PDA

Επιστροφή στο Forum : κεραια κινητης



billos1989
12-02-09, 18:27
γνωριζει κανεις με ποση περιμπου ισχυη παιζουν οι τεραστιες κοκκινοασπρες κεραιες κινητης(γυρω στα 50 και βαλε μετρα πυλωνας).ειχα παει τις προαλλες enduro με κατι φιλους και πηγαμε σε μια απο κατω κατσαμε 10 λεπτα και μας πονεσε το κεφαλι!!

h@ris
12-02-09, 18:38
Οι κεραίες αυτές εκπέμπουν ηλεκτρομαγνητικά κύματα σε υψηλές συχνότητες πράγμα πολύ επικίνδυνο για τον άνθρωπο. Για την ισχύ δεν θυμάμαι να σου πω (νομίζω λιγότερο από 1ΜW) αλλά θα σου πω να μην ξαναπλησιάσεις τόσο κοντά και μάλιστα για τόσο χρονικό διάστημα.

leosedf
12-02-09, 19:33
Καλά είστε σοβαροί? Κάθε μέρα κάνω εγκαταστάσεις και στα 2,1GHz (3G) και μπορεί να είμαι όλη μέρα εκεί (πανω στον πυλώνα δίπλα στις κεραίες). Οι ραδιοζεύξεις είναι απο 7 εως 38Ghz στα 110milliwatt.

Η μάξιμουμ ισχύς των κεραιών στα gsm είναι 60 βάττ σε πυλώνες και 43 βάττ στα 3G.

Σε κεραίες στην πόλη απο 5 εως 10 βάττ.


Εαν δεν γνωρίζετε μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

PyroGeorge
12-02-09, 19:42
η ιδεα σου ειναι φιλε η εκτος αν κρυωσες με τη μηχανη και λες οτι σου φταιει η κεραια:biggrin:

leosedf
12-02-09, 19:44
Φυσικά το πιο πιθανό είναι να κρύωσαν τα κεφάλια, συμβαίνει πολλές φορές αν φάς κρύο.

kostas30
13-02-09, 00:12
γνωριζει κανεις με ποση περιμπου ισχυη παιζουν οι τεραστιες κοκκινοασπρες κεραιες κινητης(γυρω στα 50 και βαλε μετρα πυλωνας).ειχα παει τις προαλλες enduro με κατι φιλους και πηγαμε σε μια απο κατω κατσαμε 10 λεπτα και μας πονεσε το κεφαλι!!

:lool::lool::lool: DEPON ΠΗΡΑΤΕ??????

billos1989
13-02-09, 01:41
καταρχην μια ερωτηση εκανα επειδη δεν ηξερα και αρχισατε τις ειρωνιες.και οσο για τα 60βαττ συγνωμη αλλα νομιζω οτι δεν ισχυει.δεν μπορει να εχουν ολοκληρα κοντεινερ και απο μεσα να ακουγονται μηχανηματα σαν να εχουν τουρμπινες αερα για μονο 60βαττ.μας δουλεβετε???α και να λειπουν οι ειρωνιες παρακαλω πολυ,δεν ειρωνευτικα κανεναν.αλλιως ας μην ξανααπαντησει κανεις

leosedf
13-02-09, 12:52
Δηλαδή περίεργο σου φένονται τα 60 βάττ? Μην ξεχνάς οτι έχουν φωτοβολταικα, τροφοδοτικά, καμπίνες με μηχανήματα που πρέπει να ψυχθούν. Φένεται περίεργο το να έχουν κλιματισμούς? Το καλοκαίρι αν κλειστείς μέσα σε ενα μετταλικό κουτί που το βαράει ήλιος δε θα χρειαστείς κλιματισμό? Αν νομίζεις οτι δεν ισχύει φίλε μου τότε τί να σου πω? Με την απορία θα μείνεις.

RFΧpert
13-02-09, 13:38
Δηλαδή περίεργο σου φένονται τα 60 βάττ? Μην ξεχνάς οτι έχουν φωτοβολταικα, τροφοδοτικά, καμπίνες με μηχανήματα που πρέπει να ψυχθούν. Φένεται περίεργο το να έχουν κλιματισμούς? Το καλοκαίρι αν κλειστείς μέσα σε ενα μετταλικό κουτί που το βαράει ήλιος δε θα χρειαστείς κλιματισμό? Αν νομίζεις οτι δεν ισχύει φίλε μου τότε τί να σου πω? Με την απορία θα μείνεις.

Για διευκρινησε κιολας, 60W ονομαστικη πομπων και ανα τι??? Δηλαδη ενας μοναδικος πομπος (τελικος ενσιχυτης με ΜΙΑ μονο εξοδο) εγκαθισταται εκει? Συνολικα δηλαδη απο ολο το συστημα ακτινοβολουνται 60W?

leosedf
13-02-09, 14:34
Απο μία sector κεραία. Συνήθως 3 η 4 κεραίες για να καλύψει κυκλικά αν χρειαστεί. Πολλαπλασίασε το επι τις κεραίες. Και πάλι η ισχύς δεν πλησιάζει ούτε κατα διάνοια το 1MW που λέει ο φίλτατος αλλα ούτε κάν τους ραδιο-τηλεοπτικούς πομπούς.

h@ris
13-02-09, 14:39
Παιδιά αυτό με τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα και ότι είναι υψηλών συχνοτήτων και μεγάλης ισχύος (την οποία δεν θυμάμαι) δεν είναι καθόλου παραπληροφόρηση και τα έχω ακούσει από διάλεξη καθηγητή πανεπιστημίου. Σίγουρα ο πονοκέφαλος δεν προέρχεται από τα κύματα μιας και αυτά ναι μεν κάνουν πολύ κακό στον άνθρωπο αλλά δεν εμφανίζονται συμπτώματα.

Και ναι δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να είναι μόνο 60W. Anyway θα το ψαξω για να μην μιλάω αόριστα...

Εdit: Δεν είπα ότι είναι 1MW ούτε καν το πλησιάζει. Απλά έθεσα έναν πήχη (αρκετά ψηλό άθελά μου).

h@ris
13-02-09, 14:51
Ok sorry τεράστιο λάθος για την ισχύ απλά είχα μπερδέψει αρκετά τα νούμερα μιας και μιλάγαμε και για άλλες κεραίες, καλώδια κλπ.

Ωστόσο στο ότι είναι βλαβερές δεν υπάρχει αμφιβολία.

Edit: Δείτε αυτό http://keraies.files.wordpress.com/2007/12/festou37_04_keraies.jpg
Είναι οι τεχνικές προδιαγραφές των κεραιών της cosmote. Συνήθως χρησιμοποιούνται 3-4 από αυτές σε κάθε πυλώνα και το datsheet είναι για καθεμία από αυτές.

leosedf
13-02-09, 15:02
Ναι. Το ίδιο και οι τηλεοπτικοί σταθμοί και οι ραδιοφωνικοί και οι ασύρματοι των υπηρεσιών και τα ραδιοταξί και οι λάμπες και τα ηλεκτρικά τρυπάνια και οτιδήποτε έχει ταλαντωτή η πηνείο και τα καλώδια της ΔΕΗ και στο τέλος κυνηγάς καρτάλια με το ρόπαλο για να φάς αν τα γκρεμίσεις όλα.

Μιλάς για κάτι ημικαραφλούς μπαρμπαδες που παίρνουν κοτετσόσυρμα και δήθεν κάνουν προστασία απο ηλεκτρομαγνητικά κύμματα? Γι αυτούς που η τελευταία λέξη της τεχνολογίας (αυτή που θυμούντε δλδ) του 60 με τις λυχνίες? Γι αυτούς που δεν κέρουν ουτε πως να χρησιμοποιούν ένα απλό πεδιόμετρο που δείχνει τάση ανα μέτρο?
Που βγαίνουν στην πρωινή τηλεόραση και πανικοβάλλουν κόσμο χωρίς κάν να έχουν ιδέα για τί πράμα μιλάνε?

Οταν μια κεραία είναι του οτε η του στρατού κανείς δε μιλάει λωλ. Οταν είναι απο κάποια άλλη εταιρία τοτε αυτομάτως όλες προκαλούν καρκίνο κλπ... Κλασικοί μόγγολοι.

Αν θεωρείς οτι σου λέω ψέματα για την ισχύ έχεις και την ευχή μου για να ψάξεις οπουδήποτε και να μας παρουσιάσεις τα στοιχεία. Θα ακούσεις και διάφορα βέβαια οπως κιλοβάττ κλπ κλπ.

h@ris
13-02-09, 15:43
Όχι δεν είναι από τους τύπους που λες και ούτε θεωρώ ότι λες ψέματα για την ισχύ. Και αυτός όπως και εγώ και αρκετοί άλλοι πιστεύω δεν θεωρούμε ότι πρέπει να καταργηθούν όλα αυτά και να γυρίσουμε στη νεολιθική εποχή, απλά να τηρούμε τα όρια και αποστάσεις ασφαλείας.

Πιστεύω πως συμφωνείς ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να είσαι δίπλα σε αυτές τις κεραίες. Αν δεν συμφωνείς τότε είσαι στο άλλο άκρο.

leosedf
13-02-09, 15:50
Φυσικά και δεν συμφωνώ οταν δεν τηρούνται κανόνες.
Προσωπικά ούτε κάν με ενδιαφέρει αν είμαι μπροστα, πάνω η κάτω απ τις κεραίες εφ όσον είναι δουλειά μου και βρίσκομαι συνεχώς εκεί.
Απλα τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν και είναι απόφαση του καθενός πόσο θέλει να το ψάξει.

billos1989
13-02-09, 16:20
η κεραια στην οποια αναφερομαι εγω ειχε 2 κοντεινερ,πανω στον πυλωνα 3 τυμπανα και 3-4 αλλου τυπου κεραιες(δεν ξερω τι κεραιες,περα απο τα φμ δεν εχω τουλχστν ακομη ασχοληθει με αλλη μπαντα)και εξω απο τον περιφραγμενο χωρο ενα ρολοι της δεη το οποιο γυριζε αρκετα γρηγορα για 60 βαττ(αυτο τουλαχιστον καταλαβα εγω.τωρα στο κατω κατω και 100MW να παιζουν εμενα ποσως με ενδιαφερει,δεν τους πληρωνω εγω την δεη,και απο ακτινοβολια δωξα το θεο τρωμε απο παντου.α και κατι αλλο ασχετο:αφου στησουν τις κεραιες δεν ξαναπατανε εκει??ο χωρος ηταν λες και ειχε να παει ανθρωπος χρονια,ας μην πω για τον δρομο τον οποιο με δυνατες μηχανες και τρομαξαμε να τον ανεβουμε,εκτος αν ανεβενουν με τραχτερ:001_unsure::laugh::crying:!!

leosedf
13-02-09, 16:45
Τα τύμπανα που λες είναι παραβολικά κάτοπτρα με horn feeder antenna (ψάξε έτσι στο google). To ρολόι που είδες τρέχει γρήγορα γιατί τρέχει εξοπλισμός που είναι άσχετος με εκπομπή αλλα καταναλώνει ρεύμα.
http://www.imageshack.gr/files/52juutdrhm2v0zkksj2l.jpg
Πιό πολύς είναι ο υπόλοιπος εξοπλισμός παρά τα μηχανήματα εκπομπής και όλα φαίνονται στο κέντρο (άνοιξε πόρτα, έχει υγρασία το πάτωμα, έχει στάσιμα, υψηλή θερμοκρασία, χάλασε το ένα κλιματιστικό κλπ κλπ)

Πηγαίνει συνεργείο ανάλογα με τον αν υπάρχει πρόβλημα η αν θα βάλει καινούριο εξοπλισμό καλύτερης τεχνολογίας η αν θα βάλει πχ 3G κάπου. Δεν είναι τόσο συχνά αλλα πάει κόσμος.
Με 4χ4 φυσικά ανεβαίνουν http://www.imageshack.gr/files/52juutdrhm2v0zkksj2l.jpg

electron
13-02-09, 17:14
Τέτοιες συζήτησεις θα γίνονται και θα εξακολουθούμε να μην μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα. Έχω βαρεθεί να το γράφω αλλά θα το κάνω άλλη μια φορά. Μέχρι σήμερα ή μόνη επίδραση της μη ιουνίζουσας ακτινοβολίας έχει θερμικά αποτελέσματα στους οργανικούς ιστούς. Αυτό το ξέρουμε και το έχουμε ανακαλύψει. Τώρα για το αν προκαλεί με την χρόνια έκθεση, καρκίνους κλπ, έχουμε μόνο ενδείξεις και όχι αποδείξεις. Το γεγονός αυτό δεν αθωώνει τις ακτινοβολίες αλλά δεν μας δίνει και κάτι χειροπιαστό. Ελπίζω στο μέλλον να ξέρουμε και να μιλάμε με τεκμηριωμένα στοιχεία που θα μας προστεύουν από μια ενδεχόμενη επιβλαβή συνέπεια για την υγεία μας.

briko
13-02-09, 17:17
Τα 60 W που αναφέρει ο leosedf μπορεί να είναι και πολλά.
Μην ξεχνάτε ότι η κεραία είναι εκπομπής-λήψης δεν είναι σαν της κεραίες TV η ραδιοφώνου μόνον εκπομπής .
Διότι εάν έχουμε μια κεραία με 500W έστω αυτή νε μεν θα εκπέμπει σε πολύ μεγάλη απόσταση αλλά δεν θα μπορεί να πιάνει τα κινητά (συσκευές)που εκπέμπουν 200mW περίπου.
άρα πρέπει να υπάρχει μια αναλογία η οποία πρέπει να είναι στο μέγιστο τα 60 W .
Οι παραβολικές κεραίες φυσικά είναι για σύνδεση μεταξύ κεραιών radio link με πολύ μικρή ισχύ ενώ όλες οι άλλες κάθετες κεραίες είναι για την κατεύθυνση πεδίου

leosedf
13-02-09, 21:04
Πολύ σωστά αναφέρθηκαν τα παιδιά πιο πάνω.
Πάνω κάτω είναι ο λόγος που λέει ο φίλτατος Γιάννης που με κάνει και δεν ασχολούμαι και πολύ με την ακτινοβολία.

Ο briko έχει δίκιο σε μερικά πράγματα, είναι τελείως άχρηστο να εκπέμπει τόσο πολύ γιατι:
1) Χωρητικότητα κυψέλης, δεν μπορεί να "χωρέσει" άπειρα κανάλια ταυτόχρονα, κάθε Ε1 (2mbps) που χρησιμοποιείται έχει 32 timeslots (κανάλια) ταυτόχρονα. Μέχρι2 χρησιμοποιούνται σε κάθε καμπίνα. Απο κεί και πέρα αναλαμβάνει άλλο cell.
2) Αν εκπέμπει με 500 βάττ θα φτάνει σε μεγάλες αποστάσεις αλλα το τερματικο (κινητό) δε θα μπορεί να φτάσει τη βάση, οπότε είναι τελείως άχρηστο να υπάρχουν τέτοιες κεραίες. Η ισχύς κεραίας που έβαλα μπορεί να είναι η μάξιμουμ αλλα δεν είναι πάντα αυτή, είναι και μικρότερη γιατί δε χρειάζεται πάντα τόσο μεγάλη.

Τα κινητά έχουν ισχύ εκπομπής 2 βάττ η οποία είναι μεταβαλλόμενη ανάλογα με το σήμα. Αν υπάρχει καλό σήμα τότε η συσκευή μειώνει ισχύ και κατεβαίνει απο 100mW μέχρι μισό βάττ. Οπότε θεωρητικά είναι καλύτερο το να έχουμε περισσότερες κεραίες για να μειώνεται η άμεση ακτινοβολία που τρώμε στο κεφάλι απ το κινητό. Η ακτινοβολία του κινητού συνήθως είναι πιό μεγάλη απο τις κεραίες.

Τα radio links που χρησιμοποιούντε είναι για τη σύνδεση του site στο δίκτυο αλλα τυχαίνει μερικές φορές να υπάρχει hop στον πυλώνα αυτόν, που σημαίνει οτι έρχεται μια ζεύξη και φέυγει προς άλλη κεραία χωρίς να περνάει απ το τοπικό cell. Η συνδέουν και το υπάρχων cell στο IP δίκτυο.
Η ισχύς εκεί είναι στα 110mW στο μέγιστο λόγω κατευθυντικότητας πιάτου, δεν χρειάζεται παραπάνω σε αυτές τις συχνότητες. Νομίζω υπάρχει και ζεύξη με απόσταση 102 χιλιόμετρα.

Τρελός Επιστήμονας
16-02-09, 00:41
Να επιβεβαιώσω όσα έγραψε ο leosedf σχετικά με τις ισχείς και τις κεραίες από προσωπική επαγγελματική πείρα. Ο μετρητής της ηλεκτρικής ενέργειας μπορεί να τρέχει πολύ γρήγορα εξαιτίας των κλιματιστικών που δουλεύουν μέσα σε ένα σταθμό κινητής τηλεφωνίας, των τροφοδοτικών/UPS κλπ. Ο ρυθμός κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας δεν σχετίζεται με την ισχύ εκπομπής. Η δέσμη από το "τύμπανο" δεν είναι επικίνδυνη για το απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί ούτε επιτρέπεται να στοχεύει σε ανθρώπους (αν γίνει αυτό τότε κόβεται η ζεύξη και "πέφτει" ο σταθμός, πρέπει να υπάρχει όχι μόνο οπτική επαφή αλλά και καθαρότητα των ζωνών Fresnel). Κάτι άκουσα ότι τώρα σε κάποιες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας οι τεχνικοί ανεβαίνουν πάνω στους πυλώνες με όργανα ελέγχου των ορίων της έντασης Η/Μ ακτινοβολίας. Παρόλα αυτά κάποιοι καθηγητές (Μαργαρίτης, Τσιτομενέας κλπ) λένε ότι δεν υπάρχουν ασφαλή όρια αλλά όρια επιτρεπτού κινδύνου, εφόσον δεν γνωρίζουμε ακριβώς τις επιπτώσεις. Οι εγκαταστάσεις κεραιών GSM/UMTS σε βουνα δεν κρύβουν κανένα κίνδυνο. Το κακό είναι ότι έχω δει κάποιες εγκαταστάσεις πάνω σε πολυκατοικίες που δεν είναι τεχνικά σωστές δηλαδή δεν είναι στο ψηλότερο σημείο της περιοχής. Δίπλα τους υπάρχουν άλλες ψηλότερες πολυκατοικίες και μέρος της δέσμης πηγαίνει... στην κρεβατοκάμαρα του γείτονα! Αυτή η πρακτική δεν είναι συνετή.Αυτές οι κεραίες χρειάζονται οπωσδήποτε μετακίνηση κάπου ψηλότερα.

stom
16-02-09, 18:11
Παντως ακριβως κατω απο την κεραια, η ισχυς ειναι ελαχιστη (θεωρητικα μηδενικη) οποτε ο πονοκεφαλος μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι προκληθηκε απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο την RF...

electron
16-02-09, 18:49
H άποψη ότι δεν υπάρχουν ασφαλή όρια αλλά όρια επιτρεπτού κινδύνου, είναι ότι πιο σωστό είχα την τύχη να ακούσω και προσωπικά από τον Τσιτομενέα που που είχα καθηγητή. Από την στιγμή που δεν έχουμε κάτι κοινώς αποδεκτό για τις συνέπειες των ακτινοβολιών, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να χρησιμοποιούμε λελογισμένα τα κινητά και όποια άλλη διάταξη εκμπέμπει.

Τρελός Επιστήμονας
16-02-09, 18:58
Έμαθε επιτέλους ηλεκτρονικά ο Τσιτομενέας, χαχαχά! (μα πιο πολύ μου αρέσει το μουσάκι του, είμαι πολύ κακός τελικά..........)

electron
16-02-09, 19:22
Δημήτρη γίνεσαι κακός νομίζω. Ο άνθρωπος δεν ξέρω κατά πόσο ευχέρια είχε στο πρακτικό κομμάτι των ηλεκτρονικών αλλά κάποιες απόψεις του όπως και αυτή περί των ακτινοβολιών είναι σωστή. Επίσης κάτι άσχετο με την κουβέντα αλλά σχετικό με τον εν λόγω καθηγητή είναι μια ακόμη άποψή του που ήταν ότι ο ηλεκτρονικός δεν πρέπει να παπαγαλίζει τύπους, αλλά να ξέρει που θα τους βρει. Γενικά ως τεχνικός θα πρέπει να ξέρεις που να ψάξεις για να βρεις αυτό που ζητάς και όχι να απομνημονεύεις χωρίς να καταλαβαίνεις.

Τρελός Επιστήμονας
17-02-09, 11:57
Σωστή η άποψη για το "πώς θα ψάξεις και που θα το βρεις". Το πρόβλημα είναι ότι η διδασκαλία της ηλεκτρονικής με έμφαση στις γνωσιακές υποδομές είναι πολύ δύσκολη πλέον εξαιτίας της καθημερινής εξέλιξης και απαξίωσης της παλιότερης γνώσης και πρακτικής. Γι' αυτό το λόγο πια δίνεται έμφαση στο "πώς θα ψάξεις και πού θα το βρεις" παρά στο "τι πρέπει να γνωρίζεις".