PDA

Επιστροφή στο Forum : συχνομετρο



Σταυρος pnp
22-11-08, 00:43
γεια σας παιδια ειμαι ο σταυρος μπορειτε να μου πειτε πως συνδεεται το διαβολιαρικο το συχνομετρο ειμαι ερασιτεχνης ηλεκτρονικος και δουλευω ως ηλεκτρολογος εγκαταστασεων και βιομηχανικων χωρων μου δωσει ενας φιλος ερασιτεχνης ενα ηλεκτρονικο αλλα δεν μπορω να το δοκιμασω φοβουμενος μην το πυροδοτησω!!!:lool: και αν μπορειτε να βαλετε και ενα σχεδιο με την συνδεσμολογια του να την εχω.?:saad:

manos_3
22-11-08, 23:25
Εννοείς συχνόμετρο, το οποίο είναι ενσωματωμένο στο πολύμετρο?

gep58
22-11-08, 23:50
Σταύρο,
έχεις το προτέρημα, να έχεις μπροστά σου το όργανο και να το βλέπεις ενώ εμείς όχι.
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοείς και κατ΄επέκταση να σε βοηθήσουμε αν δεν γίνεις πιό συγκεκριμένος!

gep58

jeik
24-11-08, 03:15
Στα χαρακτηριστικα του πρεπει να αναφερει σε τι μεγεθος τασης μετραει , αν δεν υπαρχουν στοιχεια θα βαλεις ενα πολυ μικρο μετασχηματιστη στα 5 βολτ και στο δευτερευον θα μετρας τη συχνοτητα του δικτυου , αν δεν διεγειρεται βαλε εναν λιγο μεγαλυτερο να σου βγαλει ενδειξη.

Ειχα ενα απλο πολυμετρο που μετρουσε και συχνοτητα μεχρι 2 ΜΗΖ , το εβαζα κατ ευθειαν στα 220 (χωρις τον μετασχηματιστη που σου ειπα ), πολλες φορες , και μετρουσε μια χαρα ,ωσπου μια μερα , ηθελα να ρυθμισω τη συχνοτητα σε ΗΖ και ΒΟΟΟΟΜΜΜΜ :w00t: :crying: :cursing: .

manos_3
24-11-08, 07:19
Φίλε Jeik μα έτσι είναι. Αν δεν χαλάσουμε-κάψουμε-διαλύσουμε δεν θα μάθουμε ποτέ...