PDA

Επιστροφή στο Forum : tps (ηλεκτρονικό γκάζι)



galileos
09-01-09, 01:48
Γειας σας φιλοι μου προσπαθωντας να κανουμε ενα περιπλωκο κυκλωμα που να συνεργαζετε με ελεγκτη κολησαμε στο εξης προβλημα το tps μας δινει απο 1,1 εως 3,8 volt θελουμε να κανουμε anti speed για αυτοκινητο ,εχουμε συνδεση τουσ αισθητηρες και απο τισ 4 ροδεσ με τον ελεγκτη μας αλλα δεν ξερουμε πως να ενωσουμε το μαμισιο κυκλωμα του αυτοκινητου με το δικο μας . ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ χρειαζομαστε ενα στοιχειο που θα ελατωνει την ταση του tps οσω εμεις ρυθμισουμε . ευχαριστω ,αν μπορει καποιος να βοηθεισει...

tasos987
09-01-09, 10:40
Καλημερα και καλοσωρισες στο φορουμ.
Λοιπον εχουμε και λεμε:
Καταρχην θα βοηθουσε καπως να ξερουμε για ποιο αυτοκινητο μιλαμε μηπως και βρουμε η ξερουμε κατι απο το ηλ/κο του κυκλωμα.
Το TPS συνηθως εχει δυο ποντεσιομετρα που μεταβαλονται ταυτοχρονα και αναλογα.Εαν κατι απο αυτα δεν συμβει (ταυτοχρονα η αναλογα) εχεις συνηθως ενα MIL να κοσμει το καντραν σου.
Συνηθως το anti speed συνεργαζεται και με το ABS (how ? ερωτω εγω).
Ολα τα προαναφερομενα για να μην παρεξηγουμε(κατι που τεινει να γινει της μοδος τελευταια :saad: ) σε θεωρητικο παντα επιπεδο και με την επιφυλαξη οτι δεν ξερουμε για ποιο αμαξι μιλαμε

Chris Valis
09-01-09, 10:41
Συνήθως το TPS δεν έχει μια μόνο έξοδο αλλά πολλές (στο corsa C αν θυμάμαι καλά έχει 4 ή 6) θα πρέπει να δεις το ηλεκτρικό σχέδιο του αυτοκινήτου για να αποφασίσεις ποιά σηματα θα πρέπει να αλλοιώσεις.

Η αλλαγή στα σήματα συνήθως μπορεί να γίνει με έναν τελεστικό ενισχυτή.

Μπορείς να βρεις το ηλεκτρικό σχέδιο του αυτοκινήτου που σε ενδιαφέρει;

galileos
09-01-09, 11:24
Ευχαριστο γεια την εως τωρα ανταποκριση αλλα εγω χρειαζομαι ενα στοιχειο το οποιο θα συνδεετε σε σειρα με το tps και θα ελλατωνει οσο εγω θελω την ενεργη τιμη της τασης κατα την τ χρονικη στιγμη που οι τιμες που οι αισθητηρες που εχουμε συνδεση εχουν διαφορετικες τιμες ωστε το γκαζι να ελλατωνετε μεχρι οι αισθητηρες να επανελθουν στα επιπεδα ανοχης τους .
Το αυτοκινητο ειναι πλασματικο επροκειτο για εργασια θα αναρτησω και το σχεδιο με την εως τωρα εργασια μεσα στη βδομαδα

Μηλων
02-08-12, 21:45
anti speen controller by John Vederssman pht. Brouklean University.

πολυ καλο θα σε βοηθεισει στην εργασια σου.

vasilllis
03-08-12, 09:24
για να καταλαβω,το tps ειναι το ηλεκτρονικο γκαζι;
το ποντεσιομετρο ποδιου;
γιατι να θες να περιορισεις αυτην την ταση;

picdev
03-08-12, 16:17
anti speen controller by John Vederssman pht. Brouklean University.

πολυ καλο θα σε βοηθεισει στην εργασια σου.

μετά απο 3 χρόνια μπορεί να την έχει τελειώσει :biggrin: