PDA

Επιστροφή στο Forum : Tube Corner ?



lazarost
23-02-09, 16:20
Καλησπέρα στον/στους διαχειριστές συντονιστές.
Έκανα μια πρόταση σε κάποιον συντονιστή για ένα νέο υποφορουμ με τίτλο Tube Corner αλλά πολύ πιθανόν ο άνθρωπος λόγο χρόνου δεν μου απάντησε.
Σκέφτηκα λοιπόν στην θεματολογία «Συζήτηση Κυκλωμάτων» να ανοιχτή ένα μέρος στο όποιο θα αφορά συζήτηση και ενημέρωση πάνω στις λυχνίες. Γιατί κακά τα ψέματα σήμερα στα σχολεία δεν διδάσκουν πλέον λυχνίες. Την πρωτοβουλία την πήρα γιατί είδα ότι αρκετά από τα μέλη του φορουμ ενδιαφέρονται να μάθουν η κατασκευάσουν ένα ενισχυτή με λυχνίες αλλά και αρκετά ακόμα μέλη έχουν γνώση του θέματος και με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσαμε οι παλαιότεροι να μεταφέρουμε στους νεώτερους πολλά.
Επίσης μπορούν να μπουν και αρκετές πληροφορίες θεωρίας και μη για τις λυχνίες όπως και διάφορα Data Sheets για να μπορεί ο καθένας να ενημερωθεί και λάβει γνώση για ότι τον ενδιαφέρει.
Ελπίζω και εύχομαι να υπάρχει ανταπόκριση πάνω σε αυτό το θέμα .
Ευχαριστώ
Λάζαρος

KOKAR
23-02-09, 16:28
+1 απο μενα !!!

IOANNIS
23-02-09, 17:05
συμφωνω και εγω απολυτα, με την ιδεα του λαζαρου!
θα ηταν ποιο σωστο να ηπαρχει ενα χωριστο τοπικ, για συζητηση μονο, οτι αφορα τις λαμπες!!!

+10 απο μενα!

h@ris
23-02-09, 17:39
Εξαιρετική ιδέα!!! Ένα section με τα πάντα για τις λυχνίες με εύκολη πρόσβαση στη γνώση!

+1000,328x10^3/2 από μένα :001_tt2:

lazarost
23-02-09, 17:44
Ευχαριστω για οτι λετε αλλα θα ηθελα να συμπληρωσω οτι θα μπορουν να μπουν και διαφορα σχεδια τα οποια θα ειναι προς συζητηση,εξερευνηση και οχι μονο.

h@ris
23-02-09, 17:48
Επίσης θα μπορούσαν να μπουν και κάποιοι οδηγοί για κατασκευή διάφορων μερών του συστήματος πχ. των μετασχηματιστών εξόδου, τροφοδοσίας κα

gsmaster
23-02-09, 18:13
Λυχνίες όσον αφορά audio ενισχυτές ε? Γιατί χρησιμοποιούνται κατα κόρον και στις ραδιοσυχνότητες. Μάλλον πρέπει να πάει εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=287 Να μπεί κι ο Θανάσης να μας πεί την γνώμη του.

lazarost
23-02-09, 18:19
Λυχνίες όσον αφορά audio ενισχυτές ε? Γιατί χρησιμοποιούνται κατα κόρον και στις ραδιοσυχνότητες. Μάλλον πρέπει να πάει εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=287 Να μπεί κι ο Θανάσης να μας πεί την γνώμη του.

Ενοεις μεσα στο "εικονα και ηχος " ?
Ναι γιατι οχι .........μονο audio ενισχυτες
απλα να ειναι καπου ξεχωριστα απο τα υπολοιπα κυκλωματα ηχου
ετσι ωστε οποιος θελει κατι λαμπατο να μπορει να το βρει ευκολα.
Γιατι καλο το Τρανζιστορ....αλλα η λαμπα εχει αλλη χαρη !!!

Να συμπληρωσω οτι αν ειναι δυνατον να υπαρχουν διαφορετικοι χωροι για preamplifier,single end amplifier,push-pull kai data sheet

moutoulos
23-02-09, 19:18
Δεν θα ήταν άσχημο να "μαζευτούν" οι κατασκευές με λυχνίες όλες μαζί κάπου.
Εχουν αρχίσει τώρα τελευταία και γίνονται πολλές ...

lazarost
23-02-09, 19:53
Ειδες που αρχισαν να γινονται πολυ δημοφιλεις οι λαμπες ?
Αιντε οι λαμπατοι και οχι μονο να εχουν μια γωνια δικια τους
Και αν ειναι δυνατον να ειναι αν κατηγορια ακομα καλυτερα.
Ενα δεντρο σε στυλ
Tube Corner
I--Line Preamplifiers
I--Phono preamplifiers
I--Single end amplifiers
I--Push-pull amplifiers
I--OTL amplifiers
I--Data sheet
I--Theory,operation and calculation

antonis_x
23-02-09, 20:32
+1 κι από μένα,αν και δεν έχω ασχοληθεί με λυχνίες,(τωρα κάνω κάποια δειλά βήματα), θα ταν ωραία ενότητα..

moutoulos
23-02-09, 21:40
Ειδες που αρχισαν να γινονται πολυ δημοφιλεις οι λαμπες ?
Αιντε οι λαμπατοι και οχι μονο να εχουν μια γωνια δικια τους
Και αν ειναι δυνατον να ειναι αν κατηγορια ακομα καλυτερα.
Ενα δεντρο σε στυλ
Tube Corner
I--Line Preamplifiers
I--Phono preamplifiers
I--Single end amplifiers
I--Push-pull amplifiers
I--OTL amplifiers
I--Data sheet
I--Theory,operation and calculation
Εντάξει ακόμα δεν υπάρχει τόσο υλικό, ώστε να αναλυθεί τόσο πολύ σε κατηγορίες, σιγά σιγά ...

lynx
23-02-09, 22:27
+1 νομιζω ειναι αρκετα καλη ιδεα! :001_rolleyes:

lazarost
23-02-09, 22:28
Υπαρχει υπαρχει.......
Εχω πολυ πραμα για ολους.
Αλλα το καλυτερο το φυλαω για το τελος.
Κανω μεταφραση λεξη-λεξη,προταση-προταση καποια manual και θεωρια
Αν ενδειφερεστε φυσικα !!

moutoulos
23-02-09, 22:44
Υπαρχει υπαρχει.......
Εχω πολυ πραμα για ολους.
Αλλα το καλυτερο το φυλαω για το τελος.
Κανω μεταφραση λεξη-λεξη,προταση-προταση καποια manual και θεωρια
Αν ενδειφερεστε φυσικα !!

:w00t::w00t::w00t: Τι είπες τώρα ..., εννοείται ...

lazarost
23-02-09, 23:08
Αντε να να γινει αυτη η γωνια να δουμε ασπρη μερα :lool::lool:

St4rg4z3r
23-02-09, 23:42
Κι εγώ με τη σειρά μου βρίσκω φοβερή την ιδέα! Απο όσο είδα, στο forum έχει άτομα που το κατέχουν πολύ καλά το αντικείμενο άρα μπορεί να υλοποιηθεί εύκολα κάτι τέτοιο.

h@ris
23-02-09, 23:49
Υπαρχει υπαρχει.......
Εχω πολυ πραμα για ολους.
Αλλα το καλυτερο το φυλαω για το τελος.
Κανω μεταφραση λεξη-λεξη,προταση-προταση καποια manual και θεωρια
Αν ενδειφερεστε φυσικα !!

Μπραβο Λαζαρε πολυ ωραια κινηση! Και φυσικα ενδιαφερομαστε!

gRooV
24-02-09, 00:20
Καλημέρα, από ότι φαίνεται ως τώρα δεν υπάρχει ανάγκη για τέτοιου είδους φόρουμ μιας και το ενδιαφέρον είναι μικρό όπως επίσης υπερκαλύπτεται από την γενική έννοια "Εικόνα και Ήχος". Τα θέματα και τα μηνύματα πιστεύω θα είναι ελάχιστα.

IOANNIS
24-02-09, 01:47
φιλε θανο σε αυτο που λες πιστευω εισαι λαθος........
εαν στην "Συζητηση Κυκλωματων" προσθεσεις και ενα θεμα με "Λυχνιες" τα μηνύματα πιστεύω δεν θα είναι ελάχιστα, η εστω θα ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι π.χ στις "ανανεωσιμες πηγες ενεργειας"

παντα φιλικα γιαννης

lazarost
24-02-09, 08:47
Καλημέρα
Προσωπικά είδα το αντίθετο σε αυτό που λες ότι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και τα μηνύματα θα είναι λίγα και για αυτό άλλωστε έκανα και αυτή την πρόταση.
Αν είναι έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα , όποτε κάποιος συντονιστής η διαχειριστής να σβήσει αυτό το topic
Φιλικά
Λάζαρος

h@ris
24-02-09, 10:56
Τώρα τελευταία οι λυχνίες έχουν πάρει τα πάνω τους. Όταν οργανωθεί και σε ξεχωριστό χώρο μέσα στο φόρουμ το υλικό θα είναι 3 φορές περισσότερο. Αν πχ ο Λάζαρος αρχίζει και τα ποστάρει αυτά που έχει όλα στο εικόνα και ήχος θα χαθεί αρκετό υλικό. Βέβαια θα μου πείτε υπάρχει και η επιλογή sticky αλλά και πάλι θα χαθούν πολλά αν ανανεώνεται συνέχεια το υλικό.

Φίλε admin νομίζω πως θα ήταν καλό να γίνει, εξάλλου βοηθά και στην οργάνωση. Φυσικά εσύ αποφασίζεις απλά λέω μια γνώμη. :)

sakis
05-03-09, 12:59
εγω παντως θα ελεγα να γινει ενα υποφορουμ το οποιο θα ηταν diy audio και να εχει ολες τις υποκατηγοριες μεσα και τρανσιστορ και λαμπες κλπ