PDA

Επιστροφή στο Forum : τεστ κεραιων εκπομπης (gp ή yagi -διπολο με ανακλαση)



Γιώργος 231
25-11-08, 11:43
Απο αυριο ξεκινα το μεγαλο τεστ.
yagi (διπολο με ανακλαση) ή ground plane ?

2 pll που η ισχυς τους στην εισοδο της κεραιας (μετα το καλωδιο)
θα ειναι 1 ή 2 watt, και θα παιξουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, στις 2κεραιες που θα ειναι σε διπλανους ιστους ιδιου υψους.

ενα ΙΧ με 3 δεκτες ενα σκανερ και 2 gps, θα γυρναει να δει ποια κεραια κανει τι και που.

τα pll θα εχουν την ιδια διαμορφωση (και σε ποσοστο)



τα αποτελεσματα θα περιλαμβανουν

1 αποσταση σε ευθεια
2 μετρηση σηματος
3 υψος σημειου ληψης
4 αναφορα για το αν υπαρχει οπτικη επαφη.

ΥΓ το τεστ θα ξαναγινει ακομα μια φορα, μονο που θα γινει αλλαγη στα pll (δηλαδη θα βαλω το pll 1 στην κεραια 2)
και αυτο θα γινει για να μην υπαρχει η παραμετρος λειτουργικοτητα / αποδοση του καθε pll .

απο δευτερα θα γραψω τα αποτελεσματα με φωτογραφιες.

jeik
25-11-08, 14:38
5 Σταση για σουβλακια :001_rolleyes:.

Γιώργος 231
25-11-08, 15:00
5 Σταση για σουβλακια :001_rolleyes:.

σουβλακια - λουκανικα - κρασακι στο τζακι στο "στουντιο" κατα την επιστροφη,

ΥΓ ποσες εμειναν ρεεεεεε ?

jeik
25-11-08, 23:33
17 και σημεραααααα !!!!! :001_rolleyes:.

general@fm96
26-11-08, 21:13
καλισπερα εχω φιακσει ενα πομπο fm 10w κ θελω να το κανω να εχει μεταβαλομενη ισχυ.να φιακσω ενα μεταβαλωμενο τροφοδοτικο η να βαλω στο 4427 στιν πρω τελεφτεα βαθμιδα διλαδι μια μεταβλιτι αντιστασι στον εκπομπο? τι προτινετε?

jeik
26-11-08, 22:18
Αντισταση σε σειρα στον εκπομπο (δηλ στο ποδαρακι που γειωνεται στο 4427).
Ετσι ειναι πολλα πλλ.
Εκτος αυτου μπορει να γινει μεταβαλομενη η ταση που δινει στην τελευταια βαθμιδα (10 βαττ) .

general@fm96
27-11-08, 20:04
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΣΚΕΥΤΟΜΟΥΝ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΒΑΛΟΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΧΩ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟΤΩΜΑ ΔΕΝ ΚΣΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΜΕ ΤΙΝ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΔΛΔ ΕΚΠΟΜΠΟΣ ΜΕΤΑΒΛΙΤΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΑΘΕΡΗ ΓΗ Η ΕΚΠΟΜΠΟΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΜΕΤΑΒΛΙΤΗ ΓΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ 22Ω

jeik
28-11-08, 21:05
To trimer σου θα ειναι , αν θυμαμαι καλα , γραμικο στα 470 ωμ , και θα ανεβαζει ομαλα, θα το ξανακοιταξω .

general@fm96
30-11-08, 10:35
470ΩΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΙΑ 220 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΟΣ

Γιώργος 231
15-12-08, 04:12
το τεστ, δεν εγινε, λογω μεγαλης βροχης

ομως αφου η 3λ4 ως project λειτουργισε καλα (χωρις στασιμα) αλλα δεν δεν ηταν ετοιμη για μονιμη τοποθετηση, εβαλα ενα διπολο του εριξα 250 watt και μετα ειδα πως παει (με το αμαξι)

http://www.imageshack.gr/view.php?file=bo0kmx538jrffvs39tf8.jpg

αποτελεσματα

εκανα 4 Χ 40 = 160 χιλιομετρα (πανε ελα) και αυτο που ειδα ηταν οτι ειχα σημα, καλο και καθαρο (σε αδεια συχνοτητα) με σχετικη οπτικη στα 40 χιλιομετρα.

(ωραιο πραγμα να οδηγας τοσα χιλιομετρα και να ακους τον σταθμο σου)

το πρωι, εβαλα το διπολο ψηλοτερα και τωρα ειναι ετοιμο για το τελικο τεστ.
τωρα το μονο που μενει, ειναι να βαλω διπλα και την 3λ4 (φ20) και παραδιπλα την ground plane ...

μετα τις γιορτες θα γραψω τα αποτελεσματα ...

freewind
27-02-09, 22:26
Aν και λίγο ξεχασμένο post θα ήθελα να προτείνω κατι σχετικά με τη δοκιμή κεραιων.Η συχνότητα εκπομπής θα μπορουσε να είναι η ίδια!!ετσι με διαφορετικά είδη μουσικής θα μπορούσαμε να έχουμε μια ακριβέστατη αντιπαραθεση των δυο κεραιών(ακόμη και 1db διαφορά)ποιά πατάει ποιά και σε ποιά σημεία ενοείται με ίδια ισχύ και ίδια καλώδια.Δεν ξέρω μια σκεψη έκανα...