Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ !!! (κεραία ground plane)



vcrstudio
14-02-09, 18:23
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ GOUNDPLAY TIN SIRIUS
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΕΧΩ ΣΤΑΣΙΜΑ
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΩ
106,7 ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ !!! Η ΚΕΡΑΙΑ ΕΧΕΙ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΝΑ ΚΑΘΕΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 3 ΚΑΙ ΣΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΦΙΧΤΙΡΑΚΙ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΣΟΣ ΠΟΝΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΣ ΜΕΤΡΑΜΕ !!
ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ Η ΟΛΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ?? THANKS!!

antonis_p
14-02-09, 18:32
ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ GOUNDPLAY TIN SIRIUS
η κεραία λέγεται ground plane,
πόσα στάσιμα έχεις? που κάνει την κοιλιά (πού έχει τα minimum στάσιμα; )

Γιώργος 231
14-02-09, 18:48
http://www.sirioantenne.it/imgupl/97-1014909306-big.gif

Γιώργος 231
14-02-09, 18:49
63,5 ποντους

jeik
14-02-09, 21:01
Φιλε εχω δοκιμασει ακριβως τετοια , με σφικτηρακια , και πετυχαινω στασιμα 0 , αναλογα με την αυξηση συχνοτητας τοσο κονταινεις το καθετο και οπου να διαλεξεις να βγεις θα εχεις 0 , δεν προκειται να κανει τιποτα τρελά.

Παιξε με το καθετο μονο ,και η αποσταση που μετραμε ειναι ολοκληρο το καθετο και πρεπει οπως ειπε ο γιωργος να ειναι περιπου στους 65 ποντους , τα κατω δεν παιζουν βασικο ρολο , βαλτα 5 ποντους μεγαλυτερα απο το κεντρικο, θα σου συντονισει γρηγορα,μην ανησυχεις.:001_smile:.

Και επισης για να ξεκινησεις απο καπου , σαρωσε ολη την μπαντα και δες τωρα που ειναι ασυντονιστη σε ποια συχνοτητα εχεις τα λιγοτερα στασιμα και μετρα τα εκατοστα και περιπου αναλογικα (οχι απολυτα 1 ποντος - 1 μεγακυκλος) θα τη φτασεις εκει που θελεις .

stavros_43
14-02-09, 21:51
Γιαννη τα στοιχεια ολα και το καθετο και τα ραντιαλς πρεπει για τη συχνοτητα των 106.5 να εχουν μηκος 68 εκατοστα το καθε ενα. μετρας το καθετο απο την κουκουναρα στα 68 και τα ραντιαλς με το μηκος της κουκουναρας παλι στα 68. προσοχη στη συνδεση της καθοδου και το μηκος της που πρεπει και αυτο να ειναι πολλαπλασιο του μηκους κυματος δηλαδη 2.7 μετρα επι 2 επι 2 και παει λεγοντας μεχρι να φτασει η καθοδος στον πομπο. επισης τα ραντιαλ πρεπει να ειναι υπο γωνια 120 μοιρων για προσαρμογη καθοδου 50 ωμ. εαν ολα αυτα ειναι οκ και υπαρχουν στασιμα συντονιζεσαι λιγο πιο πανω η κατω να δεις που μηδενιζεις και αναλογα προσθετης η αφαιρεις λιγο την κορυφη του βερτικαλ στοιχειου......καλη επιτυχια

Γιώργος 231
14-02-09, 22:22
http://www.sirioantenne.it/imgupl/97-1014909306-big.gif

το διαγραμμα ειναι της sirio, για αυτην την κεραια.
ακου

οπως σου ειπαν και τα παιδια, βαλε ενα μηκος στα στοιχεια, βαση του πινακα.
Μετα αρχισε να αλλαζεις την συχνοτητα του pll μεχρι να εχεις στασιμα 0.
Τοτε θα εχεις βρει και την συχνοτητα που θα δουλευει η κεραια.
μετα απο αυτο , αρχισε να αλλαζεις το μηκος του κεντρικου στοιχειου για να φερεις την κεραια στην συχνοτητα που θελεις.

βεβαια ΠΡΟΣΟΧΗ, κανε ελεγχο σε καλωδιο και γεφυρα ...
αν αυτα τα 2 ειναι σωστα τοτε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 0 ΣΤΑΣΙΜΑ.

ΥΓ
αυτη η κεραια δουλευει αριστα.