PDA

Επιστροφή στο Forum : "Πολλαπλασιασμός" ρεύματος εξόδου



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-02-09, 13:42
Καλημέρα.
Παρακαλώ τα φώτα σας.
Εχω μία συσκευή μου έχει μία αναλογική έξοδο 0~10vdc. Υπάρχει κάποια κατασκευή με τρανζίστορ ώστε να πολλαπλασιάσω, κατά κάποιο τρόπο, το ρεύμα της εξόδου? Η παρούσα έξοδος "αντέχει" μέχρι 200mA ρεύμα. Αν θέλω να το αυξήσω στα 2Α, τι πρέπει να χρησιμοποιήσω? (η τελική τιμή της τάσης να είναι η ίδια 0~10v)
Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να χρησιμοποιήσω τρανζίστορ darlington. Το λέω καλά???
Μου προτείνετε κάτι?
Ευχαριστώ!

GR_KYROS
25-02-09, 14:06
τρανζίστορ darlington
Θεωρητικά κάπως έτσι μπορεί να γίνει, το θέμα είναι εάν η τάση που διαθέτης είναι σταθεροποιημένη ώστε να είναι σταθερό και το κύκλωμα ισχύος.
Εάν έδινες περισσότερες πληροφορίες
θα βοηθούσες για να βοηθηθείς.:001_smile:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-02-09, 20:16
Η αναλογική έξοδος του κυκλώματος είναι σταθεροποιημένη τάση 0~10v (ανάλογα με την είσοδο που ρυθμίζεται από ένα τρίμερ) και το ίδιο το κύκλωμα τροφοδοτείται με σταθεροποιημένη τάση από φορτηγό αυτοκίνητο. Πρόκειται για μια πλακέτα οδήγησης αναλογικών βαλβίδων. Η βαλβίδα που θα οδηγήσει όμως χρειάζεται περισσότερο ρεύμα από αυτό που "διαθέτει" η έξοδος τάσης της πλακέτας. Για αυτό χρειάζομαι το κύκλωμα με το darlington.
Απλά ζητάω κάποιο δοκιμασμένο εξάρτημα τρανζίστορ για αυτή την δουλειά.
Ευχαριστώ Βαγγέλη για το ενδιαφέρον σου

GR_KYROS
25-02-09, 22:16
Αν και φαίνετε απλό το θέμα, στην πράξη έχει δυσκολίες.
Μήπως θα ήταν ποιο εύκολο να ενισχύσεις το υπάρχον κύκλωμα.
Διότι με την προϋπόθεση ότι θέλεις να είναι ανάλογη η τάσης εσόδου του (ενισχυτή) με την τάση εξόδου, και σταθεροποιημένη, σε μια απόπειρα σχεδίασης μου αναπτύσσετε ένα πολύπλοκο και ακριβό σχέδιο.
Εάν έχει και κάποιος άλλος καμιά ιδέα ας την καταθέσει, επίσης πες μας πόσα βολτ μπαταρία έχει το όχημα.

GR_KYROS
25-02-09, 23:16
Τελικά νομίζω πώς αυτό Χρειάζεσαι
http://www.axiomatic.com/connector-amplifier-10v.html (http://www.axiomatic.com/connector-amplifier-10v.html)

chip
25-02-09, 23:39
Με τελεστικό ενισχυτή ισχύος σαν το L165 της www.st.com (http://www.st.com)
Βέβαια λογικά θα τον βαλεις σε συνδεσμολογία μοναδιαίου κέρδους οπότε θα κάνει αντιστροφή. Συνεπώς θα χρειαστεί και ένας δεύτερος απλός τελεστικός (TL071) ανάμεσα στην έξοδο και στον τελεστικό ισχύος για να κάνει μια ακόμα αντιστροφή και έτσι στην έξοδο του τελεστικού ισχύος να έχεις αυτό που θέλεις.
Ένα κακό με αυτή τη διάταξη είναι οτι θα χρειαστεί συμεμτρική τροφοδοσία. Βέβαια αν έχεις περισσότερες γνώσεις σε τελεστικούς μπορείς να το σχεδιάσεις ώστε να μη χρειάζεται διπλή τροφοδοσία, όμως δεν θα μπορέσει να δώσει πραγματικά 0V.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
26-02-09, 13:21
Αυτό που πρότεινε ο Βαγγέλης είναι αυτό που ψάχνω. Υπάρχει στο εμπόριο.
Το ζητούμενο ήταν να το βρώ έτοιμο. Αυτό μου κάνει απόλυτα.
Ευχαριστώ παιδιά όλους.

chip
26-02-09, 14:40
Αυτό που προτείνει ο βαγγέλης δεν βγάζει σταθερή τάση στην έξοδο. Βγάζει παλμούς PWM αφού είναι φτιαγμένο για οδήγηση σωληνοειδούς πηνιου.

gep58
26-02-09, 20:52
Αυτό που υπέδειξε ο Βαγγέλης, πιστεύω κι εγώ, πως είναι ότι ακριβώς χρειάζεται ο φίλος Πέτρος.
Να ευχαριστήσω κι εγώ τον Βαγγέλη για την υπόδειξή του γιατί θεωρώ ότι θα με εξυπηρετήσει μέλλοντικά σε κάποια εφαρμογή.

gep58

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-03-09, 09:33
Αυτό που υπέδειξε ο Βαγγέλης, πιστεύω κι εγώ, πως είναι ότι ακριβώς χρειάζεται ο φίλος Πέτρος.
Να ευχαριστήσω κι εγώ τον Βαγγέλη για την υπόδειξή του γιατί θεωρώ ότι θα με εξυπηρετήσει μέλλοντικά σε κάποια εφαρμογή.

gep58

Παιδιά, πάντως δουλεύει άψογα. Πράγματι είναι για solenoid valve.