PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλητήρι και χαλασμένες μύτες...



patridas595
05-12-08, 19:35
Τα νεύρα μου ,τα χάπια μου!Δεν αντέχω άλλο πήρα καινούριο κολλητήρι της Antex 25w και κάνει τα ίδια με 2 άλλα που είχα παλία.Για να είμαι πιο συγκεκριμένος ΒΓΗΚΕ Η ΜΥΤΗ ΠΑΛΙ OFF με το που την ακούμπησα στο υγρό σφουγγαράκι της βάσης.Δεν είναι δυνατόν ρε γμτ....Τι φταίει μπορώ να την επαναφέρω?Ούτε 10 κολλήσεις δεν πρόλαβα να κάνω και μόλις την ακούμπησα στο ηλίθιο σφουγγαράκι παρέδωσε πνεύμα..Έχω ανταλλακτική αλλά ΔΕΝ θέλω να την βάλω και να διαλυθεί πάλι γιατί θα τα παρατήσω ΟΛΑ και κόλλησεις και τα πάντα...Πείτε μου πως μπορω να την επαναφέρω...:crying:

GR_KYROS
05-12-08, 19:54
Χρησιμοποίησε
Αποξειδωτική πάστα καθαρισμού
Αυτή που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί στις κολλήσεις χαλκού

patridas595
05-12-08, 20:27
Τώρα είναι πλέον αργά...Χάλασε και η δεύτερη μύτη.Δεν ξέρω τι παίζει.Πριν να έρθω φοιτητής οι μύτες δεν χαλούσαν ποτέ στο κολλητήρι του πατέρα μου.Εδώ έχω αλλάξει 3 διαφορετικές μάρκες κολλητηριών κατέληξα στην Antex(ίδια με αυτή που είχα στο πατρικό μου) και πάλι χαλάνε οι μύτες.Μάλλον το καλάι που πουλάνε οι κύριοι στην δωδεκανήσου ή τα κολλητήρια τους είναι κάκιστης ποιότητας.Το έσπασα στο πάτωμα το κολλητήρι μαζί με την μύτη του.Θα πάω αύριο και θα πάρω το πιο φθηνό που θα βρώ μπροστά μου,κι έτσι και χαλάσει κι αυτό παραιτούμε από τις κολλήσεις!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.

chip
05-12-08, 21:47
Τι σημαίνει βγήκαν off οι μύτες?
Την πρώτη φορά που ζέστανε η μύτη την πέρασες με κόληση? Και εννοείτε για να καθήσει η κόληση θα έπρεπε να κάνες καθαρισμό και με σολντερίνη.
Όσο για κόληση να παίρνεις την κλασική 60/40 (κασίτερος/μόλυβδος). Μην προτιμάς την οικολογική (ROHS) (η γνώμη μου) που ούτε τόσο καλές κολήσεις δίνει και τα παλια κολητήρια δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτήν αφού απαιτεί πιο υψηλή θερμοκρασία και τα εξαρτήματα πρέπει να είναι κατάλληλα για ROHS για να αντέξουν την υψηλότερη θερμοκρασία.
Και πάντα να θυμάσε οτι η καταστροφή ενός μηχανήματος δεν λύνει κανένα πρόβλημα... ίσα ίσα που τις περισσότερες φορές αποδυκνύεται οτι υπήρχε εύκολη λύση στο πρόβλημα.

Pefres
05-12-08, 22:49
Όσο για κόληση να παίρνεις την κλασική 60/40 (κασίτερος/μόλυβδος). Μην προτιμάς την οικολογική (ROHS)

Να ρωτησω κατι ?
Εδω στη συρο τα μαγαζια ψωνιζουν μονο απο tele και top
η τελε δεν βγαζει πια 60/40 με Pb/Sn αλλα μονο Cu/Sn
με την top δεν ξερω πραγματικα τι παιζει
ευτυχως που προλαβα το φεβρουαριο τα τελευταια δυο σωληναρια με Pb/Sn
Αλλα αν τελειωσουν τι γίνεται
Κολλαω με τo σταθμο κολλησης ZD931

patridas595
05-12-08, 23:10
Τι σημαίνει βγήκαν off οι μύτες?
Την πρώτη φορά που ζέστανε η μύτη την πέρασες με κόληση? Και εννοείτε για να καθήσει η κόληση θα έπρεπε να κάνες καθαρισμό και με σολντερίνη.
Όσο για κόληση να παίρνεις την κλασική 60/40 (κασίτερος/μόλυβδος). Μην προτιμάς την οικολογική (ROHS) (η γνώμη μου) που ούτε τόσο καλές κολήσεις δίνει και τα παλια κολητήρια δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτήν αφού απαιτεί πιο υψηλή θερμοκρασία και τα εξαρτήματα πρέπει να είναι κατάλληλα για ROHS για να αντέξουν την υψηλότερη θερμοκρασία.
Και πάντα να θυμάσε οτι η καταστροφή ενός μηχανήματος δεν λύνει κανένα πρόβλημα... ίσα ίσα που τις περισσότερες φορές αποδυκνύεται οτι υπήρχε εύκολη λύση στο πρόβλημα.


Συγνώμη για τα νεύρα μου πιο πριν.Αλλά δεν έγινε μια και δυο.
Τέσσερις φορές συνολίκα με 3 διαφορετικά κολλητήρια και το τελευταίο ήταν το πιο ακριβό...Δεν μπορώ να καταλάνω ΤΙ φταεί.Δεν κολλάω για πρώτη φορά.Είναι 10 χρόνια κολλάω και έκανα όλες τι απαραίτητες διαδικασίες για τα καινούρια κολλητήρια...Δεν είμαι άσχετος...Όλα αυτά άρχισαν από τότε που ψώνιζω υλικά για κολλήσεις εδώ στη Θεσσαλονίκη.Κι από οτι είδα κι από αλλους συναδέλφους στη σχολή ακούω οτι έχουν συχνό πρόβλημα με τις μύτες.Κάτι φταεί που σίγουρα δεν είναι από μέρος μου.Δεν μπορώ να το βρώ όμως...Γι αυτό και τα νεύρα και οι ζημιές. :blushing:

lynx
05-12-08, 23:27
φιλε καταλαβαινω την απογνωση σου ομως εξηγησε λιγο τι εννωεις οτι σου βγενουν αμεσως οι μυτες off??? γιατι θα μας τρελανεις! :001_rolleyes:

Pefres
06-12-08, 22:22
Να ρωτησω κατι ?
Εδω στη συρο τα μαγαζια ψωνιζουν μονο απο tele και top
η τελε δεν βγαζει πια 60/40 με Pb/Sn αλλα μονο Cu/Sn
με την top δεν ξερω πραγματικα τι παιζει
ευτυχως που προλαβα το φεβρουαριο τα τελευταια δυο σωληναρια με Pb/Sn
Αλλα αν τελειωσουν τι γίνεται
Κολλαω με τo σταθμο κολλησης ZD931



Παρακαλω να με φωτισετε!

weather1967
06-12-08, 23:21
Καί εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ο φίλος patrida595 εγώ έχω κολλητήρη JBC 27 watts και με εχει βγαλει παλικάρι 5 χρόνια τώρα ,κολάω μέ κόληση sn 80 Pb 40 ποτέ δέν χρησιμοποιώ σολντερίνη χειρότερα προβλήματα νομίζω κανουν οι σολντερίνες στήν κόλληση ,και απλά το καθαρίζω με τήν κλασική μέθοδο διά τού τινάγματος οταν πιανει πολύ καλάι πάνω ,και μέ το σφουγαράκη τής βάσης του γιά να βγάλω τήν μαυρίλα απο τον κασιτερο και τον μόλυβδο .

Pefres
07-12-08, 09:47
κολάω μέ κόληση sn 80 Pb 40

Που την βρισκεις?

Nemmesis
07-12-08, 10:42
και εγω δεν μπορω να καταλαβω την γινεται λαθος και σου χαλανε οι μυτες ετσι :confused1: μηπως το τσαλαβουτας παραπολυ μεσα την σολδερινη? μηπως τριβεις με κανα γιαλοχαρτο την μυτη? η μηπως το εχει σε λειτουργια πολλες ωρες χωρις να το δουλευεις? να μπορεις βαλε καμια φοτο απο την καμενες μυτες να δουμε καλητερα

Τρελός Επιστήμονας
07-12-08, 13:19
Εγώ χρησιμοποιώ Weller και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Επίσης κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει Ersa και Antex χωρίς προβλήματα. Αν μας ανεβάσετε φωτογραφίες, θα ήταν ό,τι καλύτερο.

weather1967
07-12-08, 17:44
Πέτρο απο ενα ηλεκτρονικό μαγαζί στά Κάτω Πατήσια Γκάγκας Παρμενίων λέγεται .



Που την βρισκεις?

papalevies
08-12-08, 04:05
Μιας που το έφερε η συζήτηση να ρωτήσω και εγώ κάτι. Γιατί δεν πρέπει να τρίβουμε την μύτη με γυαλόχαρτο? Εγώ δοκίμασα να τρίψω την κατάμαυρη μύτη στο πρώτο κολλητήρι μου (το έχω αντικαταστήσει καιρό) με λεπτό ατσαλόσυρμα και λίγο ακόνισμα :p και αφού καθάρισε η κόληση έλιωνε αμέσως. Βέβαια χάλασε λίγο το σχήμα αλλά το ζητούμενο είναι η μύτη, σωστα;

chip
08-12-08, 10:26
Οι μύτες είναι στο εσωτερικό τους από χαλκό και εξωτερικά έχουν μια πολύ λεπτή επικάλλυψη από άλλα μέταλλα για να αυξάνεται η ζωή τους και να μην οξειδόνονται. Όταν την τρίψει κάποιος αφαιρεί την επικάλυψη και έτσι η μύτη καταστρέφεται πολύ γρήγορα.

Τρελός Επιστήμονας
08-12-08, 11:50
Με γυαλόχαρτο και με λίμα μπορούμε να τρίψουμε τη μύτη που είναι από σκέτο χαλκό (παλιού τύπου) και που δεν έχει επικάλυψη. Όταν ο χαλκός απομακρύνεται από τη μύτη και δημιουργείται κοιλότητα, αυτός είναι ο σωστός τρόπος για να γίνει πάλι λειτουργική. Τις μύτες που είναι επικαδμιωμένες ή που έχουν άλλου είδους επικάλυψη (πχ από Weller, JBC, ANTEX, ERSA κλπ) αν τις λιμάρουμε καταστρέφονται. Καθαρίζονται με το βρεγμένο σφουγγαράκι της βάσης του κολλητηριού και σε πιο δύσκολες περιπτώσεις τις βουτάμε λίγο σε σολντερίνη για ηλεκτρονικούς (όχι για υδραυλικούς) και τις σκουπίζουμε. Η σολντερίνη δεν κάνει καλό στις πλακέτες, είναι μόνο για χοντροκολλήσεις σε χοντρά σύρματα (ηλεκτρολογικά) και επίσης, σε δύσκολες κολλήσεις σε κυκλώματα με λυχνίες (και εκεί δεν κάνει καλό). Έχω να χρησιμοποιήσω σολντερίνη 25 χρόνια, από τότε που τελείωσα το Λύκειο.

papalevies
12-12-08, 19:45
Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βέβαια στην δική μου περίπτωση άν και ήταν καινούργιου τύπου, η μύτη ήταν σε τόσο άσχημη κατάσταση που ούτως ή άλλως θα πήγαινε στα σκουπίδια, οπότε τουλάχιστον βγάζει επιπλέον ώρες άν θέλω να κολλήσω τίποτα απλό.

chs
13-03-09, 21:47
εγω εχω JBC s40 και s65 εχει τιχη να μινουν αναμενα (ξεχασμενα ) και δυο βδομαδες, δεν εχουν παθει τιποτα... και δουλεβουν μια χαρα. καλη συνεχεια στις κολισοις...
:001_tt2:

manos_3
13-03-09, 22:19
Εγώ πήρα ένα νέο κολλητήρι 40 W στα 5 Ευρώ.Δεν ξέρω τι φταίει,πάνω στις κολλήσεις υπάρχει μια μαύρη όψη.

agis68
13-04-09, 15:59
Κοιτα αυτα τα κολλητηρια δεν πολυκάνουν για λεπτές δουλιές....και οπωσδήποτε όχι για να κολλήσεις τρανζίστορς ή CMOS....θα τα κάψει.....Με 15 ευρώ παίρνεις καταπληκτικά κολλητηρια δες εδώ http://www.kleopatraelectronics.gr/products.php?id=54