PDA

Επιστροφή στο Forum : Δημιουργία συστοιχίας LED



Basscadet
16-02-09, 13:12
Καλημέρα,
θέλω να φτιάξω μία συστοιχία από λαμπάκια LED για τοποθέτηση σε φυτώριο κι έχω μερικές ερωτήσεις. Το όλο project είναι για 250 LED, 100 μπλε + 150 κόκκινα και θα συνδέεται σε κανονική πριζα σπιτιού. Θα είναι συνδεδεμένο με χρονοδιακόπτη που θα το ανοίγει το πρωι και θα μενει ανοιχτο για 14 ώρες, το καλοκαίρι που έχει αρκετό ήλιο κι έξω δεν θα το χρησιμοποιώ. Η συγκεκριμένη πρίζα προστατεύεται και απο υπερτάσεις.

Πως ειναι καλύτερο να συνδεθούν, παράλληλα ή σε σειρά; Ανά πόσα LED να βάζω resistor; Καθώς είναι πάρα πολλά, έχετε να προτείνετε κάποιο έτοιμο τρόπο σύνδεσης πχ. αν έχετε δει πουθενά κάποια έτοιμη πλακετα για πολλά LED ή πχ κάποια σειρά από θήκες στις οποίες τα LED κουμπωνουν σαν βύσματα;

Εδώ ειναι τα specs των LED:

Emitted Colour : Blue
Size (mm) : 5mm
Lens Colour : Water Clear
Peak Wave Length (nm) : 465 ~ 470
Forward Voltage (V) : 3.2 ~ 3.8
Reverse Current (uA) : <=30
Luminous Intensity Typ Iv (mcd) : Average in 6000
Life Rating : 100,000 Hours
Viewing Angle : 20 ~ 25 Degree
Absolute Maximum Ratings (Ta=25°C)
Max Power Dissipation : 80mw
Max Continuous Forward Current : 30mA
Max Peak Forward Current : 75mA
Reverse Voltage : 5~6V
Lead Soldering Temperature : 240°C (<5Sec)
Operating Temperature Range : -25°C ~ +85°C
Preservative Temperature Range : -30°C ~ +100°C

Emitted Colour : Red
Size (mm) : 5mm
Lens Colour : Water Clear
Peak Wave Length (nm) : 620 ~ 630
Forward Voltage (V) : 1.8 ~ 2.2
Reverse Current (uA) : <= 30
Luminous Intensity Typ Iv (mcd) : 4000(Typical) ~ 5000(Max)
Life Rating : 100,000 Hours
Viewing Angle : 20 Degree

Οποιαδήποτε ιδέα ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη κ ευχαριστώ. Σαν γνώσεις φτάνω μέχρι "χειριστής κολλητηριού", έχω φτιάξει 2-3 κιτ της Vellemans, έχω τσιπαρει xbox + wii αλλά δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν τα ηλεκτρονικά, απλά μπορώ ν ακολουθώ οδηγίες.

frix199
16-02-09, 14:46
Μπορείς να τα βάλεις σε σειρές παράλληλα, όπως είναι τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια.
Δηλαδή αφού κάνεις το ρεύμα της πρίζας συνεχές με μια γέφυρα και έναν πυκνωτή,
θα δεις τι τάση παίρνεις και θα εφαρμόσεις νόμο του Ohm, γιατί σίγουρα θα χρειαστείς αντίσταση.

Διορθώστε με αν έχω λάθος γιατί δεν είμαι ειδικός !

Και.. τι καλλιεργείς? :whistle::001_rolleyes::lool:

Basscadet
16-02-09, 18:04
Τωρα έχω κάκτους και παχύφυτα, σε λίγο θα βάλω τροπικά και θελουν ειδικο φως που λογω σκιάς της πολυκατοικιας δεν μπορω να εχω ολη μερα στο full. Με τα κρυα εχω απλωθει σ ενα δωματιο μεσα στο σπιτι αλλα του χρονου θα βαλω πλαστικα σαν αυτα της ταβερνας στο μπαλκονι να τα εχω εκει.

http://img11.imageshack.us/img11/7841/img0050td2.jpg

Αλλα όλοι με το που βλέπουν λάμπες, πρασινάδες, νομίζουν ότι έχω χασισοφυτεία και απογοητεύονται οταν βλεπουν οτι ειναι σκέτα φυτά. :001_rolleyes:

johny16
16-02-09, 18:44
Νομιζω υπηρχε ενα παρομοιο θεμα με τα λεντ πριν λιγο καιρο.

Γιαννης231
22-05-10, 02:52
Τωρα έχω κάκτους και παχύφυτα, σε λίγο θα βάλω τροπικά και θελουν ειδικο φως που λογω σκιάς της πολυκατοικιας δεν μπορω να εχω ολη μερα στο full. Με τα κρυα εχω απλωθει σ ενα δωματιο μεσα στο σπιτι αλλα του χρονου θα βαλω πλαστικα σαν αυτα της ταβερνας στο μπαλκονι να τα εχω εκει.

http://img11.imageshack.us/img11/7841/img0050td2.jpg

Αλλα όλοι με το που βλέπουν λάμπες, πρασινάδες, νομίζουν ότι έχω χασισοφυτεία και απογοητεύονται οταν βλεπουν οτι ειναι σκέτα φυτά. :001_rolleyes:
καλημερα!ειναι πολυ ενδιαφερον!υπαρχη περιπτωση να με βοηθηση καποιος για να κανω κ εγω λεντακια?ποιανουν τα χερια μου αλα ειμαι λιγο ασχετοσ ξερετε.

FILMAN
24-05-10, 11:12
Ίσως ενδείκνυται να κάνεις περιορισμό ρεύματος με πυκνωτές και όχι με αντιστάσεις.

herctrap
24-05-10, 11:45
πως γινετε αυτο?

FILMAN
24-05-10, 13:07
Με τους κατάλληλους πυκνωτές σε σειρά με το δίκτυο των 230V~. Στη συνέχεια κάνεις μόνο ανόρθωση με γέφυρα και τροφοδοτείς τα LED κατευθείαν χωρίς αντίσταση. Και στην έξοδο της γέφυρας θα χρειαστείς έναν ηλεκτρολυτικό.