PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαζή Ερώτηση!



oMikR0n
16-12-08, 19:14
Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτά τα switch's (πράσινο) φωτίζουν όταν είναι στο on;
http://www.mecheng.osu.edu/files/u39/power_supply.jpg

Και αν ναι, πως πρέπει να γίνει η σύνδεση των 4 (pins?) του με το connector για τα 220AC που έχει 3;

xifis
16-12-08, 19:46
χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα τα δυο πινς του διακοπτη ειναι για τα 220 κ τα αλλα δυο για το λαμπακι που εχει μεσα.λογικα παντα.αφου λες οτι εχει 4.καποιος που ξερει πιο πολλα ας πει.

Τρελός Επιστήμονας
16-12-08, 19:54
Αν ο διακόπτης έχει 4 pins και λαμπάκι, είναι διπολικός και τα 2 (εισόδου) συνδέονται στη φάση και στον ουδέτερο και από τά άλλα 2 (εξόδου) τροφοδοτείς τη συσκευή σου, πάλι με φάση και ουδέτερο. Το λαμπάκι συνδέεται εσωτερικά στα 2 pins της εξόδου. Αν τα συνδέσεις ανάποδα, το λαμπάκι θα ανάβει συνέχεια οπότε αντιστρέφεις τη σύνδεση. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει λαμπάκι, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο διακόπτη αν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάκι. Επίσης υπάρχουν μονοπολικοί διακόπτες με λαμπάκι που έχουν 3 pins και κόβουν μόνο το ένα από τα 2 καλώδια τροφοδοσίας.

Lykos1986
16-12-08, 20:05
Μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτά τα switch's (πράσινο) φωτίζουν όταν είναι στο on;
http://www.mecheng.osu.edu/files/u39/power_supply.jpg


Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ! Σύμφωνα με τον τρόπο διατύπωσης της ερώτησης σου έρχομαι στην εξής απορία... σκέφτηκες ποτέ να πατήσεις τον διακόπτη για να δεις αν όντος φωτίζει;;;

gep58
16-12-08, 20:40
Ο Δημήτρης στο εξήγησε αναλυτικά με γραπτό λόγο, εγώ σου δείχνω το σχέδιο σύνδεσης.

gep58

Pefres
16-12-08, 20:40
εχω ενα διακοπτη με λαμπακι και εχει τρια πινς
Οριστε για να καταλαβετε
| | |
1 2 3
Οταν συνδεσεις 1 με 2 είναι το οn off
Οταν συνδεσεις 2 με 3 αναβει το φως (ανεξαρτητως θεσης διακοπτη)
Οταν συνδεσεις 1 με 3 αναβει το φως οταν αναβεις το διακοπτη
ΣΤΑ 12V ΠΑΝΤΑ
Στα 220 τι παιζει με το φως
γιατι ο διακοπτης παιζει ως διακοπτης στα 220 (ετσι λεει πάνω)

babisko
16-12-08, 20:47
Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ! Σύμφωνα με τον τρόπο διατύπωσης της ερώτησης σου έρχομαι στην εξής απορία... σκέφτηκες ποτέ να πατήσεις τον διακόπτη για να δεις αν όντος φωτίζει;;;

Μην το αποπαίρνεις το παιδί, είναι και το πρώτο του post στο forum. Τι γνώμη θα σχηματίσει;
Αποκλείεις την περίπτωση να μην είναι δικό του το τροφοδοτικό, αλλά να το βρήκε σε φωτογραφία και να έχει αυτήν την απορία;

oMikR0n, καλωσόρισες στο forum και μην παρεξηγείς τον Γιάννη, είναι λιγάκι πειραχτήρι, αλλά καλό παιδί. :001_tt2:

oMikR0n
16-12-08, 20:50
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Δεν περίμενα τόση γρήγορη ανταπόκριση! :001_rolleyes:


Αν ο διακόπτης έχει 4 pins και λαμπάκι, είναι διπολικός και τα 2 (εισόδου) συνδέονται στη φάση και στον ουδέτερο και από τά άλλα 2 (εξόδου) τροφοδοτείς τη συσκευή σου, πάλι με φάση και ουδέτερο. Το λαμπάκι συνδέεται εσωτερικά στα 2 pins της εξόδου. Αν τα συνδέσεις ανάποδα, το λαμπάκι θα ανάβει συνέχεια οπότε αντιστρέφεις τη σύνδεση. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει λαμπάκι, οπότε πρέπει να αγοράσεις άλλο διακόπτη αν θέλεις οπωσδήποτε λαμπάκι. Επίσης υπάρχουν μονοπολικοί διακόπτες με λαμπάκι που έχουν 3 pins και κόβουν μόνο το ένα από τα 2 καλώδια τροφοδοσίας.
Κάτσε γιατί είμαι αρχάριος και με μπέρδεψες λιγάκι.
Καταρχήν μιλάμε για ένα τροφοδοτικό που όπως είναι τώρα δεν ανάβει το λαμπάκι. Έτσι όπως το βλέπω τώρα είναι συνδεδεμένα κυκλικά. Δηλαδή:
-Aπό το connector με τα 220ΑC το ένα συνδέεται με τον μετασχηματιστή, το άλλο στο switch και το 3ο είναι ασύνδετο.
-Από το switch το 1 είπαμε συνδέεται με το connector, το άλλο στο μετασχηματιστή και τα άλλα δυο είναι ασύνδετα(ένα στην μεριά του on και ένα στο off). Πως πρέπει να τα συνδέσω για να δω αν ανάβει τελικά;

Μην με παρεξηγήσεις αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ! Σύμφωνα με τον τρόπο διατύπωσης της ερώτησης σου έρχομαι στην εξής απορία... σκέφτηκες ποτέ να πατήσεις τον διακόπτη για να δεις αν όντος φωτίζει;;;
:001_tt2:

gep58
16-12-08, 21:05
Pefres,
για την δική σου περίπτωση ισχύει το παρακάτω σχέδιο.
Όμως κάτι που πρέπει να προσέξει και ο oMikR0n είναι η τάση λειτουργίας της ενσωματωμένης λυχνίας. Αν δηλ. όπως έγραψες στον διακόπτη σου ανάβει με 12V δεν μπορείς να το ανάψεις με 230V (αυτό που γράφει αφορά την αντοχή των επαφών).
Ίσως το ίδιο να συμβαίνει και στην περίπτωση του oMikR0n και δεν συνδέουν τις υπόλοιπες επαφές.

gep58

Τρελός Επιστήμονας
16-12-08, 23:26
Παιδιά υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει λαμπάκι ΝΕΟΝ στο διακόπτη ή να είναι χαλασμένο. Αν υπάρχει και συνδεθεί σωστά, θα ανάψει. Συνήθως οι διακόπτες 230V που έχουν λαμπάκι ΝΕΟΝ είναι κόκκινοι. Αν το λαμπάκι ανάβει συνέχεια όταν το τροφοδοτικό είναι στην πρίζα, ο διακόπτης πρέπει να συνδεθεί ανάποδα. Υπάρχουν και κάποιοι με LED αλλά δεν είναι τέτοιου τύπου. Από ότι κατάλαβα, υπάρχει ένα τροφοδοτικό (κινέζικο; ) όπως αυτό της φωτογραφίας του οποίου δεν ανάβει ο διακόπτης. Αν το τροφοδοτικό λειτουργεί κανονικά κατά τα άλλα, τότε θα πρέπει να αντικαταστήσεις το διακόπτη. Ανταλλακτικοί διακόπτες βρίσκονται εύκολα.

ΥΓ. Μη διστάζεις φίλε μου να ρωτάς ο,τιδήποτε. Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, ούτε και προφανείς εξηγήσεις...

oMikR0n
17-12-08, 00:10
Δεν έχω το τροφοδοτικό της φωτογραφίας! Απλά βρήκα μια photo στο google και την έβαλα για να σας δείξω ποιο διακόπτη εννοώ. Το δικό μου είναι κόκκινο και ποιο μικρό από αυτό. Το τροφοδοτικό ηταν ένα kit που το δίνουν σε κομμάτια και το φτιάχνεις μόνος σου(εκπαιδευτικό). Απλά οι οδηγίες του είναι για γέλια και για αυτό ρώτησα πως συνδέετε... Σαφή απάντηση με τα όσα τουλάχιστον εγώ καταλαβαίνω, δεν πήρα! :P
Ο διακόπτης μου έχει 4 ποδαράκια σε σχήμα τετραγώνου απο πίσω. Πείτε μου κάποιος απλά τη πρέπει να συνδέσω στο καθένα.
Ευχαριστώ!:001_rolleyes:

Nemmesis
17-12-08, 18:33
Δεν έχω το τροφοδοτικό της φωτογραφίας! Απλά βρήκα μια photo στο google και την έβαλα για να σας δείξω ποιο διακόπτη εννοώ. Το δικό μου είναι κόκκινο και ποιο μικρό από αυτό. Το τροφοδοτικό ηταν ένα kit που το δίνουν σε κομμάτια και το φτιάχνεις μόνος σου(εκπαιδευτικό). Απλά οι οδηγίες του είναι για γέλια και για αυτό ρώτησα πως συνδέετε... Σαφή απάντηση με τα όσα τουλάχιστον εγώ καταλαβαίνω, δεν πήρα! :P
Ο διακόπτης μου έχει 4 ποδαράκια σε σχήμα τετραγώνου απο πίσω. Πείτε μου κάποιος απλά τη πρέπει να συνδέσω στο καθένα.
Ευχαριστώ!:001_rolleyes:
χαχα... απεχτος...

LaLeX
15-01-10, 09:17
Γιατι δεν αγοράζεις έναν διακόπτη με φωτάκι μεσα για να κάνεις την δουλειά σου; Ή εναλλακτικά, ανέβασε μια φωτογραφία του διακόπτη σου να τον δούμε και απο "κοντά" :-)

Nemmesis
15-01-10, 10:24
ε φανταζομαι ενα χρονο μετα θα εχει βρει την ακρη