PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικος θορυβος απο τον ανεμιστηρα



lynx
11-12-08, 16:09
Προσφατα πειρα μια καινουργια motherboard και στον επεξεργαστη εβαλα τον 6 μηνων ανεμιστηρα απο την παλια μητρικη... και αντιμετωπιζω το προβλημα που λεει ο τιτλος του τοπικ! :001_rolleyes: καθε φορα που κουναω το mouse η φορτωνω καποιο προγραμμα ακουγονται διαφοροι θορυβοι και εντονα μαλιστα απο τον ανεμιστηρα! αν τον αποσυνδεσεις φευγουν.

εχει κανεις αντυμετωπισει κατι αναλογο? πως το ελυσε?

moutoulos
11-12-08, 16:20
Το ανεμιστηράκι, έχει σκόνες ?, γυρνάει ευκολα ??

lynx
11-12-08, 16:26
μια χαρα ειναι Γρηγορη! :001_smile: γιαυτο αναφερα οτι ειναι και 6 μηνων... ο θορυβος ειναι καθαρα ηλεκτρικος!

το ανεμιστηρακι μου εγινε ηχειο απο την βρομικη τροφοδοσια που περνει απο την Μ/Β! :angry:

moutoulos
11-12-08, 16:45
Αν το βγάλεις και το τροφοδοτήσεις σκέτο (12βόλτ) κάνει έτσι ?

lynx
11-12-08, 16:48
θα το δοκιμασω...

Nemmesis
11-12-08, 17:34
whiz αυτο ακριβως το προβλημα εχω παρατηρησει και εγω οταν δουλευω ΟΛΑ τα φουρφουρια που ειναι συνδεμενα στη MB ο παραξενος αυτος ηχος σταματαει αλλα μετα μου βγαζει error γιατι βλεπει η MB πως ειναι κολλιμενα τα fan.. στα bios δεν μπορω να ακυρωσω αυτα error παραπανο δεν εχω ασχολιθει λογικα με κανα φιλτρακι κατι θα γινεται..

υγ. μην μου πεις οτι η MB ειναι GYGABYTE!!

lynx
11-12-08, 21:05
ετσι ειναι καλα τα λες... φιλτρακι ή κανα πυκνωτακι...απλα περνω γνωμες να δω αν το ελυσε κανεις και με ποιο τροπο? για να μην κανουμε τον υπολογιστη breadboard...

P.S τι εχει η gigabyte? μια χαρα χαλια εταιρια ειναι! ο μισος πλανητης gigabyte εχει, εγω εχω απο το διπλα καστημα! :001_cool:

αν καποιος πετυχει κανενα αναλογο θεμα και την λυση του στο ιντερνετ ας μου πει...παραλληλα ψαχνω και εγω.

Nemmesis
11-12-08, 21:13
οχι βρε δεν εχω κανενα παραπονο απο την GYGABYTE (ναι επιτηδες το γραφω ετσι) αυτη εχω και εγω και ειμαι μαλιστα πολυ ευχαριστημενος... απλα ελεγα μηπως ειναι κατι που εμφανιζει αυτη η εταιρια η ειναι γενικο το προβλημα

lynx
11-12-08, 22:15
δεν αντεξα και τελικα εκανα τον υπολογιστη breadboard...:001_rolleyes:
δοκιμασα πυκνωτες 1μF, 47μF, 100nF εβαλα και εναν 270pF τελος παντον οτι ειχα μπροστα μου... και τιποτα!

εδωσα και εξωτερικη τροφοδοσια στον ανεμιστηρα και δουλευει μια χαρα χωρις θορυβο.

moutoulos
11-12-08, 23:11
Μήπως σου "σφυρίζει" το τροφοδοτικό, οταν ζορίζεται.
Συμβαίνει μερικές φορές ..., παλμοτροφοδοτικό βλέπεις :001_rolleyes:

lynx
11-12-08, 23:17
Μήπως σου "σφυρίζει" το τροφοδοτικό, οταν ζορίζεται.
Συμβαίνει μερικές φορές ..., παλμοτροφοδοτικό βλέπεις :001_rolleyes:

θεωρεις οτι δεν μπορει να ειναι το ανεμιστηρακι επειδη μπορει να περνει και PWM?

Αν ηταν το τροφοδοτικο Γρηγορη... μολις αποσυνδεσεις ενα σκληρο δισκο θα επρεπε να σταματουσε.

να την γυρισω πισω την μητρικη ή να φτιαξω κανενα φιλτρο?
δεν εχω και παλμογραφο! που να ξερω τι φιλτρο θελει εκει?

lynx
12-12-08, 01:23
αποσυνδεσα το τεταρτο pin (PWM control) και ηρεμισε... :001_rolleyes:

moutoulos
12-12-08, 01:43
4ο ??, συνήθως 3 έχουν, + - και έλεγχο στροφών.
Τέλος πάντων ..., ηρέμησες :lool:

lynx
12-12-08, 01:50
ναι sorry διορθωσα το ποστ μου... το τεταρτο ειναι PWM control.
τα ανεμιστηρια με 3pin οπως θα ξερεις ρυθμιζεται η ταχυτητα με την ταση, αυτα που εχουν 4pin ελεγχονται με pwm.

δεν ξερω τι φταιει, δεν το εχω ξανασυναντησει, αν και το ζητημα
με τις θορυβωδεις M/B το γνωριζω εδω και αρκετα χρονια και οφειλοταν
στους φεριτες, τωρα εδω τι να υποθεσω???? :confused1: