PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κατά το programming ενός pic16f628



mp3dialer
15-02-09, 23:11
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω φιτάξει έναν JDM programmer με βάση αυτό εδώ το κύκλωμα:

http://users.ntua.gr/el01741/MyWebPage/Contructions/Programmers/PICProg.htm

Με το MPLAB δημιούργησα το hex αρχείου ενός απλπού προγράμματος που βρήκα εδώ:

http://www.winpicprog.co.uk/pic_tutorial1.htm

Χρησιμοποιώ τον WIN PIC Programmer. Βάζω τις ρυθμίσεις για τον pic16f628 και μου κάνει το init σωστά χωρίς πρόβλημα. Όταν πάω όμως να περάσω το παραπάνω πρόγραμμα μου βγάζει σφάλμα ότι διαβάζει 003FFC ενώ θέλει να διαβάσει 003FFF. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ

Nemmesis
15-02-09, 23:33
γιατι το ποιο πιθανο ειναι να μην εχεις τα 13V που χρειαζονται απο την σειριακη σου... μετρησε ποσο ειναι

mp3dialer
16-02-09, 00:07
Την μέτρησα και ήταν οκ 13,02

Τελικά έφταιγε το ότι είχα γειωμένο το RB4 ενώ δεν χρειαζότανε.

Τώρα όλα είναι οκ και έχω αρχίσει τα πειράματα.

Ευχαριστώ.

mp3dialer
16-02-09, 00:32
Μπα τζίφος έχουμε άλλο πρόβλημα.

Από τις 13 θέσεις μνήμης που πιάνει το πρόγραμμα προγραμματίζει σωστά μόνο 3. Τι μπορεί να φταίει για αυτό? Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την τάση στο clock?

mp3dialer
16-02-09, 18:52
Να γυρίσω λίγο την ερώτηση μπας και καταφέρω να βρω καμία άκρη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξουμε τον εάν δουλεύει σωστά ο programmer?

Ίσως μέσα από το hyper terminal εάν μπορούμε να δούμε εάν γίνεται σωστά η αποστολή των σωστών χαρακτήρων?

Δοκίμασα και με το ic prog αλλά κατά την διαδικασία του write δεν κάνει τίποτα και το πρόγραμμα κολλάει.

Επίσης μήπως ξέρει κανείς κάποιο trick να δούμε μήπως έχει πρόβλημα ο pic καθότι με τα πρώτα άστοχα πειράματα μου μπορεί να έγινε καμία στραβή?

mp3dialer
16-02-09, 19:39
Νομίζω ότι βρέθηκε ο ένοχος. Δεν παράγει τα 13+ volt η σειριακή του pc για να μπει σε programming mode. Θα υπάρξει πρόβλημα εάν τα πάρω εξωτερικά τα 13 volt ?

mp3dialer
20-02-09, 19:06
Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι το τσιπάκι ήταν ελαττωματικό (ή εγώ το έκαψα).

Παρότι δεν έπαιρνε 13 volt στο MCLR αλλά περίπου 11 ο προγραμματισμός έγινε μία χαρά με το παραπάνω κύκλωμα.

Το αναφέρω αυτό σε περίπτωση που θέλει να το δοκιμάσει και κάποιο άλλος μέλος για να έχει μία εγγύηση ότι δουλεύει.

Τώρα όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Αρχικά για να τεστάρω ότι προγραμματίζει σωστά του πέρασα ένα απλό πρόγραμμα όπου κάνει όλα τα ports εξόδους και τις βάζει σε high.

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα οι τάσεις στους ακροδέκτες του clock και data γίνονται conflict με τις τάσεις από τους ακροδέκτες της σειριακής και δεν μπορώ να τον ξαναπρογραμματίσω.

Δοκίμασα να κάνω erase αλλά τζίφος. Καμία ιδέα?

Nemmesis
20-02-09, 19:39
Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι το τσιπάκι ήταν ελαττωματικό (ή εγώ το έκαψα).

Παρότι δεν έπαιρνε 13 volt στο MCLR αλλά περίπου 11 ο προγραμματισμός έγινε μία χαρά με το παραπάνω κύκλωμα.

Το αναφέρω αυτό σε περίπτωση που θέλει να το δοκιμάσει και κάποιο άλλος μέλος για να έχει μία εγγύηση ότι δουλεύει.

Τώρα όμως υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Αρχικά για να τεστάρω ότι προγραμματίζει σωστά του πέρασα ένα απλό πρόγραμμα όπου κάνει όλα τα ports εξόδους και τις βάζει σε high.

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα οι τάσεις στους ακροδέκτες του clock και data γίνονται conflict με τις τάσεις από τους ακροδέκτες της σειριακής και δεν μπορώ να τον ξαναπρογραμματίσω.

Δοκίμασα να κάνω erase αλλά τζίφος. Καμία ιδέα?

μηπως μεσα απο τα fuses κλειδωσες τον πικ και για αυτο δεν μπορεις να τον ξαναπρογραματισεις? αυτο που λες περι conflict δεν παζει... αφου ουτε καν εκτελιτε το προγραμμα (οχι πως και να εκτελουνταν θα επιρεαζε...) εγω λεω να δεις και γιατι δεν πιανει τα 13v... για αυτο μαλλον δεν μπορει να κανει erase..

arximidis
20-02-09, 20:08
Επίσης θα ήταν καλό να δοκιμάσεις να κάνεις erase στο τσιπ, έχοντας την επιλογή USE bulk erase (to unprotect), ενεργοποιημένη (η επιλογή βρίσκεται στην καρτέλα options)

Δες και την εικόνα που έχω ανεβάσει στο teachteam

mp3dialer
24-02-09, 18:28
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

Το ότι γίνονταν μόνο ένας προγραμματισμός του pic ήταν το πεδίο Master Clear Output Enable του config word.

Προκειμένου να γίνει προγραμματισμός ξανά με jdm programmer πρέπει να είναι enable.

Αυτά για όποιον άλλον δει το θέμα και θέλει να κάνει κάτι ανάλογο.

Ο programmer δουλεύει μια χαρά.

antonis
24-02-09, 18:36
ο προγραμματισμος εγινε στα xp?

mp3dialer
25-02-09, 00:10
ο προγραμματισμος εγινε στα xp?

Yeap στα xp έγινε και μάλιστα με τάση λίγο μικρότερη από τα 11 volt στην σειριακή θύρα.