PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμματισμος AVR



eretzoum
15-12-08, 14:29
καλησπερα παιδια,
ψαχνω καποιον (επαγγελματια ή ερασιτέχνη) στη Θεσσαλονικη να με βοηθησει στον προγραμματισμο ενος επεξεργαστη atmel.το προγραμμα ειναι ετοιμο να "καει",το προβλημα ειναι οτι δεν εχω συσκευη προγραμματισμου.

ευχαριστω!!

nnannos
18-12-08, 03:47
Αν ασχολεισαι με προγραμματισμο μικροελεγκτων αγορασε το Stk 500 (90 ευρω κανει περιπου), προγραμματιζει ολους τους avr διαφορετικα ψαξε στο internet για κυκλωμα προγραμματιστη κ φτιαξτο

otakis
18-12-08, 13:44
καλησπερα παιδια,
ψαχνω καποιον (επαγγελματια ή ερασιτέχνη) στη Θεσσαλονικη να με βοηθησει στον προγραμματισμο ενος επεξεργαστη atmel.το προγραμμα ειναι ετοιμο να "καει",το προβλημα ειναι οτι δεν εχω συσκευη προγραμματισμου.

ευχαριστω!!

φτιάξε τον προγραμματιστή μόνος σου... είναι απλούστατος

δες λεπτομέρειες εδώ: http://users.ntua.gr/el01741/MyWebPage/Contructions/Programmers/ISPavrprog.htm

δες τον ανάλογο στη σελίδα του Lancos: http://www.lancos.com/siprogsch.html

Mousakias
19-12-08, 22:57
Εγώ μπορώ να σε βοηθήσω. Που είσαι στην Θεσσαλονίκη?

Και ποιόν μικροελενκτή ακριβώς θες να κάψεις? AtMega???

performer
19-03-09, 22:43
Εγώ μπορώ να σε βοηθήσω. Που είσαι στην Θεσσαλονίκη?

Και ποιόν μικροελενκτή ακριβώς θες να κάψεις? AtMega???

Φιλε Mousakia

Εγώ έχω προγραμματιστή και θέλω να προγραμματίσω ένα pic 16f84a
για να δουλέψει σε PLL digital tuning .Δεν γνωρίζω όμως τι άλλο χρειάζεται γι
αυτή την δουλειά και όλη την διαδικασία. Διαθέτω το πρόγραμμα Winpic
Εάν μπορούσες να βοηθήσεις εσύ η κάποιος άλλος φίλος ακόμη και με αμοιβή θα σου ήμουν ευγνώμων.
Αναμένω απάντηση
Βασίλης

Thanos10
19-03-09, 23:03
Βασιλη φιαξε αυτον που σου ανεβασε ο τακης του πιπεριδη ειναι απλος αυτον εχω και και εχω προγραμματισει πολλους PIC μπορει να δουλεψει με το winpic με το ic-prog ο προγραμματισμος ειναι πολυ απλος κανε το κυκλωμα και μετα τα λεμε το προγραμμα που θα καψεις στο pic πρεπει να ειναι HEX το ξερεις αυτο.
Αυτο με αμοιβη ξεχασετω.

Thanos10
19-03-09, 23:13
Βασιλη σου ανεβαζω τον προγραμματιστη για τους PIC ατυον που ανεβασε ο τακης ειναι για AVR δεν το ειδα καλα.

Thanos10
19-03-09, 23:17
Και μια φωτο του προγραματιστη εγω εβαλα και ενα led γιανα βλεπω οτι υπαρχει τροφοδοσια.

performer
20-03-09, 11:05
Παιδιά κατ αρχήν σας ευχαριστώ για την προθημεία σας για βοήθεια.
΄Σας αναφέρω οτι έχω κατασκευάσει εναν JDM προγραμματιστή και δουλεύω το Win
Pic prog.1.91. Mέχρι εδώ όλα καλά. Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από μικροελεγκτές
και κατά συνέπεια δεν ξέρω που μπορώ να βρώ προγράμματα Heχ και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο πρόγραμμα. Θέλω να κάψω ενα 16F84A για να το χρησιμοποιήσω
σε PLL Digital Tuning το οποίο το έχω ήδη κάνει.
Η περιοχή μου σε απάντηση στόν φίλο Mousakia έίναι ηΝεάπολη Θεσσαλονίκης

performer
20-03-09, 20:13
Παιδιά βρήκα άκρη με τις οδηγίες σας.Βρήκα τα αρχεία Hex προγραμμάτισα το 16F84A
και είναι όλα OK
Σας ευχαριστώ