PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΙΝΗΤΟΥ



ganagnost02
12-02-09, 12:19
Καλημερα, μια γνωμη θα ηθελα για ενα κινητο που πηρα, Ηρθε με μια μεγαλης διαρκειας μπαταρια (polymer; νεος τυπος ; δεν την ξερω.) στα 3,7v 8800mAh, ο φορτιστης του ομως ειναι 5,7v 500mA. Με αυτον το φορτιστη το κινητο σε 1 ωρα κ εχει φορτισει αλλα η μπαταρια σε 10 ωρες ειναι ξεφορτιστη(χωρις χρηση).

Με τι θα μπορουσα να το φορτισω ωστε να τσεκαρω την μπαταρια με πληρη κ σωστη φορτιση ? σκεφτηκα τροφοδοτικο Η/Υ στα 5v 13 A ειναι καλο η θα μου την καψει? (παραπανω V παραπανω A).

Το usb ειναι 5v μεχρι ποσα A μπορει να δωσει ;

περιμενω απαντησεις..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

leosedf
12-02-09, 12:51
Με τίποτα απολύτως δε θα τη φορτίσεις γιατί θα την πάρεις στο χέρι, ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στο τηλέφωνο και όχι στο τροφοδοτικό που βάζεις στην μπρίζα. Εκτός αν τροποποιήσεις τον φορτιστή μέσα στη συσκευή και καταστρέψεις τη συσκευή εντελώς. Li-Polymer είναι καινούριος τύπος και είναι παρόμοια με τις ιόντων λιθίου, όλες οι καινούριες συσκευές τις χρησιμοποιούν.
Η USB δίνει μάξιμουμ μέχρι 500mA.
Αν δώσεις έτσι απλά ρεύμα θα καταστρέψεις το ενσωματομένο κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας.\Απο κεί και πέρα είναι στο χέρι σου.

ganagnost02
12-02-09, 12:55
Με τίποτα απολύτως δε θα τη φορτίσεις γιατί θα την πάρεις στο χέρι, ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στο τηλέφωνο και όχι στο τροφοδοτικό που βάζεις στην μπρίζα. Εκτός αν τροποποιήσεις τον φορτιστή μέσα στη συσκευή και καταστρέψεις τη συσκευή εντελώς. Li-Polymer είναι καινούριος τύπος και είναι παρόμοια με τις ιόντων λιθίου, όλες οι καινούριες συσκευές τις χρησιμοποιούν.
Η USB δίνει μάξιμουμ μέχρι 500mA.
Αν δώσεις έτσι απλά ρεύμα θα καταστρέψεις το ενσωματομένο κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας.\Απο κεί και πέρα είναι στο χέρι σου.

Δηλ δεν μπορω να κανω τπτ ?

leosedf
12-02-09, 12:58
1.Αγοράζεις αναλυτή μπαταριών (κόστος απο 500 εως 6000 ευρώ).
2.Την πάς για service αν όντως έχει πρόβλημα.
3.Αποδέχεσαι το γεγονός οτι κρατάει τόσο.

ganagnost02
12-02-09, 13:20
1.Αγοράζεις αναλυτή μπαταριών (κόστος απο 500 εως 6000 ευρώ).
2.Την πάς για service αν όντως έχει πρόβλημα.
3.Αποδέχεσαι το γεγονός οτι κρατάει τόσο.


Α τοσο καλα δηλ δεν νομιζω να εχουν προβλημα οι μπαταριες, 2 τεμ κανουν ακριβος το ιδιο προβλημα σε 2 τηλεφωνα..

Εαν αλλαξω φορτιστη του κινητου με καποιον αλλο πχ 4v 2000mah θα εχω καλυτερο αποτελεσμα η οτι δινει ο φορτιστης του κιν ειναι ιδιο οτι κ να του δωσω..

leosedf
12-02-09, 13:31
Εφ όσον ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στη συσκευή δεν θα υπάρξει καμία αλλαγή.

ganagnost02
12-02-09, 13:45
Εφ όσον ο φορτιστής βρίσκεται μέσα στη συσκευή δεν θα υπάρξει καμία αλλαγή.


Καταλαβα μου αρεσει που πηρα το κινητο για μεγαλη αναμονη...δηλ ετσι μου ειπαν 5 ημερες.

τνχ κ σορρυ για την ταλαιπωρια!!

xifis
12-02-09, 14:27
η μπαταρια σου ειναι καινουρια ακομα,που σημαινει οτι θελει μερικους κυκλους φορτισης αποφορτισης μεχρι να σταθεροποιηθει κ να μεγιστοποιηθει το μεγεθος της.η πραγματικη της διαρκεια θα φανει μετα απο κανα μηνα σου λεω γω,απο πειρα.απο κει κ περα ειναι κομπλε να τη φορτιζεις οποτε θελεις,κ χωρις ναχει αδειασει.

leosedf
12-02-09, 14:32
Αυτό ισχύει, θέλει λίγο χρόνο μέχρι να στρώσει στην κανονική της χωρητικότητα.

xifis
12-02-09, 15:02
χωρια που οταν παιρνεις ενα καινουριο τηλεφωνο του βγαζεις τα ματια :-({|= αφου παιζεις ολη την ωρα μαζι του μεχρι να το μαθεις κ να το βαρεθεις,οποτε λιγο αυτο,λιγο κ η μπαταρια που ειναι καινουρια....:001_tt2:

ganagnost02
13-02-09, 09:00
χωρια που οταν παιρνεις ενα καινουριο τηλεφωνο του βγαζεις τα ματια :-({|= αφου παιζεις ολη την ωρα μαζι του μεχρι να το μαθεις κ να το βαρεθεις,οποτε λιγο αυτο,λιγο κ η μπαταρια που ειναι καινουρια....:001_tt2:


Οχι ρε γμτ αφου μου αδειασε σε 4 ωρες με χρηση ειπα να το δοκιμασω χωρις ουτε σιμ δεν ειχα βαλει μεσα..Τι να πω ελπιζω να εχετε δικιο κ να στρωσει...

Να ρωτησω κ κατι τελευταιο.. εαν το αφηνω πολυ ωρα στον φορτιστη λογικα θα εχω το ιδιο αποτελεσμα ετσι δεν ειναι ?

ευχαριστω πολυ ολους !!

plouf
13-02-09, 09:23
ποιο μοντελο κινητου ειναι ?
8800μιλλιΑμπερ μου φαινονται πολλά μηπως ειναι 880μιλλιΑ ?

την lithium-ion polymer , την βλεπω αρκετά χρόνια 5+ στη ναγορά αλλα οχί σε όλα τα μοντελα. (wikipedia λέει απο 1996 υπάρχει)

σε γενικές γραμμες κανενα καινουργια κινητο δεν κρατάει 5 μέρες.......
κλεινεις
bluetooth ,
αναμονες,
ξυπνητηρη,
το βάζεις εκει που έχει καλό σημα,
βάζεις μόνο GSM και όχι UMTS/3g (αν έχει επιλογή)
βάζεις χειροκίνητη επιλογη δικτύου
βαζεις αργή αναζήτηση δυκτύου(αν έχει επιλογή)
....
...
..
.
και γενικα ΔΕΝ χρησιμοποιειες το κινητό... και τότε μπορει να κρατήσει 5 μέρες...

ganagnost02
13-02-09, 09:27
ποιο μοντελο κινητου ειναι ?
8800μιλλιΑμπερ μου φαινονται πολλά μηπως ειναι 880μιλλιΑ ?

την lithium-ion polymer , την βλεπω αρκετά χρόνια 5+ στη ναγορά αλλα οχί σε όλα τα μοντελα. (wikipedia λέει απο 1996 υπάρχει)

σε γενικές γραμμες κανενα καινουργια κινητο δεν κρατάει 5 μέρες.......
κλεινεις
bluetooth ,
αναμονες,
ξυπνητηρη,
το βάζεις εκει που έχει καλό σημα,
βάζεις μόνο GSM και όχι UMTS/3g (αν έχει επιλογή)
βάζεις χειροκίνητη επιλογη δικτύου
βαζεις αργή αναζήτηση δυκτύου(αν έχει επιλογή)
....
...
..
.
και γενικα ΔΕΝ χρησιμοποιειες το κινητό... και τότε μπορει να κρατήσει 5 μέρες...

xintai tv mobile τ200+ λεγετε..