PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση BGA εξαρτημάτων



Thansavv
08-01-09, 23:12
Γεια σας φίλοι μου,
Μήπως γνωρίζει κάποιος, κατά πόσο είναι εύκολο να αντικαταστήσω ένα BGA ολοκληρωμένο? Αν θα μπορούσε δλδ κάποιος που έχει ασχοληθεί να μου πει τι εξοπλισμός χρειάζεται, και πόσο δύσκολη/εύκολη είναι η όλη διαδικασία...

Να ΄στε καλά...:001_smile:

gep58
08-01-09, 23:25
Θανάση,
Καλή χρονιά!

Δεν γνωρίζω κάποιο χειροποίητο τρόπο. Στο εργοστάσιο, που επισκέπτομαι, τη δουλειά τη κάνει μηχανή και συζητώντας κάποια στιγμή με τον χειριστή για χειροποίητο τρόπο τοποθέτησης και συγκόλλησης, μου είπε "και πως θα δείς που θα κάτσει το εξάρτημα" γιατί πρέπει να συμπέσουν ακριβώς οι ακίδες με τα pads.
Δεν μπόρεσα να τον απαντήσω.
Και μη...χειρότερα μ΄αυτή τη τεχνολογία!

gep58

Thansavv
08-01-09, 23:38
Ευχαριστώ Γιώργο. Καλή και δημιουργική χρονιά να είναι και για σένα.

Σίγουρα, όταν κατασκευάζεται μια πλακέτα την τοποθέτηση των εξαρτημάτων την κάνει μηχάνημα. Αλλά πιστεύω σε περίπτωση αντικατάστασης του (F)PGA εξαρτήματος (όταν γίνεται) ,τη δουλειά την κάνει "ανθρώπινο χέρι"...Όταν γίνονται επισκευές κινητών, γίνονται τέτοιου είδους επεμβάσεις?

lynx
08-01-09, 23:42
τα BGA συνηθος τα ξεκολλαμε με Θερμο αερα, με κινδυνο παντα καταστροφης του ολοκληρωμενου και του τυπωμενου! οπως ειπε ο Γιωργος ειναι δυσκολα στην κολληση... εκει θα χρησιμοποιησεις υγρη κολληση και παλυ με θερμο αερα ή σε φουρνο θα κανεις την δουλεια σου!! αφου βεβαια προτα τοποθετησης το BGA σωστα!

επισεις μπορεις να χρησημοποιησεις και το απλο οικιακο σιδερο της μαμας! για να ξεκολλησεις BGA και οχι μονο! βαζεις την πλακετα πανω στο σιδερο και μετα απο λιγο ολα κολυμπανε στο καλαι! :001_rolleyes::001_rolleyes:

gep58
08-01-09, 23:47
Θανάση,
βασικά κι εγώ την ίδια απορία έχω αλλά ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση. Ξέρω ότι υπάρχουν μέλη του hlektronika.gr που ασχολούνται με επισκευές κινητών όπως σωστά είπες.
Αν έχουν δυνατότητα επισκευής σ΄αυτό το επίπεδο, ας μας λύσουν την απορία...

gep58

lynx
09-01-09, 00:21
αποτι ξερω για τα κινητα υπαρχουν level-1, level-2 technician, κλπ αυτα τα level χαρακτηριζουν την αρμοδιοτητα του τεχνικου!

εχω την εντυπωση οτι η επισκευες τουλαχιστον για την Ελλαδα ειναι ως το επιπεδο της αντικαστατασης πχ μιας ολοκληρης πλακετας,module και γενικα ενα απο τα επιμερους τμηματα ενως κινητου τηλεφωνου.

Τρελός Επιστήμονας
09-01-09, 13:07
Έχω παρακολουθήσει αντικατάσταση ολοκληρωμένου BGA σε κινητό τηλέφωνο από ελληνική εταιρεία επισκευών. Η δουλειά έγινε με αυτόματα και ρομποτικά μηχανήματα και για την ακρίβεια της τοποθέτησης ο ρομποτικός βραχίονας ήταν εφοδιασμένος με μικροκάμερα.

Chris Valis
09-01-09, 13:37
Θανάση,
βασικά κι εγώ την ίδια απορία έχω αλλά ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση. Ξέρω ότι υπάρχουν μέλη του hlektronika.gr που ασχολούνται με επισκευές κινητών όπως σωστά είπες.
Αν έχουν δυνατότητα επισκευής σ΄αυτό το επίπεδο, ας μας λύσουν την απορία...

gep58

Έχω πολλές φορές κολλήσει BGA ολοκληρωμένα. Η επιτυχία εξαρτάται βασικά από τα πόσα και πόσο πυκνά είναι τα μπαλάκια από την κάτω πλευρά του ολοκληρωμένου.

Αν πάρει κανείς τις προφυλάξεις (προθέρμανση - αφύγρανση) της πλακέτας τότε η αποκόλληση είναι πολύ εύκολη δουλειά και σπάνια δημιουργεί πρόβλημα.

Η διαδικασία του να κολήσεις ένα bga που έχεις βγάλει από μια άλλη πλακέτα είναι δύσκολη δουλειά γιατί πρέπει να ξαναδημιουργήσεις τις μπαλίτσες στο ολοκληρωμένο. Στην πλακέτα δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου solder paste αλλά ίσως λίγο flux. Η διαδικασία του να δημιουργηθουν οι μπαλίτσες συμπεριλαμβάνει μια μήτρα (stencil) στην οποια τοποθετουνται οι κατάλληλες μπαλίτσες ή γεμίζεται με solder paste και με τον ζεστό αέρα λιώνουν και κολλάνε στα pads του ολοκληρωμένου (reballing).

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι στους χρόνους και θερμοκρασίες που εκτίθενται τα ολοκληρωμένα και οι πλακέτες (reflow profile). Χωρίς stencils το reballing είναι δύσκολο έως απίθανο.

Το σημαντικότερο είναι το κατάλληλο reflow Profile που εξαρτάται από ένα κάρο παράγοντες... Μπορώ να πώ ότι το placement δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Ειδικά αν κάνει κανεις αντικατάσταση με ίδιο ολοκληρωμένο είναι πολύ εύκολη διαδικασία. περνεις 6-8 αντιστάσεις smd, τις κολλάς με κόλα στιγμης επάνω στην πλακέτα ακριβώς στο παλιό ολοκηρωμένο και βγαζεις το παλιό. Όταν βαλεις το νέο θα κάτσει 100% σωστα :)

ότι ερωτήσεις έχετε ευχαρίστως να απαντήσω.


Φιλικά,
Χρήστος

lynx
09-01-09, 14:29
so nice examples.... :001_smile:

YouTube - BGA Rework
YouTube - BGA rework with Hot Air


useful chemicals

http://www.gsm-technology.com/index.php/en_US,browse,id_gr,200,menu_mode,categories.html

Thansavv
09-01-09, 18:26
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Με βοήθησαν πολύ να καταλάβω κάποια βασικά πραγματα...

Chris Valis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30329) μια ερώτηση ακόμα ... Ποιός είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός που απαιτείται για την αντικατάσταση BGA εξαρτημάτων? Έχεις υπ΄όψιν σου κάτι οικονομικό (και σχετικά καλό)?

Ευχαριστώ και πάλι....

Απ΄ότι κατάλαβα πιο εύκολο είναι το ξεκόλλημα παρά το επιτυχημένο κόλλημα :):):)

lynx
09-01-09, 18:29
ο ελαχιστος εξοπλισμος ειναι μια σελιδα πισω ακριβως απο πανω σου... εκει που κοιταω! :001_rolleyes:

dimitris_p
10-01-09, 01:55
Να πω και εγώ 2 λόγια σχετικά με το θέμα.

Δεν έχω κολλήσει-ξεκολλήσει ο ίδιος αλλά εργαζόμουν αρκετά μεγάλο διάστημα σε service ηλεκτ/κων συσκευών και κινητών και είχα δει την διαδικασία...
Το αν το ξεκολλήσεις είναι αρκετά εύκολο με θερμό αέρα πάνω του και μια λαβίδα και το πήρες στο χέρι!αλλά θέλει μια σχετική πείρα το πόση θερμοκρασία θα βάλεις αλλά στους πόσους C άλλα και η πίεση του αέρα να μην κάνεις ζημιά στην πλακέτα.
Τώρα σχετικά με το κόλλημα η πλακέτα δεν πρέπει να έχει καθόλου κόλληση εκεί που θα κάτσει..Έβαζε μια ειδική πάστα (άσπρη) στα πιν της πλακέτας το έβαζε πάνω και με τον ίδιο τρόπο πάλι με θερμό αέρα το κολλούσε.Μάλιστα έβαζε και μάσκα στο πρόσωπο γιατί αυτή ήταν επικίνδυνη να την αναπνεύσεις.Επίσης και εδώ θέλει μεγάλη προσοχή και να πάει ακριβώς στην παλιά θέση του αλλά και να μην του κάνεις ζημιά με την θερμοκρασία..

leosedf
11-01-09, 11:00
3,5 χρόνια το έκανα επαγγελματικά κάθε μέρα με οποιοδήποτε εξάρτημα πάνω σε κινητό. Ο θερμός αέρας καλός είναι αλλα πλέον λόγω RoHS χρειάζεσαι και προθερμαντήρες απο κάτω κλπ κλπ. Της μόδας είναι τα υπέρυθρα πλέον που μπορούν να κάνουν focus και να μην καταστρέφουν γειτονικά εξαρτήματα με καλύτερα αποτελέσματα για το έξάρτημα και πλακέτα.
Στην αντικατάσταση καινούριου εξαρτήματος έρχεται ήδη με μπαλίτσες απο κάτω και αν είναι κόλληση με μόλυβδο (παλαιότερα) δέ χρειαζόταν να κεντράρεις το εξάρτημα ακριβώς αλλα καθόταν μόνο του στη θέση του μόλις έλιωνε η κόλληση λόγω επιδερμικού φαινομένου (autoplace).
Στις καινούριες κολλήσεις είναι πιό δύσκολο γιατί πρέπει να μπεί ακριβώς στη θέση του. Γι αυτό βλέπετε μικροκάμερες κλπ. Αν αποκτήσεις εμπειρία όμως η όλη διαδικασία πέρνει 5-10 λεπτά.
Οταν αφαιρείς ενα ολοκληρωμένο και θέλεις να το ξαναπεράσεις στη θέση του συνήθως είναι δύσκολο να ξαναπεραστεί στις ίδιες κολλήσεις λόγω βραχυκυκλωμάτων κλπ κλπ. Η διαδικασία είναι να ξαναδημιουργηθούν "μπιλίτσες" είτε με τη μέθοδο stencil πάνω στο ολοκληρωμένο και πάστα κόλλησης (καλάι σε κρέμα με "σολντερίνη"), είτε με ειδικό stencil και έτοιμα μπαλάκια που μπαίνουν πάνω στο ολοκληρωμένο.
Οσο για τις θερμοκρασίες αναφέρονται πάντα στα service manual του κάθε κατασκευαστή δεν κάνεις τίποτα με εμπειρία γιατί καταστρέφεις κινητά/πλακέτες.
Γενικώς στο 80-90% των εταιριών που κάνουν τέτοιες κολλήσεις έχω δεί άπειρα καραγκιοζιλίκια και κατεστραμμένα τηλέφωνα, είναι πολύ λίγοι που το κάνουν σωστά.

Δε χρειάστηκε να φορέσω ποτέ μάσκα λόγω και των υλικών που χρησιμοποιώ, μόνο το flux που χρησιμοποιώ σε ζελέ κοστίζει γύρω στα 30Ε η σύριγγα. Τώρα έχω τα μηχανήματα στο σπίτι και είμαι έτοιμος για "περίεργα" project :P

dimitris_p
11-01-09, 16:26
3,5 χρόνια το έκανα επαγγελματικά κάθε μέρα με οποιοδήποτε εξάρτημα πάνω σε κινητό. Ο θερμός αέρας καλός είναι αλλα πλέον λόγω RoHS χρειάζεσαι και προθερμαντήρες απο κάτω κλπ κλπ. Της μόδας είναι τα υπέρυθρα πλέον που μπορούν να κάνουν focus και να μην καταστρέφουν γειτονικά εξαρτήματα με καλύτερα αποτελέσματα για το έξάρτημα και πλακέτα.
Στην αντικατάσταση καινούριου εξαρτήματος έρχεται ήδη με μπαλίτσες απο κάτω και αν είναι κόλληση με μόλυβδο (παλαιότερα) δέ χρειαζόταν να κεντράρεις το εξάρτημα ακριβώς αλλα καθόταν μόνο του στη θέση του μόλις έλιωνε η κόλληση λόγω επιδερμικού φαινομένου (autoplace).
Στις καινούριες κολλήσεις είναι πιό δύσκολο γιατί πρέπει να μπεί ακριβώς στη θέση του. Γι αυτό βλέπετε μικροκάμερες κλπ. Αν αποκτήσεις εμπειρία όμως η όλη διαδικασία πέρνει 5-10 λεπτά.
Οταν αφαιρείς ενα ολοκληρωμένο και θέλεις να το ξαναπεράσεις στη θέση του συνήθως είναι δύσκολο να ξαναπεραστεί στις ίδιες κολλήσεις λόγω βραχυκυκλωμάτων κλπ κλπ. Η διαδικασία είναι να ξαναδημιουργηθούν "μπιλίτσες" είτε με τη μέθοδο stencil πάνω στο ολοκληρωμένο και πάστα κόλλησης (καλάι σε κρέμα με "σολντερίνη"), είτε με ειδικό stencil και έτοιμα μπαλάκια που μπαίνουν πάνω στο ολοκληρωμένο.
Οσο για τις θερμοκρασίες αναφέρονται πάντα στα service manual του κάθε κατασκευαστή δεν κάνεις τίποτα με εμπειρία γιατί καταστρέφεις κινητά/πλακέτες.
Γενικώς στο 80-90% των εταιριών που κάνουν τέτοιες κολλήσεις έχω δεί άπειρα καραγκιοζιλίκια και κατεστραμμένα τηλέφωνα, είναι πολύ λίγοι που το κάνουν σωστά.

Δε χρειάστηκε να φορέσω ποτέ μάσκα λόγω και των υλικών που χρησιμοποιώ, μόνο το flux που χρησιμοποιώ σε ζελέ κοστίζει γύρω στα 30Ε η σύριγγα. Τώρα έχω τα μηχανήματα στο σπίτι και είμαι έτοιμος για "περίεργα" project :P

Εχω ακούσει οτι με υπέρυθρες ειναι ποιο εύκολο αλλά δεν το έχω δει στην πράξη.Τώρα που είπες για σύριγγες όντως ειχε και τέτοια εκει που δούλευα παλια και αν δεν κάνω λάθος ηταν κάτι άσπρο που το έριχνε κάτω απ το ΙC πριν το θερμάνει.

ΝΙΚΟΣ_Τ
11-01-09, 17:05
Το βιντεάκι είναι για αυτό τον εξοπλισμό

http://www.jbctools.com/products/stations/modular-stations/35-modular-stations/46-jt-7750-high-power-hot-air-stations


Κάτι οικονομικό είναι εδώ αλλά ταλαιπωρήσαι λίγο γιατί δεν έχεις το περιφερικό φράχτη.

http://www.aoyue.gr/menu/index.php?target=products&product_id=29785
Η συγκεκριμένη τιμή δεν είναι καλή αν σου κάνει 140 - 150 ευρώ είναι καλά θα το βρεις.

dimitris_p
11-01-09, 17:51
Το βιντεάκι είναι για αυτό τον εξοπλισμό
http://www.aoyue.gr/menu/index.php?target=products&product_id=29785
Η συγκεκριμένη τιμή δεν είναι καλή αν σου κάνει 140 - 150 ευρώ είναι καλά θα το βρεις.

Ίδιο έχω αλλά το έχω πάρει απ έξω.Πάντως δεν έχει εξαρτήματα για BGA.Μια ερώτηση για το κατάστημα.Ξέρετε αν κάνει λιανική η μόνο χονδρική πώληση?

leosedf
11-01-09, 19:50
Εξαρτήματα για BGA? Με το συγκεκριμένο άνετα κολλάς.
το 710 υπερύθρων το βρίσκεις με 700 δολλάρια στο εξωτερικό.
Δημήτρη ψάξε για BGA Rework flux και σε μορφή gel.
Τσεκάρετε και τα βίντεο εδώ http://www.martin-smt.de/en_p_p_video.php

nnannos
14-01-09, 22:03
Το βιντεάκι είναι για αυτό τον εξοπλισμό

http://www.jbctools.com/products/sta...t-air-stations (http://www.jbctools.com/products/stations/modular-stations/35-modular-stations/46-jt-7750-high-power-hot-air-stations)


Κάτι οικονομικό είναι εδώ αλλά ταλαιπωρήσαι λίγο γιατί δεν έχεις το περιφερικό φράχτη.

http://www.aoyue.gr/menu/index.php?target=products&product_id=29785
Η συγκεκριμένη τιμή δεν είναι καλή αν σου κάνει 140 - 150 ευρώ είναι καλά θα το βρεις.

Παίδες για δειτε εδώ: εγώ πήρα αυτο που εχει κ κολλητηρι κ αερα κ πιστολι κ ειναι σχετικά καλο απο ένα μαγαζι στο μαρουσι κ ειναι και για lead free soldering(το κολλητηρι φτανει στους 350 C σε 15 secs, το εχω 2 μήνες κ ειναι ικανοποιημενος:
http://www.ebw.gr/store/default.aspx?tabid=144&CatID=131&productid=1613

leosedf
14-01-09, 22:46
Ολα είναι για lead free εφ όσον φτάνουν τις θερμοκρασίες. Εγώ όταν πήρα σταθμούς δεν δουλεύαν χωρίς μόλυβδο αλλα λειτουργούν μια χαρά αν ξέρεις να δουλεύεις με lead free. Πραγματικό lead free είναι της ERSA το i-CON 2 πχ που είναι προσαρμοσμένο.

MHTSOS
14-01-09, 22:49
Κώστα και το i-CON 1 ειναι τρομερό εργαλείο.

leosedf
14-01-09, 23:09
Ναι φυσικά. Τα υπέρυθρα κάνουν θραύση τώρα για BGA πλέον γιατί κάνουν τη δουλειά πιό εύκολη, πχ λόγω θερμοκρασίας με τον αέρα (χρειάζεσαι προφίλ θερμοκρασίας κανονικά) καίς γειτονικά εξαρτήματα λόγω υπερβολικής θερμοκρασίας. Με ένα υπέρυθρο εστιάζεις περισσότερο στο εξάρτημα που θέλεις και το αφαιρείς πιό γρήγορα. Στους μεγαλύτερους σταθμούς ρυθμίζεις με υπολογιστή η με το χέρι το προφιλ θερμοκρασίας που θέλεις και σταδιακά αυξάνει θερμοκρασίες ανάλογα με τις απαιτήσεις.
O MHTSOS δουλεύει με μεγάλο σχετικά σταθμό για ερασιτέχνη ο οποίος σου επιτρέπει να κάνεις ακόμα πιό σίγουρες κολλήσεις.