PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικτύωση υπολογιστών



Μαρίνος
22-11-08, 15:43
Πώς μπορώ να συνδέσω δύο υπολογιστές μεταξύ τους;
Απευθύνθηκα σε ένα μαγαζι ηλεκτρονικών ηδών και μου έδωσε ένα καλώδιο, το οποίο συνδέεται στη θύρα του internet. Αλλά μετά δε ξέρω τι να κάνω γιατι μου είπαν οτι πρέπει να κάνω και κάποιες ρυθμίσεις και δε ξέρω τι ρυθμίσεις να κάνω.
Παρακαλώ βοηθήστε με. Ευχαριστώ!

costas81
22-11-08, 20:18
κατ' αρχήν πρέπει να έχεις internet..χρειάζεσαι συσκευή hub οπότε ο ένας υπολογιστής θα θεωρείται ως server...και ο δεύτερος ως μέρος του δικτύου.....θα πρέπει επίσης να ορίσεις ποιούς φακέλους θες να μοιράζεσαι με τον άλλο υπολογιστή...μια άλλη λύση είναι η λειτουργία remote desktop connection με την οποία θα μπορείς να συνδέεσαι από τον ένα υπολογιστή στον άλλο και να δημιουργείς ή να επεξεργάζεσαι αρχεία..θα πρέπει όμως να ορίσεις ip address καθώς και κάποιο username & password προκειμένου να υπάρχει μια στοιχειώδης ασφάλεια..

billtech
22-11-08, 20:34
εσυ τι θες να κανεις?για πες μας?απλα δυο υπολογιστες?η και ιντερνετ?

FM1
22-11-08, 22:46
Η δικτύωση βέβαια μπορεί να γίνει και ασύρματα με 2 WiFi ασύρματες κάρτες, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση απαιτούνται ρυθμίσεις και στους δύο υπολογιστές.

manos_3
22-11-08, 22:47
Αν απλά θέλεις να συνδέσεις δύο υπολογιστές και να ανταλλάξεις αρχεία,υπάρχουν δύο λύσεις.Η πρώτη είναι με χρήση σειριακού καλωδίου,η οποία και αποκλείεται λόγω της χαμηλής ταχύτητας μεταφοράς δεδομένων.Η δεύτερη, διαδεδομένη και γρήγορη σύνδεση, είναι με καλώδιο LAN(UTP ή FTP). Τώρα η ρύθμιση που πρέπει να κάνεις, είναι να δημιουργήσεις ένα τοπικό δίκτυο.Θα πας στον πίνακα ελέγχου,Οδηγός εγκατάστασης δικτύου και από κει θα σε καθοδηγήσει ο οδηγός.

Αν τώρα θέλεις να έχουν internet και οι δύο,μπορείς με διάφορους τρόπους.
Μπορείς να συνδέσεις τον άλλο υπολογιστή με ένα καλώδιο LAN από τον Router
Μπορείς να βάλεις ασύρματη κάρτα internet(wifi)


Αλλά πες μας ,ακριβώς, τι θέλεις να κάνεις, για να σε βοηθήσουμε περισσότερο...