PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικα με μετατροπή ηλεκτρονικού μέτρου με Laser



weather1967
03-02-09, 21:00
Καλησπέρα,ειχα γράψει και σε ενα thead,αλλα ισως να μην το δουν πολλοι φιλοι ,ετσι γραφω και σε αυτο το thread με οργανα και εξοπλισμό μια ερώτηση.Δεδομενου οτι θελω να κανω μια πατεντα και θελω να βαλω σε ενα σταθερο μερος ενα μέτρο πανω απο το εδαφος ,ενα ηλεκτρονικο μετρο με δέσμη laser να το εχω εξω μεσα σε ενα στεγανο κουτι με τρυπα απο κατω για να βλεπουν το εδαφος και το laser και οι σενσορες υπερηχων ,και μετα με καλωδιο να εχω μεσα στο σπιτι την κυρίως μονάδα με το display .
Ερώτημα μηπως ξερει κανεις αν ειναι εφικτο αυτο ? να βγει απο την πλακετα το λειζερ και οι σενσορες υπερηχων ? να μπουν σε ενα αδιαβροχο κουτι με τρυπα απο κατω για να βλεπουν το εδαφος και με καλωδιο να εχο μεσα στο σπιτι την κυρίως μοναδα με το display και να βλεπω την μέτρηση ?
Eυχαριστώ

http://www.alifragis.com.gr/full_pro...S-98/2G&page=1 (http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=MS-98/2G&page=1)

leosedf
05-02-09, 01:53
Και αν θαφτεί όλη η κατασκευή κάτω απο το χιόνι?
Το laser το ξεχνάς τελείως δεν είναι καθόλου πρακτικό σε αυτή την περίπτωση.

Nemmesis
05-02-09, 15:18
Και αν θαφτεί όλη η κατασκευή κάτω απο το χιόνι?
Το laser το ξεχνάς τελείως δεν είναι καθόλου πρακτικό σε αυτή την περίπτωση.

γιατι? πιστευω ενα απλο lazer-μετρο αν το ανοιξει και βγαλει τον σενσορα απο το κουτι του και το βαλει εξω μια χαρα θα ειναι... και γιατι να θαφτει ολο κατο απο το χιονι?

leosedf
05-02-09, 16:53
Εξαρτάται απο το που θα εγκαθίσταται ενα τέτοιο σύστημα. Στο σπίτι δίπλα αποκλείεται να έχει πρόβλημα. Στα μέρη που κυκλοφορώ (βουνά) οι μετεορολογικοί σταθμοί τρώνε πολύ χιόνι.
Εχει τύχει και οικίσκος να έχει θαφτεί.

weather1967
07-02-09, 21:59
Κωνσταντινε και Παναγιώτη
Καταρχας δεν θα μπει το κυκλωμα με τους υπερηχους και το λειζερ στο 1 μετρο αν ειμαστε πανω στο Παρνασσό στα 2,200 μετρα θα τοποθετηθή στα 5 μετρα και ανω ,εδώ στο περιστερι 1 μετρο και πολυ του ειναι ,ευκολα υπολογιζονται αυτα .
Ενα πραγμα δεν ξερω το χιονι δεν εχει την ιδια πυκνοτητα, οταν ειναι φρεσκο ειναι πιο αραιο ,οταν παγωνη πιο πυκνο ,και λεω οι υπερηχοι θα μπορεσουν να το εντοπισουν οταν ειναι αφρατο ? Εδω ειναι το διλλημα.

tasos987
07-02-09, 23:10
Το προβλημα σου Δημητρη σιγουρα δεν θα ειναι στην υφη του χιονιου.Εκει που πιστευω οτι θα δυσκολευτης θα ειναι στο calibration.Και εξηγω πως οι μετρησεις σου εξαρτωνται απο το χρωμα και το ειδος της επιφανειας που αντανακλα την ακτινα του οργανου.Καποια οργανα ρυθμιζονται καποια οχι.
Μια ιδεα που μου ηρθε αλλα αν την υλοποιησεις περιμενω ποσοστα απο τα δικαιωματα της ευρεσιτεχνιας:lool::lool::lool:
Ρανταρ υπερηχων για παρκαρισμα αυτοκινητων
Στεγανα, remote, ρυθμιζομενα, φτηνα.Ψαξε στο Ebay

weather1967
07-02-09, 23:47
Το προβλημα σου Δημητρη σιγουρα δεν θα ειναι στην υφη του χιονιου.Εκει που πιστευω οτι θα δυσκολευτης θα ειναι στο calibration.Και εξηγω πως οι μετρησεις σου εξαρτωνται απο το χρωμα και το ειδος της επιφανειας που αντανακλα την ακτινα του οργανου.Καποια οργανα ρυθμιζονται καποια οχι.
Μια ιδεα που μου ηρθε αλλα αν την υλοποιησεις περιμενω ποσοστα απο τα δικαιωματα της ευρεσιτεχνιας:lool::lool::lool:
Ρανταρ υπερηχων για παρκαρισμα αυτοκινητων
Στεγανα, remote, ρυθμιζομενα, φτηνα.Ψαξε στο Ebay

:biggrin::biggrin:Tάσο καλο ειναι και δεν σου κλεβω την ιδεα ,το ειχα πει και σε ενα αλλο thread το parking radar ,και το εχω ψαξει ,αλλα το μειονεκτημα ειναι οτι μετρανε ανα 10 cm ,ενώ το μετρο με αισθητήρα υπερηχων και λειζερ καθε 1 cm ,μην νομιζεις ιδιο σενσορα εχει το μετρο λειζερ και υπερηχους ,με το parking radar και το parking radar αισθητηρες με υπερηχους εχει αλλα μικροτερης εμβελειας μεχρι 1,50 μετρο περιπου.Noμιζω χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια,οτι ο αισθητηρας με υπερηχους μετραει ,το λειζερ το εχει απλα για να κεντραρεις αυτο που θελεις να μετρησεις .

tasos987
08-02-09, 00:10
Αν μετρα με υπερηχους τοτε διευκολυνεσαι γιατι βγαινει εκτος το χρωμα και μενει μονο η επιφανεια αντανακλασης σαν μεταβλητη .
Μια βολτα μεχρι το κοντινοτερο χιονοδρομικο, εξοπλισμενος με το μετρητη και ενα απλο μετρο για τις απαραιτητες συγκρισεις και εισαι ετοιμος.
Γιατι αν περιμενεις χιονι στο Περιστερι....βλεπω το project να παιρνει 10μηνη παραταση:001_tt2:

weather1967
08-02-09, 01:06
Αν μετρα με υπερηχους τοτε διευκολυνεσαι γιατι βγαινει εκτος το χρωμα και μενει μονο η επιφανεια αντανακλασης σαν μεταβλητη .
Μια βολτα μεχρι το κοντινοτερο χιονοδρομικο, εξοπλισμενος με το μετρητη και ενα απλο μετρο για τις απαραιτητες συγκρισεις και εισαι ετοιμος.
Γιατι αν περιμενεις χιονι στο Περιστερι....βλεπω το project να παιρνει 10μηνη παραταση:001_tt2:

χα χα χα !!! τι δεκάμηνη ? δεν λες καλύτερα τριχρονη και ..... :001_smile:.
Στατιστικός μια φορα καθε 3 χρονια απο το 2001 και μετα το στρώνει εδώ:lool: