PDA

Επιστροφή στο Forum : διαλυτες αλατων



fuzz
16-01-09, 00:32
υπαρχει περιπτωση κανενας να εχει ασχοληθει με το αντικειμενο?

http://www.scaleblaster.com/res_purchase.html
ψαχνω κατι σαν το παραπανω αλλα το βρισκω πανω απο 300 € και ειπα δεν μπορει να κουβαλαει τοσο τεχνολογια μεσα του
μπορουμε να βρουμε κανενα σχεδιο να το φτιαξουμε?
εχω φαει πολλες ωρες στο ιντρνετ αλλα δε βρηκα τιποτα

antonis
16-01-09, 10:28
ειχα ενα τετοιο κυκλωματακι απο το ελεκτορ αλλα πρεπει να ψαξω μεσα σε 200 τευχη καποια στιγμη θα ασχοληθω ειναι πολυ απλο.

antonis
16-01-09, 11:03
εδω ειμαστε...........

otakis
16-01-09, 12:21
καλό, αλλά πως καταλαβαίνουμε ότι λειτουργεί αποτελεσματικά?

fuzz
16-01-09, 15:35
antonis χιλια ευχαριστω
(και ζητανε 300 € για κατι τετοιο???!!!!!!)
θα το φτιαξω (αν βρω τα υλικα) και θα ποσταρω τα αποτελεσματα
οχι συντομα βεβαια....

Nemmesis
16-01-09, 15:40
300 ευρω εχει ο αφαλατοτης... οτι ενα τετοιο γελιο κυκλωματι που πραγματικα δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να αποδοσει

fuzz
17-01-09, 00:10
κι εγω επιφυλακτικος ειμαι αν θα μπορεσει να κανει τιποτα
αλλα σκεψου να σκασεις και 300 και να μην δεις αποτελεσμα.....

Nemmesis
17-01-09, 00:23
κι εγω επιφυλακτικος ειμαι αν θα μπορεσει να κανει τιποτα
αλλα σκεψου να σκασεις και 300 και να μην δεις αποτελεσμα.....

αυριο στην δουλεια θα βγαλω φοτο καποιους αφαλατοτες για να σου δειξω θα βρω και τα χαρακτηριστηκα τους.. ισως και καποιες ενδικτικες τιμες και θα ρωτησω επισης αυτους που τα δουλευουν κατα ποσο αποδιδουν αυτα που λενε...

kx5
17-01-09, 01:02
Είχα φτιάξει ένα πολύ απλό (με δύο 555, κύκλωμα από το ελέκτορ) με ένα τύλιγμα γύρω από την πλαστική σωλήνα παροχής. Η δουλειά έγινε στο παλιό μου διαμέρισμα στην Πάτρα που το νερό ήταν γενικά "σκληρό".
Ομολογώ πως δε περίμενα να κάνει κάτι αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη είδα μεγάλη διαφορά. Ακόμα και η γεύση του νερού άλλαξε.

Nemmesis
17-01-09, 02:03
Είχα φτιάξει ένα πολύ απλό (με δύο 555, κύκλωμα από το ελέκτορ) με ένα τύλιγμα γύρω από την πλαστική σωλήνα παροχής. Η δουλειά έγινε στο παλιό μου διαμέρισμα στην Πάτρα που το νερό ήταν γενικά "σκληρό".
Ομολογώ πως δε περίμενα να κάνει κάτι αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη είδα μεγάλη διαφορά. Ακόμα και η γεύση του νερού άλλαξε.
και ποσα watt ηταν το τελικο τρανζιστορ??? και μου λες σε παρακαλω πως αλλαγε η γευση του νερου οταν το μονο που εκανες ηταν να βαλεις το νερο να περνα μεσα απο ενα μαγνικο πεδιο? στα αληθεια το εχεις κανει αυτο που λες?

antonis
17-01-09, 02:07
την ιδια δουλεια κανουν οποιος θελει μπορει να δοκιμασει. κυκλωμα ταλαντωσης ειναι των 300ων ευρω κυκλωμα ταλαντωσης ειναι και αυτο. οπως και επισης αυτα που χρησιμοποιουν για οικονομια στα καυσιμα.

antonis
17-01-09, 02:11
Αρχικό μήνυμα απο Nemmesis
αυριο στην δουλεια θα βγαλω φοτο καποιους αφαλατοτες???????????????????????????????????????? ?.....................................

Nemmesis
17-01-09, 03:26
?????????????????????????????????????????......... ............................


ποια η απορια σου?.................οσο αποδιδουν αυτοι οι ταλαντωτες κανουν εξοικονομιση καυσημων στα αμαξια αλλο τοσο θα καθαριζουν και θα επιρεαζουν το νερο... δλδ μια δεξαμενη νερου διπλα σε ενα ραδιοφωνηκο σταθμο θα εχει το καλητερο νερο... αποδηξτε μου πως αυτοι οι ταλαντοτες ΧΩΡΙΣ ηλεκτροδια μεσα στο νερο θα αλλαξουν κατι στα συστατικα του... το πολυ πολυ να τα πολωσει (βαση αυτης της πολωσης πετυχενεται αυτη η εξικονομιση της ταξεος 1-2% στα αμαξια) εγω γνωριζω για αφαλατοτες
οι οποιοι ειναι στιν ουσια φιλτα και δεν μιλαω για τα κλασικα που εχει καθε οικοδομη... επισης κατι αλλο ολοι αυτοι οι ταλαντοτες λενε οτι δουλευουν σε σωλινες μεταλικους μεχρι και πλαστικους πως γιναιτε αυτο πειτε μου...
δλδ εσεις το βλεπετε λογικο να λειτουργει αυτο το κατασκευασμα?

fuzz
17-01-09, 07:21
απ οτι μου ειπαν και εχω διαβασει στο ιντερνετ (εμπειρια προσωπικη δεν εχω ακομα)
περνωντας το νερο μεσα απο αυτο το μαγνητικο πεδιο διασπαει τα αλατα κ καποια αλλα σωματιδια σε μικροτερα με αποτελεσμα να μην σχηματιζεται στρωμα στους σωληνες
λενε ακομα οτι καθαριζει και ηδη μισοβουλωμενους σωληνες

http://www.freewebs.com/airwaterplus/dialytes_alatwn.html

nemesis περιμενω νεα σου.......

kx5
17-01-09, 07:26
και ποσα watt ηταν το τελικο τρανζιστορ??? και μου λες σε παρακαλω πως αλλαγε η γευση του νερου οταν το μονο που εκανες ηταν να βαλεις το νερο να περνα μεσα απο ενα μαγνικο πεδιο? στα αληθεια το εχεις κανει αυτο που λες?
Ξέρω μοιάζει απίθανο αλλά είναι αλήθεια. Το νερό έγινε πιο... "γλυκό" να το πω...?
Το τελικό τρανζίστορ ήταν μικρής ισχύος, δε θυμάμαι να σου πω.

Το μαγνητικό πεδίο διασπάει τους μεγάλους κρυστάλλους αλάτων σε μικρότερους. Δεν τους εξαφανίζει.

leosedf
17-01-09, 10:20
Εχω δεί τέτοια συστήματα να λειτουργούν απ το 92 στο εξωτερικό. Λογικά θα κάνει δουλειά για να το δουλεύει τοσος κόσμος. Μην ξεχνάμε άλλο καύσιμα άλλο νερο.

Nemmesis
17-01-09, 10:34
αν απλα διασπαει διασπαει τους κρυσταλους απο μεγαλους σε μικρους δεν κανει τπτ τοτε.. γιατι οση ποσοτητα αλατων ειχαμε σε ενα ποτηρι παλι την ιδια εχουμε.. αρα το απολεσμα ειναι ιδιο.. η ιδια ποσοτητα αλατων θα κολλησει στην αντισταση του πληντιριου... μην ψαχνουμε λυσεις με καποιες θεωριες που ισως δουλευουν... δλδ μην βαζουμε 2μαγνητες στο αμαξι μας για να καει λιγοτερο η λυση ειναι τα υβριδικα αν θελουμε να εχουμε αποτελεσμα.. ετσι και στιν περιπτωση μας.. δλδ απο το πρωτο λινκ κιολας σας φενονται σοβαρα προιοντα?

antonis
17-01-09, 10:36
Αγαπητε Nemmesis η απορια μου ειναι οτι το κυκλωμα κωστιζει το πολυ 3 ευρω. Ας πειραματισουμε βρε παιδια ...

kx5
17-01-09, 13:08
αν απλα διασπαει διασπαει τους κρυσταλους απο μεγαλους σε μικρους δεν κανει τπτ τοτε.. γιατι οση ποσοτητα αλατων ειχαμε σε ενα ποτηρι παλι την ιδια εχουμε.. αρα το απολεσμα ειναι ιδιο.. η ιδια ποσοτητα αλατων θα κολλησει στην αντισταση του πληντιριου... μην ψαχνουμε λυσεις με καποιες θεωριες που ισως δουλευουν... δλδ μην βαζουμε 2μαγνητες στο αμαξι μας για να καει λιγοτερο η λυση ειναι τα υβριδικα αν θελουμε να εχουμε αποτελεσμα.. ετσι και στιν περιπτωση μας.. δλδ απο το πρωτο λινκ κιολας σας φενονται σοβαρα προιοντα?
Εγώ πάντως είδα αισθητή μείωση στις βρομιές από άλατα σε κουζίνα και μπάνιο.
Μη το συγκρίνουμε με τα μαγικά μαγνητάκια - μούφες - που πουλάγανε σαν ιονιστές καυσίμου.