PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικοί ηλεκτρ. πυκνωτές μητρικών καρτών



gep58
22-11-08, 23:41
Το είχα διαβάσει πριν από μερικά χρόνια, ξαναβρήκα πάλι και θεώρησα καλό να το γνωστοποιήσω στο forum.
Πολλοί από εμας σίγουρα έχουμε αντιμετωπίσει το φαινόμενο "σκασμένων" ή "φουσκωμένων" ηλεκτρολ. πυκνωτών, σε παλαιότερης χρονολογικής κατασκευής, μητρικών καρτών.

Επειδή το φαινόμενο αυτό ήταν παγκόσμιου επιπέδου διαβάστε στη παρακάτω σελίδα την αιτία του φαινομένου. Αυτό για την ιστορία, όμως μπορείτε να συμπεράνετε τι μπορεί να ξανασυμβεί στο μέλλον από κάτι ανάλογο.

Και τελικά αναρωτιέται κανείς τι νόημα έχουν όλοι αυτοί οι κανόνες ποιότητας και ασφάλειας που ισχύουν και κατά πόσο εφαρμόζονται!

http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30328/article.html

Σημ. Στο ίδιο site μπορείτε να βρείτε και πολλά άλλα ενδιαφέροντα άρθρα.

gep58

manos_3
22-11-08, 23:54
To όργανο αυτό:http://us1.webpublications.com.au/static/images/articles/i303/30328_3lo.jpg
τι μετράει?

gep58
23-11-08, 00:01
Μανώλη,
μετράει το ESR των πυκνωτών όπως γράφει.


All electrolytic capacitors have a finite life, measured in thousands of hours. Unlike the exceptional cases discussed in this article, there are usually no external signs that a capacitor is nearing its end of life. However, it is possible to determine whether a capacitor is serviceable or not by measuring it's ESR (Equivalent Series Resistance).


Σε παραπέμπω στο http://en.wikipedia.org/wiki/Equivalent_series_resistance

gep58

manos_3
23-11-08, 00:02
Α...κατάλαβα...

Τρελός Επιστήμονας
23-11-08, 00:59
Κλασικό πρόβλημα επαγγελματικής αλητείας...

briko
23-11-08, 09:57
Κλασικό πρόβλημα επαγγελματικής αλητείας...




το προβλημα αυτο δεν γινετε μονον σε φθηνες mboard για να ισχυει αυτο
εχω πετυχει πολλες DELL και τωρα τελευταια 2 mboard απο server IBM (ακριβα κομματια)

Τρελός Επιστήμονας
23-11-08, 16:35
Η αλητεία φίλε μου είναι παντού, φοράει γραβάτα, μιλάει για κέρδη, πουλάει "επιστημονηλίκι", κάνει μάρκετινγκ, μειώνει το χρόνο ζωής των προϊόντων, ρίχνει σαβούρα στην αγορά, κατασκοπεύει, μολύνει το περιβάλλον, εκμεταλλεύεται την εργασία των άλλων, αμαρτάνει, κοροϊδεύει, κερδίζει, κερδίζει, κερδίζει και στο τέλος... στο τέλος μπαίνει κάτω από το χώμα για να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα και στη θέση της ξεφυτρώνει άλλη... κόβεις ένα κεφάλι και πετάγονται δυο, σαν τη Λερναία Ύδρα! Είναι πια παγκοσμιοποιημένη...

aoratos
20-02-09, 12:22
Παρόμοιο πρόβλημα σε μητρική Optiplex της Dell.
Έχω αφαιρέσει τους νεκρούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές (3 στο σύνολο) αλλά στην προσπάθεια μου να βρώ αντίστοιχους ανακάλυψα ότι δεν υπάρχουν παρόμοιοι.
Τα χαρακτηριστικά τους είναι 1800μF, 16V, 105C.
Υπάρχουν στα 1500μF και ο αμέσως επόμενος είναι στα 2200μF.
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρώ (εφόσον όντως υπάρχουν) αντίστοιχοι της μητρικής? Και αν όχι ποιός είναι ο καταλληλότερος να χρησιμοποιήσω απο αυτούς που κυκλοφορούν στην αγορά?

JIM_6146B
20-02-09, 12:33
Κανένα απλό κύκλωμα για μέτρηση ESR υπάρχει για να το κατασκευάσουμαι ??

KOKAR
20-02-09, 12:57
Παρόμοιο πρόβλημα σε μητρική Optiplex της Dell.
Έχω αφαιρέσει τους νεκρούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές (3 στο σύνολο) αλλά στην προσπάθεια μου να βρώ αντίστοιχους ανακάλυψα ότι δεν υπάρχουν παρόμοιοι.
Τα χαρακτηριστικά τους είναι 1800μF, 16V, 105C.
Υπάρχουν στα 1500μF και ο αμέσως επόμενος είναι στα 2200μF.
Γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρώ (εφόσον όντως υπάρχουν) αντίστοιχοι της μητρικής? Και αν όχι ποιός είναι ο καταλληλότερος να χρησιμοποιήσω απο αυτούς που κυκλοφορούν στην αγορά?

φυσικα και υπαρχουν!
εχω παρει απο τον Γιαλουση (SEMICON) στην Αθήνα (αιόλου 104)
και τους εβαλα σε Dell Optiplex GX260

Προσοχη...
μην αλλαξεις μονο αυτους που φαινονται φουσκομενοι

aoratos
20-02-09, 13:18
Ευχαριστώ!
Οχι δεν θα αλλάξω μόνο αυτούς που δείχνουν ελλατωματικοί.
Μήπως έχεις τηλέφωνο απο το συγκεκριμμένο μαγαζί?

KOKAR
20-02-09, 21:02
Ευχαριστώ!
Οχι δεν θα αλλάξω μόνο αυτούς που δείχνουν ελλατωματικοί.
Μήπως έχεις τηλέφωνο απο το συγκεκριμμένο μαγαζί?

στο έστειλα με ΡΜ...

dovegroup
20-02-09, 22:36
Ενδιαφέρον το αρθρο, παλιά και γνωστή ιστορία, όμως λογικά όλα αυτά στο βωμό του κέρδους, δεν είδα πουθενά να μιλάνε για την βρώμα των PSU που τροφοδοτούν τις ριμάδες της mobo.
Επίσης καμμία αναφορά για τα UPS που επίσης βρωμίζουν με τετράγωνο και αρμονικές την είσοδο του PSU.
Ολα τα παραπάνω είναι συγγενή.
Θυμάμαι όταν έφτιαχνα Switching πρίν 2 δεκαετίες στην ελληνική αγορά δεν έβρισκες ίχνος πυκνωτών για Switch Mode Power Supply, ούτε κάν υψηλής θερμοκρασίακης αντοχής 105C, παρά μόνον κατόπιν παραγγελίας απο Spargue και φυσικά το τίμημα..
Τώρα επίσης μόνον ο Γιώργης φέρνει λέτε και σε 5v?
Spargue έφερνε κάποτε, τι φέρνει τώρα Nippon?