PDA

Επιστροφή στο Forum : διπλο-πηνικο 15"



xifis
20-11-08, 16:14
γεια χαρα παιδια.εχω ενα διλλημα.

εχω ενα διπλοπηνικο 15'' rockford για αμαξι.4+4 Ω ειναι.προς το παρον δουλευει με τα πηνια του παραλληλα ( =2Ω )απο τη μια εξοδο (Left) ενος 4καναλου,με 200Watt RMS (τοσα δινει στα 2Ω ο ενισχυτης).

επειδη εχω την αλλη εξοδο ελευθερη,να το παιξω απο 2 διαφορετικα καλωδια κ καναλια (L R),η τσαμπα κοπος?ετσι κ αλλιως παλι τα ιδια watt θα παιρνει,μιας κ στα 4Ω ο ενισxυτης δινει 100 Watt.

τελικα,τι να κανω,λετε να χασω απο θεμα φασικων ακυρωσεων (λογω Left Right)?ακουω γνωμες!:001_huh:

απτην αλλη κανει κ κατι νουμερα ο ενισχυτης στο right συστημα (Right Front),σαν να μη παιζει δυνατα,οχι παντα ομως κ λεω μηπως φταιει το οτι δεν εχει φορτιο απο κει.ενδεχεται ναναι κ η πηγη,αφου με ενα αποτομο δυναμωμα της εντασης "ξεβουλωνει".

σημειωση,το Front εχει 2χ2Ω φορτια,την περιφερεια,κ το Rear 1χ2Ω φορτιο,το sub μονο.

εβαλα κ ψηφοφορια για να εχει ενδιαφερον!

ευχαριστω για το χρονο σας!:blink:

xifis
21-11-08, 22:29
καποια γνωμη παιδια?δε πιστευω οτι βαζω δυσκολα στα τσακαλια του φορουμ!!:001_unsure::001_cool:

xifis
07-12-08, 17:55
UP....:001_huh::001_huh:

moutoulos
07-12-08, 18:11
Πολύ μπερδεμένα τα έχεις ...

Γεφυρώνοται τα δύο κανάλια ??
Δηλαδή να γίνει 2x ταδε W Front και 1x ταδε W Rear
3 κανάλια δηλαδή ...

xifis
07-12-08, 19:57
ναι γεφυρωνονται,ειναι 4καναλος ο ενισχυτης.στα 2 μπροστα καναλια εχει τα 4 ηχεια της περιφερειας κ στο ενα απο τα πισω εχει το sub.

moutoulos
07-12-08, 22:31
Αν ο ενισχυτής σου με γεφυρωμένο το κανάλι Rear του (δηλαδή να είναι
2 Front, 1 Rear, 3κάναλος) κατεβαίνει στα 2ohm, πάντα για Rear μιλάω, τότε
τα βάζεις παράλληλα, 2ohm δηλαδη. Αν όχι βάλτα σε σειρά 8ohm, δεν σε πειράζει
που είναι σε 8 γιατί η ισχύ έχεις εκτιναχθεί απο τη γεφύρωση.

Κάτι πολύ σημαντικό, αν ο ενισχυτής σου με 4 κανάλια κατεβαίνει στα 2ohm
το κάθε κανάλι, γεφυρώνοντας ένα ζευγάρι, αυτό το ελάχιστο που θα κατεβαίνει
θα είναι 2ohm του ενός + 2ohm του άλλου = 4ohm ελάχιστη αντίσταση, για
γεφυρωμένο κανάλι μιλάω :wiink:.

xifis
08-12-08, 11:46
Κάτι πολύ σημαντικό, αν ο ενισχυτής σου με 4 κανάλια κατεβαίνει στα 2ohm
το κάθε κανάλι, γεφυρώνοντας ένα ζευγάρι, αυτό το ελάχιστο που θα κατεβαίνει
θα είναι 2ohm του ενός + 2ohm του άλλου = 4ohm ελάχιστη αντίσταση, για
γεφυρωμένο κανάλι μιλάω :wiink:.


ναι ετσι ειναι,σε γεφυρωμα εχει 4Ω min αντισταση,ενω σε καθε καναλι ξεχωριστα κατεβαινει μεχρι 2Ω.

το προβλημα μου ηταν αν αξιζει να παιξω το sub απο τα 2 rear καναλια ξεχωριστα (καθοτι διπλοπηνικο 4+4Ω) η να το αφησω ως εχει με παραληλα τα πηνια του κ τροφοδοτουμενο απτο ενα καναλι του rear.προβλημα προσαρμογης δεν υπαρχει κ ουτε στα Watt θα κερδισω (παλι 100W θα παιρνει καθε πηνιο),το μονο που με ανησυχει ειναι τυχον φασικες ακυρωσεις λογω του οτι θαναι σε δυο καναλια.αν κ το μπασο σε αρκετα τραγουδια ειναι γραμμενο μονοφωνικα.

moutoulos
08-12-08, 15:47
To sub out, απο που το παίρνεις ?, βγάζει το ραδιοCD σου τέτοια έξοδο?.

xifis
08-12-08, 17:40
οχι δε χρειαζεται,εχει LPF-FULL-HPF φιλτρα ο ενισχυτης κ στα 2 συστηματα (front rear).παιρνει κανονικα σημα απο 2 ζευγη RCA κ το rear το κροσαρα στα 60.

moutoulos
08-12-08, 18:44
Οπότε λογικά βγάζει μονοφωνικό σήμα SUB, δεν νομίζω να
έχεις φασικές ακυρώσεις.