PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοκόλλητο για πρόσοψη



panvas
11-01-09, 18:09
Θέλω να κάνω την πρόσοψη σε ένα κουτί η οποία θα είναι με χρώματα, όχι μαύρο ή διάφανη (το διευκρινίζω γιατί νομίζω πως αυτό που θέλω είναι πιό δύσκολο). Έχω ρωτήσει σε μαγαζιά που κάνουν αυτοκόλλητα αλλά δυστυχώς δεν κάνουν μόνο ένα... Γνωρίζει κανείς τι είδος χαρτιού χρειάζεται (που να΄ναι ανθεκτικό) και πως μπορεί να τυπωθεί?

lordi
11-01-09, 19:18
Μια ιδέα που μου ήρθε, αν και λίγο υπερβολική, είναι να σχεδιάσεις το αυτοκόλλητο που θες αρχικά! Μετά να φτιάξεις ένα σχέδιο για κάθε χρώμα το οποίο θα περιέχει τις περιοχές που έχουν το συγκεκριμένο χρώμα. Μετά τυπώνεις μονόχρωμα αυτοκόλλητα (τυπώνουν και ένα μόνο, έχω τυπώσει αρκετές φορές) και τα κολλάς σαν puzzle στην πρόσοψη!Δεν ξέρω από ποιότητα αν θα είναι καλό αλλά μπορείς να πετύχεις καλά αποτελέσματα με λίγη προσπάθεια.

plouf
11-01-09, 19:36
το ποι οεύκολο κατα τη γνώμη μου ειναι να χρησημοποιήσεις
Διαφανές αυτοκόλητο για inkjet
μπορεις να βρεις σε "καλα" βιβλιοχαρτοπωλεία

px http://www.kshop.gr/view_product.php?productid=8753&idcat=66&idsubcat=388&idsubsubcat=442&key=83b69de438c61611a7b1a70a5fe913fb&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

electronic
11-01-09, 20:43
Καλησπέρα Panvas. Αυτό που έχω κάνει πολλές φορές είναι εφόσον ξέρω την διάσταση της πρόσοψης να εκτυπώσω ότι θέλω πάνω σε ένα φύλο χαρτιού καλής ποιότητας. Εννοώ τα πάντα. Την τρύπα για διακόπτη, led, ποτενσιόμετρου, και φυσικά τα γράμματα για το τι είναι το κάθε ένα (την λειτουργία τους) και μετά να το κολήσω στην προσωψη του κουτιού με ελάχιστη κόλλα. Από επάνω κολάω διάφανη αυτοκόλητη μεβράνη και την κόβω στις άκρες.Το αποτέλεσμα συνήθως είναι πολύ καλό.
Γιώργος.

lynx
12-01-09, 00:13
και εγω θσ ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν ασημενια φυλλα οπου θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν με εκτυπωτη laser και που μπορουμε να τα βρουμε??

thanx.

granazis
13-01-09, 08:06
Μπορείς επίσης να τυπώσεις σε κανονικό χαρτί να το κόψεις να του κάνεις πλαστικοποίηση και να το κολλήσεις με κόλα.

Γαληνίτης
15-01-09, 19:09
Καλησπέρα Panvas. Αυτό που έχω κάνει πολλές φορές είναι εφόσον ξέρω την διάσταση της πρόσοψης να εκτυπώσω ότι θέλω πάνω σε ένα φύλο χαρτιού καλής ποιότητας. Εννοώ τα πάντα. Την τρύπα για διακόπτη, led, ποτενσιόμετρου, και φυσικά τα γράμματα για το τι είναι το κάθε ένα (την λειτουργία τους) και μετά να το κολήσω στην προσωψη του κουτιού με ελάχιστη κόλλα. Από επάνω κολάω διάφανη αυτοκόλητη μεβράνη και την κόβω στις άκρες.Το αποτέλεσμα συνήθως είναι πολύ καλό.
Γιώργος.
Το έχω κάνει κι εγώ πολλές φορές, με τη διαφορά ότι επειδή πρόκειται για ερασιτεχνικές κατασκευές προτιμώ ακόμα πιο πρόχειρες και απλές λύσεις: π.χ. αντί να τυπώσω, να σχεδιάσω /γράψω απ'ευθείας στο χαρτί (με μαύρο μπίκ ή σινική κλπ). Ακόμα προτιμότερο τρόπο θεωρώ την ταινία με γράμματα DYMO (Mini printer), οπότε και δεν χρειάζεται χαρτί, ούτε κάλυψη με διάφανο πλαστικό επαφής.:wiink::001_rolleyes:

leosedf
16-01-09, 16:50
Αυτό με το διαφανές αυτοκόλλητο για εκτυπωτή είναι ωραίο μιας και έχω laser εγχρωμο αλλα αν η πρόσοψη είναι πχ U1 rack? Δεν χωράει. :(

plouf
16-01-09, 17:12
αν λες την δικη μοου προταση αυτοκολητου ειναι για inkjet.

για laser δεν εχω δει κατι, ισως γιατι οταν το ζεσταινει να χαλαει τη κολλα !?!?

leosedf
17-01-09, 00:39
ΠΟλύ πιθανόν να είναι και αυτό το πρόβλημα, έλεγα να δοκιμάσω αλλα φοβάμαι μην κάνουμε ζημιά στον εκτυπωτή.

babisko
17-01-09, 11:48
ΠΟλύ πιθανόν να είναι και αυτό το πρόβλημα, έλεγα να δοκιμάσω αλλα φοβάμαι μην κάνουμε ζημιά στον εκτυπωτή.

Υπάρχουν αυτοκόλλητα χαρτιά και για laser εκτυπωτές. Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει αυτοκόλλητες ετικέτες διαστάσεων Α4, ειδικές για laser εκτυπωτές, τις οποίες τις εκτύπωσα σε laser εκτυπωτή χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μια ερώτηση σε καλά βιβλιο-χαρτοπωλεία δεν βλάπτει νομίζω.

leosedf
18-01-09, 12:49
Χαρτιά έχω πολλά και ετικέτες για laser διαφανές αυτοκόλλητα δεν έχω, θα ψάξω σε κανένα κατάστημα μόλισ βρώ χρόνο.