PDA

Επιστροφή στο Forum : αύξηση τασης εισοδου σε αναπτυξιακο (STK500)



joanna
02-12-08, 13:44
Γεια!!
Λοιπον,εχουμε ενα αισθητηριο καπνου..το οποιο μολις ενεργοποιηθει απο καπνο,ενεργοποιησουμε το αλαρμ του.Εμεις ξηλωσαμε το αλαρμ..και την εξοδο π εδινε εκει..την συνδεουμε πανω σε ενα ενα αναπτυξιακο (STK500).Η ταση π μας δινει ομως η εξοδος ειναι πολυ μικρη,γυρω στο 1 βολτ και δν ειναι συνεχομμενη..μας δινει 0 - 1 -0 -1 ..πως μπορουμε να αυξησουμε την την ταση τουλαχιστον κατα 2-3 βολτ και να ειναι συννεχόμενη ωστε να γινεται αντιληπτη απο τον STK?

Chris Valis
02-12-08, 14:36
Σε ποιά σχολή/έτος είσαι;

Αυτό που θελείς μπορεί να γίνει με ένα τρανζίστορ ή ένα opamp απλό με κέρδος 5 ή ένα schmitt trigger, διάλεξε και πάρε(*)...




(*) διάβασε λίγο τις τοπολογίες, μέτρα το σήμα σου καλά και πάρε....

joanna
02-12-08, 14:46
biomhxaniki pliroforiki eimai..teleiofoiti..(upotithetai:laugh::cursing:)
mono me ena tranzistor? emeis prospathousame na to kanoume me ena kiklwma me diodo tranzistor antistasi nomizw..tha se gelasw gt eimai asxeti..allos kanei ta kiklwmata...
dld sundeoume mono ena tranzistor kai megalwnei to sima kai ginetai stathero?mporeis na m peis akribws pws tha sundesoume to tranzistor:blushing:?

Chris Valis
02-12-08, 14:52
biomhxaniki pliroforiki eimai..teleiofoiti..(upotithetai:laugh::cursing:)
mono me ena tranzistor? emeis prospathousame na to kanoume me ena kiklwma me diodo tranzistor antistasi nomizw..tha se gelasw gt eimai asxeti..allos kanei ta kiklwmata...
dld sundeoume mono ena tranzistor kai megalwnei to sima kai ginetai stathero?mporeis na m peis akribws pws tha sundesoume to tranzistor:blushing:?


Καταρχήν πρέπει να μας πεις τον κωδικό του sensor Που προσπαθήτε να συνδέσετε και αν από το παλιό alarm έχετε πάρει κανένα κύκλωμα εκτός από την κάψουλα του αισθητήρα και θα δούμε από εκέι και πέρα.

joanna
02-12-08, 14:57
xm..den thumamai apeksw alla tha apanthsw to apogeuma..exoume parei 3 diaforetika aisthitiria pantws me alarm epanw..auta p kiklwforoun sthn agora etoima gia thn xrhsh se spitia..to mono p kaname itane na ksilwsoume to alarm gt dn theloume na xtipaei..kata ta alla i plaketa tou aisthitiriou einai i idia..i opoia exei panw para poles antistaseis k dn kserw kai gw ti allo:blink::blink:
dn pisteuw na min katalabes?:blink::laugh:

Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
με ελληνικούς χαρακτήρες, με βάση τους Όρους Εγγραφής & Χρήσης. (http://www.hlektronika.gr/forum/../index.php?page=rules)

SV1EDG
02-12-08, 16:00
Θερμή παράκληση στα Ελληνικά οι απαντήσεις.Σ'ευχαριστώ.

Μάριος

GR_KYROS
02-12-08, 19:44
μας δινει 0 - 1 -0 -1

Προφανώς δεν είναι DC αυτό που μετράτε.
Δοκιμάστε μέτρηση σε κλίμακα AC
Έχω την εντύπωση ότι αυτό που ξηλώσατε ήταν
το πιεζοηλεκτρικό μεγάφωνο.
Οπότε δεν υπάρχει DC τάση εκεί , αλλά μια AC κάποιας συχνότητας.
Λογικά θα πρέπει να μετρήσετε κάποια αρκετά volts AC και εάν τα ανορθώσετε με κλασικό κύκλωμα θα έχετε την επιθυμητή τάση.

P-DR
29-04-10, 12:12
Καλημερα....εγω προσπαθω να κανω το ακριβώσ αντιθετο....εχω ενα αισθητηριο καπνου και στην εξοδο του για τον STK500 μου βγαζει 8,5V. Θέλω λοιπόν να το ρίξω στα 5V για να μην επηρεαζω την σωστή λειτοθργια του STK. τι αντίσταση πρέπει να βάλω???(αντισταση θέλει λογικα, σωστα???)
βοηθείστε όσο μπορείτε γιατί δυστυχώς δεν ξέρω πολλά. ευχαριστώ!:biggrin:

tasosmos
29-04-10, 20:05
To απλουστερο ειναι να βαλεις μια ζενερ, θελει φυσικα κ μια αντισταση πριν για περιορισμο ρευματος κλασικα.
Δες εδω http://www.electronics-tutorials.ws/diode/diode_7.html

Εναλλακτικα οποιοδηποτε βιβλιο αναλογικων κι αν ανοιξεις θα βρεις υπολογισμους κτλ.