PDA

Επιστροφή στο Forum : επιπεδο διαμορφωσης με compressor



Γιώργος 231
11-02-09, 20:51
εχω ενα κομπρεσορα ψηφιακο
για χρηση σε διαμορφωση ραδιοφωνικου exciter
και εχω μια απορια.

για να πετυχω το τελειο επιπεδο ηχου, πρεπει να ακουω τους αλλους σταθμους (με το αφτι)
και με τον κομπρεσορα πρεπει να ρυθμιζω το επιπεδο του ηχου, στο ιδιο επιπεδο των αλλων σταθμων.
σωστο ?

υπαρχει αλλος τροπος ρυθμισης του κομπρεσορα χωρις αφτι ?

RFΧpert
12-02-09, 09:56
εχω ενα κομπρεσορα ψηφιακο
για χρηση σε διαμορφωση ραδιοφωνικου exciter
και εχω μια απορια.

για να πετυχω το τελειο επιπεδο ηχου, πρεπει να ακουω τους αλλους σταθμους (με το αφτι)
και με τον κομπρεσορα πρεπει να ρυθμιζω το επιπεδο του ηχου, στο ιδιο επιπεδο των αλλων σταθμων.
σωστο ?

υπαρχει αλλος τροπος ρυθμισης του κομπρεσορα χωρις αφτι ?

Ναι, εχοντας συγκεκριμενα οργανα και γνωριζοντας τα χαρακτηριστικα των προδιαγραφων του σηματος εισοδου που απαιτειται σε εναν πομπο για να διαμορφωσει στο 100%. Βεβαια παντα το αφτι τελικα θα ειναι ο "κριτης" και ετσι πολλοι δεν μετρανε ποτε τιποτα... και ρυθμιζουν ξερα με το πως το ακουνε. Μαλιστα καποιοι δεν κανουν ουτε αυτο! Μαθαινουν τις ρυθμισεις που εχει κανει καποιος που δουλευει το ιδιο μηχανημα καπου αλλου, και απλα τις αντιγραφουν, ασχετα αν εχουν εντελως αλλα μηχανηματα στα υπολοιπα σημεια της αλυσιδας παραγωγης - εκπομπης ηχου! Για αυτο και το μπαχαλο που ακουμε πια απο επαγγελματικους σταθμους, που μοιαζουν με μονιμη παραμορφωση πολλες φορες...

mits
19-02-09, 01:26
εχω ενα κομπρεσορα ψηφιακο
για χρηση σε διαμορφωση ραδιοφωνικου exciter
και εχω μια απορια.

για να πετυχω το τελειο επιπεδο ηχου, πρεπει να ακουω τους αλλους σταθμους (με το αφτι)
και με τον κομπρεσορα πρεπει να ρυθμιζω το επιπεδο του ηχου, στο ιδιο επιπεδο των αλλων σταθμων.
σωστο ?

υπαρχει αλλος τροπος ρυθμισης του κομπρεσορα χωρις αφτι ?

Μήπως αυτό (http://pira.cz/fm_broadcast_analyzer/) θα σε βοηθούσε κάπως;

Γιώργος 231
19-02-09, 09:01
Μήπως αυτό (http://pira.cz/fm_broadcast_analyzer/) θα σε βοηθούσε κάπως;

πολυ ωραιο gadget - εργαλειο,
αλλα, νομιζω οτι θα δουλευω αφτι.