PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Πλακετών και Κόλληση LED



cdrov
06-01-09, 18:09
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κατασκευάσω μερικές πλακέτες στις οποίες θα κολληθούν 4 LED Cree (smd) στην κάθε μία. Η ιδiαιετερότητα τους είναι ότι από πίσω θα πρέπει να είναι μεταλλικές για να κολληθούν σε ψύκτρα. Όπως καταλαβαίνεται είμαι αρχαριος και δεν ξέρω που μπορώ να απευθυνθώ για την κατασκευή της πλακέτας πώς να κολλήσω τα LED αλλά και πως να τις περιγράψω. Οι πλακέτες είναι σαν και αυτές ίδιες επαφες αλλά τις θέλω παραλληλόγραμμες. Ευχαριστώ πολύ
http://www1.dealextreme.com/productimages/sku_13914_2.jpg (javascript:openGallery(1);)

lastid
07-04-09, 18:53
cdrov βρήκες λύση τελικά??

gsmaster
08-04-09, 00:45
Πλακέτες αλουμινίου κάνει σίγουρα ο Φανιάδης στην Θεσσαλονίκη 2310723454 τιμές δεν έχω ιδέα. Επίσης δεν ξέρω αν θα κάνει μικρή ποσότητα. Ένα τηλέφωνο θα λύσει όλες τις απορίες.

lastid
08-04-09, 09:23
Νομίζω ότι κάνει και πλακέτα διπλής όψης, όπου στην μία όψη σχεδιάζουμε το κύκλωμα και κολλάμε τα LED, ενώ η άλλη όψη είναι όλη χαλκός και την κολλάμε στην ψύκτρα.
Η δυσκολία λοιπόν είναι πώς να γίνει μία πλακέτα τέτοια.
Κατάλαβα καλά?

Nemmesis
09-04-09, 21:01
Νομίζω ότι κάνει και πλακέτα διπλής όψης, όπου στην μία όψη σχεδιάζουμε το κύκλωμα και κολλάμε τα LED, ενώ η άλλη όψη είναι όλη χαλκός και την κολλάμε στην ψύκτρα.
Η δυσκολία λοιπόν είναι πώς να γίνει μία πλακέτα τέτοια.
Κατάλαβα καλά?

λαθος... ο βακελιτης (παλεοτερα) και τα εποξικα υλικα που βρισκονται αναμεσα στα 2 φυλλα χαλκου ειναι κακοι αγωγοι της θερμοτητας οποτε δεν κανουν για λεντ μεγαλητερα απο 1W (και το 1W που λεω πολυ ειναι)

lastid
09-04-09, 21:20
Μα δεν νομίζω ότι βρίσκεται εύκολα υλικό που α) να είναι αρκετά σκληρό β) να είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού και γ) να είναι καλός αγωγός της θερμότητας. Ίσως κάποιο πλαστικό..
Το πρόβλημα για την θερμομόνωση των εποξικών μπορεί να λυθεί: Δημιουργούμε νησίδες χαλκού και από τις δύο πλευρές, ανοίγουμε τρύπες στην πλακέτα και κολλάμε μεταλλικές γεφυρώσεις, είτε από σύρμα (κλασικά vias) είτε από φύλλο αλουμινίου (μακρόστενες τρύπες).

gsmaster
10-04-09, 01:07
Μα υπάρχει λύση ρε παιδιά. Πλακέτες αλουμινίου. Δεν είναι τίποτα άλλο απο πλακέτα flexible* που είναι κολλημένη πάνω σε ένα φύλλο αλουμινίου. Η πλακέτα θα είναι μόνο για SMD μιας και δεν μπορεί να έχει τρύπες για συμβατικά υλικά, γιατί θα βραχυκυκλώνουν.


* πολύ λεπτη πλακέτα που λυγίζει. Σαν τις καλωδιοταινίες που είναι στις κεφαλές των cd ένα πράμα.

lastid
10-04-09, 07:49
Ευχαριστώ, αυτό ενδιαφέρει και μένα. Ξέρεις κανέναν που να πουλάει/φτιάχνει? Για φωτοευαίσθητες μάλλον ζητάω πολλά...

Nemmesis
11-04-09, 00:29
Μα υπάρχει λύση ρε παιδιά. Πλακέτες αλουμινίου. Δεν είναι τίποτα άλλο απο πλακέτα flexible* που είναι κολλημένη πάνω σε ένα φύλλο αλουμινίου. Η πλακέτα θα είναι μόνο για SMD μιας και δεν μπορεί να έχει τρύπες για συμβατικά υλικά, γιατί θα βραχυκυκλώνουν.


* πολύ λεπτη πλακέτα που λυγίζει. Σαν τις καλωδιοταινίες που είναι στις κεφαλές των cd ένα πράμα.

ναι υπαρχει... το θεμα ειναι τι μπορει να φτασει στα χερια μας... γιατι εγω οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω τετοια πλακετα..

lastid
11-04-09, 13:40
Εαν δεν βρεθεί flexible, προτείνω την εξής εναλλακτική συνταγή!

Υλικά:
- Πλάκα αλουμινίου
- Λεπτό φύλλο πλαστικού ανθεκτικού στη ζέστη
- Φύλλο χαλκού
- Βερνίκι ή κόλλα ανθεκτική στη ζέστη

Εργαλεία:
- Υλικά εκτύπωσης σχεδίου (ανεξίτηλος μαρκαδόρος ή λετρασέτ ή "press n peel")
- Μέσα αποχάλκωσης (τριχλωριούχος σίδηρος ή υδροχλωρικό οξύ+περιντρόλ)

Παρασκευή:
- Κόβουμε το αλουμίνιο, το πλαστικό και το χαλκό περίπου στις διαστάσεις της πλακέτας που θέλουμε.
- Αποτυπώνουμε στο χαλκό με μαρκαδόρο ή λετρασέτ ή press and peel το σχέδιό μας.
- Κολλάμε με βερνίκι το πλαστικό στο χαλκό, αφήνοντας ελεύθερη την πλευρά του χαλκού που έχει το σχέδιο.
- Αποχαλκώνουμε το χαλκό με τα συνήθη μέσα.
- Κολλάμε με βερνίκι στο αλουμίνιο το πλαστικό+χαλκό, από τη μεριά του πλαστικού.

Η πλακέτα μας είναι έτοιμη. Καλή σας όρεξη!

Nemmesis
11-04-09, 15:08
Εαν δεν βρεθεί flexible, προτείνω την εξής εναλλακτική συνταγή!

Υλικά:
- Πλάκα αλουμινίου
- Λεπτό φύλλο πλαστικού ανθεκτικού στη ζέστη
- Φύλλο χαλκού
- Βερνίκι ή κόλλα ανθεκτική στη ζέστη

Εργαλεία:
- Υλικά εκτύπωσης σχεδίου (ανεξίτηλος μαρκαδόρος ή λετρασέτ ή "press n peel")
- Μέσα αποχάλκωσης (τριχλωριούχος σίδηρος ή υδροχλωρικό οξύ+περιντρόλ)

Παρασκευή:
- Κόβουμε το αλουμίνιο, το πλαστικό και το χαλκό περίπου στις διαστάσεις της πλακέτας που θέλουμε.
- Αποτυπώνουμε στο χαλκό με μαρκαδόρο ή λετρασέτ ή press and peel το σχέδιό μας.
- Κολλάμε με βερνίκι το πλαστικό στο χαλκό, αφήνοντας ελεύθερη την πλευρά του χαλκού που έχει το σχέδιο.
- Αποχαλκώνουμε το χαλκό με τα συνήθη μέσα.
- Κολλάμε με βερνίκι στο αλουμίνιο το πλαστικό+χαλκό, από τη μεριά του πλαστικού.

Η πλακέτα μας είναι έτοιμη. Καλή σας όρεξη!

τι ωραια στη θεωρια... στην πραξη τωρα... το ποιο απλο που θα βρουμε φιλο χαλκοθ με παχος 0,3-0,4 mm?

mariosm
11-04-09, 15:45
Φυλλα χαλκου υπαρχουν σε ολα τα μαγαζια που εχουν υλικα χαλκογραφιας