PDA

Επιστροφή στο Forum : σταθερο αναμα led



SOUR
21-01-09, 16:19
γεια σας
παιδια σας παρακαλω πως μπορω να συνδεσω 16 λεντακια των 3v μεταξυ τους με πηγη 12v αλλα να βγαζουν ομως τα λεντακια τα volt της αντοχης τους?
αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα ειμαι υποχρεος
ευχαριστω!!!

moutoulos
21-01-09, 16:27
4x4 ..., καμία σχέση με Off Road :lool:.

Λοιπόν τι εννοώ ??
Θα βάλεις 4 Led σε σειρά, αυτό θα το φτιάξεις 4 φορές.
Και τις 4 στήλες που θα φτιάξεις, μετά θα τις βάλεις παράλληλα
και είσαι Οκ.

Αν είναι λευκά κανονικά θέλουν 3.2 - 3.5V.

FM1
21-01-09, 16:30
Επίσης μπορείς να τα συνδέσεις όλα παράλληλα μεταξύ τους και σε σειρά με αυτά να βάλεις μια αντίσταση από 28-33Ω περίπου στα 12V.

Θα συμφωνήσω και με το φίλο Γρηγόρη,μου φαίνεται πως είναι πιο απλή και πιο αποδοτική αυτή η συνδεσμολογία.

Αυτό είναι το κύκλωμα που σου προτείνει ο Γρηγόρης: http://ledcalculator.net/default.aspx?values=12,3,20,16,0

SOUR
21-01-09, 16:51
αν ομως χαλασει ενα λεντακι με αυτη τη συνδεσμολογια δε θα σβησει ολη η σειρα???

moutoulos
21-01-09, 16:55
αν ομως χαλασει ενα λεντακι με αυτη τη συνδεσμολογια δε θα σβησει ολη η σειρα???

Δεν είναι σίγουρο ..., μπορεί ναι, μπορεί όχι. Το ξέρω δεν σου έδωσα
απάντηση, αλλά "παίζουν" και οι δυο περιπτώσεις :wiink:.

SOUR
21-01-09, 17:01
αν χαλασει στη σειρα οποιοδηποτε λεντ τοτε διακοπτεται το + - αρα δεν περναει ρευμα στο επομενο να κλεισει το κυκλωμα ετσι δεν ειναι???

moutoulos
21-01-09, 17:12
αν χαλασει στη σειρα οποιοδηποτε λεντ τοτε διακοπτεται το + - αρα δεν περναει ρευμα στο επομενο να κλεισει το κυκλωμα ετσι δεν ειναι???

Ναι βέβαια ..., αλλά παίζει και το να βραχυκυκλώσει, να μην ανάβει, αλλά
να περνάει ρεύμα μέσα του, και να τροφοδοτούνται τα υπόλοιπα 3 Led.
Μόνο που τώρα θα "τρώνε" 4 Volt, το κάθε ένα απο τα υπόλοιπα ...

PCMan
21-01-09, 17:20
Άρα, είτε καεί ένα και δεν είναι βραχυκυκλωμένο δεν θα ανάβουν τα υπόλοιπα γιατί δεν πάει ρεύμα σε εκείνα και είτε καεί ένα και βραχυκυκλώσει, θα πάνε 4 βόλτ στα υπόλοιπα και πάλι δεν θα ανάβουν γιατι θα καούν. Σωστά?

moutoulos
21-01-09, 17:32
θα πάνε 4 βόλτ στα υπόλοιπα και πάλι δεν θα ανάβουν γιατι θα καούν. Σωστά?

Σωστά εν μέρει ..., στα 4V θα δουλεύουν μπορεί και για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Σιγά σιγά όμως, θα αρχίσουν να κάνουν blinking (φλασάρισμα σε άσχετο χρόνο),
εως κάποια στιγμή, δεν θα ανάβουν καθόλου (μπορεί να περάσει και μήνας).

Nemmesis
21-01-09, 17:35
αν χαλασει στη σειρα οποιοδηποτε λεντ τοτε διακοπτεται το + - αρα δεν περναει ρευμα στο επομενο να κλεισει το κυκλωμα ετσι δεν ειναι???

οταν καιγεται ενα λεντ μπορει ητε να μην κλεινει κυκλωμα (σαν μια συμβατικη λαμπα) η μπορει και να βραχηκυκλωσει.. οποτε θα σου καψει και τα αλλα 3... εγω θα ελεγα πως καλητερω ειναι και το ποιο σπαστικο αντισταση για το καθε ενα λεντ

SOUR
21-01-09, 18:11
τελικα μαγκες το υπολογισα να παιρνει το καθε λεντακι γυρω στα 2.8v οποτε μειωνεται κατα πολυ η πιθανοτητα να καει καποιο και ετσι εφτιαξα στο motherboard το κυκλωμα που μου προτεινατε 4χ4 με 4 αντιστασεις
δουλευει μια χαρα θα το αφησω ολη νυχτα και μετα θα φτιαξω την τελικη κατασκευη.
για εκει που το θελω δεν χωραει μερεμετι!!!
ευχαριστω!!!

Nemmesis
21-01-09, 18:54
motherboard!

μαλλον breadboard εννοεις...