PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση δορυφορικης κεραιας με επιγεια



angelos77
14-02-09, 19:07
γνωριζει καποιος πως σε μια οικοδομη με 6 διαμερισματα θα κανω κεντρικη εγκατασταση επιγειας και δορυφορικής κεραιας ταυτοχρονα?

sddclub
15-02-09, 21:02
υπαρχουν καταλληλοι διακλαδωτες... εναν τετοιο εχω βαλει σπιτι μου πριν πολλα χρονια... εχει 4 εισοδους και 16 εξοδους. Εγω εχω συνδεσει δορυφορικη, επιγεια και ραδιοφωνο. Πρεπει ομως να εχεις τερματικες πριζες σε καθε σπιτι (εγω εχω βαλει της legrand, διαχωριζει το σημα στο πριζακι και βγαζει 3 εξοδους). Κόστος, πριν 3 έτη, γύρω στα 25€ το πριζακι, 15€ το καλυμα και καμια 100€ ο διαχωριστής-ενισχυτής...

sakis
16-02-09, 09:09
η πιο φτηνη λυση ειναι να κανεις κανονικη εγκατασταση επιγεια με ολα τα απαραιτητα και μετα να βαλεις ενα καλωδιο απο καθε διαμερισμα προς ενα πιατο στην ταρατσα οπου αυτο το πιατο θα φοραει 8απλο LNB και καθαρισες

h@ris
16-02-09, 10:11
Από το καλώδιο της δορυφορικής μπορείς να πάρεις και επίγεια. Αυτό που θα χρειστείς όμως είναι ένας combiner μεταξύ δορυφορικής και επίγειας (για κάθε σπίτι) και μια μπρίζα που θα παίζει το ρόλο του decombiner. Όπως λέει και ο φίλος sakis θες και 8πλό lnb στη δορυφορική...

sakis
16-02-09, 15:08
και αυτη πολυ καλη λυση ομως απαιτει λιγο σοβαροτερο ενισχυτη στα επιγεια