PDA

Επιστροφή στο Forum : κρυμμενα τσιπακια



billtech
05-01-09, 16:31
γεια σας και καλη χρονια σε ολους.
παιδια η ερωτηση μου ειναι η εξης:
αυτα τα μαυρα που βαζουν πανω απο τα τσιπακια και τα κρυβουν(οπως τηλεχειριστηρια, παιχνιδια, κ.α)μπορουμε να τα αφαιρεσουμε για να δουμε τι τσιπ ειναι μεσα?και πως συνδεονται οι αγωγοι πανω τους.

moutoulos
05-01-09, 16:45
Τι περίμενες να δείς βρε Βασίλη ?. :001_rolleyes:
Smd (επιφανειακής στήριξης) είναι, που αν βγάλεις το μαύρο,
άσε που θα το καταστρέψεις το τσιπάκι, θα το δείς.

plouf
05-01-09, 17:31
αν ενοεις οτι βγαζοντας το "μαυρο" θα δεις απο κατω μαι ταμπελα να γραφει "PIC16F84" τοτε οχι.

το μαυρο αυτο αντικαθιστα το πλαστικο κουτακι απο τα τσιπακαι με τη μορφη που τα ξερουμε.

θα το δεις ετσι δηλαδη
http://blog.makezine.com/chip_inside.jpg

billtech
05-01-09, 17:37
ναι ρε παιδι μου δεν περιμενω να δω κατι φυσικο.απλα ρωταω αν μπορουμε να ξερουμε τι εχει απο κατω.
ας πουμε εχω μια πλακετιτσα μικρη με 4 led και αναβουν με ενα παραξενω τροπο.και προσπαθω να δω το κυκλωμα και τι εξαρτηματα εχει πανω.
ειναι αυτες οι πλακετιστες που εχουν μεσα στα κερια και οταν ειναι αναμενο το κερι τοτε φωτιζουν και οι led. και στο κεντρο που εχει μια μικρη led και ειναι ενωμενη με το φυτιλι.
και τωρα εκανα κομματια το κερι και προσπαθω να καταλαβω το κυκλωμα.

terys2
05-01-09, 18:29
Εγώ πάντως που το δοκίμασα είδα τι γράφουν τα chipakia π.χ 74hc86 σε μία πλακέτα...Απλά το ξύνεις λίγο με ένα κατσαβιδάκι και είσαι μάστορας στην κόπια :001_cool:

jimk
05-01-09, 19:05
τα chipakia που ειναι με μαυρο κολημενο πανω στην πλακετα σαν κυκλο δεν γραφουν τιποτα μονο το κυκλωμα ειναι μεσα.υπαρχει ενας τροπος να βγαλεις το μαυρο αλλα δεν πιανει συνεχεια.. ειναι να ζεστανεις τιν πλακετα απο την αναποδη η το μαυρο παρα πολυ και θα βγει ολο.