PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να κατασκευάσω πινακίδα μέτρησης ταχύτητας αυτοκινήτων;



igaid
05-02-09, 14:49
Γεια χαρά,
Είμαι νέος στο forum αν και παλαιός στο επάγγελμα. Θέλω να βρω κύκλωμα ή KIT για να κατασκευάσω πινακίδα με ραντάρ που να μετράει και να εμφανίζει την ταχύτητα των διερχομένων αυτοκινήτων κάτι σαν αυτές που υπάρχουν στος δρόμους. Ξέρει κανείς τίποτα;

SV1EDG
05-02-09, 21:22
Γιάννη γειά σου και καλώς ήρθες

Αυτό που ζητάς είναι ένα matrix στο οποίο θα έχεις προσαρμόσει ένα μετρητή ταχύτητας αυτοκινήτων σας αυτό που χρησιμοποιεί η τροχαία.Εχεις ψάξει για αυτά τα δύο κι αν ναι τι έχεις βρει?Θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ τους ενσύρματο ή ασύρματο.Αξιόπιστο κύκλωμα για matrix θα δυσκολευτείς να βρεις σε κιτ.Κι όταν λέμε για matrix για τί ανάλυση μιλάμε?Αν θέλεις έναν απλό 7segment ενδεικτικό τι διαστάσεις θέλεις να έχει?Για το ενδεικτικό υπάρχουν λύσεις αλλά έτοιμες,εμπορικές.

Μάριος

sakis
05-02-09, 21:41
υπαρχει και ενας αλλος τροπος ....ειναι η τοποθετηση ενος αισθητηρα παρουσιας στο σημαιο Α και ενας στο σημειο Β ....το κυκλωμα απλα πρεπει να αναγραφει στο ντισπλαυ ποσοσ χρον καναμε να παμε απο το σημειο α στο σημειο β μεταφρασμενο σε χιλιομετρα..... φυσικα το συστηματ δεν θα μπορει να καταλαβει μεγαλες ακριβειες λογο του οτι αυτοκινητα με σχετικα διαφορετικες ταχυτητες κινουνται σε ουρα αλλ πιστεψε με αυτο δεν θα το καταλαβει κανεις

igaid
07-02-09, 20:17
Γιάννη γειά σου και καλώς ήρθες

Αυτό που ζητάς είναι ένα matrix στο οποίο θα έχεις προσαρμόσει ένα μετρητή ταχύτητας αυτοκινήτων σας αυτό που χρησιμοποιεί η τροχαία.Εχεις ψάξει για αυτά τα δύο κι αν ναι τι έχεις βρει?Θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας μεταξύ τους ενσύρματο ή ασύρματο.Αξιόπιστο κύκλωμα για matrix θα δυσκολευτείς να βρεις σε κιτ.Κι όταν λέμε για matrix για τί ανάλυση μιλάμε?Αν θέλεις έναν απλό 7segment ενδεικτικό τι διαστάσεις θέλεις να έχει?Για το ενδεικτικό υπάρχουν λύσεις αλλά έτοιμες,εμπορικές.

Μάριος

Γεια σου Μάριο

Δεν έχω ψάξει ακόμη τίποτα. Απλός μου πέρασε από το μυαλό σαν σκέψη γιατί εδώ που μένω (εδώ και 3 χρόνια στην Κω) ο δρόμος είναι πολύ στενός ενώ κάποιοι τρέχουν σαν τρελοί. Θέλω απλός να τους τρομάξω αλλά δεν ξέρω ποιο θα είναι το κόστος;