PDA

Επιστροφή στο Forum : Colinear 2 διπολων?



tsakmaki
18-11-08, 23:47
Παιδια, καλησπερα. Πως μπορω να φτιαξω μια collinear 2 διπολων fm?Ειδα ενα σχεδιο σε ενα site, απο την Τεχνικη Εκλογη, για το πως μπορω να φτιαξω μια. Αν δοκιμασω να τη δουλεψω με 30 watt, θα παει καλα απο στασιμα?
Ποσα db θα μου δωσει?
Επισης, αν το ενα διπολο, ειναι στο υψος της κεραιας τηλεορασης σε (αποσταση 1 μετρου) και το αλλο πολυ ψηλοτερα απο αυτην, με 30 watt θα εχω πολλες παρεμβολες στις τηλεορασεις?
Σας ευχαριστω πολυ!!!!

radioamateur
19-11-08, 00:20
Τι μηχάνημα έχεις και τι γέφυρα έχεις;

nikos-b
19-11-08, 03:09
Λοιπόν ..καλό είναι ότι κεραία και να χρησιμοποιηθεί να είναι μακριά από άλλες κεραίες είτε είναι αυτές τv είτε οτιδήποτε άλλο η αντηρίδες δηλαδή αυτά τα σύρματα που δένεις τον ιστό καλο είναι να πλαστικα σχοινιά ..επισις αν ενοης ότι θα βαλεις στον ίδιο ιστό κεραία τηλεοράσεως και την κολινεαρ μη το κανεις να χαρις ..το σήμα 8α πάει στου τσαμ του μήλου που λενε στο χωριό μου.:lool::lool: και όλα είναι με σχέδιο δεν μπορεις να βαλεις το ένα δίπολο πχ το κάτω δίπολο στα 6 μέτρα από την γη το και άλλο ( το πάνω ) στα 10μετρα ..δεν θα κάνει σωστή εκπομπή και δεν θα εχεις τα σωστά αποτελέσματα ..έχει τύπο που λέει τις απόστασής από δίπολο σε δίπολο ..ότι άλλη απορία εχεις ρώτα.