PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα Οθόνη...



manos_3
07-12-08, 02:44
Γεια σας.Επειδή πριν λίγες ώρες κάηκε η οθόνη μου, θέλω να πάρω μία νέα. Έχω βάλει στο μάτι αυτή :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169514

Ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη οθόνη;;;

lynx
07-12-08, 03:08
Αν την θες για γενικη χρηση και οχι για κατι ιδιαιτερα απαιτητικο τοτε παρτην τσαμπα πραμα ειναι τι το κοιτας? οτι ειπα και στο μουτουλο! δεν σκας τα τρελα λεφτα! πλεον και τα TFT πανελ εχουν εξελιχθει πολυ! TN, IPS, MVS, PVA μπλα μπλα μπλα!

καποτε ειχα παρει με 250.000δρχ μια Sony trinitron 15SFII φανταζεσαι τι ψαξιμο επρεπε να κανω πριν σκασουν οι δικοι μου τοτε τοσα χρηματα?

με γεια την LG! εχει Zero pixel εγγυηση?

manos_3
07-12-08, 03:23
Άλλαξα πάλι γνώμη.Πέτυχα στο πλαίσιο αυτή την οθόνη:http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1199161&page=2&Manufacturer=LG&category=69978102&catalog=23

Είναι καινούριο μοντελάκι, με πολύ καλά χαρακτηριστικά και σε καλή τιμή...

manos_3
07-12-08, 03:29
Φυσικά και έχει Zero pixel εγγυηση.Όλα τα μοντέλα 17'',19'' και 20'' έχουν. Ορίστε και η σχετική ανακοίνωση: http://naf87.pblogs.gr/2008/00/eggyhsh-0-pixel-apo-thn-lg.html

moutoulos
07-12-08, 11:32
Μανώλη η διαφορά τιμής τους είναι διπλάσια, η πρώτη με τη δευτερη που
επισύναψες. Δεν ξέρω αν αξίζουν τόσο οι επιπλέον ψηφιακές εισοδοι που
έχει.

Καλά Zero Pixel έχουν κοι οι δύο.

babisko
07-12-08, 14:51
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαα από το e-shop. Σε λίγες μέρες, ίσως αύριο θα σας γράψω την περιπέτειά μου και την καφρίλα του e-shop σχετικά με την εξυπηρέτιση των πελατών και της εγγύησης των προιόντων τους.

PCMan
10-12-08, 16:11
Όλα αυτά που θα πεις είναι ήδη γνωστά απο άλλους πελάτες του e-shop. Λίγο να ψάξεις στον γούγλη, θα βρείς δεκάδες παράπονα για το e-shop.

Παρ'όλα αυτά ψωνίζω απο κει γιατί τα πάντα είναι πιό φτηνά απο όλους τους άλλους.
Δεν μου έχει τύχει κάτι ακόμα...

manos_3
16-12-08, 15:34
Τελικά, αγόρασα αυτήν εδώ: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169514 ,από το you όμως στην τιμή των 109Ε. Δεν έχω κανένα παράπονο...

kopla
16-12-08, 16:36
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑαα από το e-shop. Σε λίγες μέρες, ίσως αύριο θα σας γράψω την περιπέτειά μου και την καφρίλα του e-shop σχετικά με την εξυπηρέτιση των πελατών και της εγγύησης των προιόντων τους.

x 1000000000000...
NOT(e-shop) for ever

lynx
16-12-08, 16:51
δεν μας λετε ομως γιατι ΝΟΤ e-shop... babisko που εισαι?

jakektm
16-12-08, 18:02
Γεια σας.Επειδή πριν λίγες ώρες κάηκε η οθόνη μου, θέλω να πάρω μία νέα. Έχω βάλει στο μάτι αυτή :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169514

Ποια η γνώμη σας για την συγκεκριμένη οθόνη;;;


Απο περιεργεια, η παλιά σου οθόνη tft ηταν? οταν λες κάηκε, τι ακριβως?

lynx
16-12-08, 22:00
λοιπον χωρις παρεξηγηση kopla και babisko... εφοσον δεν υπαρχει διαθεση να δικαιολογησετε αυτο που λετε για το e-shop καλο θα ηταν να μην το λεγατε καθολου!!! :angry::001_rolleyes:

εγω ή καποιος αλλος μπορει να σκευτεται αυτες τις μερες για καποια αναγκη να προτημισει τις υπηρεσιες του e-shop και με τα λεγομενα σας να μας βαζετε σε υποψιες και να μας φρεναρετε!

babisko σου εχω στειλει εδω και μερες PM και απαντηση δεν πειρα! βλεπω οτι μπενεις τακτικτα στο φορουμ.

manos_3
17-12-08, 00:59
Απο περιεργεια, η παλιά σου οθόνη tft ηταν? οταν λες κάηκε, τι ακριβως?

Φίλε, η παλιά μου οθόνη ήταν CRT. Η οθόνη αυτή από καιρό τρεμόπαιζε και έκανε τσαφ-τσαφ(απομαγνητίσεις). Μία μέρα έκανε πολλά τσαφ-τσάφ και κάηκε. Την άνοιξα (από το κουμπί On-Off) και σφύριζε. Οπότε,σκουπίδια...

kopla
17-12-08, 02:43
λοιπον χωρις παρεξηγηση kopla και babisko... εφοσον δεν υπαρχει διαθεση να δικαιολογησετε αυτο που λετε για το e-shop καλο θα ηταν να μην το λεγατε καθολου!!! :angry::001_rolleyes:


- Απέραντη ασχετοσύνη [πχ. τι περιμένεις από παιδιά που δεν εχουν τελείωσει ούτε ενα ΤΕΕ* ?]
- Πολλές απατεωνιές [πχ. Αγορα και πλήρωσα 64bit, μου εδωσαν 32bit pc]
- Απαράδεκτο customer service []

Σου αρκούν Whiz?

Επισης δεν προσπαθώ να φρεναρω κανέναν.
Χέσ..κα για το από που θα αγοράσετε, από eshop, plaisio, etc. Και χωρίς παρεξήγηση, εντάξει? Δεν κερδίζω ποσοστά λεγοντας 'κακά' λόγια για το ενα και 'καλά' για το άλλο κατάστημα. Λέω τις εντυπώσεις που έχω αποκομίσει εως σήμερα, αγοραζοντας pc/ηλεκτρονικά από παντού. Δε θα πω τιποτε αλλο γιατι δε θέλω να καταλήξω να δυσφημώ δημόσια ενα κατάστημα. Τα τρία παραπάνω σημεία, αν και δημόσια πλεον, είναι για να απαντήσω σε εσενα και μόνο. Θεώρησε το σαν πμ.


___________
* μην παρεξηγηθείτε οι τελειόφοιτοι απο τα ΤΕΕ. Αν καποιος δεν παει σε εννιαίο λύκειο, θα παει σε ΤΕΕ. Σε θέματα τεχνολογίας, οι ΤΕΕτζήδες είναι απείρως καλύτερα καταρτισμένοι. Στα εννιαία λύκεια, στην τεχνολογική κατεύθυνση μόνο, το μόνο 'τεχνολογικό' καπως μαθημα είναι οι 'Αρχες αναπτυξης σε προγραμματιστικο περιβαλλον' όπου διδάσκεται μια ψευδογλώσσα... δλδ μηδεν εις το πηλίκον.

babisko
17-12-08, 07:49
λοιπον χωρις παρεξηγηση kopla και babisko... εφοσον δεν υπαρχει διαθεση να δικαιολογησετε αυτο που λετε για το e-shop καλο θα ηταν να μην το λεγατε καθολου!!! :angry::001_rolleyes:

εγω ή καποιος αλλος μπορει να σκευτεται αυτες τις μερες για καποια αναγκη να προτημισει τις υπηρεσιες του e-shop και με τα λεγομενα σας να μας βαζετε σε υποψιες και να μας φρεναρετε!

babisko σου εχω στειλει εδω και μερες PM και απαντηση δεν πειρα! βλεπω οτι μπενεις τακτικτα στο φορουμ.


Φίλε Λευτέρη, ήθελα να συγκεντρώσω όλα τα στοιχεία που ήθελα και έπειτα να κάνω την δημοσίευση, αλλά μου λείπουν κάποια στοιχεία, γιατί περιμένω να έρθει ο γιός μου από την πόλη στην οποία φοιτεί (όπου και έχει κάποια παραστατικά αγοράς).
Σε συντομία η υπόθεση έχει ως εξής:
Αγόρασα ένα USB flash memory της Supertallent (μαζί με κάποια άλλα πράγματα) από το e-shop. Μόλις έβαλα το φλασάκι σε μια θύρα USB του υπολογιστή, ο υπολογιστής κόλλησε, πάγωσαν τα πάντα και το φλασάκι κάπνισε και ζεμάτισε. Αμέσως βγήκε από την θύρα, επανήλθε ο υπολογιστής με reset, αλλά το φλασάκι από το κακό του έβδαλε ένα "σπυράκι" στο σώμα του. Φυσικά δεν συζητάμε ότι δεν δούλευε μετά. Όπως είναι φυσικό ζήτησα από το e-shop την αντικατάστασή του. Η απάντηση του service του καταστήματος ήταν ότι είναι εκτός εγγύησης (μετά από αρκετές τηλεφωνικές προσπάθειες, αλήθεια δοκιμάσατε να καλέσετε το service; το service όμως όχι τις πωλήσεις που απαντούν αμέσως).
Και ένα άλλο ωραίο, ήταν ότι ο τεχνικός τους μου πρότεινε να το στείλω εγώ στην supertallent, για να το ελέξουν και να το αντικαταστήσουν αν αυτοί κρίνανε ότι έτσι έπρεπε να γίνει.
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο web, θα βρεις πάρα πολλά παράπονα για το e-shop.
Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου στο μήνυμά σου αλλά ήθελα να έχω και τα παραστατικά στα χέρια μου, ώστε να κάνω και επίσημη καταγγελία στην Γενική Γραμματεία προστασίας καταναλωτή και γενικά για την αρνητική διαφήμιση του e-shop.

Φιλικά
Μπάμπης

lynx
17-12-08, 23:04
ok παιδια... θα προσπαθησω να το εχω εποψην μου μελλοντικα. :001_smile:

@kopla αυτο που λες και εχεις σαν υπογραφη σου ειναι πολυ αδικο...δεν εχει παντα τοση μεγαλη σημασια αν εισαι απο ΤΕΕ ή απο ΤΕΙ οσο εχει το ποσο αγαπας αυτο που σπουδασες ή σπουδαζεις.

Υπαρχουν αρκετα ατομα εδω μεσα αυτοδιδακτοι! με ασχετες σπουδες και επαγγελματα που ομως στα ηλεκτρονικα διαπρεπουν! μηπως διαφωνεις?! :001_rolleyes:

kopla
18-12-08, 00:20
@kopla αυτο που λες και εχεις σαν υπογραφη σου ειναι πολυ αδικο...δεν εχει παντα τοση μεγαλη σημασια αν εισαι απο ΤΕΕ ή απο ΤΕΙ οσο εχει το ποσο αγαπας αυτο που σπουδασες ή σπουδαζεις.

Υπαρχουν αρκετα ατομα εδω μεσα αυτοδιδακτοι! με ασχετες σπουδες και επαγγελματα που ομως στα ηλεκτρονικα διαπρεπουν! μηπως διαφωνεις?! :001_rolleyes:

Δεν είναι υπογραφή μου. Είναι επεξήγηση στον όρο "ΤΕΕ" που εγραψα παραπάνω.
Θεωρώ ότι για να πας σε μια δουλειά, θα πρέπει να έχεις ενα χαρτί του ιδίου πανω-κατω κλάδου που θα δουλέψεις. Με λίγα λόγια να πιστοποιείται ότι κατι εχεις τελειώσει. Μιλάω για το αν εχεις τελειώσει κατι. Επομένως, το ελαχιστο δυνατόν είναι στο επιπεδο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Δλδ εννιαίο λύκειο ή καποιο κλαδο σε ΤΕΕ. Μαλιστα τίθεμαι υπέρ των ΤΕΕ σε επίπεδο και ποσότητα γνώσης γύρω από τα ηλεκτρονικοειδή.

Συμφωνω μαζί σου με αλλα λόγια αλλά εσυ παρεξήγησες αυτα που εγραψα!

Σε αυτό που δεν συμφωνω είναι με τη σύγκρισή σου των ΤΕΕ με τα ΤΕΙ.
1. Γιατί δεν εβαλες στο παιχνίδι και ΑΕΙ και πολυτεχνεία ?
2. Τα ΤΕΕ ή οπως λεγονται σημερα, ειναι δευτεροβαθμια+ εκπ/ση ενώ ΑΕΙ ΤΕΙ κ πολυτεχνεια στην τριτοβάθμια.

Όπως ειπες και εσύ, μετρα η αγαπη προς τα αντικείμενο πανω από όλα (πραγματικά) ενω (τυπικά) το "χαρτί" που αποδεικνύει τους τίτλους σου.
Για τα παραπάνω λόγια μου όπου προϋπέθετα "χαρτί" (δλδ αποδ. τυπικών προσόντων), θεώρησα ως ελάχιστο καποιος να τελείωσε δευτεροβαθμια εκπαίδευση, και αν ήταν δυνατό να τελείωσε ΤΕΕ και όχι εννιαίο λύκειο.

Αυτα.:wiink:

staaronis3
29-12-08, 22:02
Τα ΤΕΕ πάνε μας άφησαν. Τώρα υπάρχουν τα ΕΠΑ.Λ.. Αλλά οι πληροφορικάριοι στο μεγαλύτερο τους μέρος είναι άσχετοι. Γι αυτό υπάρχουμε και εμείς οι ηλεκτρονικοί των ΕΠΑ.Λ. να κάνουμε και τίποτα σωστό σε αυτό τον κόσμο :P

Πάντως στα εργαστήρια αγοράσαμε πρόσφατα 2 LG 22', Wide με 150 ευρώ η κάθε μια (βέβαια δεν έχουν πάρα πολλά καλούδια όπως οι πιο ακριβές).
Και εδώ η περιπέτια μας.
Βάλαμε τη μια να τη δοκιμάσουμε σε ένα πισί, έκανε να ανοίξει (το πισί) αλλά τίποτα, κολούσε όταν φόρτονε το bios. Την πάμε στο δίπλα πισί, ξεκινάει το πισί κανονικά, βγάζει η οθόνη οτι θα ρυθμίσει κάτι, και μετά μαυρίζει (ενώ έδειχνε αναμένη). Ε όπως ήταν λογικό πήγαμε να κλείσουμε το πισί (πατώντας το κουμπί μπροστά) και μετα απο λίγο αντί να σβήσει, άρχισε να βρομάει κάτι καμένο. Τι κάικε; Το τροφοδοτικό και η μητρική. Βάλαμε τη δευτερη σε ένα άλλο, τρίτο πισί, και έπαιζε κανονικά. Μετά βάλαμε την πρότη σε αυτό το πισί, και πάλι δεν έδειχνε τίποτα.
Τελικά ο καθηγητής την πήρε αυτή που έκανε προβλήματα και την πήγε στην εταιρία απο την οποία τις αγοράσαμε, και την βάλανε εκεί σε ένα πισί και έπαιξε μια χαρά!

Υποψιάζομαι πως η οθόνη έχει κάπια ψυχρή κόληση, πάντως τώρα δήχνει να παίζει μια χαρά.

Nemmesis
30-12-08, 03:59
παιδια γιατι μιλαμε τοσο γενικα για τα e-shop και καθε eshop? δλδ το πλαισιο ειναι καλητερο? για το e-shop δεν ξερω να σας πω τι εξυπηρετιση εχει... ξερω ομως να σας πω για το υποκαταστημα του e-shop στην κοζανη... εχω κανει αρκετες παραγγελιες και εγω και φιλοι μου απο οσο ξερω μονο μια φορα υπηρχε προβλημα με εναν σκληρο δισκο αλλα τελικα λυθηκε με λιγο τρεξιμο...
απο τους 4υπαλληλους που δουλευουν εκει μπορω να πω οτι ο ενας ειναι μλκς... (αυτος ειναι που δεν δεχοταν την επιστροφη :P ) αλλα το αλλα παιδια ειναι οκ ειδικα αυτος που μιραζει τις παραγγελιες το παιδι τα σπαει... αλλα και τι να λεει? υπαρχουν 100e-shop με 100νταδες υπαλληλους απο τους 2-3 που ξερω θα κρινω ολη την εταιρια?
τωρα αν ο κοσμος δεν θελει να αγορασει απο τα e-shop ας παει στα multirama οπου καθε βλ@μενο φοροντας το μπλουζακι υπαλληλου multirama επιμενει στα δικα του...
καταληγοντας θελω να πω οτι ο εξυπνοι ανθρωποι ειμαστε πριν αγορασουμε κατι δεν βλαπτει λιγο ψαξιμο και προπαντος να εχουμε γνωσεις για το τι παμε να αγορασουμε.. οχι θελω αμαξι με τεσσερις ροδες αλλα θελω honda civic vti μοντελο 97 coupe μαυρο (ξερω ξερω.. ενα ελαφακι για τον κωστακι :P)

οσο για τα ατυχες συμβαντα που ολες οι εταιριες εχουν (απο τους ιδιους τους υπαλληλους τους) 2009 ειμαστε ο πελατης εχει παντα δικιο και αν δεν τους τρεχεις δεν προκειται να τρεξουν...

ξερω 4τα ξημερωματα ειναι αλλα τωρα τελειωσα απο την δουλεια (ακομα και στην αδεια μου δουλευω:confused1:)

staaronis3
30-12-08, 10:51
Καλά άμα πιάσουμε το multirama, τότε άστα να πάνε. Τελευτέα φορά είχα πάρει κάτι επεκτάσεις usb απο εκεί και δεν έχω όρεξη ούτε να τις γυρίσω:P Δεν παίζουν, και ένα βράδυ μου είχαν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν ήξερα τι έφτεγε και δεν έπαιζε ο εκτυποτής! Βέβαια δεν πάω γιατί τελευτέα φορά που πήγα για να μου βάλουν κάτι στο πισί (μια κάρτα ήχου που είχα πάρει, και τελικά δεν έπαιξε γιατί όλο και κάπιο κόλημα έφαγε το πισί μου) μου λένε θα περιμένεις 2 εβδομάδες για να στη βάλουμε. Τελικά αναγκαστικά το άφησα, δεν γινόταν αλλιώς. Ευτιχώς με πήραν το απόγευμα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω να το πάρω. Εν τω μεταξύ δεν με άφηναν να δω τον τεχνικό να του εξηγήσω ακριβώς τι παίζει με το τότε πισί μου.

Πάντως για να μη λέτε και για το πλαίσιο, μια μέρα είχα πάει δε θυμάμε γιατί, και είχε πάει κάπιος το πισί του για φτιάξιμο, γιατί δεν bootαρε τα windows. Το πρόβλημα; Ένας ιός είχε σβήσει το MBR. Μέχρι εκεί καλά. Το φορμάτ ο τεχνικός τι το ήθελε; Αφού δεν ήταν απαρέτητο. Τουλάχιστων γιατί δεν κράτησε ένα backup με τη βοήθεια κάπιου απο τα εκατοντάδες cd που υπάρχουν ελεύθερα στο internet; Και δε φτάνει αυτό, αλλά επειδή δεν του είχαν πάει λέει το σιντί της κάρτας ήχου αν δεν κάνω λάθως έβαλαν αυτόν που είχε το πισί να αγοράσει άλλη κάρτα ήχου, αντί τα ζώα να μπουν να κατεβάσουν τους drivers. Ήμουνα μπροστά και τα είδα όλα αυτά, περιμένοντας κάτι (δε θυμάμαι τι). Ύστερα απο αυτό ξαναπάτε το πισί σας πλαίσιο; Εγώ θα το πάω μόνο αν καεί κάπια κάρτα γραφικών που τις αγόρασα απο εκεί (αν καταφέρο να το κουβαλίσω μέχρι εκεί) αν και προτιμώ να τις πετάξω και όχι να τρέχω το πισί μου σε άσχετους.

Nemmesis
30-12-08, 13:06
Καλά άμα πιάσουμε το multirama, τότε άστα να πάνε. Τελευτέα φορά είχα πάρει κάτι επεκτάσεις usb απο εκεί και δεν έχω όρεξη ούτε να τις γυρίσω:P Δεν παίζουν, και ένα βράδυ μου είχαν σπάσει τα νεύρα γιατί δεν ήξερα τι έφτεγε και δεν έπαιζε ο εκτυποτής! Βέβαια δεν πάω γιατί τελευτέα φορά που πήγα για να μου βάλουν κάτι στο πισί (μια κάρτα ήχου που είχα πάρει, και τελικά δεν έπαιξε γιατί όλο και κάπιο κόλημα έφαγε το πισί μου) μου λένε θα περιμένεις 2 εβδομάδες για να στη βάλουμε. Τελικά αναγκαστικά το άφησα, δεν γινόταν αλλιώς. Ευτιχώς με πήραν το απόγευμα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω να το πάρω. Εν τω μεταξύ δεν με άφηναν να δω τον τεχνικό να του εξηγήσω ακριβώς τι παίζει με το τότε πισί μου.

Πάντως για να μη λέτε και για το πλαίσιο, μια μέρα είχα πάει δε θυμάμε γιατί, και είχε πάει κάπιος το πισί του για φτιάξιμο, γιατί δεν bootαρε τα windows. Το πρόβλημα; Ένας ιός είχε σβήσει το MBR. Μέχρι εκεί καλά. Το φορμάτ ο τεχνικός τι το ήθελε; Αφού δεν ήταν απαρέτητο. Τουλάχιστων γιατί δεν κράτησε ένα backup με τη βοήθεια κάπιου απο τα εκατοντάδες cd που υπάρχουν ελεύθερα στο internet; Και δε φτάνει αυτό, αλλά επειδή δεν του είχαν πάει λέει το σιντί της κάρτας ήχου αν δεν κάνω λάθως έβαλαν αυτόν που είχε το πισί να αγοράσει άλλη κάρτα ήχου, αντί τα ζώα να μπουν να κατεβάσουν τους drivers. Ήμουνα μπροστά και τα είδα όλα αυτά, περιμένοντας κάτι (δε θυμάμαι τι). Ύστερα απο αυτό ξαναπάτε το πισί σας πλαίσιο; Εγώ θα το πάω μόνο αν καεί κάπια κάρτα γραφικών που τις αγόρασα απο εκεί (αν καταφέρο να το κουβαλίσω μέχρι εκεί) αν και προτιμώ να τις πετάξω και όχι να τρέχω το πισί μου σε άσχετους.

για αυτο λεω λιγο διαβασμα... πλεον τα πισι μπορει να συμαρμολογισει ο καθενας... δεν ειναι επιστημη..

staaronis3
30-12-08, 14:49
Το πισί μου χρόνια τώρα μόνος μου το στήνω. Απλά τότε έτρωγε κόλημα και γι αυτό το πήγα να το δουν αφου δεν μπορούσε να ισχύσει αλιώς η εγκύηση.