PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για συντονισμός κεραίας



vcrstudio
15-02-09, 00:37
Καλησπέρα σε όλους έχω πάρει μια κεραία ground play Sirius με στοιχεία που ρυθμίζετε για την επιλογή συχνότητας πέρασα πολλές ώρες για να συντονίσω την κεραία αλλά ματαία δεν έκανα τίποτα!! Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει μήπως και τα καταφέρω στο συντονισμό ευχαριστώ!

Γιώργος 231
15-02-09, 00:57
καλα, τι εγινε ?
που πηγαν οι απαντησεις ?

jeik
15-02-09, 01:13
Τις πηρε το ΕΥΡΗΚΑ !!!! :biggrin: .

vcrstudio
15-02-09, 01:18
φιλε jaik μπορο να εχω την βοηθια σου!!!?

jeik
15-02-09, 01:28
Αντε να τις ξαναγραψουμε , λοιπον τετοια δουλεψα κι εγω, βαλε το κατακορυφο απο την βαση του στους 65 ποντους και ολα τα οριζοντια στους 70 , πρεπει πλεον να συντονιζει περριπου στους 107 , αν οχι αλλαξε την συχνοτητα και δες σε ποια σου δινει την μεγιστη ισχυ με τα λιγοτερα στασιμα και αναλογα μειωσε η αυξησε το καθετο μερικα εκατοστα , αν παλι δεν βρεις καποιο σημειο συντονισμου τοτε κατι αλλο συμβαινει , δειξε και μια φωτο της κεραιας .
Να επισημανω το χειροτερο που μου ειχε συμβει καποτε με μια τετοια που ειχε 8 ραντιαλς , καποιο απ ολα το βιδωσα τοσο πολυ στην κουκουναρα και ακουμπουσε στο καθετο με αποτελεσμα το απολυτο βραχυκυκλωμα και δεν υπηρχε και βατομετρο :001_unsure: και βραστα, αλλα ευτυχως :001_smile: το καταλαβα εγκαιρως ενω η 504 δεν πηρε χαμπαρι και απλως σκορπουσε το σημα .

jeik
15-02-09, 01:34
Ειναι βεβαιο οτι αν η κεραια σου ειναι για 88-108 θα συντονισει ευκολα , αν οχι , καπου αλλου υπαρχει σφαλμα.

vcrstudio
15-02-09, 01:43
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε jeik !!! αύριο θα σου πω τι έγινε !!! ελπίζω να τα καταφέρω!!!!

vcrstudio
15-02-09, 01:49
Μια παρένθεση έχω μια γέφυρα που αυτήν μετρώ την κεραία στο αυτοκίνητο μου και στην βάση μου πιστεύω πώς κάνει έτσι!!!?:crying:

antonis_p
15-02-09, 07:22
έλεγξε την γραμμή μεταφοράς,
για κάποιο πχ βραχυκύκλωμα.
Έπρεπε να την είχες συντονίσει πολύ πολύ εύκολα και γρήγορα...

Γιώργος 231
15-02-09, 10:29
http://www.sirioantenne.it/imgupl/97-1014909306-big.gif

Γιώργος 231
15-02-09, 10:33
αυτο ειναι το διαγραμμα της sirio για την κεραια που εχεις.

οπως βλεπω πρεπει να εισαι στους 63,5 ποντους (σε ολα τα στοιχεια)

βεβαια εσυ θα βρεις που δεν θα εχεις στασιμα, και μετα θα παιξεις με το μηκος του κεντρικου στοιχειου.
ΠΡΟΣΟΧΗ

ΜΙΣΟ ΠΟΝΤΟ ΤΗΝ ΦΟΡΑ

vcrstudio
16-02-09, 00:32
Καλησπέρα σε όλους παιδία σήμερα από της 9 το πρωί μέχρι που βράδιασε δεν μπορούσαμε να συντονίσουμε την κεραία στους πόντους που με είπατε βάση την συχνότητα! Τελικά έβαλα όλα τα στοιχεία 109 πόντους για τους 90MHz και πάλη με 2 και κάτι στάσιμα και με το ζόρι 10watt το συμπέρασμα που βγάλαμε με ένα φιλαράκι
Ηλεκτρονικός RF ότι η συγκεκριμένη κεραία δεν κάνει για τα fm παρόλο που την δύνη από τους 60 μέχρι 108 το έχω και πεζή μέχρι να βρω ένα δίπολο broadband κεραία όχι ακριβή αλλά φτηνή με αντοχή μέχρι 400 watt αυτά λοιπόν τα νέα της Αλεξάνδρας παντός σας ευχαριστώ όλους που δήξατε το ενδιαφέρων για να με βοηθήσετε .. και πάλι ευχαριστώ Γιάννης !!!

radioamateur
16-02-09, 01:10
Αν βάλεις την γέφυρα ακριβώς κάτω από την κεραία θα συντονίσεις.Την εν λόγω κεραία την έχω δοκιμάσει με τέλεια αποτελέσματα όσον αφορά τον συντονισμό.
Οι μετρήσεις στο ενχειρίδιο είναι ενδεικτικές όχι όμως απόλυτες.

jeik
16-02-09, 01:45
Περιεργα πραγματα , αυτην εδω ειναι ? http://www.sirioantenne.it/prodotti_ant.php?idc=1011280341&idg=1008171189&idp=92

vcrstudio
16-02-09, 03:28
φιλε μου jeik! δεν ειναι αυτη στην φωτο! εχει 3 redial στην κουκουναρα και ενα καθετο τα οποια ολα τα redial ριθμυζωντε... και με βαση σχεδιου αλλα τιποτα τα παντα καναμε αλλα χαμπαρι thanks radioamateur για την την απαντηση σου!!!

Γιώργος 231
16-02-09, 08:59
καπου εχεις προβλημα.
η κεραια αυτη συντονιζει ευκολα.

ή η γεφυρα ή το καλωδιο εχουν προβλημα.

αν εχεις αλλο καλωδιο βαλτο και θα δεις.

ερωτησεις
1) την κεραια την συντονιζεις σε ιστο ?
2) τα καλωδιο , τρεχει καθετα ή κανει γωνια και περναει αναμεσα απο τα οριζοντια στοιχεια ?
3) μηπως υπαρχει εμποδιο (αλλη κεραια) διπλα απο την gound plane ?
4) το 213 μηπως εχει παρει υγρασια ?

(κι εγω μια φορα ειχα περιεργη συμπεριφορα συντονισμου με το 213 και ηταν απο υγρασια )

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
1) ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΚΕΡΑΙΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ 3 ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ
2) Βαλε 5 μετρα rg58, και συντονισε την κεραια απ την αρχη
3) προσοχη, το rg58, να φευγει καθετα απο την κεραια και να κανει γωνια εκτος των οριζοντιων στοιχειων

ΕΓΩ πιστευω οτι το προβλημα ειναι στο καλωδιο.
ειχα το ιδιο προβλημα.
αλλαξα καλωδιο και η κεραια φυσαγε ...
αν δεν εχεις, αγορασε rg58 που ειναι και φθηνο

vcrstudio
16-02-09, 14:45
Οκ! Φιλέ Γιώργο θα το παλέψω πάλι και θα σου απαντήσω!!!

Γιώργος 231
16-02-09, 15:32
κοιτα, τελικα, αν το μηχανημα σου, θα ειναι κοντα στην κεραια και το μηκος του καλωδιο σου 6, 7 μετρα.... Τοτε βαλε RG58.

Η αποσταση ειναι μικρη, αρα δεν θα χανεις ισχυ.

κανε δοκιμη με το rg58 και θα δεις !

jeik
16-02-09, 23:55
φιλε μου jeik! δεν ειναι αυτη στην φωτο! εχει 3 redial στην κουκουναρα και ενα καθετο τα οποια ολα τα redial ριθμυζωντε... και με βαση σχεδιου αλλα τιποτα τα παντα καναμε αλλα χαμπαρι thanks radioamateur για την την απαντηση σου!!!

Kαπου γινεται π@π@ρι@ ,σιγουρα.

Να σου υπενθυμισω να ανατρεξεις σε ολα τα προηγουμενα σχετικα θεματα ,εδω στο φορουμ , και σιγουρα θα βρεις την απαντηση , ΨΑΞΕ.

antonis_p
17-02-09, 06:00
στο καλώδιο ή σε κάποιον κοννεκτορα γίνεται...

Γιώργος 231
17-02-09, 08:21
στο καλώδιο ή σε κάποιον κοννεκτορα γίνεται...

σωστο ...

εμενα βεβαια ηταν υγρασια.
για να καταλαβεις, εβγαλα το 213, το αφησα 1 βραδυ μπροστα στο καλοριφερ.... και το πρωι, μαζι με την κεραια, εχει νορμαλ συμπεριφορα.
μετα απο 3 μηνες ... αρχισαν τα ιδια
αλλαξα καλωδιο
και τωρα παιζει αριστα.