PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοπλισμός!



lpd
07-02-09, 18:09
Μπορείτε να μου δώσετε μια λίστα του βασικού εξοπλισμού που πρέπει να έχει κάποιος σπίτι του ώστε να μπορεί να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την κατασκευή κυκλωμάτων(υλικά και εργαλεία) και άλλων ηλεκτρονικών (μικροεπισκευές κ.λπ) καθώς επίσης και τις διευθύνσεις καταστημάτων στην Αθήνα απ'όπου μπορώ να τα προμηθευτώ???
Δυστυχώς το να αξιοποιώ τα εργαστήρια της σχολής δεν είναι εφικτό και πρακτικό για διάφορους λόγους!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Tsalapis
07-02-09, 18:41
Παναγιωτη αυτο εξαρταται απο τι κατασκευες θελεις να κανεις. Τα βασικα παντως ειναι πολυμετρο και κολλιτηρι. Τωρα αν θες μπορεις να αγορασεις και ενα analyzer ...Το βασικο σου εργαλειο που θα πρεπει να το εχεις ειναι η υπομονη:biggrin::biggrin:

lpd
07-02-09, 18:49
Κυρίως με ενδιαφέρουν κατασκευές audio και θέλω να πειραματιστώ με remote control(remote engine start για παράδειγμα).Απλώς ρωτάω γιατί όταν ρώτησα στο εργαστήριο της σχολής για τις τιμές γεννητριών, παλμογράφων κ.λπ το κόστος έβγαινε ιδιαίτερα υψηλό!
Από καταστήματα και κόστος??

Υ.Γ: ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Mousakias
07-02-09, 19:00
Αρχικά πάρε κολλητήρι και πολύμετρο.
Και μετά:
Μπορείς να φτιάξεις αυτό (http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html) το τροφοδοτικό το οποίο ρυθμίζει και βολτ και αμπέρ. Σαν αυτά των εργαστηρίων.
Κι εγώ τώρα το φτιάχνω.
Μέχρι να το φτιάξεις θα έχεις μάθει να κολλάς καλά και θα έχεις ένα τροφοδοτικό σαν κι αυτά στα εργαστήρια.
Μετά ξεκίνα με κανένα μικροελενκτή.
Εγώ ασχολούμαι με AVR. Ορίστε κι ένας προγραμματιστής εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44176).
Αλλά είναι δύσκολα στην αρχή. Να ξέρεις.

Βέβαια όλα αυτά για να την βγάλεις τζάμπα, αλλιώς μπορείς να τα αγοράσεις όλα αυτά.

Καλή αρχή.:001_smile:

lpd
07-02-09, 19:04
Ευχαριστώ!!!από καταστήματα όμως???

Mousakias
07-02-09, 19:08
Κι εγώ ήθελα να αγοράσω παλμογράφο και τροφοδοτικό. Μετά δεν θα ήθελα τπτ άλλο. Αλλά ο παλμογράφος έχει κάνα 200ευρώ.
Αν θες να σου πώ μαγαζιά για να τα αγοράσεις δεν ξέρω πολλά. Μόνο τον Φανό αλλά δεν ξέρω διεύθυνση. Και δεν ξέρω από τιμές τι παίζει.

Λογικά θες



κολλητήρι και καλάι
πολύμετρο
παλμογράφο
τροφοδότικο

Ετσι χοντρικά που τα υπολογίζω υπολόγισε 400 ευρώ. Πολύ χοντρικά όμως.

lpd
07-02-09, 19:10
:cursing:!!θα τα φτιάξω μόνος μου καλύτερα να μάθω κιόλας!!

Mousakias
07-02-09, 19:11
Πόσο καλά γνωρίζεις από ηλεκτρονικά θεωρία?

lpd
07-02-09, 19:21
Νομίζω τα βασικά τα ''έχω''.Ας πούμε τώρα είμαι τρίτο έτος και κατασκευάζουμε audio ενισχυτή(τροφοδοτικό,ενίσχυση,led κ.λπ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε στην κατανόηση θεωρίας, ούτε στην κατασκευή..ακόμα και αν κολλήσω κάπου ανοίγω βιβλίο ηλεκτρονικής 1 και το βρίσκω αμέσως..
βέβαια αυτά είναι εύκολες εφαρμογές...δεν ξέρω τι γίνεται στις πιο σύνθετες!

Thanos10
07-02-09, 19:36
Φιλε αφου ξεκινας τωρα ξεκινα σωστα εκτος το κολλητηρι παρε ενα πολυμετρο να μετρα και αλλα δηλαδη πυκνωτες, τραντζιστορ τωρα το τροφοδοτικο θα το φιαξεις μια και καλη ( η θα το αγορασεις ) 3Α δεν φθανει για audio ουτε ενα radiocd αυτοκ/του δεν σηκωνει θες το λιγοτερο 5Α και πανω τωρα τα υπολοιπα οταν θα μπεις σιγα σιγα στον κοσμο των ηλεκτρονικων θα κατασκευασεις και μονος σου διαφορα οργανα σχεδια υπαρχουν πολλα.

gsmaster
08-02-09, 01:37
Που έχει παλμογράφους με 200 ευρώ??? (καινούριους-αξιοπρεπείς ?)

Και εντάξει δεν χρειάζεται να φτιάξεις κατ ευθείαν το σούπερ ντούπερ τροφοδοτικό που θα έχεις μια ζωή. Για να κάνεις τα πειράματα σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα έτοιμο ΠΑΚ πρίζας των 5 ευρώ, ή σιγά σιγά να φτιάξεις ένα απλο τροφοδοτικό με LM317 και να το τροφοδοτήσεις απο το ΠΑΚ και σιγά σιγά να πάρεις και τον μετασχηματιστή.
Μην μπλέξεις κατ ευθείαν με κανα τεράστιο κύκλωμα που δεν καταλαβαίνεις και στην τελική δεν σου δουλέψει κι όλας

Όσο για τι πρέπει να αγοράσεις... ενα κολλητήρι 20-25W, ενα καρούλι καλάι (εννοείται), κοφτάκι, μυτοτσίμπιδο, τρόμπα απορρόφησης κόλλησης, Πολύμετρο, στην πορεία βλέπεις τι χρειάζεσαι και το παίρνεις.


Για τις κατασκευές σου καλό είναι να τις κάνεις σε διάτρητη για να μην παιδεύεσαι με αποχαλκώσεις τώρα στην αρχή, και για τα πειράματά σου πάρε ένα ραστερ (breadboard, πλακέτα πειραμάτων) θα σου λύσει τα χέρια.

petros32
26-03-10, 18:14
Καλησπέρα παιδιά!
Σκοπεύω να ξεκινήσω κι εγώ να ασχολούμαι με κατασκευές. Για αρχή έχω δύο απορίες:
1. Πως φτιάχνεται η πλακέτα πάνω στην οποία κολλάμε τα εξαρτήματα και τι εργαλεία απαιτούνται για την όλη διαδικασία; Τι είναι η διάτρητη και τι η αποχάλκωση; (δλδ υπάρχουν διάφορα είδη πλακετών για επεξεργασία; )
2. Αυτό (http://www.iwn.gr/book.asp?cid=3692)το βιβλίο είναι καλό για έναν αρχάριο;

-petros

167vasgio
26-03-10, 18:27
η διαφορά είναι ότι η διάτρητη ειναι μια πλακέτα στην οποία υπάρχουν επιμεταλωμένες τρύπες σε διάταξη στις οποίες τοποθετούνται τα πόδια των εξάρτηματων και εκεί τα κολάμε ενώνοντας στα απο την άλλη πλευρά ανάλογα με το κύκλωμα,ενώ οι άλλες είναι κομμάτια πλάκέτας επιχαλκωμένα σε όλη τους την επιφάνεια, στην οποιά με διαφορες τεχνικες αποτυπώνεται το σχηματικό του κυκλώματος και στην συνέχεια αποχαλκώνουμε με χημικά τον επιπλέον χαλκο..είναι εντελώς διαφορετικές διαδικασίες

διάτρητη (http://www.dragonmodz.net/images/2.JPG)(μία απο τίς πολλές)
αποχάκλωση (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=kataskeyes?pcb)(ένας απο τούς πολλούς τρόπους)

petros32
26-03-10, 19:23
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Βασίλη!
1. Δηλαδή στις διάτρητες πλακέτες τοποθετούμε όπως θέλουμε τα εξαρτήματα στις τόσες τρύπες και στο τέλος κάνουμε τις απαραίτητες ενώσεις μεταξύ των τρυπών ώστε να κλείσει το κύκλωμα; Αν ναι, πως γίνονται οι ενώσεις μεταξύ των "τρυπών"; Με καλώδια, συρματάκια ή χύνουμε κόλληση;
2. Ο Φανός πουλάει διάτρητες πλακέτες; Αν ναι, πως τις ζητάμε; Ανάλογα με τις διαστάσεις;

thanks!
-petros

167vasgio
26-03-10, 19:28
ναι ακριβώς έτσι λειτουργεί,,μπορείς να τα ενώσεις με καλώδια,είτε με τα ποδαράκια των ίδιων των υλικών αφού τα λυγίσεις και περισσέυουν,είτε λιώνοντας καλάι απο τρύπα σε τρύπα..όλα τα καταστήματα έχουν διατρητες πλακέτες οπότε λογικά και ο φανός,αν και δεν ξέρω σίγουρα.

jakektm
26-03-10, 20:31
ρε φιλε, σορρυ κιολας, αλλα τριτο ετος και δεν εχεις ακομα τα βασικα;;

εννοοντας κολλητηρι και ενα απλο πολυμετρο, δεν θελει καμια περιουσια...

weather1967
27-03-10, 12:33
Καλησπέρα παιδιά!
Σκοπεύω να ξεκινήσω κι εγώ να ασχολούμαι με κατασκευές. Για αρχή έχω δύο απορίες:
1. Πως φτιάχνεται η πλακέτα πάνω στην οποία κολλάμε τα εξαρτήματα και τι εργαλεία απαιτούνται για την όλη διαδικασία; Τι είναι η διάτρητη και τι η αποχάλκωση; (δλδ υπάρχουν διάφορα είδη πλακετών για επεξεργασία; )
2. Αυτό (http://www.iwn.gr/book.asp?cid=3692)το βιβλίο είναι καλό για έναν αρχάριο;

-petros

Πέτρο κατά την γνωμη μου δέν αξίζει πέραν απο το γνωσιακό κομμάτι ,και το μεράκι ,να κάτσεις να φτιάξεις μέσω pcb layout μια πλακέτα μονος σου και να κανεις αποχαλκώσεις και τα λοιπά λογο χρόνου-χημικών κ.τ.λ απλα μπορείς να δώσεις το pcb layout σε μια βιοτεχνία που υπαρχουν πολλές και με 5 ευρώ περίπου να σου φτιαξει μιά πλακέτα διαστασεων 10 χ 15 ,με παραδοση την αλλη μερα,οσο πιο μεγάλη φυσικα το κοστος ανεβαινει.