PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπος FM PCI για Η/Υ !



KOKAR
04-02-09, 10:13
Ίσως η καλύτερη λύση…

http://christmaslightshow.com/xcart/images/D/d-51-38.jpeg

Για παραπάνω πληροφορίες click εδώ (http://www.pcs-electronics.com/2007-stereo-transmitter-card-p-968.html)

leosedf
05-02-09, 01:42
Της PCS. Καλή πατέντα αλλα δέ βλέπω κάποια χρήση πέρα απο ερασιτεχνικά πειράματα.

savnik
05-02-09, 08:15
Αν σου δουλεψει ο driver τότε είναι καλό.

Pefres
05-02-09, 10:40
παντα ειχα μια απορια για αυτο το πομπουδακι
δεν επηρεαζει τα υπολοιπα εξαρτηματα του Η/Υ?

leosedf
05-02-09, 14:52
παντα ειχα μια απορια για αυτο το πομπουδακι
δεν επηρεαζει τα υπολοιπα εξαρτηματα του Η/Υ?

Λεπτομέρειες....

KOKAR
05-02-09, 15:08
Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να επηρεάζει
αυτός ο πομπός .ένα Η/Υ που η συχνότητα λειτουργίας
του Η/Υ είναι κατά πολύ μεγαλύτερη
το BUS CLOCK στα σημερινά motherboard αρχίζει από
533ΜΗz , 800ΜΗz και πάνω
άλλωστε λέτε η εταιρία που το κατασκεύασε να μην έχει
προβλέψει κάτι τέτοιο?
Αν τώρα υποθέσουμε ότι ο driver δεν είναι σωστός ( όπως
ανάφερε κάποιος φίλος πιο πάνω ) η εταιρία δεν θα
εβγαζε update του driver?

leosedf
05-02-09, 15:19
Εγώ λέω να αρχίσεις να το φαντάζεσαι. Εδώ ένα ενισχυτάκι ήχου σύνδεσα στην κάρτα ήχου και ο θόρυβος άλλαζε κουνώντας τα καλώδια του ποντικιού, οταν δούλευε ο δίσκος οταν παιζαν περίεργα γραφικά κλπ. Και ολα αυτα σε μηχάνημα με σταθεροποιητή τάσης, UPS, enermax τροφοδοτικά κλπ.
Οταν εχεις εκπομπή RF ΜΕΣΑ στο κουτί τα πράματα είναι σίγουρα ακόμα χειρότερα. Βλέπεις πολλές θωρακίσεις πάνω στην πλακέτα και στα πηνεία?
Ο κατασκευαστής της μητρικής σίγουρα έχει δόσει πολλά φράγκα για να τεστάρει τη μητρική αλλα είμαι σίγουρος οτι δεν έχει κάνει δοκιμή με κάρτα PCS.
Δεν παίζει να μπορεί να έχει την ποιότητα που θα έχει ενας κανονικός πομπός.

KOKAR
05-02-09, 15:27
καλά.....και νομίζεις ότι οι ξένοι είναι σαν τους Έλληνες? αν κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα ,,,,θα τους πάρουν και τα σώβρακα
το ίδιο θα συμβεί αν τα χαρακτηρίστηκα που δίνουν για την κάρτα
δεν ισχύουν στην πραγματικότητα
Όποιος έχει ζήσει στο εξωτερικό μπορεί να το διαβεβαίωση αυτό που λέω

savnik
05-02-09, 15:57
καλά.....και νομίζεις ότι οι ξένοι είναι σαν τους Έλληνες? αν κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα ,,,,θα τους πάρουν και τα σώβρακα
το ίδιο θα συμβεί αν τα χαρακτηρίστηκα που δίνουν για την κάρτα
δεν ισχύουν στην πραγματικότητα
Όποιος έχει ζήσει στο εξωτερικό μπορεί να το διαβεβαίωση αυτό που λέω
Σαν πομπος είναι κατι το τελειο και δεν επηρεάζει τίποτα και δεν επηρεάζεται καθόλου.
Το μονο προβλημα του ειναι ο driver.Αν πας στο site θα δεις οτι πολλα ατομα έχουν πρόβλημα.

KOKAR
05-02-09, 16:10
Σαν πομπος είναι κατι το τελειο και δεν επηρεάζει τίποτα και δεν επηρεάζεται καθόλου.
Το μονο προβλημα του ειναι ο driver.Αν πας στο site θα δεις οτι πολλα ατομα έχουν πρόβλημα.

που νομιζω οτι η εταιρια αν θελει να επιβιωσει να τον φτιαξει !

antonis_p
05-02-09, 16:37
Οταν εχεις εκπομπή RF ΜΕΣΑ στο κουτί τα πράματα είναι σίγουρα ακόμα χειρότερα. Βλέπεις πολλές θωρακίσεις πάνω στην πλακέτα και στα πηνεία?
αν η γραμμη μεταφοράς είναι σωστή, αν η κεραία είναι σωστή,
τότε δεν υπάρχει καμία εκπομπή μέσα στο κουτί.

leosedf
05-02-09, 16:46
Αν....
Εχω ζήσει και εξωτερικό κλπ κλπ.

Εξακολουθώ να το θεωρώ μη πρακτικό και χαμηλής ποιότητας.
Για να παίζεις στο σπίτι καλο είναι.

antonis_p
05-02-09, 17:01
What is PCI MAX 2007?
PCI MAX 2007+ is a computer card that will change the way you listen to your MP3's or other audio via PC. It will effectively change your PC into a stereo FM radio station.......... You will be able to play your audio files (CD, wav, MP3, real audio etc.) from your PC through radio waves directly to your household radio receiver in the next room, in the living room, across your yard, in whole block of flats

http://www.pcs-electronics.com/images/Playboy1.jpg

KALODIAKIAS
05-02-09, 23:35
Κοστιζει πολλα λεφτα...

καλυτερα ενα pll, 2-3 βαθμιδες ανισχυσης ενα κουτι,ενα φιλτρο για αρμονικες 5-6 πραγματακια ακομα και εχεις βγει στον αερα με 10 watt και σου περισευουν και λεφτα.

τωρα να δωσεις για να παρεις ενα πραγμα που απ'οτι βλεπω ειναι προβληματικο και κοστιζει και 200 κατι ευρω αγω το θεορω χαζομαρα.


και δεν γουσταρω καθολου τα smd.

λινκ 95,1
05-02-09, 23:54
με πορδες δε βαφονται αυγα....λεει ο λαος....!
το καρτακι για τα λεφτα του ειναι σουπερ και τυφλα ναχει ο TELBA 741 κτλ τα λεφτα ειναι λιγα αν σκεφτεις οτι καποιοι ανθρωποι ξοδευουν για την καρτα ηχου τους 750 ευρω!!!!(εγω ειμαι αυτος)λυπαμαι γιατι η λογικη των ερασιτεχνων ειναι λιγα ευρω και παμε!ΟΧΙ!!!!! οτι πληρωσεις παιρνεις....και το λεω γιατι ετσι δε παει μπροστα το θεμα...αν λεμε δε γουσταρω τα smd....εμενα το pll μου το πρωτο ηταν c&a μετα πηρα ενα ηλεκτρον μετα ενα αλλο και τωρα εχω rvr των 2500 ευρω αλλα και τοτε οι φιλοι μου μου λεγαν ...δε τα γουσταρω αυτα τα pll ...η 6146 βγαζει πιο πριμαριστη διαμορφωση.......ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ ΔΕ ΒΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΥΓΑ....δυστυχως!

λινκ 95,1
06-02-09, 00:04
το pll μεσαιων της ηλεκτρων
το 10000 watt fm !!!!
η κεραια KATHREIN Γερμανιας.....ολα ξεκινησαν με το pll της C&a και μερακι για το καλυτερο!

moutoulos
06-02-09, 00:23
Αν....
Εχω ζήσει και εξωτερικό κλπ κλπ.

Εξακολουθώ να το θεωρώ μη πρακτικό και χαμηλής ποιότητας.
Για να παίζεις στο σπίτι καλο είναι.

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Το συγκεκριμένο για gadjet καλό είναι ...,
για σοβαρή δουλειά όμως όχι.

leosedf
06-02-09, 00:36
Κι εγώ είμαι παιδιά της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις και συμφωνώ με τις αγορές καλών μηχανημάτων.
Απλά δε συμφωνώ με τη γενικη άποψη του μηχανήματος αυτού. Οχι με την τεχνολογία του όμως, ναι είναι ωραίο πολύ αλλα δε συμφωνώ με μηχάνημα μέσα στο pc.
Στην τελική δε μπορεί οι άλλοι να κατασκευάζουν μηχάνημα με μερικά χιλιάρικα και οι άλλοι με 100 ευρώ να κάναν την ίδια δουλειά.
Ασε που πόσο πρακτικό θα ήταν ενα μηχάνημα με windows πάνω στο βουνό να παίζει μουσική? Και linux δεν παίζει, εδώ καλά καλά driver για win δεν έχουν. Μετά θα αρχίζουν τα κολλήματα τα προβλήματα απο τη σκόνη την υπερθέρμανση, προβλήματα μνήμης κλπ. Μη μιλήσω για μια στοιχειώδη προστασία απο κεραυνους και καιρικές συνθήκες που έχουν τα καλά μηχανήματα.
Ρίχνει κεραυνό στο παραδίπλα χωριό και καίγεται το τροφοδοτικό στο pc εδω.
Καλό είναι αλλα εδώ και τρία χρόνια που το βλέπω στο site τους δεν το βλέπω να έχει κάνει breakthrough, δεν εμφανίζεται σε άλλα site κλπ.

λινκ 95,1
06-02-09, 00:47
το πλακετακι Κωσταντινε κανει 120 euro στα 500mw ...αυτη ειναι η πιο απλη μορφη του...αυτο θα αγοραζα εγω αν ηθελα να παιξω!γιατι οπως ειπα οτι πληρωσεις παιρνεις...δηλαδη τι να κανουν τα 500mw στο κομπιουτερ?να τα παιξει αποκλειεται ....βαλε το κινητο σου επανω στη motherboard με 2wattστους 1800 και παλι δε μασαει...εγω εχω κομπιουτερ στο βουνο 7 χρονια διπλα σε 10000 watt δε μασαει εχει λιγοτερη σκονη απο κατι σαλονατους υπολογιστες και οταν πεφτουν κεραυνιδια ο ισοδυναμικος δακτυλιος της ΕΛΕΜΚΟ τους γειωνει σε millisecond!αλλωστε ενα παιχνιδι των 100 ευρω ειναι ....τι περιμενεις....εγω θα παρω ενα ειλικρινα για να παιζω πλακες στο γραφειο με τους συναδελφους!!!!!

leosedf
06-02-09, 00:52
Φίλε Δημοσθένη τώρα που το σκέφτομαι αν έβαζα σε ενα rack κουτί μητρική παλιά που έχω και τα λοιπά εξαρτήματα με την πλακέτα δε θα έφτιαχνα ενα pll? Καλή ιδέα για να κάνω ενα για το χωριό.

λινκ 95,1
06-02-09, 00:57
ΕΙΔΕς!!!!
ΠΟΙΟ ειναι το χωριο?

leosedf
06-02-09, 01:03
Κατα Σερρας μεριά. :)

antonis_p
06-02-09, 06:35
αλλα και τοτε οι φιλοι μου μου λεγαν ...δε τα γουσταρω αυτα τα pll ...η 6146 βγαζει πιο πριμαριστη διαμορφωση....... the best, ever!!!!!!! :lool:

GEWKWN
09-02-09, 05:14
Παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρενβαλει στα εσωτερικο
του ηλεκτρονικου υπολογιστη
μπορει το bus τωρα να ειναι 533 ,666,800mhz αλλα το για την συνδεση
της καρτας που ειναι pci δεν λεει κανεις τιποτα
απο τα γνωστα η pci δουλευει
αναλογα με τον υπολογιστη και την εκδοση της σε 33,66, 133mhz
και το κεντρικο bus του υπολογιστη ειναι με πολαπλασιαστη.
αρα ειναι πολυ πιθανο να εχει παρεμβολες.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι μεσα σε μεταλικο πλαισιο τα
κυκλωματα των rf της καρτας ωστε με μια πολυ καλη γειωση το
συστημα να μην εχει καμια πιθανωτητα για παρεμβολη.

Υσ1:λινκ 95,1 υποθετω οτι πηρες καποια καρτα υχου απο αυτες τις
περιεργες με τις πολλες εισοδους που λειτουργουν σαν μικροφωνικη.

jeik
12-02-09, 23:56
Κι εγω λεω οτι με αυτο το γκατζετακι θα ακουγομαι πρακτικα πολυ καλυτερα απο εναν ραδιοσταθμο με μηχανηματα χιλιαδων ευρω .
Φορτωνω λιγο τη συζητηση , ετσι για να υπαρχει διαλογος.

Το εχουμε κανει επιστημη , με το hardwear στους πομπους , δηλαδη το rds απο τον υπολογιστη (airomate) με 50 ευρω που υστερει ? σε σχεση με συσκευη της SUONO ? με κατι εκατονταδες ευρω.

Επειδη δεν νιωθω καθολου παπαρας , οταν κανω ακουστικο ελεγχο στην διαμορφωση επαγγελματικου ραδιοσταθμου (με επαγγελματικη στερεογεννητρια επωνυμη των 700 ευρω ) και τον συγκρινω με το airomate στο λαπτοπ και ΠΛΛ της πλακας βλεπω οτι τον παω κοντρα στα ισια και τον κερδιζω με διαφορα, και βαζω και στοιχημα αμα θελετε.

Υποψιαζομαι οτι καποιοι θελουν να κανουν και λιγο ΕΦΕ οτι ξοδεψαν χιλιαδες ευρω για ηχο κλπ.ΕΝΤΑΞΕΙ ψαρωσαμε.

leosedf
13-02-09, 00:01
Εγώ δεν έχω ξοδέψει φράγκο ως τώρα ομως.... Συνήθως φτιάχνω κάνα πλακετάκι μόνος μου.

electron
13-02-09, 17:03
Στην τελική γι αυτόν που θέλει να παίξει, πιστεύω και γω ότι είναι προτιμότερο να φτιάξει το κιτ της smart του 1watt και μετά να κάνει όποιον πειραματισμό θέλει πχ να παίξει με διαμόρφωση από pc, να αλλάξει τις σπείρες του ταλαντωτή και ότι άλλο φαντάζεται. Όσο για το ότι πληρώνεις πέρνεις νομίζω ότι για την περίπτωση που μιλάμε ισχύει. Διαφορετικά όλοι οι επαγγελματίες του χώρου θα έβγαιναν από το βουνό με οδήγηση μια τέτοια pci καρτούλα.

jeik
13-02-09, 17:32
Στην τελική γι αυτόν που θέλει να παίξει, πιστεύω και γω ότι είναι προτιμότερο να φτιάξει το κιτ της smart του 1watt και μετά να κάνει όποιον πειραματισμό θέλει πχ να παίξει με διαμόρφωση από pc, να αλλάξει τις σπείρες του ταλαντωτή και ότι άλλο φαντάζεται. Όσο για το ότι πληρώνεις πέρνεις νομίζω ότι για την περίπτωση που μιλάμε ισχύει. Διαφορετικά όλοι οι επαγγελματίες του χώρου θα έβγαιναν από το βουνό με οδήγηση μια τέτοια pci καρτούλα.

Μπα , αν ειναι να βαλεις PC στο βουνο ειναι προτιμοτερο το επαγγελματικο EXCITER , εδω στα σπιτια μας τα εχουμε και κολανε καθε τρεις και λιγο .

leosedf
13-02-09, 21:15
Windoze power...

Και της smart μου φένεται υπερβολικά παιχνίδι. Θυμάμαι μικρός είχα φάει κανα μισάωρο και παραπάνω για να το συντονίσω και απο τους 105.5 μόλις ζεστάθηκε καλά είχε κατεβεί στους 98.... Καλύτερο και και φτηνό μου φένεται το pll me ta dip switches που υπάρχει στο site. Τουλάχιστον δεν κόβει βόλτες στη μπάντα.