PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΝΗΤΑ-ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΚΟΡΙΩΝ ΚΛΠ



lila
07-02-09, 23:34
γειά σας.
ήθελα να ρωτήσω, όταν γράφει΄ηχητικό ή κάμερα που είναι κοντά σε κινητό και σε απόλυτη ησυχία, τι μπορεί να συμβαίνει. Γράφονται δηλαδή λέξεις ανθρώπων που γνωρίζω και έχω προβλήματα μαζί τους. οι λέξεις είναι ύβρεις.

το κινητό όταν βρεθεί κοντά σε μηχανήματα μικροφωνίζει. ή κάποιες φορε΄ς σταματάει μόνο του.

επίσης όταν παρεμβάλλονται αυτοί οι άνθρωποι και στον ήχο της τηλεόρασης τι μπορεί να συμβαίνει?

electronic
07-02-09, 23:43
Καλησπέρα και καλός ήρθες.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Απο το κινιτό σου ενώ δεν έχεις κλήση και δεν μιλάς οταν γράφεις με την κάμερα και μετά το βλέπεις ακούς ήχους????
Μετά λές ότι το κινιτό όταν βρεθει κοντά σε μηχανήματα και μικροφωνιζει τι εννοείς???
Ακούς και φωνές στην τηλεώραση σου...
Μήπως είναι κανένας ραδιο-πειρατ-ερασιτεχνης που εκπέμπει απο κάπου πολύ κοντά??

xifis
08-02-09, 04:09
γειά σας.
επίσης όταν παρεμβάλλονται αυτοί οι άνθρωποι και στον ήχο της τηλεόρασης τι μπορεί να συμβαίνει?

εγω παντως με αυτο ειδικα ανατριχιασα!μοπυ θυμιζει μια ταινια με εναν πομπο ραδιοερασιτεχνη κ εναν πιτσιρικα που ακουγε φωνες απτο υπερπεραν οταν ειχε βορειο σελας η κατι τετοιο...

παριπιπτοντως πως λεγεται αυτη η ταινια?σορυ για το οφτοπικ...

Nemmesis
08-02-09, 11:13
εγω παντως με αυτο ειδικα ανατριχιασα!μοπυ θυμιζει μια ταινια με εναν πομπο ραδιοερασιτεχνη κ εναν πιτσιρικα που ακουγε φωνες απτο υπερπεραν οταν ειχε βορειο σελας η κατι τετοιο...

παριπιπτοντως πως λεγεται αυτη η ταινια?σορυ για το οφτοπικ...

δεν ξερω για την ταινια που λες αλλα μαλλον θα σε ενδιαφερει να δεις τις ταινιες WHITE NOISE 1 και 2...

lila
08-02-09, 14:24
ναι αυτό εννοώ. οταν επεξεργάζομαι αυτό που έχει καταγραφεί, έχει γίνει καταγραφή μικροφώνησης. Το έχω παρατηρήσει αυτό όταν το καταγραφικό βρίσκεται μαζί με το κινητό. Και όταν είναι μόνο του το καταγραφικό και γράφει και δίπλα το κινητό, ακόμα και κλειστό λέω, έχουν καταγραφεί λέξεις κανονικές ενώ εκεί που το βάζω να καταγράψει είναι απόλυτη ησυχία. Απορία έχω σας λέω, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Και εσείς που ασχολείστε με ηλεκτρονικά, ρωτάω αν το έχετε ξανακούσει.

Οσον αφορά τη τηλεόραση, αυτό συμβαίνει, Μόνο εκεί ακούω ζωντανά κάποιους ήχους να βγαίνουν που δεν είναι τα λόγια της τηλεόρασης. Λέξεις ενδιάμεσα από τα λόγια της τηλεόρασης. Οταν βάλω σιγή δεν ακούγεται τίποτα. Και επίσης δεν συμβαίνει όλες τις ώρες λειτουργίας τηλεόρασης. Συνήθως συμβαίνει μεσημέρι. Βραδινές ώρες δεν έχω ακούσει τέτοιου είδους παρεμβολές. Πειρατής μπορεί να είναι διότι αλλιώς δεν εξηγείται.
αυτά.

marios
08-02-09, 17:01
έχουν καταγραφεί λέξεις κανονικές ενώ εκεί που το βάζω να καταγράψει είναι απόλυτη ησυχία
ακούω ζωντανά κάποιους ήχους να βγαίνουν που δεν είναι τα λόγια της τηλεόρασης. Λέξεις ενδιάμεσα από τα λόγια της τηλεόρασηςΕγώ πάντως Αρχισα ήδη να φοβάμαι!!!:scared::scared::eek::eek:
Μήπως να έκανες ένα τηλέφωνο στους Ghost Busters?????:001_tt2:
Το ξέρω οτι δεν βοηθάω αλλα μην βαράτε, μια πλάκα εκανα! :001_rolleyes:

leosedf
08-02-09, 18:20
χμχμχμχμμχ ευτυχώς που δεν είμαι μόνος τώρα αλλιώς θα είχα χε**ι απ το φόβο μου.
Ισως να παίζει EVP http://www.aaevp.com/
Οταν έχεις σιγή λογικό είναι να μην ακούγεται τίποτα.
Εικάζεται οτι τα πνεύματα η οτιδήποτε άλλο είναι αυτό τέλος πάντων χρησιμοποιούν η διαμορφώνουν ήχους του περιβάλλοντος, πχ λευκό θόρυβο η μια βρύση που τρέχει η μια τηλεόραση με χιονάκια. ΠΧ αν ηχογραφίσεις και έχεις μια γεννήτρια λευκού θορύβου με ηχείο σίγουρα θα ακούσεις κάτι.
Επίσης αν έχεις τη γεννήτρια σταματήσεις την ηχογράφιση ρωτήσεις κάτι και μετα ηχογραφίσεις σίγουρα θα πάρεις απάντηση..... Οταν ακούσεις την κασσέτα φυσικά η οδιτήποτε άλλο μέσο ηχογραφείς.

frix199
08-02-09, 18:43
Αλήθεια πιστεύεις πως είναι πνεύματα? :001_rolleyes:

Μου ακούγονται λίγο γελοία όλα αυτά τα μεταφυσικά, no offense πάντα!

leosedf
08-02-09, 18:49
Χμ γιατί δεν το δοκιμάζεις? δεν πετυχαίνει πάντα αλλα βάλε να ηχογραφεί και μίλα ρώτα κλπ. Και μετά άκου τι έγραψες... Ισχύει αλλα κανείς δεν ξέρει.

xifis
08-02-09, 19:33
Και όταν είναι μόνο του το καταγραφικό και γράφει και δίπλα το κινητό, ακόμα και κλειστό λέω, έχουν καταγραφεί λέξεις κανονικές ενώ εκεί που το βάζω να καταγράψει είναι απόλυτη ησυχία.


δηλαδη το βαζεις να γραψει απλα την ησυχια του δωματιου κ μετα ακουγονται λεξεις.το "καταγραφικο" σου ειναι με κασσετα?

αυτο που μου χει τυχει ηταν το εξης.σε μια κασετα που ειχα δωσει να μου γραψουν παλια με καποια τραγουδια,απτο διξι ηχειο ακουγοταν το τραγουδι κανονικα κ απτο αριστερο ακουγοταν μαζι με το τραγουδι κ η προηγουμενη ηχογραφηση προφανως,η κατι αλλο δε θυμαμαι πανε κ χρονια.παντως αυτο που καταλαβαινες ηταν λες κ δεν ειχε σβηστει καλα η παλιοτερη εγγραφη.σαν συνακροαση ενα πραμα.σιγορυα παντως οχι πνευματα.

μηπως παιζει κατι τετοιο?

lila
09-02-09, 16:00
μίλησα εγώ για πνεύματα? άλλοι λένε τέτοια πράγματα. Εγώ λέω ένα πραγματικό γεγονός, απλά το περιγράφω. σε άλλο θέμα υπάρχει συζήτηση για πρόγραμμα παρακολούθησης ή ακρόασης χώρου. αγνοείτε δηλαδή ότι γίνονται υποκλοπές με τέτοιου είδους προγράμματα.

Τρελός Επιστήμονας
09-02-09, 17:18
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποιος να παρακολουθεί το κινητό σου ή το σταθερό σου τηλέφωνο; Γιατί δεν απευθύνεσαι στην Αστυνομία;

leosedf
09-02-09, 23:09
Ξαναπάρτα όλα απο την αρχή και εξήγησε τα με πιό απλό τρόπο γιατι απ ότι βλέπεις δεν έχει καταλάβει ΚΑΝΕΙΣ τίποτα.
Ξεκίνα ένα ένα με απλό τρόπο για να καταλάβουμε τι θέλεις να μας ρωτήσεις.

papalevies
16-02-09, 00:33
Εγώ παλιότερα είχα παρατηρήσει ένα παρόμοιο φαινόμενο. Άκουγα μουσική από το mp3 μου και το σταμάτησα (pause) για να κάνω κάτι αλλά δέν έβγαλα τα ακουστικά από τα αφτιά μου. Μου φάνηκε ότι άκουσα ομιλίες και πράγματι κατόπιν κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα σταθμό FM. Τώρα πώς συντονίστηκε και τί έγινε ακριβώς δέν ξέρω από την στιγή που δέν το είχα σε λειτουργία ραδιοφώνου.

Πολλές φορές όμως μας φαίνεται ότι ακούμε και βλέπουμε πράγματα εκεί που δέν υπάρχει τίποτα. Μιάς που τα έχεις μαγνητοφωνιμένα, δέν τα δείνεις σε κανένα φίλο σου για να τα ακούσει να σου πεί την γνώμη του; Ή ακόμα καλύτερα δέν ανεβάζεις κανένα απόσπασμα εδώ γιατί με έχει φάει η περιέργεια;

jeik
16-02-09, 01:25
ναι αυτό εννοώ. οταν επεξεργάζομαι αυτό που έχει καταγραφεί, έχει γίνει καταγραφή μικροφώνησης. Το έχω παρατηρήσει αυτό όταν το καταγραφικό βρίσκεται μαζί με το κινητό. Και όταν είναι μόνο του το καταγραφικό και γράφει και δίπλα το κινητό, ακόμα και κλειστό λέω, έχουν καταγραφεί λέξεις κανονικές ενώ εκεί που το βάζω να καταγράψει είναι απόλυτη ησυχία. Απορία έχω σας λέω, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Και εσείς που ασχολείστε με ηλεκτρονικά, ρωτάω αν το έχετε ξανακούσει.

Οσον αφορά τη τηλεόραση, αυτό συμβαίνει, Μόνο εκεί ακούω ζωντανά κάποιους ήχους να βγαίνουν που δεν είναι τα λόγια της τηλεόρασης. Λέξεις ενδιάμεσα από τα λόγια της τηλεόρασης. Οταν βάλω σιγή δεν ακούγεται τίποτα. Και επίσης δεν συμβαίνει όλες τις ώρες λειτουργίας τηλεόρασης. Συνήθως συμβαίνει μεσημέρι. Βραδινές ώρες δεν έχω ακούσει τέτοιου είδους παρεμβολές. Πειρατής μπορεί να είναι διότι αλλιώς δεν εξηγείται.
αυτά.

Μικροφωνηση δεν υπαρχει , υπαρχει μικροφωνισμος , ειναι το σφυριγμα οταν το μικροφωνο ειναι κοντα στο ηχειο και προκαλειται αναδραση (φαυλος κυκλος).

Τι εννοεις επεξεργαζομαι ?

Επισης σημειωνεις οτι ακουγονται βρισιες , αυτο παραπεμπει σε εξωπραγματικες καταστασεις , λογια του διαβολου ,αλλα δεν κολαει ,μαλλον ανθρωπου ειναι.
Δεν υπαρχει περιπτωση να βριζει καποιος , ακομα και πειρατης στον αερα μεσημεριατικα.Μονο στο κινητο ή σε ασυρματο τηλεφωνο βριζουμε.
Επισης λες οτι οι φωνες ειναι γνωστες και δεν τα πατε καλα :confused1: :confused1:.

Ομως το σιγουρο ειναι οτι καπου διπλα σου , ειδικα αν μενεις σε οικοδομη , να συλαμβανει η τηλεοραση σου και το καταγραφικο σου ηχους απο καποιον διπλανο ενοικο που εκπεμπει με καποιο πομπο σε καποια μπαντα ή κινητο , οτιδηποτε τελος παντων , ακομη και με κλειστη την τηλεοραση !!!!

Σημειωνω για να δωσω μια εξηγηση οτι καποτε που ειχα πομπο με λυχνια στα FM , και δεν ηξερα να τον συντονισω , ακουγομουνα σε καποια κασετοφωνα της γειτονιας (οταν πατουσες το PLAY) και φυσικα οταν ηχογραφουσαν απο μικροφωνο ή κασετα , η μουσικη μου καταγραφονταν στις κασσετες τους.

Αυτη ειναι η εξηγηση που ψαχνεις .Καποιο κυκλωμα της τηλεορασης και του καταγραφικου σου λειτουργει ως δεκτης και συλαμβανει αυτην την εκπομπη .Καπου διπλα σου υπαρχει η απαντηση.

jeik
16-02-09, 01:27
μίλησα εγώ για πνεύματα? άλλοι λένε τέτοια πράγματα. Εγώ λέω ένα πραγματικό γεγονός, απλά το περιγράφω. σε άλλο θέμα υπάρχει συζήτηση για πρόγραμμα παρακολούθησης ή ακρόασης χώρου. αγνοείτε δηλαδή ότι γίνονται υποκλοπές με τέτοιου είδους προγράμματα.

Δεν σε υποκλεπτουν , εσυ άθελα σου υποκλεπτεις :001_rolleyes:.

jeik
16-02-09, 01:30
το κινητό όταν βρεθεί κοντά σε μηχανήματα μικροφωνίζει. ή κάποιες φορε΄ς σταματάει μόνο του.

Κοντα σε τι ειδους μηχανηματα ? Τι σταματαει ?

GEWKWN
18-02-09, 00:05
Σημειωνω για να δωσω μια εξηγηση οτι καποτε που ειχα πομπο με λυχνια στα FM , και δεν ηξερα να τον συντονισω , ακουγομουνα σε καποια κασετοφωνα της γειτονιας (οταν πατουσες το PLAY) και φυσικα οταν ηχογραφουσαν απο μικροφωνο ή κασετα , η μουσικη μου καταγραφονταν στις κασσετες τους.

παιδια να πω και εγω με την σειρα μου οτι εχει τυχει να ακουσω μουσικη
σε επωνημα ηχεια χωρις πηγη εισοδου !!!!
Προφανως καπου συντονιζει το μικροφωνο σου!!!!
Παντως περα απο την πλακα, επειδη θεωρω οτι κατι τετοιο θα λειτουργουσε λυτρωτικα για σενα ,κανε την δοκιμη που προτεινε ενας φιλος πριν με τις ερωτησεις!!!!!

passer07
21-02-09, 21:02
Λογο παλιας τρελας με υπερφυσικα οπου ειχα λεω ενα πραγμα.... προσπαθουσα να καταλαβω αν οντος ισχυουν διαφορα ενα απο αυτα ηταν και αυτο,χρησιμοποιησα κασετοφονο (πηγη πληροφοριων ιντερνετ και εναν συναγωνιστη φίλο) πηρα μια απαντηση που οχι οτι με τρομαξε αλλα με εκανε να χεστω πανω μου!!!ηταν η τελευταια αποπηρα που εχω κανει(πριν 4 χρονια για την ακριβια )δεν φανταζεστε τι μπορεις να νιωσεις σε τετοιες καταστασεις ΝΑΙ ειναι εφικτο αλλα με πολλους παραγοντες ενδιαμεσα,και το μεγαλητερο αντιπαλο μας, το ανθροπινο μυαλο που δεν ξερουμε τι ακριβος κανει...και τη μας λεει.δες πρωτα τα περι ηλεκτρονικων μιπως και τρεχει κατι τετοιο και μετα αν δεις πως δεν φτεει κατι τετοιο.......welcome to the other side......:bored:
(μπορεις να τους κανεις και ερωτησεις......) συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος

FM1
21-02-09, 21:44
Παιδιά κάποτε με ένα ζευγάρι walkie talkie παιδικά που είχα και συνομιλούσα με την αδερφή μου μέσα στο χωριό συνέβη το εξής,άκουσα έναν γείτονα μου στο βάθος να μιλάει μέσα από το walkie-talkie!

Στην συνέχεια διαπίστωσα οτι ο διπλανός γείτονας μιλούσε στο ασύρματο dect τηλέφωνο του!...βρισκόμουν σε απόσταση 15 μέτρων από το σπίτι του.

Από το ίδιο walkie talkie είχα παρατηρήσει οτι όταν πατούσα το PTT και το κρατούσα για λίγα λεπτά ακουγόταν ένας ραδιοφωνικός σταθμός!

Να προσθέσω εδώ ότι όλα τα παραπάνω συνέβησαν από την στιγμή που άλλαξα την κοντή κεραία (μορφής ελατηρίου) με μία τηλεσκοπική κεραία 1m ραδιοφώνου..την είχα βάλει για να δώ αν θα έχω μεγαλύτερη εμβέλεια.

Άλλη αντίστοιχη περίπτωση συνέβη στην ασύρματη μικροφωνική εγκατάσταση του σχολείου!

Την στιγμή λοιπόν που ένας μαθητής άνοιξε το πρωί το μικρόφωνο για να πεί την προσευχή,άρχισε να ακούγεται από τα μεγάφωνα του σχολείου μουσική από έναν ραδιοσταθμό:laugh:....η κεραία του δέκτη-ενισχυτή της μικροφωνικής ήταν έξω για να πιάνει το μικρόφωνο από τον προαύλιο χώρο.

leosedf
21-02-09, 21:47
DECT ΔΕΝ παίζει να άκουσες γιατί η φωνή μεταδίδεται ψηφιακά. Μάλλον δεν είχε DECT.

FM1
21-02-09, 21:59
Φίλε Κώστα ο διπλανός γείτονας επειδή ήταν καλοκαίρι βγήκε έξω μετά και είδα να κρατάει ένα ασύρματο τηλέφωνο στα χέρια του!
Επειδή τον ξέρω χρησιμοποιεί ακόμα ασύρματο τηλέφωνο!

το άν ήταν dect ή όχι δεν το γνώριζα,πιθανόν να 'χεις δίκιο.

Δεν θέλω να παραπληροφορήσω απλά εκφράζω ένα πραγματικό γεγονός που συνέβη όταν ήμουν μικρός,μάλιστα με εξέπληξε κιόλας!

jimk
21-02-09, 23:04
φιλε (η) lila εξηγησε μας τι ακριβως εγινε γιατι ετσι οπως τα γραφεις δεν καταλαβα τιποτα και νομιζω οτι δεν ειμαι ο μονος.πιστευω οτι δεν ξερεις τι ειναι ο μικροφωνισμος???γιατι ειναι λιγο ασχετα αυτα που γραφεις..