PDA

Επιστροφή στο Forum : InkJet ή Laser ?



moutoulos
07-12-08, 02:02
Παιδιά ήθελα να μου λύνατε μια απορία - δίλημμα ...:001_huh:

Βρίσκομαι ανάμεσα σε:

HP OFFICEJET J3680 (InkJet) (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402493) και EPSON LASER EPL-6200L (Laser) (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.403451)

Το ξέρω, το ένα είναι και φωτοαντιγραφικό, και FAX, κτλ.
Δεν με νοιάζει όμως αυτό, μιλάω για καθαρά ασπρόμαυρη εκτύπωση
σε ποιότητα (σχέδια, κτλ).

Απο εμπειρία που έχω σε άλλον παλιό laser, μου άρεσε, όμως έχει
χαμηλή ανάλυση σε σχέση με τον inkjet.

fireball
07-12-08, 02:12
Έγω είχα πάρει έαν laser για να τυπώνω διαφάνειες για τα pcb και μου έχει λύσει τα χέρια. Πολύ πιο οικονομική και γρήγορη εκτύπωση και για σχέδια είναι μια χαρά, ηλεκτρονικά και αρχιτεκτονικά.

lynx
07-12-08, 02:28
κανει 59Ε και λεει οτι ειναι 600dpi...φοβαμαι οτι μπορει να σε απογουτευσει λιγο...εχω εναν αναλογο Sumsung και συγουρα η ποιοτητα ειναι κατωτερη απο ενως καλου inkjet.

βεβαια μην ξεχνας οτι οι laser δεν ξεβαφουν και στο κατω κατω κανει 59Ε οχι 159Ε οποτε νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ μεγαλο ρισκο.

Pefres
07-12-08, 09:48
Αν και εχω 2 inject
θα σου προτεινα laser!

Nemmesis
07-12-08, 10:38
εγω τον laser θα σου προτεινω... και εγω ειχα ακριβως την ιδια "ανασφαλεια" για την ποιοτιτα εκτυπωσης αλλα τελικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την αγορα μου.. και εγω αρκετα φτηνο laser ειχα παρει (HP LaserJet 1018)

moutoulos
07-12-08, 11:25
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!!!

Το αποφάσισα ... Laser.
Εξάλου σιγά τα λεφτά, τον έχω παραγγείλει ήδη.

Να'στε καλά !!!!!

plouf
07-12-08, 14:54
παρόλο που αποφάσισες πάντα η απάντηση είναι "στο που θα χρησιμοποιηθεί"

αν θές να τυπώνεις datasheets , pcb , εγγραφα ktl ειναι
μακροχρόνια οικονομικότερη (το ξαναγέμισμα στα toner εχει μηδαμινους κινδύνους αποτυχίας), ποιο γρήγορη αποτέλεσμα , οικονομία/ταχύτητα σε μεγλύτερες ποσότητες,
δυνατότητα thermal transfer)

αν θες να τυπώνεις λίγα και περιοδικά, η/και καλύτερης ποιότητας, καθαρότατες και έντονο μαυρο στις διαφάνεις (οι διαφάνεις στο laser θολώνουν ολη τη σελίδα γιατι το ζεσταινει όλο), σχετικα Low entry ενχρωμη εκτύπωση
πας σε inkjet (ακόμαι και οι φωτογραφίες με inkjet 33e + photo paper ειναι ΠΟΛΥ καλές)

αυτά είναι τα κριτήρια και πιστέυω για μας του τρελούς .......εεεεε εννοώ τους ηλεκτρονικούς , υπάρχουν ποιο πολλά πλεονεκτήματα στους laser

εγώ προσωπικα εχω το γνωστό συνδυασμό της επιτυχίας δηλαδη 1 laser twn 59e SAMSUNG , για datasheet ,περιοδικα , εγγραφα και ένα φτηνό inkjet των 33ε
για καμία φωτογραφία στο τόσο και ένχρωμα και ειδική διαφάνεια για PCB φωτοευαισθητη (πατάς το extra black και βγαίνει καλή)

lynx
07-12-08, 15:48
για καμία φωτογραφία στο τόσο και ένχρωμα και ειδική διαφάνεια για PCB φωτοευαισθητη (πατάς το extra black και βγαίνει καλή)

αυτο το μια φωτογραφια στο τοσο ειναι προβλημα!!! τα μελανια ξεραινονται... :001_rolleyes:

plouf
07-12-08, 16:03
αν το τόσο είναι λιγότερο απο απο 6 μήνες είσαι ΟΚ.
και μια φορα ανα 6 μηνες το να τυπώσεις 1 εχρωμο ...κατι οχι αναγκαστικα φτογραφια
ειναι στα όρια, διαφορετικά δεν παίρνεις εκτυπώτη καθόλου...

lynx
07-12-08, 16:08
διαφορετικά δεν παίρνεις εκτυπώτη καθόλου...

θα το εχω υποψην μου να το προτεινω! :001_rolleyes::biggrin:

moutoulos
07-12-08, 18:23
Χρήστο αυτό θα κάνω (το έκανα δηλαδή, τον έχω παραγγείλει).
Θα πάρω για έγγραφα - σχέδια, κτλ, το laser, και αργότερα ...,
έναν καλό πολυμηχάνημα έγχρωμο, για τα υπόλοιπα.