PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο φαινόμενο με κεραίες



savnik
23-11-08, 13:52
Έχω μια colinear με 4 δίπολα gamma match.
Είσης μια colinear με 2 δίπολα σαν και αυτά :http://www.rvrusa.com/Product.aspx?id=62&parent=RADIO&did=23
Όλα ειναι ιδιοκατασκευές και είναι πάνω στον ίδιο πύργο ύψους 30 μέτρων.
Έχω αυτό :
http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro
Η πρώτη κεραία μου δείχνει στο όργανο στάσιμα = 3 , αντίσταση 13 Ωμ και το Χs = 70.
Η δεύτερη κεραία μου δείχνει στο όργανο στάσιμα = 1,1 , αντίσταση 49 Ωμ και το Χs = 8.
Η κάθε κεραία είναι συνδεδεμένη σε μηχάνημα 200watt ,το ένα στους 97ΜΗΖ και το άλλο στους 97,5ΜΗΖ.
Σε γέφυρα Bird το πρώτο δείχνει 200watt με στάσιμα 2watt και το δεύτερο 200watt με στάσιμα 1watt.
Λοιπόν το περίεργο είναι ότι το πρώτο μηχάνημα έχει πολύ καλύτερο σήμα παντού κυκλικά γύρω από τις κεραίες.
Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
Μήπως το http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro (http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro) είναι για τα σκουπίδια

ReFas
23-11-08, 14:05
Φίλε Νίκο γεία σου...

Δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πείς,... αν μπορείς ξαναγράψε ...
Για παράδειγμα όταν λές..η μια κεραία έχει στάσιμα 3 στο οργανο της mfj.. αναφέρεσαι σε μία κεραία μεμονομένα η σαν κολινεαρ, σάν σύνολο????

Επίσης θα ήθελα να μου γράψεις στην bird με τι ελεμεντ μετράς τα watt... μετράς τα 200 βατ λογικα με 250αρι ελεμεντ?? και τα επιστρεφόμενα?? με το ιδιο έλεμεντ η με μικρότερο??? ειναι βασικο αυτο πες μου σε παρακαλώ.

savnik
23-11-08, 14:18
Φίλε Νίκο γεία σου...
Δεν μπορώ να πώ οτι κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πείς,... αν μπορείς ξαναγράψε ...
Για παράδειγμα όταν λές..η μια κεραία έχει στάσιμα 3 στο οργανο της mfj.. αναφέρεσαι σε μία κεραία μεμονομένα η σαν κολινεαρ, σάν σύνολο????

Τις έχω μετρήσει μεμονωμένα και σαν κολινεαρ


Επίσης θα ήθελα να μου γράψεις στην bird με τι ελεμεντ μετράς τα watt... μετράς τα 200 βατ λογικα με 250αρι ελεμεντ?? και τα επιστρεφόμενα?? με το ιδιο έλεμεντ η με μικρότερο??? ειναι βασικο αυτο πες μου σε παρακαλώ.
Με 250αρι ελεμεντ και για τα watt και για τα στάσιμα.

ReFas
23-11-08, 14:59
Θα σου γράψω αυτά που ξέρω…
Η πιο αξιόπιστη μέτρηση στάσιμων που μπορείς να κάνεις σε ένα καλώδιο 50Ω (χωρίς να καταφύγεις σε ακριβές λύσεις) είναι μετρώντας τα βατ με μια μπερντ.
ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!...
Η μπερντ, όπως τουλάχιστον υποστηρίζει η ίδια η εταιρία και δεν έχω λόγους να αμφισβητήσω, έχει ακρίβεια στις μετρήσεις +-5% της φουλ κλίμακας του εκάστοτε ελεμεντ.
Αυτό σημαίνει ότι το 250αρι έχει ακρίβεια +- 12,5βατ.
Στα 200 βατ που μετράς μπορεί στη πραγματικότητα να είναι από 187,5 βατ ως 212,5 βατ.
Όπως καταλαβαίνεις κατεβαίνοντας στη κλίμακα η ακρίβεια ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΎΕΙ και αν σκεφτείς ότι στη κλίμακα των 250 η πρώτη γραμμούλα στο όργανο αντιστοιχεί στα 5W τότε τα 1 και 2 βατ που μετράς είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΗΣ.
Αν θέλεις να μετρήσεις επιστρεφόμενα με αρκετά καλύτερη ακρίβεια βάλε ελεμεντ των 5W η των 10..κάποιο που τα βατ θα είναι όσο γίνεται πιο κοντά στο τέρμα της κλίμακας.
Κατόπιν μπορείς να υπολογίσεις τα στάσιμα…. Δες και στο βιβλιαράκι της Bird τους διάφορους πίνακες.


Για το όργανο της mfj δεν έχω προσωπική γνώμη …αλλά λόγω εμπειρίας και σε σύγκριση με όσα έχω δει από παρεμφερές όργανο (mRS miniVNA) καταλαβαίνω ότι έχουν καλή ακρίβεια όταν η προς μέτρηση σύνθετη αντίσταση είναι κοντά στα 50Ω.
Όσο πιο μακριά είναι από τα 50Ω τόσο απέχουν και αυτά.. για παράδειγμα λες ότι σου μετράει
13+j70Ω που αυτό αντιστοιχεί σε περίπου 11:1 στάσιμα ενώ σου δείχνει 3 ???
Yπάρχουν διάφορα τεστ, δοκιμές, μετρήσεις.. που μπορείς να κάνεις για να εξακριβώσεις τι ακριβώς μετράει το κάθε όργανο και τουλάχιστον αυτα τα πολύ απλά όργανα μπορούμε να τα τσεκάρουμε με σχετικά λίγα τεχνικά μέσα.

Τέλος για τις κεραίες… η γνώμη μου είναι ότι τα 4 δίπολα με γαμα ματς θα εκπέμπουν καλύτερα από τα 2 δίπολα κυκλικής πόλωσης.

savnik
23-11-08, 15:15
Τέλος για τις κεραίες… η γνώμη μου είναι ότι τα 4 δίπολα με γαμα ματς θα εκπέμπουν καλύτερα από τα 2 δίπολα κυκλικής πόλωσης.
Για τα προηγούμενα συμφωνούμαι.
Τώρα τα 4 δίπολα με γαμα ματς με στάσιμα 3 και αντίσταση 13 Ωμ και front to back < 20dB , να εκπέμπουν από πισω καλύτερα από τα 2 δίπολα κυκλικής πόλωσης είναι λίγο περίεργο.

ReFas
23-11-08, 15:24
Είναι σωστή η απορία σου... όμως θα σου πω οτι...
Δέν πιστεύω ότι έχεις 3 προς 1 στάσιμα...μέτρα με ενα μικρότερο ελεμεντ τα επιστρεφόμενα και θα δείς..
Επίσης η κεραία με την κυκλική πόλωση, όπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ και προς τιμήν της η ρβρ γράφει οτι έχει -3,4db (μείον) δέν εκπέμπει πολυ περισσότερο απο ενα απλό δίπολο σαν κολινεαρ των 2....
Επιμένω οτι τα 4 γαμα είναι καλύτερα..ίσως θα επρεπε να κάνεις bay με 6 η και παραπάνω απο τις κυκλικές.

Α και κάτι άλλο...αν μετρήσεις επιστρεφόμενα με μικρότερο ελεμεντ... ένα μηχάνημα ανοιχτο καθε φορά..μη μετράς ισχύ που λαμβάνει η κεραία απο το άλλο...

savnik
23-11-08, 15:44
Είναι σωστή η απορία σου... όμως θα σου πω οτι...
Δέν πιστεύω ότι έχεις 3 προς 1 στάσιμα...μέτρα με ενα μικρότερο ελεμεντ τα επιστρεφόμενα και θα δείς..

Τα στάσιμα αυτά μου τα δείχνει το MFJ.



ίσως θα επρεπε να κάνεις bay με 6 η και παραπάνω απο τις κυκλικές.

Λίγο δύσκολο λόγω χώρου.



Α και κάτι άλλο...αν μετρήσεις επιστρεφόμενα με μικρότερο ελεμεντ... ένα μηχάνημα ανοιχτο καθε φορά..μη μετράς ισχύ που λαμβάνει η κεραία απο το άλλο...
Αυτό είναι αυτονόητο.

RFΧpert
23-11-08, 15:51
Έχω μια colinear με 4 δίπολα gamma match.
Είσης μια colinear με 2 δίπολα σαν και αυτά :http://www.rvrusa.com/Product.aspx?id=62&parent=RADIO&did=23
Όλα ειναι ιδιοκατασκευές και είναι πάνω στον ίδιο πύργο ύψους 30 μέτρων.
Έχω αυτό :
http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro
Η πρώτη κεραία μου δείχνει στο όργανο στάσιμα = 3 , αντίσταση 13 Ωμ και το Χs = 70.
Η δεύτερη κεραία μου δείχνει στο όργανο στάσιμα = 1,1 , αντίσταση 49 Ωμ και το Χs = 8.
Η κάθε κεραία είναι συνδεδεμένη σε μηχάνημα 200watt ,το ένα στους 97ΜΗΖ και το άλλο στους 97,5ΜΗΖ.
Σε γέφυρα Bird το πρώτο δείχνει 200watt με στάσιμα 2watt και το δεύτερο 200watt με στάσιμα 1watt.
Λοιπόν το περίεργο είναι ότι το πρώτο μηχάνημα έχει πολύ καλύτερο σήμα παντού κυκλικά γύρω από τις κεραίες.
Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
Μήπως το http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro (http://www.mfjenterprises.com/Product.php?productid=MFJ-269pro) είναι για τα σκουπίδια

λοιπον ενα ενα μπας και βγει καμια ακρη ευκολα...
η πρωτη (4x "Γ" match) σου δειχνει στο 269 στασιμα >3:1 ενω φαινεται να εχει Z= 13+j70 ? Το θεμα ειναι ΠΟΥ ακριβωσ πηρες αυτες τις μετρησεις?
Πριν το cavity με ολα τα διπολα πανω και γραμμη μεταφορας μεχρι το πομπο? Αν ναι, εβλεπες το τελικο προϊον ολων των συνθετων, και οχι της κεραιας εντελει...
Λες ομως πιο μετα οτι
" Τις έχω μετρήσει μεμονωμένα και σαν κολινεαρ" !
Δηλαδη σε καθε ενα διπολο, μονο του, ασυνδετο απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ και απευθειας πανω στο MFJ, το οργανο εδειχνε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτες τις τιμες?
Ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο... και για στα 4 διπολα!
Επισης το μηχανημα που τροφοδοτει αυτην την κεραια βλεπει στασιμα η οχι??? Ιδιοκατασκευη, η ετοιμο και σωστο?

Για την CP δεν θα ασχοληθω, αφου θεωρουμε οτι μετριεται σωστα... υποθετω :wiink:

εχοντας δουλεψει το 259 για αρκετα χρονια θα σου πω οτι ειναι αξιοπιστα οργανα ως εκει που αξιζουν... δηλαδη, για τα λεφτα τους!!!
Αλλα δεν μπορουν να σου δειξουν και τα πιο απιθανα πραγματα... αφου μην ξεχνας οτι στην ουσια εχουν εναν ταλαντωτη με ενα ενισχυτακι που στην εξοδο του βγαζει ΜΟΛΙΣ 100mW (+20dbm Max). Αν κατι στην κεραια σου "χτυπαει" μολις σηκωσεις ισχυ, το MFJ δεν θα στο δειξει ποτε ξεκαθαρα... Αλλα αυτο ειναι μια αλλη περιπτωση μαλλον, που απλα καλο ειναι να την εχεις υπ'οψην σου...

Για εμενα μπορουν να συμβαινουν τα ακολουθα...
Δυο διπολα ή οι γραμμες μεταφορας προς αυτα εχουν 'χτυπησει'!
Το Cavity εχει προβλημα σε μια τουλαχιστον εξοδο του, ή εχει φαει τετοια υγρασια μεσα, που θα το βρεις με πρασινη χλωριδα :biggrin:

Τωρα γιατι αυτη η κεραια "ακουγεται" οπως λες καλυτερα απο την CP διπλα της?
Για αρκετους λογους... οπως οτι μια CP 2 στοιχειων, εχει λιγοτερο απο το μισο κερδος απο μια Gamma match 2 στοιχειων... οποτε αρκουν να "δουλευουν' ακομα τα δυο Γ απο τα τεσσερα και ελαχιστα τα 2 αλλα για να βλεπεις οτι βλεπεις :wiink:
Αν δε τα "χτυπημενα" διπολα ειναι τα κατω δυο... μαλλον τα δυο ψηλοτερα "κερδιζουν" εναντι της CP ευκολα...

savnik
23-11-08, 16:09
λοιπον ενα ενα μπας και βγει καμια ακρη ευκολα...
η πρωτη (4x "Γ" match) σου δειχνει στο 269 στασιμα >3:1 ενω φαινεται να εχει Z= 13+j70 ? Το θεμα ειναι ΠΟΥ ακριβωσ πηρες αυτες τις μετρησεις?
Πριν το cavity με ολα τα διπολα πανω και γραμμη μεταφορας μεχρι το πομπο? Αν ναι, εβλεπες το τελικο προϊον ολων των συνθετων, και οχι της κεραιας εντελει...

Ναι , αλλά στην CP γιατί μου τα δείχνει σωστά (ξεχωριστά ένα-ένα δίπολο αλλά και σαν σύνολο)



Λες ομως πιο μετα οτι
" Τις έχω μετρήσει μεμονωμένα και σαν κολινεαρ" !
Δηλαδη σε καθε ενα διπολο, μονο του, ασυνδετο απο ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ και απευθειας πανω στο MFJ, το οργανο εδειχνε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτες τις τιμες?
Ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται αυτο... και για στα 4 διπολα!

Μονο στην CP δείχνει τα ίδια και στις δυο περιπτώσεις.
Στην gamma match το κάθε δίπολο δείχνει διαφορετικά , γύρω στο 1,5 όλα , ενώ σαν σύνολο δείχνουν 3



Αν κατι στην κεραια σου "χτυπαει" μολις σηκωσεις ισχυ, το MFJ δεν θα στο δειξει ποτε ξεκαθαρα... Αλλα αυτο ειναι μια αλλη περιπτωση μαλλον, που απλα καλο ειναι να την εχεις υπ'οψην σου...

Τι εννοείς : Αν κατι στην κεραια σου "χτυπαει" μολις σηκωσεις ισχυ



Για εμενα μπορουν να συμβαινουν τα ακολουθα...
Δυο διπολα ή οι γραμμες μεταφορας προς αυτα εχουν 'χτυπησει'!
Το Cavity εχει προβλημα σε μια τουλαχιστον εξοδο του, ή εχει φαει τετοια υγρασια μεσα, που θα το βρεις με πρασινη χλωριδα :biggrin:

Για τα καλώδια αποκλείεται , όσο για το Cavity μπορεί.

RFΧpert
23-11-08, 16:47
Ναι , αλλά στην CP γιατί μου τα δείχνει σωστά (ξεχωριστά ένα-ένα δίπολο αλλά και σαν σύνολο)

Γιατι η CP ειναι σωστη... οποτε τι αλλο θα μπορουσε να σου δειξει? Αν καθε διπολο ειναι 50Ω και τα καλωδια και το cavity ειναι σωστα τοτε στην εισοδο του cavity θα διαβασεις 50Ω. Αν ενα στοιχειο μετα το cavity αλλαξει, τοτε μονο θα δεις στην εισοδο του κατι αλλο (ειτε υψηλοτερο ειτε χαμηλοτερο). Ποση διαφορα θα δεις, εξαρταται απο το ποσα στοιχεια και ποσο εχουν μεταβληθει στην εξοδο του... Αν ειχες μια 16 collinear και εφευγε μονο ενα στοιχειο πανω απο το cavity θα εβλεπες πολυ μικροτερη διαφοροποιηση απο οτι σε μια 4 collinear η ακομα χειροτερα σε μια 2 collinear.


Μονο στην CP δείχνει τα ίδια και στις δυο περιπτώσεις.
Στην gamma match το κάθε δίπολο δείχνει διαφορετικά , γύρω στο 1,5 όλα , ενώ σαν σύνολο δείχνουν 3.

Μαλιστα... Το καθενα αλλη μετρηση... Ιδιοκατασκευη η Γ match? Οποτε καθε ενα κανει τα δικα του... Γ match διπολα με 1.3 και παραπανω κατ'εμε δεν ειναι σωστα φτιαγμενα η συντονισμενα... Οχι οτι δεν δουλευουν, αλλα δεν ειναι σωστα! Τυπικα εγω θα εφερνα τα διπολα ολα να ειναι ακριβως ιδια στην συχνοτητα λειτουργειας με τα ελαχιστα στασιμα (η καλυτερα την καλυτερη προσαρμογη σε 50Ω), και μετα θα προχωρουσα σε οτιδηποτε...


Τι εννοείς : Αν κατι στην κεραια σου "χτυπαει" μολις σηκωσεις ισχυ.

Αν ενα διπολο, καλωδιο, κοννεκτορας εχει προβλημα μονο οταν η ισχυς που εφαρμοζουμε πανω του ξεπερασει καποιο οριο. Δηλαδη ενω οταν παιζεις με 50W δεν παρατηρεις κανενα προβλημα, μολις σηκωσεις 200-300 ξαφνικα εμφανιζονται αποτομα στασιμα, η αλλα φαινομενα, απ'οτι ολα τα υλικα μας ηταν φτιαγμενα για να αντεξουν και 1kW! Αυτο γινεται αν πχ, απο εναν κεραυνο, σου εχει χτυπησει εστω ενα μικρο αρκ σε εναν κοννεκτορα, διπολο, κλπ. Σε εκεινο το σημειο πλεον το συστημα σου ειναι πλεον ευπαθες... ακομα και σε πολυ μικροτερες ισχυς... απο οτι ηταν αρχικα κατασκευασμενα να αντεχει.



Για τα καλώδια αποκλείεται , όσο για το Cavity μπορεί.

Προσωπικα για εμενα το cavity (και οι συνδεσεις πανω του) ειναι εξ'αρχης ο πιθανοτερος "εγκληματιας" εδω... Αλλα μου εχει τυχει Heliax με 7/8 στο πανω πανω διπολο σε 8 collinear να εχει απλα αρπαξει απο κεραυνο, και μολις εσκασε υγρασια εγινε το πανηγυρη απο τρελλα στασιμα...

savnik
23-11-08, 20:25
Οι κεραίες είναι ενός φίλου.
Λοιπόν πήγα και ξαναμέτρησα την colinear ξανά.
Τα 3 δίπολα είχαν στάσιμα 1,5 και το άλλο 1,6 (Με το MFJ).
Όλη η κεραία με το cavity είχε : Στάσιμα 4,4 , αντίσταση 13 Ωμ και το Χs 94(Με το MFJ).
Τώρα με την Bird δείχνει 200 Watt και στάσιμα 12 Watt (απο τον πίνακα βγαίνουν στάσιμα περίπου 1,6).
Η μέτρηση των Watt έγινε με 250 Watt ελεμεντ , ενώ των στασίμων με 50 Watt ελεμεντ.

RFΧpert
24-11-08, 00:16
Οι κεραίες είναι ενός φίλου.
Λοιπόν πήγα και ξαναμέτρησα την colinear ξανά.
Τα 3 δίπολα είχαν στάσιμα 1,5 και το άλλο 1,6 (Με το MFJ).
Όλη η κεραία με το cavity είχε : Στάσιμα 4,4 , αντίσταση 13 Ωμ και το Χs 94(Με το MFJ).
Τώρα με την Bird δείχνει 200 Watt και στάσιμα 12 Watt (απο τον πίνακα βγαίνουν στάσιμα περίπου 1,6).
Οι μέτρηση των Watt έγινε με 250 Watt ελεμεντ , ενώ των στασίμων με 50 Watt ελεμεντ.

Πολυ φοβαμαι οτι στο cavity θα βρεις προβλημα στις εξοδους του...

savnik
24-11-08, 00:23
Πολυ φοβαμαι οτι στο cavity θα βρεις προβλημα στις εξοδους του...
Αυτό πιστεύω και εγώ , αλλά γιατί στην Bird είναι διαφορετικές οι μετρήσεις.(Σε ανεκτά όρια).

RFΧpert
24-11-08, 00:32
Αυτό πιστεύω και εγώ , αλλά γιατί στην Bird είναι διαφορετικές οι μετρήσεις.(Σε ανεκτά όρια).

Η Bird ειναι ενα directional coupling power meter... και οχι vector analyzer...
Αλλωστε αυτο που διαβασε το 269 ειναι πολυ κοντα στα 12.5Ω (50/4) που μοιαζει σαν το cavity να μην κανει την δουλεια που πρεπει...

ReFas
24-11-08, 20:07
Οι κεραίες είναι ενός φίλου.
Λοιπόν πήγα και ξαναμέτρησα την colinear ξανά.
Τα 3 δίπολα είχαν στάσιμα 1,5 και το άλλο 1,6 (Με το MFJ).
Όλη η κεραία με το cavity είχε : Στάσιμα 4,4 , αντίσταση 13 Ωμ και το Χs 94(Με το MFJ).
Τώρα με την Bird δείχνει 200 Watt και στάσιμα 12 Watt (απο τον πίνακα βγαίνουν στάσιμα περίπου 1,6).
Η μέτρηση των Watt έγινε με 250 Watt ελεμεντ , ενώ των στασίμων με 50 Watt ελεμεντ.

Νίκο, καλά έκανες και μέτρησες με την bird...
Σύμφωνα με αυτα που μέτρησες τα στάσιμα σου είναι απο 1,54 ως 1,8 περίπου (περιλαμβάνεται η ανοχη +-5% των element).
Για την MFJ-269...Μετρήθηκε στο εργαστήριο του ARRL μαζί με άλλα 3 παρεμφερή όργανα και τα αποτελέσματα δημοσιεύθηκαν στο QST Μαιο 2005.
Οπως σου είπα και πιο πρίν είναι όργανο περιορισμένης ακρίβειας...σχετικά καλή όταν η αντίσταση είναι κοντά στα 50Ω και καθαρά ωμική αλλά χαλάει πολύ όταν μπαίνουν μιγαδικές αντιστάσεις και ειδικά πάνω απο τα HF.
Για παράδειγμα λές οτι σου δείχνει αντίσταση 13Ω με Xs 94...αυτό αντιστοιχεί σε στάσιμα περίπου 17 προς 1... ενώ η ίδια σου δείχνει 4,4... που αυτό με τη σειρά του αντιστοιχεί σε 80W επιστρεφόμενα... δεν ισχύει τίποτα απο αυτά.

savnik
24-11-08, 21:12
Για παράδειγμα λές οτι σου δείχνει αντίσταση 13Ω με Xs 94...αυτό αντιστοιχεί σε στάσιμα περίπου 17 προς 1... ενώ η ίδια σου δείχνει 4,4... που αυτό με τη σειρά του αντιστοιχεί σε 80W επιστρεφόμενα... δεν ισχύει τίποτα απο αυτά.
Αυτό πιστεύω και εγώ.
Ένα άλλο περίεργο που συμβαίνει είναι όταν ανεβάσω την ισχύ στα 500 Watt η διαφορά είναι ανεπαίσθητη στην ακτινοβολία ( Στην Bird δείχνει 500 Watt και στάσιμα 15 Watt).
Η μέτρηση των Watt έγινε με 500 Watt ελεμεντ , ενώ των στασίμων με 50 Watt ελεμεντ.

ReFas
24-11-08, 21:26
Aν κατάλαβα καλά μιλάς οτι δε βλέπεις διαφορά στην εμβέλεια;; εν συγκρίση με τα 200W;;;
Αν λές αυτό είναι φυσικό αν η εμβελειά σου περιορίζεται απο φυσικά εμπόδια ...όπως βουνό... τότε μπορεί η πτώση του σήματος να είναι τόση που ούτε με 5ΚW να μη περνάς...

Σκέψου ακόμα οτι 500 με 200W είναι διαφορά 4db...αν έχεις γεννήτρια σήματος με βαθμολόγηση σε db βάλτη σε ένα δέκτη να δείς πως είναι τα 4db διαφορά ...σχεδόν ανύπαρκτη εκτός στα πολύ χαμηλά σήματα που παλεύουν να σπάσουν το φύσημα.

savnik
24-11-08, 21:57
Aν κατάλαβα καλά μιλάς οτι δε βλέπεις διαφορά στην εμβέλεια;; εν συγκρίση με τα 200W;;;
Αν λές αυτό είναι φυσικό αν η εμβελειά σου περιορίζεται απο φυσικά εμπόδια ...όπως βουνό... τότε μπορεί η πτώση του σήματος να είναι τόση που ούτε με 5ΚW να μη περνάς...

Σκέψου ακόμα οτι 500 με 200W είναι διαφορά 4db...αν έχεις γεννήτρια σήματος με βαθμολόγηση σε db βάλτη σε ένα δέκτη να δείς πως είναι τα 4db διαφορά ...σχεδόν ανύπαρκτη εκτός στα πολύ χαμηλά σήματα που παλεύουν να σπάσουν το φύσημα.
Μιλάω για ευθεία χωρίς εμπόδια.
Το σήμα το μετρώ με Spectrum Analyzer PROMAX PROLINK-7 (Διαφορά ούτε ένα dB)

ReFas
25-11-08, 14:04
Σε πόση απόσταση απο τη κεραία έκανες τη μέτρηση;
Αν έγινε σε κοντινή απόσταση, ας πούμε λιγότερο απο 100 μέτρα θα ξαναέκανα σε μεγαλύτερη 1 ΚΜ π.χ.


Αν έγινε σε μακρυνή απόσταση τότε θα τσέκαρα το όργανο, το PROLINK-7 δηλαδή..να δω τι μετράει και πώς...
Για παράδειγμα με μια γεννήτρια RF βαθμολογημένης εξόδου ...Marconi 2019A για παράδειγμα η παρεμφερές... επίσης με ένα sampling όπως το 4275 της Bird θα έπερνα έξοδο για το prolink και μετρώντας για παράδειγμα ενα exciter θα έβλεπα αν ακολουθεί το spectrum τις άλαγες που θα έκανα στην ισχύ του exciter σε αντίστοιχα dbμV ...για παράδειγμα με 10W στο exciter το prolink σου να μετράει μέσα απο το 4275 της bird 70dbμV τότε με 20W πρέπει να δείχνει 73dbμV με 5W 67...να ακολουθεί τη γνωστή σχέση ...


Αν όλα είναι σωστά δηλαδή τα ελεμεντ της bird που έχεις είναι εντάξει και μετράνε σύμφωνα με τις προδιαγραφές, το prolink μετράει και δείχνει σωστά τις αλαγές RF που παίρνει στην είσοδο του, η μέτρηση γίνεται σε μία σχετικά μακρυνή απόσταση, ο πομπός που έχεις βγάζει μία συχνότητα (την κεντρική) τότε θα πρέπει ανάμεσα στα 200 και 500 βατ να σου δείξει 4db διαφορά ανεξάρτητα τι κεραία έχεις.
Αν δε γίνεται αυτό τότε οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι εκεί και δε ξέρω κάτι άλλο.

savnik
25-11-08, 14:31
Αν όλα είναι σωστά δηλαδή τα ελεμεντ της bird που έχεις είναι εντάξει και μετράνε σύμφωνα με τις προδιαγραφές, το prolink μετράει και δείχνει σωστά τις αλαγές RF που παίρνει στην είσοδο του, η μέτρηση γίνεται σε μία σχετικά μακρυνή απόσταση, ο πομπός που έχεις βγάζει μία συχνότητα (την κεντρική) τότε θα πρέπει ανάμεσα στα 200 και 500 βατ να σου δείξει 4db διαφορά ανεξάρτητα τι κεραία έχεις(και όμως).
Αν δε γίνεται αυτό τότε οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι εκεί και δε ξέρω κάτι άλλο.
Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις και γι'αυτό είπα να ρωτήσω μήπως είναι κάτι άλλο και δεν το βλέπω.

ReFas
25-11-08, 14:44
Το εχεις τσεκαρει το prolink ηδη; με ποιο τρόπο;
Σε τι απόσταση μέτρησες;
Σε μικρότερα επίπεδα ισχύος γίνεται το ίδιο;
Αν πας δηλαδή απο τα 20W στα 50 βλέπεις πάλι μικρότερη διαφορά απο 1 db;
Γράψε αν δε βαριέσαι κάτι παραπάνω ειναι ενδιαφέρον θέμα...

savnik
25-11-08, 16:41
Το εχεις τσεκαρει το prolink ηδη; με ποιο τρόπο;
Σε τι απόσταση μέτρησες;
Σε μικρότερα επίπεδα ισχύος γίνεται το ίδιο;
Αν πας δηλαδή απο τα 20W στα 50 βλέπεις πάλι μικρότερη διαφορά απο 1 db;
Γράψε αν δε βαριέσαι κάτι παραπάνω ειναι ενδιαφέρον θέμα...
΄Εχω δυο πεδιόμετρα , και δείχνουν το ίδιο και τα δυό (Το ένα είναι σχεδόν του κουτιού).
Μέτρησα σε απόσταση πάνω από χιλιόμετρο.
Θα το κοιτάξω με την λιγότερη ισχύ και θα σου πω.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και σε άλλο σημείο (διαφορετικό)
Από 450 watt ανέβασα ισχύ στο 1Kwatt και η διαφορά είναι πάλι η ίδια (εδώ με colinear gamma match 4 διπόλων RVR).
Επίσης δοκίμασα και ένα άλλο μηχάνημα με 2 4CX250 που στην Bird έδειχνε πάλι 1Kwatt , και το αποτέλεσμα ήταν να έχω λιγότερο σήμα από τα 450 watt.

ReFas
27-11-08, 13:49
Aπο αυτά που λες εμένα μου δείχνει οτι δε μετράνε σωστά τα πεδιόμετρα.
Στη περίπτωση τώρα με τις 2 4CX250... πιστεύω θα έχεις τσεκάρει αν το μηχάνημα βγάζει μία συχνότητα γιατί αν αυτοταλαντώνει και βγάζει ας πούμε 5 συχνότητες μέσα στη μπάντα απο 200W η κάθε μία τότε η bird θα δείχνει 1KW αλλά το σήμα που θα μετράς θα είναι κάτω.
Τώρα αν όλα είναι σωστά και οι πομποί και οι κεραίες και τα πεδιομετρα και παίρνεις αυτες τις μετρήσεις τι να πώ.. ίσως φταίει η περιοχή σου και ισχύουν άλλοι νόμοι της φύσης...
Κάνε ενα κόπο και έλεγξε αν μετράνε σωστά τα πεδιόμετρα.
Βάζω 2 σχηματάκια απο ενα τσεκαρισμα που είχα κάνει παλιότερα σε ενα δέκτη που έχω το sony sa5es που μετράει σε dB το σήμα.
Στο ενα είναι ο τρόπος που συνδέθηκαν, με τη γεννήτρια RF να δίνει στο RF μιλιβολτομετρο διαμέσου του 4275 sampling της bird.
Aπο το sampling με τέρμα ξεβιδωμένη τη βίδα πήρα λήψη για το δέκτη.
Ο δεκτης μετράει απο 16dB ελάχιστο ως 70dB μέγιστο.
Στο δεύτερο σχήμα είναι οι μετρήσεις .
Στη πρώτη στήλη είναι η έξοδος της γεννήτριας RF, στη διπλανή είναι η τάση που πρέπει να έχεις η θεωρητική, στη τρίτη στήλη η τιμή που μέτραγα με το ρφ βολτόμετρο της racal και στη τέταρτη είναι η μέτρηση που έδειχνε ο δεκτης.
Για παράδειγμα στα 6dBm έξοδο πρέπει να έχεις 446,2 mVRMS... στο βολτόμετρο μέτραγα 440 και στο δέκτη είχα ένδειξη 66dB...πέφτωντας 3 dB κάτω στη γεννήτρια ο δέκτης πήγε στα 63 ...σωστά.
Αν δείς τον πίνακα, μέχρι τα -15dBm της γεννήτρια ο δέκτης ακολουθούσε αρκετά καλά ενω πιο κάτω έχανε περισσότερο σε ακρίβεια.
Με αυτό τον τρόπο τσεκαρα οχι μόνο τον δέκτη αλλά και τα άλλα 2 όργανα που οι τιμές που έδειχναν είναι πολύ κοντά .
Αν δεν έχεις γεννήτρια μπορείς να δείς τι σου δείχνουν τα πεδιόμετρα με ενα exciter και με τη bird, αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω κάποιους τρόπους.

ΥΓ. σε κατόπιν δοκιμές με το δέκτη στον αερα, δέν είχα δεί κάποια διαφορά, αν με ένα μηχάνημα πήγαινα 55dB και διπλασίαζα την ισχύ το σήμα ηταν στα 58, ακολουθούσε τις μετρήσεις που είχα κάνει..ήξερα απο τα 40-45 db του δέκτη και κάτω οτι δε μετράει και τόσο καλά...υπόψην ακόμα οτι το "φύσημα" είναι στα 22-30dB.

savnik
02-12-08, 21:46
Σήμερα έκανα μερικές μετρήσεις και συμβαίνει κάτι περίεργο.
Λοιπόν μέτρησα δυο κεραίες gamma match με ανακλαστήρα και κατευθυντήρα , οι οποίες έχουν στάσιμα 1,5 η μια και 1,6 η άλλη , αντίσταση 55 Ωμ η μια και 52 Ωμ η άλλη.
Μέχρι εδώ ας πούμε ότι είναι καλά (οι μετρήσεις έγιναν με το MFJ).
Έχω ένα cavity με δυό εξόδους. Όταν ενώσω τις κεραίες επάνω στο cavity τα στάσιμα γίνονται 2,4 και η αντίσταση 30 Ωμ. Γιατί συμβαίνει αυτό; Η απόσταση των διπόλων είναι 2,47 μέτρα (συχνότητα 97,6ΜΗΖ).
Όταν όμως στο cavity ενώσω δυο φορτία 50 Ωμ έχω 1:1 στάσιμα και αντίσταση 50 Ωμ.(Συνεπώς το cavity είναι σωστό)

ReFas
02-12-08, 23:22
Νίκο εν συντομία για μένα.. το όργανο που μετράς και διαβάζεις την σύνθετη αντίσταση σε αυτές τις συχνότητες είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ....

Και χωρίς πολλές τεχνικές γνώσεις να έχει κάποιος, είναι θέμα απλής λογικής απο αυτα που γράφεις να καταλάβει οτι μετράει και δείχνει λάθος.

savnik
02-12-08, 23:28
Νίκο εν συντομία για μένα.. το όργανο που μετράς και διαβάζεις την σύνθετη αντίσταση σε αυτές τις συχνότητες είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ....

Και χωρίς πολλές τεχνικές γνώσεις να έχει κάποιος, είναι θέμα απλής λογικής απο αυτα που γράφεις να καταλάβει οτι μετράει και δείχνει λάθος.
Γιατί όμως με τα φορτία δείχνει σωστά;
Και γιατί τις κεραίες μια-μια τις βλέπει σωστά;
Με την Bird μετρημένα τα δίπολα ένα-ένα δείχνουν 1,4 στάσιμα και σαν σύνολο το ίδιο.

savnik
02-12-08, 23:32
Προσωπικα για εμενα το cavity (και οι συνδεσεις πανω του) ειναι εξ'αρχης ο πιθανοτερος "εγκληματιας" εδω...
Σ'αυτό είχες δίκιο. Η έξοδος του cavity είχε κάνει arc(θηλυκός με αρσενικό κονέκτορα).

ReFas
02-12-08, 23:36
Nίκο την απάντηση την έχω γράψει ηδη σε προηγούμενη απάντησή μου... να τη ξαναγράψω....
Γιατί το οργανο που μετράς σύνθετη αντίσταση έχει σχετικά καλή ακρίβεια όταν η αντίσταση είναι κοντά στα 50Ω και επίσης σε χαμηλές συχνότητες...
όσο η αντίσταση προς μέτρηση απομακρύνεται απο τα 50Ω τότε η ακρίβεια χαλάει και μάλιστα πιο πολύ αν η μέτρηση γίνεται στα vhf...
Πρόσεχε μιλάω για ΩΜΙΚΗ αντίσταση ... αν μπει και μιγαδικό ...πυκνωτής η πηνίο η κατάσταση χαλάει δραματικά...ουσιαστικά καμία αξιοπιστία ειδικά στα VHF...
Μπορείς να κάνεις τεστ μόνος σου με αντιστάσεις πυκνωτές πηνία και να δείς τι μετράει...

ΥΓ η bird σου δείχνει σωστά...

RFΧpert
03-12-08, 01:19
Σ'αυτό είχες δίκιο. Η έξοδος του cavity είχε κάνει arc(θηλυκός με αρσενικό κονέκτορα).

Λοιπον επιμενω οτι θα βρεις προβλημα στο cavity...
Λες οτι εβαλες δυο διπολα και διαβασες ~30Ω... με το 269.
Ενω με φορτια ειδες 50Ω.
Υπαρχει μια μικρη περιπτωση το 269 να εχει προβλημα (δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει) αλλα εγω θα ρωτησω πρωτα κατι.
Το cavity ηταν για 2 διπολα η για 4? και εσυ εβαλες μονο τα 2?

Γιατι πιστευω οτι το cavity εχει προβλημα?
Βαζεις 2 φορτια 50Ω και διαβαζεις 50Ω στην εισοδο του. ΟΚ?
Μολις βαλεις ομως δυο διπολα εστω ας πουμε σχετικα καλα συντονισμενα που σου δειξαν στο 269 στασιμα ~1.5 τοτε στην εισοδο του βλεπεις ~30Ω που ειναι περιπου σαν το προβληματικο cavity να ειναι για 4 διπολα και εσυ βαζεις μονο δυο πανω του!
Αν εβαζες 4 διπολα (εν το cavity ειναι 4 εξοδων) θα δεις περιπου 12.5Ω (θυμασαι τα ~13Ω που ειχες πει αρχικα?).
Το cavity που εχεις εκει δεν κανει την δουλεια που πρεπει... αφου ΔΕΝ μοιαζει να προσαρμοζει (αφου στην ουσια αυτη ειναι η δουλεια του) το αποτελεσμα των συνθετων των εξοδων του στην εισοδο του που θα επρεπε να ειναι 50Ω +/- κατι...
Μαλιστα στην ουσια το cavity ειναι μια γραμμη μεταφορας συγκεκριμενης Z και σε μηκος τετοιο ωστε για Χ συχνοτητα να προσαρμοζει συγκεκριμενη Zout στην Zin. Ειναι επι της ουσιας ενας μετασχηματιστης συνθετων αντιστασεων μεσω γραμμης.
Αν ομως ειναι φτιαγμενο λαθος (υπολογισμος των αποστασεων ομοαξονικων αγωγων για συγκεκριμενο Ζ γραμμης)... :wiink: η για αλλη εντελως συχνοτητα λειτουργειας (κατα περιπτωση αρκει να ειναι κεντραρισμενο, στον υπολογισμο του, εκτος εστω και 10-15MHz), τοτε ΔΕΝ θα κανει απολυτως καμμια μετατροπη, αλλα θα εμφανιζει περιπου αυτα τα συμπτωματα που βλεπεις...
Τωρα γιατι με τα φορτια ειναι ενταξει? Πολυ απλα γιατι τα φορτια λειτουργουν εντελως ωμικα σε πολυ μεγαλο φασμα συχνοτητων... κοινως συμπεριφερονται broadband!
Τα cavity δεν ειναι τοσο ευρειας ζωνης οσο πιστευουν καποιοι...

Τωρα τετοια συμπτωματα επισης εμφανιζονται οταν μεσα στο cavity υπαρχει προβλημα...

Μια δοκιμη παντως για το 269 ειναι να βαλεις τρια ιδια φορτια 50Ω παραλληλα και να δεις τι θα σου πει...

savnik
03-12-08, 08:22
Υπαρχει μια μικρη περιπτωση το 269 να εχει προβλημα (δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συμβει).

Μπορεί , άλλα είναι καινούργιο.



Το cavity ηταν για 2 διπολα η για 4? και εσυ εβαλες μονο τα 2?


Αυτό είναι διαφορετικό από το άλλο και έχει δύο εξόδους (μπούρλας - όπως και το άλλο).



Γιατι πιστευω οτι το cavity εχει προβλημα?
Βαζεις 2 φορτια 50Ω και διαβαζεις 50Ω στην εισοδο του. ΟΚ?


Σωστά



Μολις βαλεις ομως δυο διπολα εστω ας πουμε σχετικα καλα συντονισμενα που σου δειξαν στο 269 στασιμα ~1.5 τοτε στην εισοδο του βλεπεις ~30Ω που ειναι περιπου σαν το προβληματικο cavity να ειναι για 4 διπολα και εσυ βαζεις μονο δυο πανω του!


Γιατί όμως στην Bird δείχνει σωστά;



Μια δοκιμη παντως για το 269 ειναι να βαλεις τρια ιδια φορτια 50Ω παραλληλα και να δεις τι θα σου πει...

Μόλις βρω ευκαιρία θα το δοκιμάσω.

savnik
03-12-08, 14:38
Μια δοκιμη παντως για το 269 ειναι να βαλεις τρια ιδια φορτια 50Ω παραλληλα και να δεις τι θα σου πει...
Έκανα την δοκιμή και τα αποτελέσματα ειναι:
(Η δοκιμή έγινε με τρεις αντιστάσεις 47Ωμ 1 Watt)

Μια αντίσταση : Στάσιμα 1,3 - Ωμ 49
Δυό αντιστασεις : Στάσιμα 2,3 - Ωμ 25
Τρείς αντιστασεις : Στάσιμα 3,4 - Ωμ 17

RFΧpert
03-12-08, 20:11
Έκανα την δοκιμή και τα αποτελέσματα ειναι:
(Η δοκιμή έγινε με τρεις αντιστάσεις 47Ωμ 1 Watt)

Μια αντίσταση : Στάσιμα 1,3 - Ωμ 49
Δυό αντιστασεις : Στάσιμα 2,3 - Ωμ 25
Τρείς αντιστασεις : Στάσιμα 3,4 - Ωμ 17


ΟΚ φανταζομαι την δοκιμη την εκανες σε συχνοτητα στα FM και οχι HF. Τα αποτελεσματα ειναι αρκετα σωστα (εχουν αποκλιση αλλα οχι αδιαννοητη για αυτο το οργανο).
Αν δοκιμασεις και εναν γνωστης τιμης πυκνωτη θα σου δειξει καποιες τιμες που μπορεις ευκολα σε ενα Smith Chart να δεις αν ειναι σωστες (εστω αρκετα κοντινες).
Παντως αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν φευγει τρελλα το οργανο που εχεις, οποτε να δειχνει εντελως ασχετα πραγματα...

Ερωτηση. Στο πρωτο μηνυμα ελεγες για 4 διπολα με αντίσταση 13 Ωμ και Χs = 70 ? Το Cavity που εχεις ειναι 1.1μ περιπου?

RFΧpert
03-12-08, 20:15
Αυτό είναι διαφορετικό από το άλλο και έχει δύο εξόδους (μπούρλας - όπως και το άλλο).


Μαλιστα ειναι του Νικου... Τα εφτιαχνε καλα παλαιοτερα, δεν ξερω τωρα που ειναι στην Αυλωνα τι κανει. Βεβαια εχω δει υγρασια σε cavity 4 δικο του που ειχε γινει δασος μεσα...
Τα διπολα Γ ειναι επισης δικα του, και ποσο παλια?

ReFas
04-12-08, 11:30
Έκανα την δοκιμή και τα αποτελέσματα ειναι:
(Η δοκιμή έγινε με τρεις αντιστάσεις 47Ωμ 1 Watt)

Μια αντίσταση : Στάσιμα 1,3 - Ωμ 49
Δυό αντιστασεις : Στάσιμα 2,3 - Ωμ 25
Τρείς αντιστασεις : Στάσιμα 3,4 - Ωμ 17

Ηδη με ωμική αντίσταση το οργανο τσιμπάει τα στάσιμα προς τα πάνω... η ένδειξη των Ω είναι σχετικά καλή, όμως τα στάσιμα με μια αντίσταση έπρεπε να σου δείχνει 1,02 αντι 1,3 .. στις δυο αντιστάσεις έπρεπε να είναι 2 αντι για 2,3 και στις τρείς 2,94 αντί για 3,4 (διαφορά 15 με 27% παραπάνω).

Κάνε ενα κόπο ακόμα και βάλε δυο πυκνωτές 33pf παράλληλα και αυτούς μετά εν σειρά με τη μια αντίσταση.
Κατα προτίμηση NPO και με κοντά ποδαράκια οσο γίνεται.

Την αντίσταση σε σειρά με τους δυο παράλληλους πυκνωτές βάλτους στο mfj και κάνε μέτρηση στους 100Μhz.

Θα πρέπει να πάρεις στάσιμα 1,5. Και να σου δείχνει αντίσταση R 47 και Χ 20.

Αν είναι κοντά και το όργανο μετράει σωστά τότε μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο... αν υπάρχει κοντά (σε περιοχή αλλα και σε συχνότητα ακομα χειρότερα) πομπός άλλος τότε συνδέοντας το mfg στη κεραία για να μετρήσεις λαμβάνει το σήμα και βγάζει αλλόκοτα αποτελέσματα.
Αυτο γιατί ο τρόπος που δουλεύει είναι να στέλνει ενα σήμα απο τον εσωτερικό ταλαντωτή που έχει (πολυ μικρής ισχύος) στο κονεκτορ και απο τα επιστρεφόμενα που μετράει και απο τη φάση του επιστρεφόμενου βγάζει την αντίσταση αλλα και το Χs. Αν μετράει όμως σήμα που λαμβάνει η κεραία απο κάποιο δυνατο τοπικό πομπό τότε βγάζει "κουφά" αποτελέσματα.

Γιώργος 231
04-12-08, 11:57
Αν είναι κοντά και το όργανο μετράει σωστά τότε μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο... αν υπάρχει κοντά (σε περιοχή αλλα και σε συχνότητα ακομα χειρότερα) πομπός άλλος τότε συνδέοντας το mfg στη κεραία για να μετρήσεις λαμβάνει το σήμα και βγάζει αλλόκοτα αποτελέσματα.
Αυτο γιατί ο τρόπος που δουλεύει είναι να στέλνει ενα σήμα απο τον εσωτερικό ταλαντωτή που έχει (πολυ μικρής ισχύος) στο κονεκτορ και απο τα επιστρεφόμενα που μετράει και απο τη φάση του επιστρεφόμενου βγάζει την αντίσταση αλλα και το Χs. Αν μετράει όμως σήμα που λαμβάνει η κεραία απο κάποιο δυνατο τοπικό πομπό τότε βγάζει "κουφά" αποτελέσματα.

:blink:
αντε τωρα αυτο, να σου συμβει και να μην εχεις τετοια εμπειρια ! ! !

και καλα, στα βουνα, που ολοι οι σταθμοι ειναι διπλα διπλα (σε συχνοτητες και σε αποσταση), αυτα τα οργανα, θα μετρανε αηδιες ... ?

savnik
04-12-08, 13:11
Αυτο γιατί ο τρόπος που δουλεύει είναι να στέλνει ενα σήμα απο τον εσωτερικό ταλαντωτή που έχει (πολυ μικρής ισχύος) στο κονεκτορ και απο τα επιστρεφόμενα που μετράει και απο τη φάση του επιστρεφόμενου βγάζει την αντίσταση αλλα και το Χs. Αν μετράει όμως σήμα που λαμβάνει η κεραία απο κάποιο δυνατο τοπικό πομπό τότε βγάζει κουφά αποτελέσματα.Αυτό το έχω διαπιστώσει.Δεν υπάρχει άλλος σταθμός κοντά.