PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με χωματουργικα μηχανηματα



grg
15-01-09, 20:38
γεια σας παιδες.ειμαι 2ο εξαμηνο στο τει ηλεκτρονικης και εχω μια απορια και θα ηθελα πραγματικα οποιος γνωριζει ας κανει το κοπο να απαντησει.ο μπαμπας μου εχει χωματουργικα μηχανηματα και θελω να συνδιασω την ηλεκτρονικη με τα μηχανηματα οταν βγω στη δουλεια εργασιας.απο οσο ξερω ειναι πλεον και ηλεκτρονικα αυτα.οπου και αν εψαξα δν μπορεσα να βρω καποια σχεδιαστικα που να εχουν τι ακριβως ηλεκτρονικα εχουν αυτα τα μηχανηματα για να επικεντρωθω περισσοτερο σε αυτα και να αρχισω σιγα σιγα πρακτικα οσο μπορω για να διαβαζω και απο διαφορα βιβλια εκτος σχολης μεσω δανεισμου.αν κανεις ξερει κανα site που να εχει τετοιες πληροφοριες σχετικα με αυτο που ζηταω ή οτιδηποτε γνωση και αν εχει για αυτο που ζηταω ας ποσταρει.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-01-09, 08:37
Δυστυχώς δεν θα βρείς έτσι απλόχερα σχέδια για τα ηλεκτρονικά κυκλώματα αυτών των μηχανημάτων, ειδικά στο internet. Ολα αυτά τα μηχανήματα της νέας σχετικά γενιάς λειτουργούν με ηλεκτρουδραυλικούς αυτοματισμούς. Δυστυχώς συνήθως οι αντιπροσωπείες παρέχουν σχέδια, προφανώς για να προστατέψουν την αγορά του service. Μπορείς να βρείς σχετικές πληροφορίες μόνο σε κατασκευαστές υδραυλικών αυτοματισμών, μόνο για να πάρεις μια ιδέα για την αρχή λειτουγρίας αυτών των μηχανημάτων (Αντλίες ελαίου μεταβλητής παροχής κλειστού κυκλώματος κτλ).
Συνήθως τα συστήματα αυτών των μηχανημάτων είναι της sauer-danfoss.

http://www.sauer-danfoss.com/

grg
16-01-09, 11:46
καταρχην σε υπερευχαριστω για την ανταποκριση σου.εγω εχω βρει και μια ειδικοτητα σε δημοσιο ιεκ η οποια λεγεται Τεχνικος Μηχανηματων Εργων το οποιο ειναι ακριβως αυτο που θελω.ετσι σκοπευω να παω και εκει αλλα να κανω και μαθηματα στο τει ομως και να κανω εκεινα μονο τα μαθηματα τα βασικα ωστε να μαθω τη λογικη των ηλεκτρονικων κυκλωματων για να εχω μια ιδεα.αν και απο οτι ειδα σε αυτη την ειδικοτητα εχει ενα μαθημα,που λεγεται ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

αλλα θα ηθελα και απο τη σχολη μου να παρω καποια πραγματα.δλδ εν κατακλειδει εννοω οτι δν θελω να προχωρησω σε κεραιες,ρανταρ,μικρουπολογιστες και τετοια πραγματα γιατι δν με ενδιαφερουν κιολας,απλα να κανω τα μαθηματα με τα οποια να μπορω να ξερω ηλεκτρονικα κυκλωματα

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
16-01-09, 12:06
Θα σε βοηθούσε επίσης πολύ αν έδινες και βάση σε προγραμματισμούς PLC. Είναι μια καλή αρχή για τους αυτοματισμούς.

grg
16-01-09, 12:45
παντως θα'θελα να πω οτι εχω απογοητευτει με την ανυπαρκτη βοηθεια που δινει το κρατος ωστε να μπορει να μαθει καποιος νεος για το στοιχειο που ενδιαφερεται και να προχωρησει για αυτο που θελει.δν υπαρχει καποια υπηρεσια επαγγελαμτικου οδηγου που να παρεχει οτι πληροφορια θελει καποιος για να καθοδηγηθει για αυτο που θελει χωρις προβληματα.:saad:κριμα

stom
16-01-09, 14:48
Καπου τα εχεις μπλεξει.
Βρισκεσαι σε ενα ιδρυμα της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Το τελικο αποτελεσμα της εκπαιδευσης σου εκει ειναι να σε μαθει ΠΩΣ να προσεγγιζεις και να ψαχνεις ενα αγνωστο για θεμα που απταιται της γενικοτερης γνωσης που εχεις αποκτησει.
Και δεν εισαι σε θεση να κρινεις τι σου χρειαζεται και τι οχι παρα μονο οταν το εχεις ηδη μαθει.
Και για να σου δωσω ενα παραδειγμα, πως θα σου φαινοταν μια πρεσσα μπετον που ανιχνευει την υπαρξη ηλεκτροφορων καλωδιων ή/και εμποδιων και αποφευγει την επαφή/συγκρουση?. H να ακολουθει τη ματια του εργατη που ριχνει το τσιμεντο ισως?
Αυτα για να γινουν χρειαζονται γνωσεις radar και rf εκτος απο αυτοματισμους.
Οταν θα εχεις αποφοιτησει, θα ξερεις πως να προσεγγισεις το θεμα
Οσο για το ΙΕΚ, ειναι παντελως αχρηστο για σενα.

grg
16-01-09, 15:23
και τοτε αυτη η ειδικοτητα στο ιεκ που ανεφερα πριν γιατι υπαρχει?
εμενα με ενδιαφερει να ξερω να επισκευαζω πραγματα μεσα σε αυτα τα μηχανηματα.δλδ με το ιδιο σκεπτικο οσοι δουλευουν σε εταιρειες σαν τεχνικοι για αυτο που εννοω εχουν βγαλει και τη σχολη αυτοματισμων και την ηλεκτρονικη και εχουν παει και υδραυλικοι για να μπορουν να τα καταπιανονται εκει μεσα πραγμα που το βλεπω λιγο δυσκολο να γινει.τωρα αυτο για το ρανταρ που λες νταξει μπορει να εχεις και δικιο δν αντιλεγω.δν θα μπορω και να τα καταπιαστω ολα.αλλα πιστευω οτι θα υπαρχουν καποια μαθηματα στη σχολη μου που θα ειναι τα βασικα για ηλεκτρονικα ετσι ωστε να τα παρακολουθω και να μαθω.

stom
16-01-09, 15:49
Τα ιεκ απευθυνονται σε αλλο κοινο.
Ολα τα μαθηματα που θα παρακολουθησεις ειναι βασικά, και ειναι μονο η αρχη.
Τα υπολοιπα θα πρεπει να τα ψαξεις μονος σου.
Απλως εκει θα μαθεις να ψαχνεις.

tasos987
16-01-09, 18:05
Γιωργο καταρχην να σε καλοσωρισω στο forum .
Και εγω με τη σειρα μου θα πρεπει να συμφωνησω απολυτα με τον Πετρο και το stom. το χωματουργικο μπορεις να το δεις μονο σαν συνολο υδραυλικων - ηλεκτρικων - ηλεκτρονικων - κινητηριων υποσυστηματων που συνεργαζονται και αληλλεπιδρουν.Δυσκολα θα μπορεσεις να βρεις ακρη αν απομονωσεις ενα συστημα μονο του.Η σχολη σου το μονο που θα σου παρεχει ειναι η θεωρητικη βαση για να εχεις τη δυνατοτητα να "ψαχτεις". Το αν και μεχρι που θα το "ψαξεις" δικο σου θεμα.
Και για να απαντησω και στην αρχικη σου ερωτηση παρε ενα training manual για να παρεις μια ιδεα περι του αντικειμενου.
http://rapidshare.com/files/184346358/TM-CX330_EN.pdf
Αυτο που βλεπεις ειναι το max που θα σου παρεχει ο κατασκευαστης.Αν περιμενεις να δεις σχεδια πλακετων κλπ αυτα πιθανων δεν τα εχει ουτε ο κατασκευαστης :) οποτε ? Η ψαχνεσαι Η πληρωνεις τους ψαγμενους :001_cool:
:001_smile:Για οτι αλλο χρειαστεις εδω γυρω ειμαστε :001_smile:

grg
16-01-09, 18:29
πραγματικα σας ευχαριστω ολους μεσα απο τη καρδια μου για την ανταποκριση σας:001_smile:
tasos987 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33579),δλδ αν καταλαβαινω καλα λες εν ολιγοις οτι σε οτι και αν κανω τελικα για το αντικειμενο που θελω πρεπει να το ψαξω παρα πολυ και να πειραματιστω μονος ετσι?αν εγω ομως λεμε οτι μετα απο ενα Χ χρονικο διαστημα κατανοησω τα λειτουργικα συστηματα των μηχανηματων(μεσω του ιεκ και της τωρινης σχολης μου) και μπορω να επισκευαζω βλαβες και γενικα γνωριζω,αν παω σε μια αντιπροσωπια ή σε μια εταιρεια κατασκευαστικη οπως π.χ. η ΑΚΤΩΡ αυτοι θα αρκεστουν στο οτι εγω ξερω απλα για αυτο το αντικειμενο να κανω αυτο που θελουν ή θα ζητησουν και πτυχιο ηλεκτρονικου?γιατι εφοσων οπως λες ειναι κατι συνολικο και αλληλεπιδρουν μεταξυ τους και ο ηλεκτρονικος θα πρεπει να γνωριζει και μηχανολογικα για να "πιαστει" σε ενα τετοιο αντικειμενο.επισης και ο μηχανολογος ή ο υδραυλικος θα πρεπει να γνωριζει καποια πραγματα για ηλεκτρονικα.

tasos987
16-01-09, 18:58
Γιωργο μεγαλο θεμα ανοιγεις:wiink:
Το πτυχιο σου ειναι απαραιτητο απο την αποψη πως με καποιο τροπο πρεπει να μπορεις να πιστοποιησεις οτι εισαι ικανος για καποια εργασια. Απο το πιστοποιω ομως μεχρι το αποδεικνειω εμπρακτα μεσολαβουν καποιες "μικρες" λεπτομερειες (ορεξη, μερακι, διαβασμα, χρονος, χρημα κλπ που εισαι διατεθειμενος να επενδυσεις για το οποιο επαγγελμα επιλεγεις).Αυτες οι "μικρες "λεπτομερειες ειναι που θα σε κανουν "μαστορα":001_smile: Η "καστορα" :crying:
Το πτυχιο σιγουρα θα σε βοηθησει να μπεις σε μια απο τις εταιρις που προανεφερες δεν ξερω ομως κατα ποσο θα σε βοηθησει απο μονο του να παραμεινεις εκει :confused1:

Notios38
16-01-09, 19:32
Γιωργο στα καινουργια δεν ακουμπας..αν δεν εχεις το αναλυτικο του βιβλιο..και το προγραμμα του.. αντε να χει και can-bus..Αν και ηλεκτρονικος εχω ενα 2cx μικρο JCB για δικια μου χρηση..σε αγροτικες εργασιες.Περυσι μου ειχαν φερει ενα controller απο ενα μικρο komatsu...3-4 χρονων που ειχαν τα ποντικια [φαει] την φισα...δεν νομιζω να μπορει να επεμβει καποιος αν δεν ξερει πολυ καλα απο ηλεκτρο-υδραυλικα...πιεσεις εργασιας.αναμονης ασφαλειας.και πεδησης...απο την εταιρια δεν ηξεραν ....δεν ηθελαν...εστειλα e-mail ανταποκριθηκαν αμεσως ....ψαξε το παντως εχει κενο η αγορα σε τετοιες εφαρμογες...πληρης αγνοια

Notios38
16-01-09, 19:47
Γιωργο στα καινουργια δεν ακουμπας..αν δεν εχεις το αναλυτικο του βιβλιο..και το προγραμμα του.. αντε να χει και can-bus..Αν και ηλεκτρονικος εχω ενα 2cx μικρο JCB για δικια μου χρηση..σε αγροτικες εργασιες.Περυσι μου ειχαν φερει ενα controller απο ενα μικρο komatsu...3-4 χρονων που ειχαν τα ποντικια [φαει] την φισα...δεν νομιζω να μπορει να επεμβει καποιος αν δεν ξερει πολυ καλα απο ηλεκτρο-υδραυλικα...πιεσεις εργασιας.αναμονης ασφαλειας.και πεδησης...απο την εταιρια δεν ηξεραν ....δεν ηθελαν...εστειλα e-mail ανταποκριθηκαν αμεσως ....ψαξε το παντως εχει κενο η αγορα σε τετοιες εφαρμογες...πληρης αγνοια

grg
16-01-09, 21:50
Γιωργο μεγαλο θεμα ανοιγεις:wiink:
Το πτυχιο σου ειναι απαραιτητο απο την αποψη πως με καποιο τροπο πρεπει να μπορεις να πιστοποιησεις οτι εισαι ικανος για καποια εργασια. Απο το πιστοποιω ομως μεχρι το αποδεικνειω εμπρακτα μεσολαβουν καποιες "μικρες" λεπτομερειες (ορεξη, μερακι, διαβασμα, χρονος, χρημα κλπ που εισαι διατεθειμενος να επενδυσεις για το οποιο επαγγελμα επιλεγεις).Αυτες οι "μικρες "λεπτομερειες ειναι που θα σε κανουν "μαστορα":001_smile: Η "καστορα" :crying:
Το πτυχιο σιγουρα θα σε βοηθησει να μπεις σε μια απο τις εταιρις που προανεφερες δεν ξερω ομως κατα ποσο θα σε βοηθησει απο μονο του να παραμεινεις εκει :confused1:
το θεμα μου ειναι το εξης:περασα τει ηλεκτρονικης απο εκει που δν το περιμενα απο ενιαιο λυκειο και οχι απο τεχνικο,αλλα το βρηκα πολυ ενδιαφερον οταν αρχισα να το ψαχνω.πηγα εκει και στο 1ο μαθημα στο εργαστηριο μας ειπαν κατι πραγματακια περιληπτικα για τα οργανα του εργαστηριου(γεννητριες,παλμογραφους κλπ) και απο το επομενο μαθημα μας εδωσαν ασκησεις να κανουμε χρησημοποιωντας τα οργανα.δλδ εγω(και πολλοι αλλοι)1η φορα βλεπαμε π.χ. τροφοδοτικο κ μας εβαζαν να λυσουμε ασκηση εργαστηριου σε 1,5ωρα που χρησημοποιουσαμε τροφοδοτικο,και οχι μονο,και στο τελος του μαθηματος μας βαθμολογησαν κιολας.οπως καταλαβαινεις εμεις τα "παιξαμε".αφου εχασα ηδη 2 εργαστηρια επειδη δν μπορουσα να ακολουθησω το ρυθμο του εργαστηριου εχασα τη 1η εξεταστικη.καλα και στις θεωριες πανω κατω χαλια και εκει γιατι εκτος απο τη 2α λυκειου που καναμε κατι πραγματακια κατα τα αλλα δν ηξερα να λυνω τπτ και τα εβλεπα σχεδον 1η φορα και εκεινα.οι καθηγητες φυσικα δν μπορουσαν να καθονται σε πραγματα που ηταν πολυ απλα τα οποια εβλεπα 1η φορα εγω.επειτα βρηκα ενα τελιοφοιτο ηλεκτρονικο που με βοηθησε λιγο και αρχισα σιγα σιγα να μπαινω στο νοημα με καποια ιδιαιτερα μαθηματα που καναμε.το θεμα ειναι ομως οτι δν μπορω να ανταποκριθω στη δομη των εργαστηριων που ειναι:διαβαζουμε τη θεωρια της επομενης ασκησης,κανουμε τα θεωρητικα μερη της ασκησης,παμε την αλλη φορα στο μαθημα μας εξηγουν(αυτα που επρεπε να μας εχουν εξηγησει την προηγουμενη φορα)κανα 10λεπτο και μετα εμεις πρεπει να στησουμε πανω στο ραστερ και να παρουμε μετρησεις σε 1,5ωρα,με παλμογραφους,γεννητριες και αν εχουμε κανει λαθος στο θεωρητικο κομματι σε μερικες περιπτωσεις παει ολη η ασκηση λαθος και δν μπορουμε να συνεχισουμε στα πρακτικα.επισης εγω ειμαι ατομο που θελω το χρονο μου για να αφομοιωσω και να εμπεδωσω καποια πραγματα γιάυτο και δν μπορω να συνεχισω σε αυτο το ρυθμο.γιάυτο και λεω οτι στις θεωριες μπορω να πηγαινω και με τη δικη μου προσπαθεια και το χρονο που θα εχω θα μπορω να μαθω τα πραγματα που με ενδιαφερουν για να μπορω να κανω αυτο που εχω στο μυαλο,εφοσων δν θα εχω τη πιεση των εργαστηριων.σιγουρα αν παω ετσι ξεκαρφωτος σε μια εταιρεια χωρις κανα χαρτι στα χερια μου ειναι φυσιολογικο να μην με παρουν.απλα εφοσων θα εχω αυτο το χαρτι απο το ιεκ και γνωριζοντας απο μηχανολογικα-υδραυλικα και πιασω καπου δουλεια μπορω να βασιστω εκει και να δειξω οτι ξερω και απο ηλεκτρονικα και να καταπιανομαι και αυτα.καπως ετσι το σκεφτομαι αλλα δν ξερω το κατα ποσο ισχυει αυτο στη πραξη

grg
16-01-09, 22:28
Γιωργο στα καινουργια δεν ακουμπας..αν δεν εχεις το αναλυτικο του βιβλιο..και το προγραμμα του.. αντε να χει και can-bus..Αν και ηλεκτρονικος εχω ενα 2cx μικρο JCB για δικια μου χρηση..σε αγροτικες εργασιες.Περυσι μου ειχαν φερει ενα controller απο ενα μικρο komatsu...3-4 χρονων που ειχαν τα ποντικια [φαει] την φισα...δεν νομιζω να μπορει να επεμβει καποιος αν δεν ξερει πολυ καλα απο ηλεκτρο-υδραυλικα...πιεσεις εργασιας.αναμονης ασφαλειας.και πεδησης...απο την εταιρια δεν ηξεραν ....δεν ηθελαν...εστειλα e-mail ανταποκριθηκαν αμεσως ....ψαξε το παντως εχει κενο η αγορα σε τετοιες εφαρμογες...πληρης αγνοια
δλδ θες να πεις ,οπως και ο Αναστασης, οτι ειναι κατι γενικο αυτο και το ενα αλληλεπιδρα στο αλλο και πρεπει καποιος να ξερει απο ολα για να μπορει να καταπιαστει με αυτα ε?αυτα που λες:ηλεκτρο-υδραυλικα...και πεδησης ειναι μαθηματα απο οτι ειδα στην αλλη ειδικοτητα που θελω(Τεχνικος Μηχανηματων Εργων),συνεπως αν εγω μαθω και απο ηλεκτρονικα μερη του θα μπορω να βαλω ανετα χερι σ'αυτα ε?

jakektm
17-01-09, 00:02
Γιώργο, αν μπορεις κανε ενα copy-paste τα μαθηματα που λες (απο περιεργεια και οχι διαφημιση...) .

Πιστευω πως αυτο που θελει να κανει ο Γιωργος , ανταποκρίνεται στις επιθυμιες αρκετων απο εμας. Δεν εννοω την ενασχοληση με τα χωματ. μηχανηματα συγκεκριμενα, αλλα πολλοι πτυχιουχοι, μολις βγουν στην αγορα εργασιας, τα βλεπουν ολα θολα..
Ενω σπουδαζεις και μαθαινεις ολαααα αυτα, στο τελος πιανεις να διορθωσεις μια πλακετα και χρειαζεσαι αρκετο χρονο να αρχισεις να εφαρμοζεις οτι εμαθες αυτα τα χρονια.. Εστω να δεις το σχηματικο και να σκεφτεις μια βλαβη.. Να εχεις και αφεντικο πανω απο το κεφαλι σου...

Ακομα και σε εργαστηριο με επισκευες ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων συσκευων να μπεις να εργαστεις , πραγμα που ακούγεται για τους αποφοιτους των ΤΕΙ αρκετα ευκολο λογω των εργαστηριακων μαθηματων, θελεις και εκει τον χρονο σου για να μαθεις καποια καινουρια πραγματα.

Θα συμφωνησω οτι ο κλαδος των χωματ.μηχανηματων ειναι κατι καινουριο ως προς τις επισκευες , και αν δε διαβαζα αυτο το θεμα , δε θα γνωριζα οτι εχει δημιουργηθει τετοιο τμημα, εστω και σε επιπεδο ιεκ.

Αν και θα ακουστει λιγο ακραιο και αδύνατον απο αποψη χρονου, μπορει να συνδυαστει το πτυχιο του ΤΕΙ Ηλεκτρονικης και του Μηχανολογου Χωματουργ. Μηχανηματων (νομιζω ετσι λεγεται...). Εχεις πλεον ολες τις απαραιτητες γνωσεις για να σκεφτεις (ως προς τα ηλεκτρονικα) αλλα και γνωριζεις την λειτουργια των συστηματων σε τετοια μηχανηματα.

Μακαρι να μπορουσα και εγω στο παρελθον να εκανα παρομοια επιλογη.

grg
17-01-09, 00:37
Γιώργο, αν μπορεις κανε ενα copy-paste τα μαθηματα που λες (απο περιεργεια και οχι διαφημιση...) .


1.
ΑΓΓΛΙΚΑ

2.
ΧΡΗΣΗ Η/Υ


3.
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ


4.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ


5.
ΑΝΤΟΧΗ ΥΛΙΚΩΝ

6.
ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

7.
ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


8.
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΥΛΙΚΩΝ

9.
ΤΥΠΟΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΕΡΓΩΝ

10.
ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

11.
Μ.Ε.Κ.

12.
ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ – ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΜΗΧ. ΕΡΓΩΝ


13.
ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΥΛΙΣΕΩΣ


14.
ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ – ΠΕΔΗΣΗΣ


15.
ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ – ΤΕΛΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ – ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΙΒΩΤΙΑ – T.C.


16.
ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ & ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΜΗΧ. ΕΡΓΩΝ


17.
ΟΡΓΑΝΩΣΗ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΜΗΧ. ΕΡΓΩΝ


18.
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ





Θα συμφωνησω οτι ο κλαδος των χωματ.μηχανηματων ειναι κατι καινουριο ως προς τις επισκευες , και αν δε διαβαζα αυτο το θεμα , δε θα γνωριζα οτι εχει δημιουργηθει τετοιο τμημα, εστω και σε επιπεδο ιεκ.

ναι παλαιοτερα ο πατερας μου πηγαινε και σε ηλεκτρολογο για τυχον βλαβες.οταν πηρε ενα πιο καινουργιο οταν πηγε σε ηλεκτρολογο για ενα προβλημα του ειπε οτι δν μπορει να βαλει χερι για αυτο που του ελεγε.επρεπε να παει σε ηλεκτρονικο.και απο οτι με εδειξε ο μπαμπας μου το εξαρτημα που ειχε προβλημα ηταν γεματο ολοκληρωμενα και πυκνωτες.

morpheas_76
24-08-09, 16:01
Οφειλω να ξεδιαλύνω λιγο το τοπιο.

Σαν καθημερινη δουλεια , εργάζομαι στην πώληση ανταλλακτικων σε Μηχανηματα έργων, ανυψωτικων και γεννητριων-marine και κινητηρων σε μεγαλη εταιρεια(δεν μπορω να πω το ονομα).Επειδη έχω αμεση επικοινωνια με τους τεχνικους, σας αναφέρω το εξης:

ΟΛΕΣ οι εταιρίες που πουλάνε μηχανήματα, μπορούν να σου πουλήσουν τα λεγόμενα service manuals για το εκάστοτε μηχάνημα(με το αζημοίωτο φυσικά..) .Με αυτό ΄και το μηχάνημα δίπλα σου γίνεσαι 2 φορές μάστορας.Δεν σου κουνιέται κανένα "μαστοράκι"(γεμάτος ειναι ο κόσμος τέτοιους).Αυτο εξηγεί μέσω troubleshooting πως λύνεις-δενεις-ρυθμίζεις-σφίγγεις-καργάρεις-επιδιορθώνεις τα πάντα πανω του, αλλα με τα ανταλλακτικα της εταιρίας.

Αυτό που ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν είναι οι πλακέτες και την τεχνογνωσία πίσω τους... Και σας μιλάω "εκ των έσω". Μπορείς να μαθεις τα παντα γύρω απο ένα μηχάνημα εκτος της ίδιας της πλακέτας (και δεν ειναι 1 μόνο!!)

grg
16-09-09, 02:05
ok,σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες!

167vasgio
16-09-09, 12:26
το θεμα μου ειναι το εξης:περασα τει ηλεκτρονικης απο εκει που δν το περιμενα απο ενιαιο λυκειο και οχι απο τεχνικο,αλλα το βρηκα πολυ ενδιαφερον οταν αρχισα να το ψαχνω.πηγα εκει και στο 1ο μαθημα στο εργαστηριο μας ειπαν κατι πραγματακια περιληπτικα για τα οργανα του εργαστηριου(γεννητριες,παλμογραφους κλπ) και απο το επομενο μαθημα μας εδωσαν ασκησεις να κανουμε χρησημοποιωντας τα οργανα.δλδ εγω(και πολλοι αλλοι)1η φορα βλεπαμε π.χ. τροφοδοτικο κ μας εβαζαν να λυσουμε ασκηση εργαστηριου σε 1,5ωρα που χρησημοποιουσαμε τροφοδοτικο,και οχι μονο,και στο τελος του μαθηματος μας βαθμολογησαν κιολας.οπως καταλαβαινεις εμεις τα "παιξαμε".αφου εχασα ηδη 2 εργαστηρια επειδη δν μπορουσα να ακολουθησω το ρυθμο του εργαστηριου εχασα τη 1η εξεταστικη.καλα και στις θεωριες πανω κατω χαλια και εκει γιατι εκτος απο τη 2α λυκειου που καναμε κατι πραγματακια κατα τα αλλα δν ηξερα να λυνω τπτ και τα εβλεπα σχεδον 1η φορα και εκεινα.οι καθηγητες φυσικα δν μπορουσαν να καθονται σε πραγματα που ηταν πολυ απλα τα οποια εβλεπα 1η φορα εγω.επειτα βρηκα ενα τελιοφοιτο ηλεκτρονικο που με βοηθησε λιγο και αρχισα σιγα σιγα να μπαινω στο νοημα με καποια ιδιαιτερα μαθηματα που καναμε.το θεμα ειναι ομως οτι δν μπορω να ανταποκριθω στη δομη των εργαστηριων που ειναι:διαβαζουμε τη θεωρια της επομενης ασκησης,κανουμε τα θεωρητικα μερη της ασκησης,παμε την αλλη φορα στο μαθημα μας εξηγουν(αυτα που επρεπε να μας εχουν εξηγησει την προηγουμενη φορα)κανα 10λεπτο και μετα εμεις πρεπει να στησουμε πανω στο ραστερ και να παρουμε μετρησεις σε 1,5ωρα,με παλμογραφους,γεννητριες και αν εχουμε κανει λαθος στο θεωρητικο κομματι σε μερικες περιπτωσεις παει ολη η ασκηση λαθος και δν μπορουμε να συνεχισουμε στα πρακτικα.επισης εγω ειμαι ατομο που θελω το χρονο μου για να αφομοιωσω και να εμπεδωσω καποια πραγματα γιάυτο και δν μπορω να συνεχισω σε αυτο το ρυθμο.γιάυτο και λεω οτι στις θεωριες μπορω να πηγαινω και με τη δικη μου προσπαθεια και το χρονο που θα εχω θα μπορω να μαθω τα πραγματα που με ενδιαφερουν για να μπορω να κανω αυτο που εχω στο μυαλο,εφοσων δν θα εχω τη πιεση των εργαστηριων.σιγουρα αν παω ετσι ξεκαρφωτος σε μια εταιρεια χωρις κανα χαρτι στα χερια μου ειναι φυσιολογικο να μην με παρουν.απλα εφοσων θα εχω αυτο το χαρτι απο το ιεκ και γνωριζοντας απο μηχανολογικα-υδραυλικα και πιασω καπου δουλεια μπορω να βασιστω εκει και να δειξω οτι ξερω και απο ηλεκτρονικα και να καταπιανομαι και αυτα.καπως ετσι το σκεφτομαι αλλα δν ξερω το κατα ποσο ισχυει αυτο στη πραξη

Γιώργο εγω έχω να σου πω τα εξής απο την δική μου μικρή εμπειρία στο συγκεκριμένο τμήμα..
και εγώ μπήκα εκεί απο ενιαίο και μάλιστα θετική κατεύθυνση,όπου έκανα βιολογία,χημεία κλπ παρ' όλα αυτά μπήκα με δική μου θέληση βάζοντας την σαν πρώτη επιλογή και ενω είχα σχεδόν 2500 μόρια παραπάνω,.φτάνω λοιπόν στα πρώτα εξάμηνα και συναντάω ακριβώς αυτό που συνάντισες και εσύ αρχίζω να απογοητεύομαι και τότε ξεκινάν οι καταλήψεις και χάνω σχεδόν έναν ολόκληρο χρόνο..οπότε ξέκιναω να σκέφτομαι να τα παρατήσω .,. παρ' όλα αυτά τώρα στο έβδομο εξάμηνο έχω να σου πω τα εξής.,.ναι θα δυσκολευτείς πολύ,ναι θα ερθουν στιγμές που θα σου σπάσουν τα νεύρα και θα θες να σηκωθείς να φύγεις αλλά να ξέρεις ότι αν θές και εσύ πραγματικά να προχωρήσεις και το αγαπάς και τα εργαστήρια θα σου φανούν πιο εύκολα και θα βρείς πολλά ενδιαφεροντα.,.και θα βρείς πολλούς ανθρώπους και φοιτητές και καθηγητές που θα σε βοηθήσουν και θα το κάνουν με χαρά.,.όχι όλοι .,., (σαφώς!!!) άλλα πάρα πολλοί.,.και εν τέλη θα δείς οτι θα φτάσεις στο πτυχίο χωρίς να το καταλάβεις.,.τώρα σε αυτό που λές σε ένα τέτοιο σύστημα εμπλέκονται πολλοί κλάδοι της μηχανικής σαφώς και τα ήλεκτρονικά μπορείς να μάθεις τα πάντα.,.να διαβάσεις για όλα,αλλά απο λίγο όμως στην εποχή μας σημαντικό ρόλο παίζει η εξειδίκευση και σε αυτο το τμήμα που είσαι τουλάχιστον με την θεώρητικη γνώση που θα πάρεις(αν ασχοληθείς σοβαρά) θα μπόρεις να προχωρήσεις πολύ καλά.,.το θέμα είναι τι θές να κάνεις εσύ.,.και άν σου αρέσουν τα ηλεκτρονικά,είσαι στο σωστό μέρος.