PDA

Επιστροφή στο Forum : pll-πομπός



beymakias
06-02-09, 02:14
Θα σας βαλω δυσκολα τωρα...8α σας παρακαλουσα πολυ να μου δεινατε καποια σχεδια για να φτια3ω ενα καλο pll με διακοπτακια (δηλαδη να μην μου τσουλαει)(σχεδια τυπωμενο υλικα) και ενα πομπο σαν της smrt kit τον 15 watt η και παραπανω γιατι δεν με αφηνει ο "πατερας" μου να ανοι3ω στην περιοχη που ειμαι ενα λαμπατο αυτοταλαντοτω για της αρμωνικες....για αυτο θα σας παρακαλουσα πολυ να με βοη8ουσατε οσω μπορειτε!!!Δηλαδη θελω ενα καλο pll χωρις οθονη και ενα πομπο και μετα και ενα linear αμα δεν υπαρξει πομπος στην ισχυ που αναφερα!!!θα σας παρακαλουσα να μου δωσετε οπως 3ανα ειπα τα τυπωμενα!!!!εχω στο μυαλο μου το pll της smart kit και το πομπο της τον 15 watt η ακομα καλητερα τον 25 watt!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!:laugh::lool::001_rolleyes:

Tsalapis
06-02-09, 08:12
Με την λυχνια ειναι το αυτοταλαντωτο που εχεις?
Με καποιες μετατροπες μπορεις να το χρησιμοποιησεις και να χρειαστεις μονο πλλ.

Δεν μας ειπες , μιλας για μεσαια ή φμ?

beymakias
06-02-09, 15:54
ειναι αυτοταλαντωτω αλλα εχει και δευτερη λαμπα μετασχηματιστη.ηταν μαλλον για οδηγηση αλλα ειναι ασυνδετο!!!εγω θελω στα fm και τρατζιστορικο να ειναι και οπως ξανα ειπα κατι σαν της smart kit!!!

staaronis3
06-02-09, 17:20
Κοίτα για τόσα watt δε ξέρω πάντως κάτι που έχω φτιάξει και παίζει πολύ καλά είναι το vco του τζίτζικα με το pll του pira.cz (το δευτερο δεν το έχω τελειώσει-μένει να προγραματίσω τον pic). Απλά μετά του βάζεις ένα linear και πέρνεις την ισχύ που θες. Ψάξε στο site για περισότερα.

RFΧpert
06-02-09, 18:48
Αν ο "πατερας" σου δεν σε αφηνει να δοκιμασεις με ενα αυτοταλαντωτο λαμπας λογω αρμονικων κλπ, τοτε καλυτερα να αποφυγεις αυτα που ζητας. Το PLL σαν εννοια δεν σε "γλυτωνει" απο αρμονικες κα τετοια, απλα σε "κλειδωνει" στην συχνοτητα επιλογης σου, κοινως δεν θα "τσουλαει" απο την ωρα που το ανοιγεις μεχρι και που θα κλεισεις!
Ο ταλαντωτης παιζει ρολο ποσο καθαρος ειναι, και τελικα ο ενισχυτης και ειδικα αν εχει τα απαραιτητα φιλτρα απορριψης αρμονικων σωστα φτιαγμενα στο τελος, πριν συνδεσεις δηλαδη την κεραια!
Αποψη μου... παρε κατι σοβαροτερο απο "εξυπνα" κιτ...

jeik
08-02-09, 11:31
Αν ο "πατερας" σου δεν σε αφηνει να δοκιμασεις με ενα αυτοταλαντωτο λαμπας λογω αρμονικων κλπ, τοτε καλυτερα να αποφυγεις αυτα που ζητας. Το PLL σαν εννοια δεν σε "γλυτωνει" απο αρμονικες κα τετοια, απλα σε "κλειδωνει" στην συχνοτητα επιλογης σου, κοινως δεν θα "τσουλαει" απο την ωρα που το ανοιγεις μεχρι και που θα κλεισεις!
Ο ταλαντωτης παιζει ρολο ποσο καθαρος ειναι, και τελικα ο ενισχυτης και ειδικα αν εχει τα απαραιτητα φιλτρα απορριψης αρμονικων σωστα φτιαγμενα στο τελος, πριν συνδεσεις δηλαδη την κεραια!
Αποψη μου... παρε κατι σοβαροτερο απο "εξυπνα" κιτ...


Συμφωνω , πχ , το PLL του CDM ειναι 0,5 βαττ με 75 ευρω και βελτιωμενο φιλτρο (3 πηνια) , και εγω δοκιμαζοντας μια παλιοτερη εκδοση CDM με 2 πηνια στο φιλτρο και λινεαρ CDM 50 watt με φιλτρο, τα πηγε θαυμασια στα UHF δηλ. ελαχιστος επηρεασμος , σε περιοχη με πληθωρα καναλιων και καλωδια πομπου-τηλεορασης αγκαλια παρακαλω !!!!! , ενω το ''εξυπνο κιτ'' που δοκιμασα εχει PLL+VCO 3 watt 50+50 euros και χωρις φιλτρα με αποτελεσμα αρκετες ΑΡΜΟΝΙΚΟΥΛΕΣ , και μην ξεχνας οτι τα λινεαρ που εχει ειναι επισης χωρις φιλτρα !!!!!.
Ειναι μονο για καθαρα εκπαιδευτικους σκοπους , αλλιως μπαινεις στην διαδικασια αναζητησης φιλτρων.

stavros_43
14-02-09, 12:10
αλεξανδρε μια ευκολη πατεντα που την εχω υλοποιησει...βρισκεις ενα ραδιοφωνο αυτοκινητου με pll βρισκεις τον τοπικο του ταλαντωτη και με πυκνωτη στα 2 πφ οδηγεις με καλωδειο 50 ωμ το επομενο σταδιο εγω οδηγουσα το βφ 245 να βγαλει περιπου 1 βαττ και μετα οτι λινερ ηθελα....εαν το ραδιοφωνακι εχει ψηφιακη ενδειξη θα υπολογηζεις οτι ο ταλαντωτης εκπεμπει 10.7 μεγακυκλους πιο πανω απο την αναγραφομενη συχνοτητα...και τελειωσες.....μια αλλη περιπτωση ειναι ενας κρυσταλικος ταλαντωτης κολπιτς με vxo κυκλωμα στους 20 μεγακυκλους βασικη αλλα παιρνοντας και ενισχυοντας την 5 η αρμονικη στους 100 μεγακυκλους με σταθερη συχνοτητα .....

dj kostas
17-02-09, 22:41
φιλε φτιαξε τον ππμπο του tsitsika
υπαρχη στα κυκλωματα
μην πλεκεισ με πολυπλοκα πραγματα
θα σοθ βγαλει γυρο στο 0,5 βαττ
φτιαξε μετα το 25 βαττ ενυσχητη που υπαρχει στα κυκλωματα και ετοιμος