PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΙΛΤΡΑ UHF CH



pchost
18-12-08, 05:56
Συνάδελφοι καταρχάς χρόνια πολλά.
Χρειάζομαι μια κατασκευή για να απομονώσω από την πάντα των UHF όλα τα κανάλια, εκτός από 1 συγκεκριμένο που θα θελήσω να περάσω.
Για να σας βάλω λίγο στο νόημα.
Στην περιοχή που μένω δεν έχουμε οπτική επαφή με Πάρνηθα.
Έχω 2 κεραίες UHF, η μια κεραία στραμμένη για τα περισσότερα κανάλια στον 1 αναμεταδότη και τα υπόλοιπα από άλλον αναμεταδότη.
Αν κουμπώσω στον ενισχυτή και της 2 κεραίες έχω προβλήματα με της συχνότητες, μπαίνει το 1 μέσα στο άλλο και γίνεται χαμός.
Για αυτό λυπών ψάχνω μια κατασκευή που να έχει όλη την πάντα UHF στην είσοδο και με ποτενσιόμετρο να μπορώ να απελευθερώνω μόνο την συχνότητα που με ενδιαφέρει στην έξοδο.

Τρελός Επιστήμονας
18-12-08, 10:41
Χρόνια πολλά και καλώς ήλθες. Θα το ζητήσεις από κατάστημα πώλησης υλικών κεντρικής εγκατάστασης κεραίας ή δορυφορικής.

FM1
18-12-08, 16:04
Kάποτε που ήθελα να αποκόψω όλες τις πλευρικές συχνότητες των UHF και να εκπέμπω σε μία μόνο συχνότητα-κανάλι μου πρότειναν ένα φίλτρο ζώνης διέλευσης συχνοτήτων.
Το συγκεκριμένο φίλτρο ήταν συντονισμένο στην συχνότητα εκπομπής που ήθελα και είχε ένα μεταβλητάκι (πυκνωτή τρίμμερ) σε συνδυασμό με κάποια πηνία-πυκνωτές.
Το φιλτράκι ήταν σαν αυτό στη φώτο.

pchost
08-01-09, 22:23
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2009
Μετά από πολλές προσπάθειες να φτιάξω το Η/Υ είμαι πάλη εδώ. :biggrin:
Έψαξα σε όλα τα καταστήματα και μπόρεσα και βρήκα το φίλτρο από την Mistral.
Το τοποθέτησα ανάμεσα στο καλώδιο της κεραίας προς τον ενισχυτή, αλλά έκοβε όλα τα άλλα κανάλια, αλλά έκοβε απελπιστικά και την λήψη στο CH47 που με ενδιάφερε αλώστε να αφήσω ελεύθερη . Ενώ χωρίς το φίλτρο η εικόνα είναι πεντακάθαρη αλλά περνά και τα ανεπιθύμητα κανάλια τα όπια παρεμβάλουν.
Το φίλτρο δεν είναι αξιόπιστο. Και μπορεί να αφήνει το CH47 να περνά, αλλά παρεμβάλει και τις υπόλοιπες συχνότητες αφήνοντας να περνούν στο ελάχιστο. (δεν φιλτράρει καλά )
Ανακάλυψα κάτι και θέλω την γνώμη σας
Έμαθα λιπών ότι με μια πλακέτα μέσης συχνότητας και κάποια ακόμα πράγματα μπορώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα. Αυτό λιπών που ψάχνω είναι πλακέτα που κάποτε υπήρχε στο εμπόριο και την ζήταγαν ως πλακέτα μέσης συχνότητας ή ως κύκλωμα μέσης συχνότητας .
Τα υλικά είναι:
1 μετασχηματιστής 2 χ 12V
1 Πλακέτα μέσης συχνότητας (την χρησιμοποίησαν σε κάπες τηλεοράσεις )
1 Ποτενσιόμετρο 47Κ
1 Σταθεροποιητής 7812
2 γέφυρες 1,5Α
1 ζένερ 23V 1W
3 πυκνωτές 100μF 63V
1 On off διακόπτη
1 Κουτί μεταλλικό ή πλαστικό