεραια "συντονιζει" σε διαφορετικη συχνοτητα

Στην slim jim, η συχνοτητα συντονισμου, δεν αλλαζει με την μετακινηση.
Δηλαδη, εκει που την υπολογισες ... εκει θα βγει, και με την αλλαγη του κονεκτορα, παιζεις με τα στασιμα και με την αντισταση της κεραιας.

Με απλα λογια, η j pole ειναι πιο ευκολη κεραια.

radiomario
22-09-09, 10:03
γιωργο 231 ,καλημερα ,την δοκιμασεs την slim jim ? τι εντυπωσειs εβγαλεs ? καλυτερη απο j pole ? κσι εγω την εφτιαξα συντονiσε αμεσωs ,αλλα εχω προβλημα πωs θα την στηριξω στον ιστο αλλωστε εμενα για τουs 88 το μηκοs ειναι 2.55 μετρα. καποια ιδεα γιωργο ? και εκει που εβαλεs το μανταλακι που φαινεται στη foto ειναι το μεροs που δεν ενωνονται μεταξυ τουs .please αν θελειs απαντησε. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

Γιώργος 231
22-09-09, 10:05
... και επειδη πολλοι φιλοι ρωτησαν για εναν γρηγορο καλο και ευκολο τροπο σταθεροποιησης των στοιχειων ... δειτε καλα την φωτο.

Εκει που ειναι το κενο, υπαρχει ενα πλαστικο τμημα που ενωνει τα δυο στοιχεια.

Η κατασκευη αυτου ειναι απλη.

Κανεις ενα καλουπι με χαρτι οπου απο την μεσα πλευρα, βαζεις παντου σελοτειπ. στην συνεχεια βαζεις μεσα την ετοιμη κεραια και χυνεις σιλικονη (αυτη με το πιστολι)

σε 1 ωρα περιπου, η σιλικονη εχει στεγνωσει και η κεραια ειναι "μπετον αρμε"

ΠΡΟΣΟΧΗ
Λογω της μεγαλυτερης δυσκολιας συντονισμου (σε σχεση με την j pole),
πριν κανετε αυτην την σταθεροποιηση που σας γραφω, ΚΑΝΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ της κεραιας, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ.

Γιώργος 231
22-09-09, 10:07
γιωργο 231 ,καλημερα ,την δοκιμασεs την slim jim ? τι εντυπωσειs εβγαλεs ? καλυτερη απο j pole ? κσι εγω την εφτιαξα συντονiσε αμεσωs ,αλλα εχω προβλημα πωs θα την στηριξω στον ιστο αλλωστε εμενα για τουs 88 το μηκοs ειναι 2.55 μετρα. καποια ιδεα γιωργο ? και εκει που εβαλεs το μανταλακι που φαινεται στη foto ειναι το μεροs που δεν ενωνονται μεταξυ τουs .please αν θελειs απαντησε. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

αφησες απο κατω ενα σωληνα ή την εχεις κλειστη ?

Δοκιμη ουσιας δεν εκανα ακομα.

radiomario
22-09-09, 10:35
γιωργο ,ναι αφησα απο το κατω μεροs του σωληνα 45 ποντουs ,οπωs εχειs και εσυ,αλλα ειναι δυσκολη η στηριξη τηs στον ιστο ,την εδεσα παραλληλα σε εναν ιστο μεταλλικο για καλυτερη στηριξη αλλαζει ομωs ο συντονισμοs,ο χαλκοσωληναs ειναι φ15,αν μπορειs ανεβασε foto,οποτε την στηριξειs σταθερα.το προβλημα με την slim jim ειναι η σταθερη στηριξη τηs, α οταν βρεχει το μεροs του κοννεκτορα που ειναι εκτεθειμενο δεν θα εχει προβλημα ? γιωργο χθεs πηγα σε εναν φιλο που φερνει πραγματα απο γερμανια,για μεγαλουs η μικρουs ραδιοσταθμουs καινουργια η μεταχειρισμενα ειχε ενα ROHDE SCHNARZ 600 watt αν το γραφω σωστα με 1200 euro ψηφιακο με 14 πραστασιεσ ???? βεβαια ηταν παραγελλια για μεγαλο ραδιο επαρχιαs. αν θελειs τηλ πεs μου ,στο στελνω με pm. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

Γιώργος 231
22-09-09, 10:48
γιωργο ,ναι αφησα απο το κατω μεροs του σωληνα 45 ποντουs ,οπωs εχειs και εσυ,αλλα ειναι δυσκολη η στηριξη τηs στον ιστο ,την εδεσα παραλληλα σε εναν ιστο μεταλλικο για καλυτερη στηριξη αλλαζει ομωs ο συντονισμοs,ο χαλκοσωληναs ειναι φ15,αν μπορειs ανεβασε foto,οποτε την στηριξειs σταθερα.το προβλημα με την slim jim ειναι η σταθερη στηριξη τηs, α οταν βρεχει το μεροs του κοννεκτορα που ειναι εκτεθειμενο δεν θα εχει προβλημα ? γιωργο χθεs πηγα σε εναν φιλο που φερνει πραγματα απο γερμανια,για μεγαλουs η μικρουs ραδιοσταθμουs καινουργια η μεταχειρισμενα ειχε ενα ROHDE SCHNARZ 600 watt αν το γραφω σωστα με 1200 euro ψηφιακο με 14 πραστασιεσ ???? βεβαια ηταν παραγελλια για μεγαλο ραδιο επαρχιαs. αν θελειs τηλ πεs μου ,στο στελνω με pm. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

Ωραια, εκει απου αφησες τους 45 ποντους βαλε 3 κλασικους σφυχηρες και εισαι ετοιμος
(αν δεις στο youtube) το βιντεο με την jpole, θα δεις οτι ετσι την εχω κι εγω.

http://www.youtube.com/user/gcryss231#play/all/uploads-all/1/wDebyLP0DlY

Φυσικα οταν την βαζεις παραλληλα αλλαζει ο συντονισμος.

Οσο για την βροχη, οχι δεν υπαρχει προβλημα.

Το λινεαρ νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβο. Βεβαια δεν ξερω ποσο κανει καινουριο. Ομως με αυτα τα χρηματα, αγοραζεις rvr ...κλπ μεγαλυτερης ισχυος.

Γιώργος 231
22-09-09, 11:56
Εδω θα δειτε ενα γρηγορο ελεγχο με το analyzer.

ο τελικος συντονισμος σε ιστο δεν εχει γινει ακομα.
Παρα ταυτα τα στασιμα ειναι στο 1,1

Γιώργος 231
22-09-09, 12:05
τελικα τα στασιμα στο 1,02

Γιώργος 231
22-09-09, 19:57
Aλλος ενας τροπος για το καλουπι ειναι η πλαστελινη ! ! ! !

δειτε στις φωτο πως

Γιώργος 231
24-09-09, 09:34
Θα ηθελα να απαντησω δημοσια σε ενα πμ που ελαβα, σχετικα με τον καθαρισμο μιας κεραιας απο χαλκοσωληνα.

Οι ερωτησεις ηταν
1 αν η διαβρωση μιας κεραιας , επηρεαζει την ακτινοβολια ?
2 πως μπορει καποιος να καθαρισει μια κεραια χαλκου ?

1 Δεν γνωριζω, αλλα δεν εχω δει και διαφορες

2 ριξτε αλατι και ξυδι πανω σε ενα υφασμα και τριψτε χαλαρα την κεραια απο χαλκο.
σε 2 λεπτα η κεραια θα ειναι σαν καινουρια

electron
24-09-09, 17:16
Σχετικά με την οξείδωση του χαλκού θα έλεγα ότι θεωρητικά δεν είναι καλή για την ακτινοβολία της κεραίας που ως συνέπεια έχει την αλλοίωση της σύνθετης αντίστασης της ακτινοβολίας της.
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι επαγγελματικού τύπου κεραίες κατασκευάζονται από στοιχεία αλουμινίου ή inox. Τώρα αν θέλουμε να προστατέψουμε μια κεραία από χαλκό, μια καλή ιδέα θα ήταν να <ντύσουμε> τα στοιχεία της με θερμοσυστελόμενο μακαρόνι και όσα σημεία δεν μπορούν καλυφθούν με αυτό, με σιλικόνη. Επίσης μια άλλη ιδέα είναι η επικάλυψη των στοιχείων με κάποιο ανθεκτικό βερνίκι (π.χ το plastic) που περνάμε τις πλακέτες.
Τέλος ως ιδέα θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε τους 2 παραπάνω τρόπους.

weather1967
24-09-09, 17:46
ριξτε αλατι και ξυδι πανω σε ενα υφασμα και τριψτε χαλαρα την κεραια απο χαλκο.
σε 2 λεπτα η κεραια θα ειναι σαν καινουρια

Καί σέ μιά βδομάδα πάλι σαν κάρβουνο,ειδικα απο εδω και περα με τις αυξημενες υγρασιες :lool:
Τώρα ειμαι υπερ της λυσης του βαψιματος αλλα οχι με πλαστικο βρε Γιώργο ,ουτε με βερνικι ,αλλα με λαδομπογιά πιστεύω καλυτερα.
ΥΓ : H πλαστελίνη ολά τα λεφτά :biggrin: για καλούπι ,ενας αλλος τροπος θα ηταν να χρησιμοποιηθουν δυο κοματια plexy-glass ενα πανω και ενα απο κατω απο τον σωληνα και με 4 λαμαρινοβιδες να βιδωνοταν στον χαλκοσωληνα.
Δεν γνωριζω την αντισταση των 2 χαλκοσωληνων ,αλλα σε συστολες -διαστολες ,και εκτεθειμενο στον ηλιο στην βροχή ,φοβαμαι μπας και ανοιξη η σιλικόνη .

radiomario
24-09-09, 21:41
αγαπητοι φιλοι, εφτιαξα και την slim jim εφτιαξα και μια j pole .η slim jim συντονισε αμεσωs ,ενω η j pole με παιδεψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ειχε πολλα στασιμα τελικα τα εφερα σχεδον στο 1.1 ,απομακρυνονταs τα δυο στοιχεια που ειναι παραλληλα μεταξυ τουs 10 ποντουσ τουλαχιστον.μονο ετσι συντονισε .τελοs παντωs οι δοκιμεs θα γινουν οταν παω επαρχια για ψηφο. θα παιζουν και οι 2 κεραιεs ταυτοχρονα με 2 εννοειται διαφορετικα μηχανηματα στην ιδια ισχυ και τα δυο.ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ καθοδο βαζουμε βασει υπολογισμου η οσα μετρα μαs βολευει ??? παρακαλω οποιοs ξερει αs απαντησει. εγω δοκιμασα 8 μετρα rg 213 και στο τελοs εβαλα dummy load ειχε 1,1 στασιμα,οταν εβγαλα το dummy και εβαλα την κεραια γιατι ανεβαινουν τα στασιμα αφου υποτιθεται οτι και η κεραια ειναι 50 ωμ ? οποτε η λογικη λεει θελει υπολογισμο η καθοδο, εσειs τι εχετε διαπιστωσει με τιs δοκιμεs ? ο γιωργοs 231 και ο jeik μου εχουν απαντησει με pm και τουs ευχαριστω για μια ακομη φορα δημοσια. οι υπολοιποι την καθοδο την υπολογιζεται η οσο παρει ?

TSAKALI
25-09-09, 01:27
για τους 88mhz, >>>>> N x 0.5L x 0.66

L=300/88=3.40m L/2=1.70 πχ Ν=7 >>>

7 x 1.7 x 0.66 = 7.85m

κανε κανα δυο σπειρες (κυκλους) στο ομοαξωνικο ,λιγο μετα την κεραια,
για να αποφυγεις την εξωτερικη ακτινοβολια της καθοδου ,μπορει απο αυτο να ειναι τα στασιμα. Ο τελειος συντονισμος δεν ειναι απαραιτητα
εκει που εχουμε τα λιγοτερα στασιμα , αλλα λιγο...παραδιπλα.

jeik
26-09-09, 00:50
O ΑΚΡΙΒΗΣ ''συντονισμος'' είναι οταν παρουμε την μεγιστη ακτινοβολια απο την κεραια.
Η ΑΚΡΙΒΗΣ ''προσαρμογή'' είναι οταν τα περιπου 50 ωμ συνθετης αντιστασης της εξοδου του πομπου συνανταν ενα φορτιο (κεραια) που παρουσιάζει τιμή ακριβως ιση με του πομπου.
Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ''συντονισμος'' ειναι ακριβως αυτο που εννοει η λεξη ,συντονισμενη διαδικασια για σχεδον 100% αποδοση του συστηματος.
Δυστυχως δεν μπορω να το αναλυσω παραπανω (δεν αναλυεται , μονο πρακτικα , ο καθενας μονος του θα το ψαξει και θα το καταλαβει), και χαιρομαι ιδιαιτερα που επιτελους εγω περιπου το εμπεδωσα και το καταλαβα , επειτα απο μακροχρονια προσπαθεια.
Γιώργο (Σαββα:blushing:),μαλλον εχεις δικιο ,και κατι πας να πεις αλλα δεν το λες :001_smile:.

Γιώργος 231
26-09-09, 02:03
O ΑΚΡΙΒΗΣ ''συντονισμος'' είναι οταν παρουμε την μεγιστη ακτινοβολια απο την κεραια.
Η ΑΚΡΙΒΗΣ ''προσαρμογή'' είναι οταν τα περιπου 50 ωμ συνθετης αντιστασης της εξοδου του πομπου συνανταν ενα φορτιο (κεραια) που παρουσιάζει τιμή ακριβως ιση με του πομπου.
Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ''συντονισμος'' ειναι ακριβως αυτο που εννοει η λεξη ,συντονισμενη διαδικασια για σχεδον 100% αποδοση του συστηματος.
Δυστυχως δεν μπορω να το αναλυσω παραπανω (δεν αναλυεται , μονο πρακτικα , ο καθενας μονος του θα το ψαξει και θα το καταλαβει), και χαιρομαι ιδιαιτερα που επιτελους εγω περιπου το εμπεδωσα και το καταλαβα , επειτα απο μακροχρονια προσπαθεια.
Γιώργο ,μαλλον εχεις δικιο ,και κατι πας να πεις αλλα δεν το λες :001_smile:.

Η αποψη μου Δημητρη, σχετικα με τις διαφορες εκδοσεις της 3/4 ...
ειναι η ιδια που εχω και με αλλες κεραιες.

Νομιζω οτι στο παρακατω λινκ, τα εχουμε γραψει ολοι μας.
Γραφουμε ΟΛΟΙ τα ιδια, ο καθενας με τον τροπο του

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45781

υγ
Η καλλιτερη κεραια για μενα, μπορει να ειναι η χειροτερη για εσενα ...

jeik
26-09-09, 04:36
Σιγουρα ,ολα ειναι υποκειμενικα.

Να σου πω την αληθεια , αυτο που εγραψα ηταν πιο πολυ για να τονισω αυτο που καταλαβα τις τελευταιες μερες , αυτο που καταλαβα εγω , δηλαδη τελικα ολοι καλα κανουν και ρωτανε ΑΛΛΑ αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος καποια πραγματα δεν γινεται προκοπη , διαβασα εκατονταδες θεωριες ακομη και απο τους πιο ειδικους ΑΛΛΑ μονο οταν κανω κατι μονος βλεπω τι γινεται , οσα και να ακουσω-διαβασω ειναι σχεδον τιποτα αν δεν τα δεις στην πραξη.Το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι οχι το να βγαλεις καποιο συμπερασμα αλλα ο τροπος που θα χρησιμοποιησεις για να το βγαλεις.
Γι αυτο οσοι απλως διαβαζουν τα διαφορα ποστ και προσπαθουν να βγαλουν συμπερασμα θεωρητικο αδικα χαλανε τα ματια τους , πλακωθητε στο hardwear κι αφηστε το softwear :wiink:.

ΥΓ. Ο Γιώργος που αναφερω ειναι ο Σαββας το ΤΣΑΚΑΛΙ , γραψτε λαθος:blink: :blush:.

radiomario
26-09-09, 09:44
αγαπητοι φιλοι. μια απορια ,οσον αφορα την καθοδο ,τον αριθμο που βρισκουμε 300/λ κλπ ,το πολλαπλασιαζουμε χ 1,2,3,4,5 χ 2,4, 6 ,8 η χ 1,2,3,4,5,6, κλπ. ευχαριστω tsakali σαββα ,για τον τυπο. ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

Γιώργος 231
26-09-09, 10:15
αγαπητοι φιλοι. μια απορια ,οσον αφορα την καθοδο ,τον αριθμο που βρισκουμε 300/λ κλπ ,το πολλαπλασιαζουμε χ 1,2,3,4,5 χ 2,4, 6 ,8 η χ 1,2,3,4,5,6, κλπ. ευχαριστω tsakali σαββα ,για τον τυπο. ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

κοιτα,

θελεις πχ περιπου 15 μετρα καθοδο
και εχεις RG 213 Το οποιο εχει v.f 0.66
και θελεις να βγεις στους 100 μεγακυκλους

υπολογιζεις
300 / 100 Χ 0.66 = 1,98 ΑΡΑ ΤΟ λ/2 = 0.99

αρχιζεις τωρα τους πολ/μους με ζυγα νουμερα για να βρεθεις κοντα στα 15 μετρα που θελεις

0.99 Χ 18 = 17,82
0.99 Χ 16 = 15,84
0.99 Χ 14 = 13,86

υγ
ΠΡΟΣΟΧΗ
Το 0.66 ειναι για το 213, καθε καλωδιο εχει διαφορετικο v.f

ΠΡΟΣΟΧΗ 2
αν θελεις μπορεις να κανεις τον υπολογισμο οχι με λ/2 αλλα με λ.
σε αυτην την περιπτωση, μπορεις να πολ/ζεις και με μονα νουμερα

Γιώργος 231
26-09-09, 11:52
οι κεραιες που δοκιμαζουμε εδω, ειναι κατα 70% βασισμενες στην θεωρια και κατα 30 % τροποποιημενες πρακτικα.

Αρα ΤΑ db και τα λοβοδιαγραματα της θεωριας, ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.

Οταν λοιπον κατασκευαζουμε μια κεραια στο περιπου, και μετα λεμε οτι δουλευει καλα ... στην ουσια ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Αυτη η κεραια που κατασκευασαμε, μπορει να βγαζει λιγοτερα ή περισσοτερα db απο αυτα που λεει η θεωρια.

και μπορει να εχει λιγοτερα db και να "παιζει" καλλιτερα
ή
μπορει να εχει περισσοτερα db και να μην "περναει" πουθενα.

Ας ξεχασουμε λοιπον τα db, ας δουμε τι θελουμε, ας ριξουμε λιγη μελετη στα λοβοδιαγραμματα και στο τι ζηταμε.

Αν μια κεραια δεν εχει στασιμα, τοτε , διωχνει ολο το σημα και τιποτα αλλο.
Τωρα αν τυχει, η κεραια αυτη, να ακτινοβολει ετσι οπως η περιοχη μας απαιτει ... ειμαστε απλα τυχεροι ...

Το να λεμε για πολλα db μιας κεραιας, τοτε δεν θα ηταν λαθος, ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΕΡΑΙΑ να λεμε και για πολλα χαμενα db ...

TSAKALI
26-09-09, 13:06
Δυστυχως στις υψηλες συχνοτητες , η θεωρια απεχει απο την πραξη.
αλλα βαδιζουμε παντα με βαση την θεωρια..και βλεπουμε στην πραξη
τι γινεται. συμφωνω με τον jeik, και εγω καπως ετσι βγαζω τα συμπερασματα μου.
Για την "καθοδο", επιμενω, οτι εχει σημασια το μηκος.
υπαρχουν πολλοι που διαφωνουν ( και επαγγελματιες), αλλα το ειδα στην
πραξη.
Για την slim jim τωρα, αν την στηριζατε αλλιως , δηλαδη να μην ηταν "γειωμενη" στον ιστο ,θα βλεπατε πιστευω καλυτερα αποτελεσματα, γιατι οπως και να το κανουμε,ακτινοβολει και ενα μικρο κομματι του ιστου ετσι. αλλα θα ηταν πιο δυσκολη η στηριξη της.

Γιωργο με τον αναλυτη κεραιων που εχεις, πιστευω οτι αισθανεσαι σαν
τον μονοφθαλμο αναμεσα σε τυφλους ε? :biggrin::biggrin::biggrin:

Γιώργος 231
26-09-09, 13:20
Για την slim jim τωρα, αν την στηριζατε αλλιως , δηλαδη να μην ηταν "γειωμενη" στον ιστο ,θα βλεπατε πιστευω καλυτερα αποτελεσματα, γιατι οπως και να το κανουμε,ακτινοβολει και ενα μικρο κομματι του ιστου ετσι. αλλα θα ηταν πιο δυσκολη η στηριξη της.

Γιωργο με τον αναλυτη κεραιων που εχεις, πιστευω οτι αισθανεσαι σαν
τον μονοφθαλμο αναμεσα σε τυφλους ε? :biggrin::biggrin::biggrin:

Σαββα, δεν εχει καμια σημασια αν ειναι "γειωμενη" ή οχι
(το λεει και η θεωρια .. και η πραξη .. και ο αναλυτης:001_cool:)

Με τον αναλυτη φιλε ... τα εχω δει ολα :w00t:
Αν εχεις σταθερες παραμετρους, βλεπεις σε καθε αλλαγη που κανεις τι αλλαζει (πχ συχνοτητα ή αντισταση).
Ελπιζω να μην μου τυχει, αλλα με αυτο το gadjet βλεπεις, αν, και που, εχει καποιο καλωδιο προβλημα και βλεπεις αν το καλωδιο κανει για την συχνοτητα σου. Τα τελευταια προσωπικα δεν τα εχω ψαξει ακομα.

TSAKALI
26-09-09, 13:46
Σαββα, δεν εχει καμια σημασια αν ειναι "γειωμενη" ή οχι
(το λεει και η θεωρια .. και η πραξη .. και ο αναλυτης:001_cool:)


δεν "βλεπεις" την ακτινοβολια ομως...

Γιώργος 231
26-09-09, 14:02
δεν "βλεπεις" την ακτινοβολια ομως...

Δυστυχως ...

PARKER
27-09-09, 23:57
Έκανα μια σύγκριση μεταξύ των δύο αυτών κεραιών, στην ίδια σχετικά καθαρή συχνότητα, με το ίδιο μηχάνημα. Οι δοκιμές έγιναν Κυριακή και Σάββατο πρωινές ώρες (7-10,30), από σημείο αρκετά ψηλά με οπτική επαφή και στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα . Η ακρόαση έγινε με δέκτη αυτοκινήτου.
Μέτρησα την απόσταση με το Google Earth και μια πρώτη διαπίστωση είναι ότι δεν είδα καμία αισθητή διαφορά .
Οι παρακάτω αναφερόμενες αποστάσεις είναι πάντα σε ευθεία. Αναλυτικότερα, με ισχύ 50 watt, με στάσιμα 1,3 στη ground plane, και 1,3 και στη slim Jim, βόρεια της περιοχής μου κάλυπτα απόσταση 14 χλμ. νότια 15, ανατολικά 4 (το άκουσα πάλι στα 7 αλλά μόνο για περίπου 1 χλμ. ) και δυτικά 27 (!!!!).
Οι αποστάσεις αυτές ήταν το maximum, δηλ. για παράδειγμα στα βόρεια, το ψιλο-έχανα για κάποια 800 – 1000 μέτρα και το άκουγα πάλι, λόγω παρεμβολών, το ίδιο και δυτικά, όπου για παράδειγμα στην Ελευσίνα άκουγα κάποιους τοπικούς . Επίσης σε μεγάλα διαστήματα η ακρόαση ήταν απλώς υποφερτή (έως και ανυπόφορη :lool: )από άποψη ισχύος σήματος.

Η ικανοποιητικότερη εκπομπή ήταν προς τα δυτικά όπου είχα τα μικρότερα κενά και τη μέγιστη απόσταση (μέχρι το χωριό Νεράκι, περίπου 6 χλμ. μετά τα διόδια Ελευσίνας.)
Η χειρότερη ανατολικά όπου 4χλμ με το ζόρι και με αρκετό θόρυβο από κάτω, χωρίς κάποια εμφανή παρεμβολή.
Οι αποστάσεις αυτές ήταν ίδιες και για τις 2 κεραίες, αλλά με την ground plane ήταν κάπως πιο «σκληρό» το σήμα, δηλ, δεν πέρναγε εύκολα θόρυβος από ξυσίματα και παρεμβολές.
Περίμενα ότι η Slim Jim θα είχε κατά τι μεγαλύτερη εμβέλεια και πιο «σκληρό» σήμα.
Όσον αφορά τη Slim Jim συντονίζει πολύ εύκολα, στο πρώτο στήσιμο με ιστό 1 μέτρο τα στάσιμα ήταν 1:1 αλλά όταν προσετέθη ιστός άλλο ένα μέτρο, πήγαν 1,3. (Επειδή ήταν δύσκολο να την κατεβάσω πάλι, το άφησα στο 1,3).
Το μειονέκτημά της είναι ότι την έχω κάνει αρκετά βαριά γιατί , για να μπορεί να συντονίζει σε όλη την μπάντα, έχω χρησιμοποιήσει χαλκοσωλήνες 18 και 15 φ και οι σύνδεσμοι για αυξομείωση των στοιχείων γίνονται με ρακόρ τα οποία προσθέτουν αρκετό βάρος, με αποτέλεσμα να καθίσταται δύσκολη στη στήριξή της.
Ενδιάμεσα έχω χρησιμοποιήσει 2 πλαστικά κουτάκια από δισκέτες στα οποία έχω κάνει ανοίγματα για να κρατούνται οι σωλήνες σταθερές και στην προβλεπόμενη απόσταση, ενώ στην πλάτη της κεραίας έχω δέσει ένα ξύλινο κοντάρι 1,5 μ. για λόγους σταθερότητας.
Υπάρχει σκέψη να αντικατασταθούν τα ρακόρ με κάποιο άλλο σύστημα εμβόλου για αυξομείωση του μήκους των στοιχείων και αν τα καταφέρω θα την ξαναδοκιμάσω.
(Να σημειώσω εδώ ότι η κεραία στήνεται και αποσυναρμολογται μετα απο κάθε χρήση)

jeik
28-09-09, 01:29
Σταθη , πολυ ωραια η κατασκευη , βαλε ακομη ενα σφικτηρακι εκει που ειναι ο κονεκτορας για να τον κανεις αθανατο , οσο για την εμβελεια αστα να πανε , τελικα εχει σχεση με τον λωβο που κανει η καθε κεραια ,και τιποτα δεν ειναι το ιδιο για ολους , ουτε στανταρ db υπαρχουν ουτε τιποτα , διαλεγεις οτι σου ακουγεται καλυτερα.Αυτο συζηταμε τωρα τελευταια με τον 231 , οτι σου ακουστει καλυτερα αναλογα με την μορφολογια του εδαφους ειναι και το καλυτερο :001_smile: , keep searching :wiink:.

Γιώργος 231
28-09-09, 09:18
Σταθη ... υπεροχος

Κριμα που δεν ειδες διαφορες :saad:

Το ανοιγμα, που ειναι ?
(Στις φωτο, βλεπω οτι η κεραια ειναι κλειστη)

Γιώργος 231
28-09-09, 09:36
Σταθη , πολυ ωραια η κατασκευη , βαλε ακομη ενα σφικτηρακι εκει που ειναι ο κονεκτορας για να τον κανεις αθανατο , οσο για την εμβελεια αστα να πανε , τελικα εχει σχεση με τον λωβο που κανει η καθε κεραια ,και τιποτα δεν ειναι το ιδιο για ολους , ουτε στανταρ db υπαρχουν ουτε τιποτα , διαλεγεις οτι σου ακουγεται καλυτερα.Αυτο συζηταμε τωρα τελευταια με τον 231 , οτι σου ακουστει καλυτερα αναλογα με την μορφολογια του εδαφους ειναι και το καλυτερο :001_smile: , keep searching :wiink:.

Δυστυχως, εχεις δικιο.

Μπορει μια κεραια που κατασκευασα και δοκιμασα και παιζει τελεια απο το σπιτι μου, στο δικο σου σπιτι, υπαρχει περιπτωση, να μην δουλευει καθολου καλα.

Πχ
Κατασκευαζω μια ground plane, στο περιπου (δηλαδη τα στοιχεια δεν εχουν ολα το ιδιο μηκος - η γωνια των στοιχειων ειναι λιγο διοφορετική απο αυτην της θεωριας... κλπ)
Αυτη λοιπον η κεραια θα εκπεμπει παλι, στο περιπου ,οπως μια κλασικη ground planer.
Δηλαδη, ο λοβος θα ειναι διαφορετικος απο αυτον που εχουμε απο την θεωρια.

Τωρα, υπαρχει περιπτωση, σε αυτην την "περιπου G.P", το σημα να φυγει ακριβως εκει που θελω - παντα σε σχεση με την περιοχη μου.

Αν ομως, βαλει καποιος αλλος αυτην την κεραια, υπαρχει περιπτωση να χανει ολο το σημα του στα πουρναρια ...

Δυστυχως, ειναι πολυ δυσκολο, να πετυχουμε την ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΕΡΑΙΑ η οποια θα εχει αριστα αποτελασματα σε ολους μας.

καλες μας δοκιμες

PARKER
28-09-09, 11:13
Σταθη ... υπεροχος

Κριμα που δεν ειδες διαφορες :saad:

Το ανοιγμα, που ειναι ?
(Στις φωτο, βλεπω οτι η κεραια ειναι κλειστη)

Το άνοιγμα υπάρχει, αλλά δε φαίνεται γιατί το καλύπτει το δεύτερο πλστικό κουτί ώστε να τα κρατάει παράλληλα και είναι περίπου 2,5 cm.
Τελικά έχεις δίκιο, μια κεραία που για μένα παίζει φανταστικά, για κάποιον άλλο μπορεί να μη κάνει τίποτα.
Σημ. η GroundPlane των δοκιμών είναι η γνωστή sirio.

PARKER
28-09-09, 11:17
Σταθη , πολυ ωραια η κατασκευη , βαλε ακομη ενα σφικτηρακι εκει που ειναι ο κονεκτορας για να τον κανεις αθανατο , οσο για την εμβελεια αστα να πανε , τελικα εχει σχεση με τον λωβο που κανει η καθε κεραια ,και τιποτα δεν ειναι το ιδιο για ολους , ουτε στανταρ db υπαρχουν ουτε τιποτα , διαλεγεις οτι σου ακουγεται καλυτερα.Αυτο συζηταμε τωρα τελευταια με τον 231 , οτι σου ακουστει καλυτερα αναλογα με την μορφολογια του εδαφους ειναι και το καλυτερο :001_smile: , keep searching :wiink:.

Ακόμη είναι πρόχειρη, θα βρώ κάτι πιό μόνιμο για στήριξη του κονέκτορα γιατί προς το παρόν είναι στον αέρα.
Δυστυχώς έιναι πολύ βαριά η κατασκευή και θα προσπαθήσω να αντικαταστήσω τα ρακόρ που προσθέτουν πολύ βάρος, με αποτέλεσμα να λυγίζει, με κάτι άλλο. Ο χθεσινός αέρας την έκανε πολύ επισφαλή, γιαυτό την λύνω και τη δένω καθε φορά που πρόκειτε να τη δοκιμάσω.

radiomario
28-09-09, 22:58
χαρα στο κουραγιο σου σταθη καθε φορα να λυνειs και να δενειs τη slim jim. δημητρη jeik ,διαβασα σε αλλο post,για μια κεραια τυπου ρομβου που ειχεs φτιαξει-δοκιμασει ,δημητρη jeik τι απεγινε αυτη η κεραια ,δεν αξιζε ? μου φανηκε πολυ απλη η κατασκευη ,γι αυτο το αναφερω . αν θελειs γραψε εντυπωσειs σου,αυτη που εμοιαζε σαν σταυροs -ρομβοs. :lool:

jeik
29-09-09, 16:29
Αυτος ο ρομβος ειναι πολυ ευκολος οντως στην κατασκευη αλλα τη δοκιμασα πολυ λιγο σε σχεση με τις αλλες.Υπηρχαν δυστυχως πολλοι θορυβοι στην περιοχη και στην μπαντα και τα συμπερασματα μου τελικα δεν μπορω να τα επιβεβαιώσω.Το σιγουρο και αρνητικο ειναι 1.Κανει την τηλεοραση καλοκαιρινη απο αρμονικες , 2.πρεπει να βρεις την συχνοτητα που ακτινοβολει καλυτερα αλλιως δεν θα εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα , δηλαδη πολλλλλλεεεεεεςςςς δοκιμεςςςςς.
Εχω να δωσω μια συμβουλή , (τη γνωστη) , δοκιμαστε μονοι σας , μονο ετσι θα βρειτε την καταλληλη.
Θυμαμαι παλια τα περιοδικα που σου ανεβαζαν τα σχεδια , με καποιο εσκεμενο λαθακι για να καταληξεις τελικα να τα αγοραζεις ετοιμα απο αυτους.
Εδω τουλαχιστον προτεινουμε κατασκευες με ευτελεις πρωτες υλες και θαυμασια αποτελεσματα , μια κρεμαστρα , σωληνες πεταγμενους σε πληθωρα στις ταρατσες , χαλκινα ηλεκτρικα καλωδια , σκουποξυλα :biggrin: , ορεξη να χεις να φτιαχνεις.Αργοτερα θα παραθεσω 2 φωτο με τα γνωστα μανταλακια (μπουγαδας) και πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως βοηθημα σε μια κεραια :001_smile:.

PARKER
30-09-09, 08:36
χαρα στο κουραγιο σου σταθη καθε φορα να λυνειs και να δενειs τη slim jim. δημητρη jeik ,διαβασα σε αλλο post,για μια κεραια τυπου ρομβου που ειχεs φτιαξει-δοκιμασει ,δημητρη jeik τι απεγινε αυτη η κεραια ,δεν αξιζε ? μου φανηκε πολυ απλη η κατασκευη ,γι αυτο το αναφερω . αν θελειs γραψε εντυπωσειs σου,αυτη που εμοιαζε σαν σταυροs -ρομβοs. :lool:

Εντάξει, τι να κάνουμε, το άθλημα απαιτεί θυσίες. Το ίδιο κάνω και με τη Ground plane.Στήσιμο-ξεστήσιμο του ιστού απο τη ταράτσα και μάζεμα προσεκτικό.:drool:
Δημήτρη weather1967, πάνε οι πατάτες, τις φάγαμε και περάσαμε σε νέα κόλπα:001_tt2::001_tt2:

weather1967
30-09-09, 09:12
Εντάξει, τι να κάνουμε, το άθλημα απαιτεί θυσίες. Το ίδιο κάνω και με τη Ground plane.Στήσιμο-ξεστήσιμο του ιστού απο τη ταράτσα και μάζεμα προσεκτικό.:drool:
Δημήτρη weather1967, πάνε οι πατάτες, τις φάγαμε και περάσαμε σε νέα κόλπα:001_tt2::001_tt2:

Μπράβο βρε Στάθη,δεν ειχα διαβασει για την δοκιμη τωρα το ειδα :blushing:.
Αψογος καλα επρεπε να στειλης ενα pm ,να κανουμε κανα ακουστηρι ,εδω σε μενα θα περναγε ανετα ,εχεις καλο περασμα δυτικα απο οτι μας ειπες.

ΥΓ 1: Παρεπιπτοντος στο Νερακη παω στην μια απο τις 2 παραλιακες ταβερνες για ψαράκη :biggrin:
ΥΓ 2:Τελικα πανε οι πατάτες,τωρα βλεπω να βαζουμε κανα ανεμούρι στον ιστό :lool:

radiomario
08-11-09, 00:12
3 κεραιεs στην επαρχια που ημουν για καποιεs μερεs ξεκουρασηs. το εργαλειο ηταν 300 watt με το blf 278 στην εξοδο.οι δεκτεs ηταν το sangean 909,και ο degen 1103.δοκιμασα j-pole ,slim jim και διπολο με gamma match κατευθυνομενη. το μεροs που εγιναν οι δοκιμεs ,πισω ειχε βουνο,δεξια αριστερα λοφοι,μονο ευθεια ειχε ανοιγμα, η πιο κοντινη πολη απειχε 35 περιπου χλμ ,και οχι με οπτικη επαφη ,παλι λογω λοφου.εντυπωσειs ,με κατεπληξε η j-pole ,το μυστικο για να συντονισει αμεσωs , και για να μην κουνιεται το πανω μεροs του + ,εβαλα ενα κομματι φελιζολ μπλε οικοδομηs ενδιαμεσα τουs και το εσφιξα με τσερκι, το οποιο ηταν μεσσαιου μεγεθουs το οποιο το εκαψε αρχικα,εβαλα πιο μεγαλο παχοs και λυθηκε το προβλημα.h slim jim συντονισε πιο γρηγορα αλλα εχει τεραστιο προβλημα στηριξηs ,οσο και οτι σταμπαρεται πιο ευκολα. h j-pole περναγε παντου καλυτερα.σε αποσταση 35 χλμ, h j-pole εφερνε 10 μπαρεs η slim jim 8 μπαρεs το διπολο το ιδιο. η πρωτη ειχε και πιο μεγαλο ευροs συχνοτητοs ενω και το σημα παταγε πιο δυνατα και στουs φορητουs αλλα και στο pioneer του αυτ/του. εννοειται οι κεραιεs στουs δεκτεs ηταν τελειωs κλειστεs, ενω η ληψη γινοταν σε 4 διαφορετικα σταθερα σημεια. ολεs οι κεραιεs ηταν ιδιοκατασκευη με μηδεν στασιμα,με rg213 καθοδο 6 μετρων, συντονισμενεs αρχικα με pll rvr 20 watt αναλογικο. και ισχυs εξοδου 300 watt παντα. αυτα. :001_rolleyes:

Γιώργος 231
08-11-09, 00:27
Ειδες Μαριε ... μας "παει" πολυ η επαρχια :lool:.

Οι μπαταριες σου ειναι στο full ?

Τι διπολο, τι slim, τι J pole, ... αυτο που μετραει ειναι η ψυχικη αναταση ...
και εσυ, με τις βολτες που εκανες πρεπει να το γουσταρες πολυ.

Μπραβο σου :wiink:

radiomario
08-11-09, 01:08
,τον γιωργο 231, και τον δημητρη jeik,που μου εδωσαν την βοηθεια τουs ,για την j-pole και slim jim .γιωργο οι μπαταριεs ηταν στουs φορητουs καινουργιεs και alkaline,αλλα τα δοκιμασα και με inverter στα 220v απο την μπαταρια του αυτ/του. γιωργο 231 δεν στο κρυβω οτι με τρομαξε η j-pole σε αποσταση εωs 400 μετρων λογω του ευρουs που επιανε στην συχνοτητα,βεβαια ηταν καθαρη η συχνοτητα γυρω απο τουs 88 mhz που εγιναν οι δοκιμεs.γιωργο βαλε ενδιαμεσα φελιζολ στο μεροs που τελειωνει το _ και πιαστο με το πιο χοντρο τσερκι που θα βρειs και θα ειναι και πιο σταθερη,την δοκιμασα και με βροχη δεν ειχε προβλημα,ελαχιστα ανεβηκαν τα στασιμα. βαλε κανενα new video . :001_rolleyes: :001_rolleyes:

radiomario
08-11-09, 01:22
γιωργο 2 λεξειs με τεραστια σημαιολογικη αξια.αν ζειs και δουλευειs στην αθηνα αυτεs οι 2 λεξειs σημαινουν τα παντα ,για λιγεs εστω μερεs μακρυα απο αυτην.ημουν για 15 ημερεs στην αγγλια για καποια σεμιναρια εκει να δειs ψυχοπλακωμα λογω καιρου, ανθρωπων κλπ. γουσταρω τα ατομα που κανουν το κεφι τουs,το χομπυ τουs ,μη λογαριαζονταs εξοδα,κουραση κλπ. :lool: :lool:

ReFas
08-11-09, 09:03
το μυστικο για να συντονισει αμεσωs , και για να μην κουνιεται το πανω μεροs του + ,εβαλα ενα κομματι φελιζολ μπλε οικοδομηs ενδιαμεσα τουs και το εσφιξα με τσερκι, το οποιο ηταν μεσσαιου μεγεθουs το οποιο το εκαψε αρχικα,εβαλα πιο μεγαλο παχοs και λυθηκε το προβλημα.h slim jim συντονισε πιο γρηγορα αλλα εχει τεραστιο προβλημα στηριξηs ,οσο και οτι σταμπαρεται πιο ευκολα. h j-pole περναγε παντου καλυτερα.σε αποσταση 35 χλμ, h j-pole εφερνε 10 μπαρεs η slim jim 8 μπαρεs το διπολο το ιδιο. :001_rolleyes:

Μάριε γειά σου.
Θέλω να ρωτήσω το φελιζολ που το έβαλες; σε ποιό σημείο, αν μπορείς με κάποιο σχήμα.
Τσέρκι όταν λες εννοείς το γνωστό μεταλλικό;
Οταν λες έκαψε; η RF;

Επίσης αν μπορείς να κάνεις την εξής δοκιμή.
Να παίζεις με την J-pole και εκεί που έχεις 10 μπάρες να κατεβάσεις ισχύ στο πομπό μέχρι να πάει στις 8 μπάρες.
Να βρείς δηλαδή πόση ισχύ πρέπει να κατεβάσεις απο τα 300 για να πας απο τις 10 στις 8.

Αν μπορείς να κάνεις αυτή τη δοκιμή με ενδιαφέρει.

radiomario
08-11-09, 11:21
νικο refas , λοιπον το φελιζολ που εβαλα ηταν αυτο το μπλε-θαλασσι που βαζουμε στιs οικοδομεs .ενα κομματι σε μεγεθοs 2 κουτιων τσιγαρων το μηκοs,το σφηνωνειs αναμεσα στουs 2 χαλκοσωληνεs εκει που τελειωνει το ΠΛΗΝ του χαλκοσωληνα ,ωστε η αποσταση των 2 χαλκοσωληνων να ειναι σταθερη μεταξυ τουs και στην αρχη και στο τελοs.το τσερκι εγω εννοω ,το δεματικο που ειναι πλαστικο ,ξερωγο τσερκι εγω το ξερω. ναι στην αρχη το εκαψε ,ειχα βαλει το μεσσαιο μεγεθοs ,το εκαψε λογω θερμοκρασιαs ,μετα εβαλα το πιο μεγαλο δεματικο που βρηκα ,οχι σε μηκοs αλλα σε παχοs-πλατοs και λυθηκε το προβλημα.τωρα για το φελιζολ δεν ξερω αν λογω θερμοκρασιαs λιωσει,αλλα εγω σε ισχυ 300 watt ,δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. θελει παιξιμο- κοψιμο και με την καθοδο ,την εφερα σε ενα σημειο με ο στασιμα,εννοειται χρησιμοποιησα 3 διαφορετικεs καθοδουs για τιs 3 κεραιεs.οσον αφορα την slim jim την εδεσα παραλληλα σε ενα πλαστικο σωληνα δεμενη με δεματικα,αλλα επαναλαμβανω υπαρχει τεραστιο προβλημα στηριξηs ,ειδικα αν φυσσαει,ενω την κορυφη τηs την ειχα πιασει με σχοινι ,τραβωνταs το και δενονταs το ωστε να μην στραβωνει.φ 15 χαλκοσωληνα χρησιμοποιησα. το κατω μεροs τησ j-pole καθωs και το μεροs που ακουμπαει στον ιστο στηριξηs,εβαλα εξωτερικα λαστιχο ποτισματοs ωστε να μην πληγωσω-στραβωσω τον χαλκοσωληνα.με τουs σφυγχτηρεs, οχι δεν μπορουσα να κατεβασω ισχυ για περισσοτερεs μετρησειs, εννοειται υπηρχε δυνατοτητα χαμηλωματοs ισχυοs απο το linear το οποιο ειχε ενσωματωμενο pll,ελληνικηs εταιρειαs <marsal> ,υπηρχαν γυναικεια χερια ,αλλα δεν τα εμπιστευομαι .αλλη φορα θα γινουν πιο αναλυτικεs μετρησειs.προσοχη αν δεν εχειs μηχανημα με προστασιεs ,μπορειs να καψειs τρανζιστορ κλπ,μεχρι να συντονισειs την κεραια. :001_rolleyes: