PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για πομπό fm 4watt (είσοδος ήχου)



kostas2790
30-12-08, 01:26
παιδιά καλησπέρα σας!! ασχολούμε με έναν πομπό 4 watt ο οποίος έχει πυκνωτικό μικρόφωνο... Η ερώτηση είναι πως μπορώ να αντικαταστήσω το μικρόφωνο το οποίο θα έρχεται από την έξοδο των ηχείων του υπολογιστή. Υπάρχει περίπτωση να καεί ? επιπλέον η έξοδος των ηχείων είναι στερεο και το μικρόφωνο εχει 2 σύρματα...λογικά δεν θα συνδέσω τη γείωση...

electron
30-12-08, 11:19
Aυτό που έχεις να κάνεις είναι από μια έξοδο (line out) της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου, να την οδηγήσεις εκεί που τώρα πηγαίνει το μικρόφωνο στον πομπό. Το καλώδιο από το line out έχει 2 ζευγάρια των 2 κλώνων.Το εξωτερικό μπλεντάζ είναι η γείωση και για τα 2 ζεύγη. Τα άλλα 2 είναι αντίστοιχα το right και το left κανάλι. Θα ενώσεις στην άλλη άκρη του καλώδιου που θα συνδεθεί στο πομπό τα 2 μπλεντάζ και το right left μαζί. Τα μπλεντάζ θα τα συνδέσεις στην γείωση του πομπού και τα right left στο + της καψας του μικρφώνου. Φρόντισε όμως την ένταση του ήχου από την έξοδο του υπολογιστή να μην την έχεις στο φουλ. Αρχικά ρύθμισέ την χαμηλά και προοδευτικά ανέβασέ την μέχρι του σημείου να ακούγεται σωστά χωρίς να παραμορφώνει.

Zener_
30-12-08, 13:12
Εγώ θα βάλω πάντως έναν διαιρέτη τάσης 220Ω - 1ΚΩ για να αποφύγω το μπούκωμα αν η ένταση είναι σχετικά μεγάλη και για προστασία του κυκλώματος από την λειτουργία σε κόρο.

Πυκνωτή δεν χρειάζεται νομίζω αν μιλάμε για τον πομπό 4W της smart kit γιατί έχει στην βάση του TR4(σύζευξης).
Θα ήθελα όμως κι άλλες γνώμες όσο αναφορά τον πυκνωτή.
Τελικά χρειάζεται ή όχι και τι τιμής; Αν είναι ηλεκτρολυτικός το + θα πάει στο line out και το - στον πομπό;

Επίσης δεν πειράζει να συδεθούν μαζί right και left; Γιατί εγώ είχα στο μυαλό μου να βάλω μόνο ένα κανάλι.
Αυτό διότι: Αν τα βάλεις και τα 2 μαζί έχω την εντύπωση πως θα αλληλοαναιρούνται.
Για να το κάνεις θες μίκτη. Μπορεί να κάνω λάθος, διορθώστε με.

electron
30-12-08, 19:25
Μπορείς να βάλεις αν θες ένα ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις την ένταση ο πυκνωτής αν τον βάλεις θα μπει σε σειρά αλλά με την αντίθετη φορά από αυτή που αναφέρεις.
Το right left μπορείς να το συνδέσεις μαζί χωρίς να προκληθεί πρόβλημα απλά έτσι είναι ένας έμμεσος τρόπος να μιξάρεις τα 2 κανάλια που ακόμα και με την χρήση μίκτη το ίδιο θα έκανες.

kostas2790
30-12-08, 19:35
καταρχην μιλάμε για τον πομπό 4W της smart kit. Εαν καταλαβα δηλαδη σωστα στο καλωδιο που ερχεται απο το line out τον υπολογιστη θα συνδέσω τα 2 εσωτερικα μαζι(right left) στο ενα συρμα του μικροφωνου στον πομπο, και το εξωτερικο στο αλλο συρμα του μικροφωνου στον πομπο (εκει που συνδέοταν το μικροφωνο στον πομπο) Ευχαριστω για την απαντηση!!!

leosedf
30-12-08, 22:05
Κάντο και πειραμματίσου. Αργότερα θα μπορούσες να βάλεις μια γεννήτρια stereo ωστε να εκπέμπεις και τα δυό κανάλια μαζί αλλα απ' ότι θυμάμαι ο 4w έχει ενα κυκλωμα προενισχυτή που δέν αντέχει MPX σήμα και θέλει μετατροπές.
Καλές δοκιμές.

Υ.Γ. Φίλτατε Γιάννη (electron) πολύ χαίρομαι που είσαι ακόμα εδώ. :)

electron
30-12-08, 22:37
Γεια σου φίλε Κώστα και Χρόνια Πολλά.:001_smile: Χαιρόμαι και γω που παλιοσειρές όπως εμείς εξακολουθούμε να ποστάρουμε.

Telemastoras
11-03-09, 18:31
1ο) Αποσύνδεσε το αρνητικο άκρο του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή μετά το 1ο τρανζιστορ (μαυρο τυπου BC547 ή αλλο) για να κόψεις την προενίσχυση.

2ο) Βάλε ένα jack stereo καρφί με καλώδιο στο βύσμα της έξοδου ηχείων της κάρτας ήχου (πράσσινο βύσμα)

3ο) στο κόκκινο εσωτερικό καλώδιο σύνδεσε το αρνητικό αυτό του πυκνωτή στο βήμα 1 και το μπλεντάζ του με το - της τροφοδοσίας του πομπού.
(θα χρειαστεί μόνο το ένα καλώδιο απο τα δύο το κόκκινο και το μλενταζ του)

4ο) Ρύθμισε την ένταση της φωνής απο τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου.

Ελπίζω να βοήθησα!

kostas2790
02-04-09, 01:36
θα πετυχει σιγουρα αυτο?? καλα το μλενταζ το εχω ηδη συνδεμενο στη γειωση...το μονο που πρεπει ειναι να συνδεσω τα καναλια στον πρωτο μεταβλητο πυκνωτη... Ετσι οπως το εχω τωρα πως μπορω να ρυθμισω την ενταση του ηχου??? δοκιμασα να βαλω ενα λογαριθμικο ποτενσιομετρο αλλα ελλατωνετε λιγο η ενταση...μηπως εαν εβαζα αλλο με περισσοτερα Κ??