PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΥΛΕΣ?



the demol
13-02-09, 08:35
Έχω 2 ελεγκτές νερού (ρολόγια θερμοκρασίας και πίεσης) και θέλω βάσει αυτών να ελέγχω 2 ηλεκτροβάνες 220V. Αν τους ελεγκτές τους συνδέσω σε μία πύλη (nand) φαντάζομαι πως θα οδηγήσω την έξοδο της πύλης σε κάποιο ρελέ το οποίο με τη σειρά του θα ελέγχει τισ ηλεκτροβάνες; Τι τάση βγάζει η πύλη; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;
Σας ευχαριστώ πολύ

plouf
13-02-09, 08:48
αναλογα και την τάση τροφοδοσίας, η σειρά 74xx +5v,
η σειρά CD4000 +3 εώς 18βολτ

μπορέις να κάνεις απλές πύλες με διακριτά εξαρτήματα , ετσι ώστε να πετύχεις άλλες τάσεις,.

http://www.4qdtec.com/images/dlcz.gif

El_Kei
13-02-09, 15:55
Έχω 2 ελεγκτές νερού (ρολόγια θερμοκρασίας και πίεσης) και θέλω βάσει αυτών να ελέγχω 2 ηλεκτροβάνες 220V. Αν τους ελεγκτές τους συνδέσω σε μία πύλη (nand) φαντάζομαι πως θα οδηγήσω την έξοδο της πύλης σε κάποιο ρελέ το οποίο με τη σειρά του θα ελέγχει τισ ηλεκτροβάνες; Τι τάση βγάζει η πύλη; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;
Σας ευχαριστώ πολύ
Ρύθμησε την τάση του κυκλώματως έτσι ώστε ή τάση στις πύλες να είναι στα +5V και στιν έξοδο βάλε ένα ρελέ 5V/220V.
Η σειρές 74xxΧΧ (πύλες TTL) βγάζουν γύρω στα +5V (λίγο λιγότερο ναι, παραπάνω όχι).
Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά για μένα οι πύλες είναι σχετικά εύκολος και αξιόπιστος τρόπος να ελέγξεις κάτι..

Πες μας, τι ακριβώς θέλεις να κάνει..
Δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες..

Zener_
13-02-09, 16:08
Μπορείς και να βάλεις 2 ρελέ σε συνδεσμολιγία πύλης nand.(σε σειρά οι διακοπτικές επαφές με κατάσταση normal closed).

the demol
16-02-09, 10:12
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να σχεδιάσω για αρχή ένα ηλεκτρικό κύκλωμα και στην συνέχεια να το κάνω και πράξη το εξής: Έχω ένα κύκλωμα ψύξης νερού με το οποίο ψύχω ένα compressor. Όταν για κάποιο λόγο χαλάσει το ψυγείο ή δεν δουλέυει σωστά, (αυτό θα το ορίζουν το ρολόι πίεσης και το ρολόι θερμοκρασίας του νερού) να ανοίγουν αυτόματα 2 ηλεκτροβάνες και να κλείνουν 2 αλλες (220v) ώστε το κύκλωμα του κλειστού νερού να παρακάμπτεται και η ψύξη πλέον να γίνεται απο το δίκτυο (νερό πόλης). Απλά επειδή δεν κατέχω τα ηλεκτρολογικα θα ήθελα αυτήν την βοήθεια..

Ευχαριστώ

El_Kei
03-04-09, 22:03
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να σχεδιάσω για αρχή ένα ηλεκτρικό κύκλωμα και στην συνέχεια να το κάνω και πράξη το εξής: Έχω ένα κύκλωμα ψύξης νερού με το οποίο ψύχω ένα compressor. Όταν για κάποιο λόγο χαλάσει το ψυγείο ή δεν δουλέυει σωστά, (αυτό θα το ορίζουν το ρολόι πίεσης και το ρολόι θερμοκρασίας του νερού) να ανοίγουν αυτόματα 2 ηλεκτροβάνες και να κλείνουν 2 αλλες (220v) ώστε το κύκλωμα του κλειστού νερού να παρακάμπτεται και η ψύξη πλέον να γίνεται απο το δίκτυο (νερό πόλης). Απλά επειδή δεν κατέχω τα ηλεκτρολογικα θα ήθελα αυτήν την βοήθεια..

Ευχαριστώ

Βασικά, όπως το κατάλαβα και θα το έφτιαχνα εγώ..
Θες:
έναν αισθητήρα θερμοκρασίας
ένα τσιπ με πύλες OR (74xx δε θυμάμαι ακριβώς το νούμερο)
και 2 ρελε στα 6V (γιατί στα 5Vδεν υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος)
αντιστάσεις και τρανζιστορ.

Τα ρολόγια πίεσης και θερμοκρασίας απλώς ενδεικτικά δεν είναι?
Αν είναι, μας είναι άχρηστα στο κύκλωμα.

Θα φτιάξω ένα πρόχειρο κύκλωμα και θα το ανεβάσω να μου πεις αν είμαστε στην ίδια συχνότητα ή έχω ξεγύγει..

Take Care..
El_Kei
Alone in the Darkness

El_Kei
03-04-09, 23:39
Λοιπόν, αυτό το κυκλωματάκι πιστεύω σου κάνει.

Για αισθητήρα θερμοκρασίας, έχω απλό κύκλωμα που βγάζει +5V οπότε και ταιριάζει απόλυτα.

Για αισθητήρα πίεσης, δεν έχω κάτι υπ'όψιν μου, αν και νομίζω μόνο ο αισθητήρας θερμοκρασίας είναι αρκετός στην συγκεκρινένη εφαρμογή,
(οπότε ξεχνάς από την εικόνα τον αισθητήρα πίεσης), και ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία λίγο παραπάνω από τη θερμοκρασία που ανοίγει τώρα .

Οπότε στην περίπτωση που δεν λειτουργίσει για κάποιο λόγο το υπάρχον σύστημα, θα ανέβει η θερμοκρασία παραπάνω οπότε και θα αναλάβει το κύκλωμα αυτό.

Αν κάπου είμαι λάθος, διορθώστε με..

El_Kei
03-04-09, 23:42
Ούπς.. λαθάκι..
ο αισθητήρας πίεσης πρέπει να συνδεθεί στη δεξιά τελεία από εκεί που είναι τώρα..

the demol
06-04-09, 10:06
Σας ευχαριστώ όλους