Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : broanband dipole



antonis
10-02-09, 20:55
Ενα πραγματικα διπολο broanbabd αφου τα στοιχεια του εναι μεταβλητα. Το κοστος του ειναι περιπου 3,5 ευρω αφου αποτελειται απο

ενα ηλεκτρολογικο κουτι εξωτερικης χρησεως
μια απλη εσωτερικη κεραια τηλεορασης με δυο στοιχεια
ενα κοματακι σωληνα 2cm
40cm καλωδιο
και ενα κονεκτορα BNC

Γαληνίτης
17-02-09, 14:18
Ενα πραγματικα διπολο broanbabd αφου τα στοιχεια του εναι μεταβλητα...

Πολύ ωραία κατασκευή, συγχαρητήρια :001_rolleyes:.
Είναι ένα απλό (ανοιχτό) ευθύγραμμο δίπολο, μεταβλητού μήκους (λόγω των τηλεσκοπικών "στοιχείων"-ημίσεων-) και απευθείας τροφοδοσία στη μέση.
Δεν είναι "δίπολο broadband" (=ευρείας ζώνης, ευρυζωνικό), αλλά απλά μεταβλητής (διαφορετικής κάθε φορά) συχνότητας συντονισμού, μέσα στην -αρκετά ευρεία- ζώνη ραδιοφωνίας FM.
Υποθέτω ότι αυτό ήθελες να πεις με τη λέξη "broadband", που όμως είναι άλλο πράγμα.

Broadband δίπολα είναι π.χ. το παχύ (fat) δίπολο ή το δίπολο κλωβός (cage). Επίσης: κλειστό (αναδιπλωμένο-folded-, τρομπόνι) -το οποίο επίσης μπορεί να γίνει και μεταβλητού μήκους-, fan (βεντάλια, χελιδόνα), batterfly (πεταλούδα), παπιγιόν (bowtie), δικωνικό (biconical ή conical), αυτιά λαγού (rabbit ears) κ.ά.

Και μια απαραίτητη διευκρίνιση: Ας υποτεθεί ότι η κεραία προορίζεται μόνο για λήψη :closedeyes:, αφού η ερασιτεχνική εκπομπή στη ζώνη ραδιοφωνίας FM δεν επιτρέπεται :w00t:. Μόνο στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, με άδεια ραδιοερασιτέχνη, που σήμερα πια είναι προσιτή σε όλους :001_smile:.

Γιώργος 231
17-02-09, 15:42
Broadband δίπολα είναι π.χ. το παχύ (fat) δίπολο ή το δίπολο κλωβός (cage). Επίσης: κλειστό (αναδιπλωμένο-folded-, τρομπόνι) -το οποίο επίσης μπορεί να γίνει και μεταβλητού μήκους-, fan (βεντάλια, χελιδόνα), batterfly (πεταλούδα), παπιγιόν (bowtie), δικωνικό (biconical ή conical), αυτιά λαγού (rabbit ears) κ.ά.

πω πω πω, τοσες κεραιες ! ! ! !

Και μια απαραίτητη διευκρίνιση: Ας υποτεθεί ότι η κεραία προορίζεται μόνο για λήψη :closedeyes:, αφού η ερασιτεχνική εκπομπή στη ζώνη ραδιοφωνίας FM δεν επιτρέπεται :w00t:. Μόνο στις ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, με άδεια ραδιοερασιτέχνη, που σήμερα πια είναι προσιτή σε όλους :001_smile:.

Φυσικα, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΗΨΗ :001_tt2:
οι εκπομπες ειναι παρανομες στα fm.:saad:
Βεβαια οποιος πιστευει οτι "αυριο" τα fm θα ειναι ελευθερα, μπορει απο σημερα να κατασκευαζει διαφορα κεραιοσυστηματα linears kai exciters,
ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ

antonis_p
17-02-09, 16:58
Βεβαια οποιος πιστευει οτι "αυριο" τα fm θα ειναι ελευθερα, μπορει απο σημερα να κατασκευαζει
διαφορα κεραιοσυστηματα linears kai exciters, ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ
και όποιος πιστεύει πως αύριο θα αποποινικοποιηθεί η κάνναβη,
ας βγάλει από το χωράφι τα μαρούλια και τις ντομάτες
και ας ξεκινήσει την καλλιέργεια, απλά για να είναι έτοιμος!!!

Ας το προσέξουν οι administrators,
στο μεγαλύτερο μέρος της θεματολογίας πρέπει να υπενθυμίζεται
πως αν λειτουργήσουν αυτά που φτιάχνονται
υπάρχει θέμα νομιμότητας!
Κάτι σαν τα forums με τα παράνομα mp3:
"είναι μόνο για ενημέρωση,
μετά πρέπει να σβήσετε τα mp3 από τον σκληρό σας
και να τα αγοράσετε με 20 ευρώ!!!"

Όπως λέει και ο λαός: "ποιός κοροϊδεύει, ποιόν;"

pet
17-02-09, 17:40
Δηλαδή Αντώνη είναι παράνομο να κατέχεις έναν πομπό 200W FM άμα δεν εκπέμπεις;

Τρελός Επιστήμονας
17-02-09, 18:01
Βλέπετε πόσο δύσκολα απεξαρτείται κάποιος από τα βιώματά του, ας είναι και παράνομα; Γιαυτό το λόγο είναι δύσκολο ένας άνθρωπος που έχει συνηθίσει ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής να αλλάξει. Παλιότερα το Ελληνικό Κράτος σαμποτάριζε συστηματικά το ραδιοερασιτεχνισμό για τον φόβο των "πρακτόρων με τους ασυρμάτους", των λεγόμενων "κομμουνιστοσυμμοριτών" ή ίσως για τις εγωιστικές ιδεοληψίες κάποιων πολύ παλιών ομάδων ραδιοερασιτεχνών που ήθελαν να έχουν την αποκλειστικότητα στις ραδιοερασιτεχνικές δραστηριότητες. Τώρα πια που η απόκτηση της ραδιοερασιτεχνικής άδειας είναι ένα βατό ζήτημα, είναι δύσκολο να πεισθεί μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων ότι η εκπομπή στα FM δεν είναι ραδιοερασιτεχνισμός. Και σιγά μη και το "θηρίο" δώσει τη δυνατότητα σε ανεξάρτητα πρόσωπα να εκπέμπουν και να χειρίζονται τα κανάλια έξω από τα συμφέροντα των επαγγελματιών της προπαγάνδας... Αλλά όμως η μόδα και η δημοτικότητα των ραδιοκυμάτων πλέον φθίνει και ανεβαίνει το Διαδίκτυο, τα Blogs και το Wi-Fi... O tempora, o mores (ώ καιροί, ώ ήθη...).

antonis_p
17-02-09, 18:12
Δηλαδή Αντώνη είναι παράνομο να κατέχεις έναν πομπό 200W FM άμα δεν εκπέμπεις;

όχι και ούτε μίλησα εγώ ποτέ για την νομιμότητα,
δεν με αφορά και δεν είμαι εξουσιοδοτημένος
να ελέγχω αν κάτι που γράφεται στο forum παραπέμπει σε παρανομία.

Εσύ όμως αυτό το "200W fm" που πιθανόν να κατέχεις,
(πιθανόν και να μην κατέχεις, αυτό λέγεται "υπόθεση εργασίας")
πώς ξέρεις ότι λειτουργεί;

Αν πχ εδώ αναλύσω μια κατασκευή μολότωφ,
μου χτυπήσει την πόρτα ο εισαγγελέας
και βρει στο σπίτι μου άδεια μπουκάλια, πετρέλαιο, οινόπνευμα και ότι άλλο χρειάζεται η κατασκευή της,
είναι ηλίθιος να πεισθεί πως αυτά είναι για την kerosun μου;;;
Αυτό λέω: να μην θεωρούμε κανέναν ηλίθιο.

antonis_p
17-02-09, 18:30
Και σιγά μη και το "θηρίο" δώσει τη δυνατότητα σε ανεξάρτητα πρόσωπα να εκπέμπουν και να χειρίζονται τα κανάλια έξω από τα συμφέροντα των επαγγελματιών της προπαγάνδας...Δημήτρη, έστω ότι αύριο και εν όψη εκλογών αποφασίζει η κυβέρνηση να δώσει 3-4 συχνότητες για χρήση ιδιωτικών (μη επαγγελματικών) σταθμών. Και αυτό χατιρικά γιατί καλώς οι πολλές συχνότητες πρέπει να χρησιμοποιούνται από σταθμούς που 1)απασχολούν προσωπικό, 2)μπορούν να κάνουν προκοπής πρόγραμμα, 3)πληρώνουν στο "θηρίο" και 4)μπορούν να ανταπεξέλθουν στο κόστος να έχουν εξοπλισμό που δεν είναι επικίνδυνος για την δημόσια ασφάλεια.

Δεν θα γίνει ένα χάος; Ποιός θα ρυθμίσει ποιός θα εκπέμπει και πότε; Το θέμα των περισσοτέρων δεν είναι να κάνουν μία ραδιοφωνική εκπομπή, θα μπορούσαν να το κάνουν στον δημοτικό τους ραδιοφωνικό σταθμό, αλλά να βγάλουν την 504 πάνω στο ταψί του μπακλαβά στον αέρα... και όποιον πάρει ο χάρος!

Και επειδή ήδη "στοχοποιήθηκα", δεν είμαι εναντίον κανενός
και δεν έχω σκοπό να πατάξω εγώ το "έγκλημα"!