PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελεστικος ενισχυτης



johny16
18-02-09, 14:33
Καλησπερα σας θα ηθελα να σας ρωτησω κατι για τον τελεστικο ενισχυτη. Οπως γνωριζουμε ο τελεστικος ενισχυτης εχει πολυ μεγαλη αντισταση εισοδου και πολυ μικρη αντισταση εξοδου και ετσι βαζουμε αντιστασεις αναδρασης για να πετυχουμε ενισχυση. Πως γινεται ομως ενισχυση αφου το ρευμα παει απο τις αντιστασεις και οχι απο το ολοκληρωμενο? λογικα δεν πρεπει να εχουμε ενισχυση μιας και στην εισοδο του ολοκληρωμενου δεν υπαρχει ρευμα.Και κατι ακομα εχω δει τελεστικους χωρις να χρησιμοποιουνε αντιστασεις αναδρασης απλα βαζουνε το σημα στην θετικη εισοδο και συνδεουνε την αρνητικη εισοδο με την εξοδο πως γινεται αυτο απο την στιγμη που δεν εχουμε καθολου ρευμα στην εισοδο λογω της αντιστασης?


υγ:ξερω τι κανουνε μερικα κυκλωματα του ενισχυτη και που χρησιμοποιειται αλλα εχω μερικες αποριες οσον αφορα την λογικη λειτουργιας του.


ευχαριστω.

GR_KYROS
18-02-09, 20:21
Μήπως κάτι σου διαφεύγει?
Υπάρχει και η τροφοδοσία των τελεστικών.
Το ρεύμα το βρίσκουν από την τροφοδοσία.
Πήγαινε εδώ (http://www.chem.uoa.gr/applets/AppletOpAmps/Appl_OpAmps1.html) στην εξομοίωση και τα ξαναλέμε.

hardcode
19-02-09, 05:36
Κάνοντας ενά πολύ απλό search στο google με τις λέξεις τελεστικός ενισχυτής, θα βρεις όσα χρειάζεται να διαβάσεις για να σου λυθούν οι απορίες σου.

johny16
20-02-09, 20:55
kyros το διαβασα αυτο που μου εστειλες και ειναι πολυ ωραιο αλλα τα περισσοτερα απο αυτα τα ξερω και μου δημιουργειται η εξης απορια: οταν λεει οτι το νο εξισωνει τα σηματα ν+=ν- αυτο με μπερδευει λιγο διοτι εαν στον αναστρεφων ενισχυτη το ν+ ειναι 0 τοτε και το ν- ειναι 0 αρα δεν εχουμε σημα στην εισοδο αρα δεν υπαρχει ενισχυση.

Και οταν λεει μετα οτι λογω της εξερετικα μεγαλης αντιστασης δεν υπαρχουν ρευματα στις εισοδους τοτε πως κανει την ενισχυση???? Αφου δεν εχει ρευμα στην εισοδο????εκτος και αν αυτα τα 2 ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ για να βγαλουμε την συναρτηση μεταφορας..
](*,)](*,)](*,)

GR_KYROS
20-02-09, 21:03
Θα με τρελάνεις εσύ:001_smile:
Για τη λειτουργία των ΤΕ απαιτούνται δύο πηγές τάσης, η μία με θετική τιμή (+V) και η άλλη με αρνητική τιμή (-V) ως προς το κοινό (γείωση) του κυκλώματος. Η διπολική τροφοδοσία εξασφαλίζει δυνατότητα παραγωγής σήματος εξόδου (vo) επίσης διπολικού χαρακτήρα (θετικά ή αρνητικά σήματα εξόδου). Το σήμα εξόδου βρίσκεται πάντοτε μέσα στην περιοχή τάσεων τροφοδοσίας και συνήθως είναι κατά 1 έως 2 V(απολύτως) μικρότερο από αυτές, δηλαδή τροφοδοσία με -15 και +15 V, εξασφαλίζει μια περιοχή διακύμανσης του σήματος εξόδου, γνωστή ως περιοχή τελέσεων, από περίπου -13 έως +13 V.

kopla
20-02-09, 21:26
Κύρε, ο τζόνυ16 αναφερεται με V+ και V- στις εισόδους και όχι στη τροφοδοσία του ΤΕ.

johny16,
δεν υπάρχει εξισωση σηματων, αλλα αφαίρεση. Ο τελεστικός ως συγκριτής τασεων, κάνει το εξής: Vo = A(Vμ - Vα), όπου:
-Vo : Ταση εξόδου
-Α : κερδος, είναι αριθός-βαθμωτό μεγεθος (χωρίς μοναδες δλδ) και ιδανικά απειρο
-Vμ : Ταση στην μη αναστρεφουσα είσοδο
-Vα : Ταση στην αναστρεφουσα είσοδο

Αρα βλεπεις ότι γίνεται : αριθμός επί (ταση μειον ταση) = ταση *
Εαν Vμ = Vα (= οτιδήποτε εντός ορίων τροφοδοσίας) τότε Vo = A(Vμ - Vα) = περίπου μηδέν **


λογω της εξερετικα μεγαλης αντιστασης δεν υπαρχουν ρευματα στις εισοδους τοτε πως κανει την ενισχυση?
> Αυτό σημαίνει ότι καταναλώνει πολύ λιγο ρεύμα ο ΤΕ απο τις τασεις εισόδου. Αυτό είναι καλό! CMOS τεχνολογία. Είναι λίγο πιο αργή απο τα διπολικά τρανζίστορς αλλά υπάρχουν λιγότερες πτώσεις τάσης και επομένως λιγότερο καταναλισκόμενο ρεύμα (Watt). Οι CMOS opamps είναι low watt. Καπως χοντροκομμένα, βασει του (*) δεν μας νοιάζει το ρεύμα γιατί παιζουμε με τασεις.
Επίσης, λόγω της θεωρητικά απειρης αντίστασης εισόδου στον ΤΕ, χρησιμοποιείται και ως buffer !!!


Τελος για το (**), ο τελεστικός μπορεί να καλιμπραριστεί ώστε όταν Vμ = Vα να εχουμε στην εξοδο με μεγαλη ακρίβεια 0 βολτ. Αυτό γίνεται με τα πινς offset null, καπως ετσι λεγονται. (συνδεση ποτενσιόμετρου σε αυτά και τη μεσσαία λήψη του στην αρνητικότερη ταση τροφοφοσίας... αν θυμαμαι καλά)


Επλίζω να σε βοήθησα

ALAMAN
20-02-09, 23:33
Ξέρετε τους τύπους υπολογισμού των αντιστάσεων R1, R2 και Rf για έναν αθροιστή???
Θέλω με τάση εισόδου 5mV να δίνει έξοδο 19,53125mV δηλαδή ενισχυση Α= 3,90625

Η τάση εισόδου θα βγαίνει απο την διαφορά και θα πολλαπλασιάζεται επι 3,90625... τί τιμές αντιστάσεων πρέπει να βάλω??

kopla
21-02-09, 02:26
Θελεις 5mV input -> 19,53125mV output. Αυτό δεν είναι αθροιστής.

Θες συνδεσμολογία ενίσχυσης χωρίς αναστροφή φάσης:blink:

Vout = Vin x (R1+R2)/R1
Vout = 1 + Vin x R2/R1

Θα βρεις το λόγο τον αντιστασεων και θα βαλεις τις καταλληλες

ALAMAN
21-02-09, 02:39
Όχι αθροιστής θέλω να είναι...
πχ να αθροίζει 200mV + (-190mV) = 10mV * 3,90625 = 39,0625mV
Στον αθροιστή μπορώ αντί για την αναστρέφουσα να χρησιμοποιήσω την μή αναστρέφουσα?

Και μετά να χρησιμοποιήσω ακόμα έναν για την ενίσχυση που θέλω...

ALAMAN
21-02-09, 02:52
Άν δεν κάνω λάθος είναι:
(Vout - 1) / Vin = R2 / R1
Δηλαδή:
-199,609375

kopla
21-02-09, 02:58
Α ενταξει, επειδή ανεφερες μια ταση μόνο.
Ναι, μπορείς να χρησιμποιήσεις και τη μη-αναστρέφουσα είσοδο.

Αμα θες, κανε το 1ο κυκλωμα που ειναι ο αθροιστής με αναστροφή φάσης. Βαλε R1=R2=R3=R ώστε το κερδος σου να είναι -R4/R (βγαίνει κοινός παραγοντας το 1/R). Αρα 3,90625=R4/R και στη συνεχεια εναν τ.ε. με ενίσχυση -1 για να διορθωθεί η φαση (αναστρεφων ενισχυτής)

ALAMAN
21-02-09, 03:09
Δεν είναι πιο περίπλοκο έτσι?

Εγώ λέω να χρησιμοποιήσω τον αθροιστή (2 εισόδων) απο τον εξομοιοτή που έδωσε ο GR_KYROS και μετά να χρησιμοποιήσω αυτό...

Και τα δύο συνδεδεμένα στη μή αναστρέφουσα είσοδο.
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7928&d=1235175816

kopla
21-02-09, 03:09
Ξέρετε τους τύπους υπολογισμού των αντιστάσεων R1, R2 και Rf για έναν αθροιστή???
Θέλω με τάση εισόδου 5mV να δίνει έξοδο 19,53125mV δηλαδή ενισχυση Α= 3,90625

Η τάση εισόδου θα βγαίνει απο την διαφορά και θα πολλαπλασιάζεται επι 3,90625... τί τιμές αντιστάσεων πρέπει να βάλω??


Λοιπόν τώρα το είδα αυτό.
Προτείνω κατι αλλο. Δες τη νέα εικόνα. Με δύο τάσεις.
Κανόνισε: R2/R1 = 3,90625 και είσαι έτοιμος.

kopla
21-02-09, 03:13
Με τους Τ.Ε. γίνεται τρελό παιχνίδι.
Αν είναι πολύπλοκο, προσωπικά θα ελεγα πως όχι. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Διάλεξε αυτη που θες εσύ και προχώρα το.

ALAMAN
21-02-09, 03:15
Θέλω όμως να είναι αλγεβρικό άθροισμα...
Με την διαφορά ενοούσα οτι η μία είσοδο θα έχει σταθερή τιμή ενώ η άλλη θα μεταβάλεται και μπορεί να πέρνει και αρνητικές τιμές.
παράδειγμα:
200mV + 100mV
200mV + 150mV
200mV + 20mV
200mV + (-150mV)
200mV + ( -85mV)

kopla
21-02-09, 03:27
OK. Αθροιστής τότε (εχει και αναστροφή) + ενας αναστροφέας για ΔΦ=0
Κρίμα ε? Να μην υπάρχουν αρνητικές αντιστάσεις:lool:

ALAMAN
21-02-09, 03:37
Καλύτερα σκέτος αθροιστής με σύνδεση στη μή αναστρέφουσα και λόγο Rf/R1 = 3.90625

Τώρα για τα πρακτικά...
Ο TL082 ελπίζω να μου κάνει διότι δε θέλω συμετρικές τροφοδοσίες!!!

johny16
21-02-09, 16:26
Φιλε kopla με καλυψες απολυτα να σαι καλα και ευχαριστω πολυ!!!

kopla
21-02-09, 16:44
Φιλε kopla με καλυψες απολυτα να σαι καλα και ευχαριστω πολυ!!!
Παρακαλω:wiink:

ALAMAN
05-03-09, 19:53
Παιδιά να ρωτήσω κάτι...
Στον TL082 τυ συγκεκριμένο κύκλωμα γιατί δεν δουλεύει όταν η άλλη είσοδος του τελεστικού είναι γειωμένη?
Όταν συνδέω τις αντιστάσεις στην μή αναστρέφουσα είσοδο με τάση 0,2V έκαστη, δηλαδή 0,4V άθροισμα, και η αναστρέφουσα συνδέεται απευθείας στην γείωση ο τελεστικός οδηγείται στον κόρο.
Όταν στην αναστρέφουσα δεν συνδέεται τίποτα (το πιν είναι στον αέρα) τότε δουλεύει κανονικά...

Γιατί γίνεται αυτό??? :confused1:

ALAMAN
29-06-09, 19:10
Θέλω μια βοήθεια με ένα κύκλωμα τελεστικού ενισχυτή...
Προσπαθώ να φτιάξω το παρακάτω κύκλωμα τελεστικού ενισχυτή με τον 741 αλλα τα αποτελέσματα είναι όλα λάθος...
Είναι ένας μη αναστρέφων ενισχυτής που θέλω να έχει ενίσχυση 3,9
Στην προσομοίωση με το Mulistim δουλεύει άψογα αλλα στην πράξη στο ραστερ η τάση εξόδου μένει μονίμως μεταξύ 10-12V
Το τρίμερ της ανάδρασης είναι 100k στην προσομοίωση βρήκα 68κ
Το κύκλωμα που θέλω να κάνω θα είναι ένας μη αναστρέφων αθροιστής με ενίσχυση 3,9.

ALAMAN
30-06-09, 12:06
Παιδιά καμια βοήθεια ?? :saad:
Μήπως είναι λάθος το κύκλωμα?:crying:

GR_KYROS
30-06-09, 18:57
μη αναστρέφων :confused1: αθροιστής :confused1: με ενίσχυση

http://www.technologystudent.com/elec1/opamp2.htm
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://talkingelectronics.com/projects/OP-AMP/images/741Pinout.gif&imgrefurl=http://talkingelectronics.com/projects/OP-AMP/OP-AMP-1.html&h=270&w=475&sz=5&tbnid=N1AfMAEL9NbcvM:&tbnh=73&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3D741&hl=el&usg=__FrZ07uznYST_yRrpIalmBz-8SGM=&ei=KjxKSpSVIc2OsAamn-GxBQ&sa=X&oi=image_result&resnum=6&ct=image

ALAMAN
30-06-09, 19:04
Το θέμα είναι οτι στην εξομοίωση δουλεύει μια χαρά αλλα στο ράστερ μου βγάζει πολύ υψηλή τάση άσχετη με αυτήν που περίμενω.
Ακόμα και ώς απλός αναστρέφων ενισχυτής...

GR_KYROS
30-06-09, 19:56
Μήπως πρέπει να είναι κάπως έτσι ;