PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιαση και κατασκευη κυκλωματος προενισχυτη



mirmidonas
24-11-08, 22:21
Geia sas paides.thelw na kataskeuasw ena kuklwma proenisxuth gia ta hlektronika 1.H ergasia mas zhtaei sxediasmo kai kataskeuh tou kuklwmatos se raster.Skopos tou proenisxuth einai:na exei apolavh tashs Av =1600,mikrh antistash eisodou Zin=20Ω kai antistash eksodou RL' =5kΩ.Εpishs exei kai kapoious sxediastikous periorismous:h eswterikh antistash ths genhtrias na thewrhthei oti einai rg=600Ω,h antistash fortiou RL=10kΩ,na lhfthei upopsh oti oi puknwtes upologizontai apo thn sxesh C=1/2πfR gia f=10Hz.Ean mporei kapoios na me vohthisei tha tou eimai upoxrews.Euxaristw prokatavolika.


Επεξεργάστηκε απο moutoulos:
Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

Θανάση είναι η τρίτη κατά σειρά παρατήρηση που σου κάνω για τον ίδιο
λόγο. Δεν πιστεύω τελικά να είναι τόσο δύσκολο, να γράψεις Ελληνικά.

DT200
24-11-08, 22:52
εγώ και να ξέρω να σε βοηθείσω ,
δεν μπορώ να διαβάσω τι γράφεις .
αν θέλεις ξανά γράφτα στα Ελληνικά.

mirmidonas
25-11-08, 00:50
Παιδια συγνωμη αλλα εχω συνηθισει να γραφω με αγγλικους χαρακτηρες.θελω να κατασκευασω ενα κυκλωμα προενισχυτη ο οποιος:να εχει απολαβη τασης Αν=1600,μικρη αντισταση εισοδου Zin =20Ω,αντισταση εξοδου RL' =5kΩ.Επισης με σχεδιαστικους περιορισμους: η εσωτερικη αντισταση της γεννητριας να θεωρηθει οτι ειναι rg=600Ω,η αντισταση φορτιου ειναι RL= 10kΩ,να ληφθει υποψη οτι οι πυκνωτες υπολογιζονται απο τη σχεση C=1/2πfR για f=10 Hz.Eυχαριστω προκαταβολικα.

dj_mike
27-11-08, 14:23
Και γω ακριβως αυτην την ερωτηση εχω απλα σε μας θελει απολαβη τασης μεχρι 2000,λογικα συμφοιτητες ειμαστε...κανεις να μας δωσει καμια ιδεα πως να το ξεκινησουμε και τι να προσεξουμε?

Zener_
28-11-08, 01:41
Ένας σωστός προενισχυτής χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αντίσταση εισόδου.
Θα σας έλεγα να φτιάξετε έναν με τελεστικό. Με R2/R1=1600 ή 1+R2/R1=1600 ανάλογα με το αν θα είναι ή όχι αναστροφικός θα ήσαστοαν μια χαρά. Αλλά ο τελεστικός έχει μεγάλη αντίσταση εισόδου(ιδανικά άπειρη) και δεν κάνει.

Αν πάτε σε κοινού εκπομπού μπορείτε να προσαρμόσετε να δεδομένα αλλά η ενίσχυση θα είναι μικρή.

Αν βάλεις μια πολύ μεγάλη rc στον κοινού εκπομπού θα σου πάει κόρο κατευθείαν.

Αν πάμε σε ιστορίες με διαφορικό και ενεργό φορτίο ως αντίσταση συλλέκτη θα μπλέξουμε.

Δεν μου έρχεται τώρα μια εύκολη λύση γι αυτά τα δεδομένα.

Zener_
28-11-08, 13:58
Να σημειώσω και κάτι ακόμη. Με αντίσταση εισόδου προενισχυτή 20Ω, και εσωτερική αντίσταση γεννήτριας 600Ω, από τον διαιρέτη τάσης αυτόν θα έχουμε: Vproenisxitieisodou=(20/(600+20))=0,032=3%!!!! του σήματος της γεννήτριας.
Για αυτό λέω κάτι δεν πάει καλά. Μικρή αντίσταση εξόδου χρειάζεται ένας καλός ενισχυτής και όχι εισόδου.

mirmidonas
28-11-08, 19:38
Ρε φιλε δεν ξερω.τι να σου πω.Αυτη την εργασια μας την εδωσε ο καθηγητης ετσι ακριβως οπως την εγραψα.Δεν μπορει να μας την εχει δωσει λαθος.Αρα καποιο αλλο τροπο λυσης θα εχει τον οποιο δεν μπορω να καταλαβω.Αν βρεις κατι αλλο που θα με βοηθισει θα το εκτιμουσα.

Zener_
30-11-08, 11:40
Λοιπόν μια πιθανή λύση κατ'εμέ είναι: Εφόσον ξέρεις πως υπολογίζονται όλα τα στοιχεία του κοινού εκπομπού να φτιάξεις: Έναν 2 ή ν βάθμιο προενισχυτή με πυκνωτές σύζευξης ανάμεσα στις βαθμίδες και Darlington transistors για μεγαλύτερη απολαβή. Το πως βρίσκεται το κάθε τι μπορώ να σου το πω αλλά καλύτερα να κοιτάξεις το βιβλίο σου.

RFΧpert
30-11-08, 16:24
Ένας σωστός προενισχυτής χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αντίσταση εισόδου.

Απλα να σημειωσω οτι αυτο δεν ισχυει... πχ προενισχυτης μικροφωνου με πολυ μικρη Rin (100-600Ω) και πιθανως μεγαλη RL (5-50ΚΩ)! Και μαλιστα συνηθως εχουν ΠΟΛΥ μεγαλο συντελεστη ενισχυσεως, καθ'οτι τα μικροφωνα εχουν εξαιρετικα μικρο σημα εξοδου σε χαμηλη μαλιστα αντισταση... :wiink:

Αν μαλιστα τα παιδια το ψαξουν προς αυτην την κατευθυνση θα βρουνε ισως κατι που να ταιριαζει στην ασκηση τους :wiink:

mirmidonas
30-11-08, 19:29
Βασικα φιλαρακι επειδη δεν εχουμε παρει ακομα βιβλιο μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις ενα σχεδιο η κατι αλλο που θα μπορουσε να με βοηθισει?ευχαριστω για ολα.

RFΧpert
30-11-08, 20:35
Βασικα φιλαρακι επειδη δεν εχουμε παρει ακομα βιβλιο μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις ενα σχεδιο η κατι αλλο που θα μπορουσε να με βοηθισει?ευχαριστω για ολα.

Βασικα φιλαρακι... :biggrin: αυτου του τυπου την βοηθεια, "ολα στο πιατο", δεν την κανω ουτε στον γιο μου που σπουδαζει ηλεκτρονικος μηχανικος εδω και δυο χρονια... ! Σου εδωσα μια 'κατευθυνση' που αν το ψαξεις λιγακι στο διαδυκτιο θα βρεις τοσα που ενα βιβλιο δεν χωραει μεσα του...

Παντως ξεκινα με τα κατωθι
http://sound.westhost.com/project13.htm
http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/micamp.html
http://orca.st.usm.edu/~jmneal/preamp1.htm

και διαβασε λιγακι...

Zener_
02-12-08, 20:52
Απλα να σημειωσω οτι αυτο δεν ισχυει... πχ προενισχυτης μικροφωνου με πολυ μικρη Rin (100-600Ω) και πιθανως μεγαλη RL (5-50ΚΩ)! Και μαλιστα συνηθως εχουν ΠΟΛΥ μεγαλο συντελεστη ενισχυσεως, καθ'οτι τα μικροφωνα εχουν εξαιρετικα μικρο σημα εξοδου σε χαμηλη μαλιστα αντισταση... :wiink:

Αν μαλιστα τα παιδια το ψαξουν προς αυτην την κατευθυνση θα βρουνε ισως κατι που να ταιριαζει στην ασκηση τους :wiink:

Ισχύει, λάθος κάνεις. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, η αντίσταση του μικροφώνου είναι κι αυτή μικρή και γι'αυτό δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Σκέψου πως δημιουργείται ένας διαιρέτης τάσης της εσωτερικής αντίστασης της πηγής με την αντίσταση εισόδου του προενισχυτή.
Όσο μεγαλύτερη είναι η τελευταία, τόσο μεγαλύτερη η πτώση τάσης πάνω της και μικρότερη στην εσ.αντίσταση της πηγής και τόσο καλύτερα γιατί ενισχύουμε μεγαλύτερο ποσοστό του σήματος.

RFΧpert
02-12-08, 23:44
Ισχύει, λάθος κάνεις. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, η αντίσταση του μικροφώνου είναι κι αυτή μικρή και γι'αυτό δεν έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Σκέψου πως δημιουργείται ένας διαιρέτης τάσης της εσωτερικής αντίστασης της πηγής με την αντίσταση εισόδου του προενισχυτή.
Όσο μεγαλύτερη είναι η τελευταία, τόσο μεγαλύτερη η πτώση τάσης πάνω της και μικρότερη στην εσ.αντίσταση της πηγής και τόσο καλύτερα γιατί ενισχύουμε μεγαλύτερο ποσοστό του σήματος.

Μαλιστα... Ενταξει ισως επρεπε να το διατυπωσω αλλοιως.
Δεν ισχυει παντα αυτο...

Ένας σωστός προενισχυτής χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αντίσταση εισόδου.

Οσο για αυτα που αναφερεις σωστα ειναι (σχετικα παντα)... αλλα εδω εχεις μια συγκεκριμενη εφαρμογη (ενα προβλημα) που απαιτει εναν σχεδιασμο συμφωνα με τις απαιτησεις αυτες, και οχι γενικα τι θα ηταν πιο αποδεκτο η τι συνηθιζεται...
Εδω πρεπει να λυσεις το προβλημα και οχι να αλλαξεις τις προδιαγραφες (κατασκευαστικες απαιτησεις) κατα την κριση σου...

Θα σε εξυπηρετουσε καλυτερα αν η πηγη ειχε 20Ω αντισταση? Η αν η Rin ζητιοταν να ειναι 600Ω? Θα σου απλοποιουσε τοτε το "λογικο" σου προβλημα για την ορθοτητα η μη της ασκησεως?


Να σημειώσω και κάτι ακόμη. Με αντίσταση εισόδου προενισχυτή 20Ω, και εσωτερική αντίσταση γεννήτριας 600Ω, από τον διαιρέτη τάσης αυτόν θα έχουμε: Vproenisxitieisodou=(20/(600+20))=0,032=3%!!!! του σήματος της γεννήτριας.
Για αυτό λέω κάτι δεν πάει καλά. Μικρή αντίσταση εξόδου χρειάζεται ένας καλός ενισχυτής και όχι εισόδου.

Σημασια εχει να βρουν την λυση σε αυτο το προβλημα, και οχι να αλλαξουν το προβλημα για να ταιριαξει σε μια λυση που τους αρεσει η συνηθιζεται...

Thevenin vs Norton

alter_bridge
03-12-08, 00:48
Λοιπόν μια πιθανή λύση κατ'εμέ είναι: Εφόσον ξέρεις πως υπολογίζονται όλα τα στοιχεία του κοινού εκπομπού να φτιάξεις: Έναν 2 ή ν βάθμιο προενισχυτή με πυκνωτές σύζευξης ανάμεσα στις βαθμίδες και Darlington transistors για μεγαλύτερη απολαβή. Το πως βρίσκεται το κάθε τι μπορώ να σου το πω αλλά καλύτερα να κοιτάξεις το βιβλίο σου.

καλησπερα!
απλα να ενημερωσω οτι Darlington δεν εχουμε κανει!αναφερεις οτι τα στοιχεια του κοινου εκπομπου(2η βαθμιδα) υπολογιζονται!με τα δεδομενα εγω υπολογιζω μονο την αντισταση συλλεκτη και τον πυκνωτη συλλεκτη! η Vcc πως υπολογιζεται??(μετα τα δεδομενα της ασκησης παντα)


Με βαση το τι εχουμε κανει στο εργαστηριο εχω σκεφτει η 1η βαθμιδα να ειναι ενισχυτης κοινης βασης(μικρη αντισταση εισοδου) και η 2η κοινου εκπομπου!
κολλαω στα εξης!
1.η συνδεση των δυο βαθμιδων θα ειναι μονο ενας πυκνωτης μεταξυ του συλλεκτη της 1ης βαθμ και της μιας εκτων 2 αντιστασεων του διαιρετη τασης της 2ης??η θα πρεπει να βαλλω RL και στην 1η βαθμιδα??
2.τι Vcc θα εχει ο ενισχυτης??να θεωρησω εγω καποια τιμη π.χ 20v και να αρχισω να κανω τους υπολογισμους???γιατι με τα δεδομενα δεν βρισκω ακρη!

SchumiGr
03-12-08, 17:52
Καταρχας καλησπερα και καλως σας βρηκα..:)


Εχω και εγω την ιδια ασκηση με τα παιδια και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Εκτος του τρανζιστορ bc547 υπαρχει καποιο αλλο με καλυτερα χαρακτηριστικα λειτουργιας?
Δηλαδη να εχει μια πιο απλη συνδεσμολογια ή να προσφερει καλυτερη ενισχυση?
Εψαξα στο Google σχετικα αλλα δε βρηκα κατι.......:001_rolleyes:

Zener_
04-12-08, 00:05
Συμφωνώ RFXpert.
alter, Άστο το darlington. Την vcc υπολογισέ την έτσι ώστε να μην πάς στον κόρο για την συγκεκριμένη ενίσχυση που θα επιτύχεις. Τον πυκνωτή χρειάζεται να τον βάλεις στην έξοδο της πρώτης βαθμίδας και στην είσοδο της δεύτερης. Κοινής βάσης συνήθως δεν χρησιμοποιούνται αλλά είναι μια πιθανή λύση.
Η είσοδος του Κ.Ε είναι στην βάση του τρανζίστορ.

Φυσικά και μπορείς να υπολογίσεις αν όχι απόλυτες τιμές αλλά λόγους αντιστάσεων που θα χρησιμοποιήσεις. π.χ με Rσυλλέκτη=5ΚΩ στον Κ.Ε πάντα και re=26/Ic=5Ω παίρνεις ενίσυση -1000. Το σήμα εισόδου*1000 λοιπόν δεν θα πρέπει να ξεπερνά την Vcc-0,2. Κατάλαβες?
Σύμφωνα τώρα με όσα ξέρεις για τον Κ.Ε μπορείς να υπολογίσεις τις αντιστάσεις του διαιρέτη, την Rc και την πόλωση(σημείο λειτουργίας) σύμφωνα με τα στοιχεία της άσκησης(π.χ Rin)

Το RL το βάζουμε στην τελική βαθμίδα μας αφού είναι το φορτίο.

Την πόλωση του Κ.Ε καλύτερα είναι να την βάλεις στην μέση της ευθείας φόρου ΑC γιατί αλλιώς η Vcc θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη του 1000*Vin για να μην έχεις παραμόρφωση.

Μην σε μπερδεύω όμως κάνε ότι σου λέει η άσκηση.