PDA

Επιστροφή στο Forum : λαθος ενδειξη σε led displey



kalamaria
02-03-09, 20:58
πριν κανα 3μηνο καποιοι σε ενα site για moto κανανε ενα κυκλωμα για να δειχνει τη ταχυτητα εχεις ,ολα καλα δουλευαν αλλα τωρα βλεπω οτι ενω εχω (πχ 2)στο led displey αναβουν κιαλες γραμες εκτος απο αυτες που χρειαζονται
δεν ξερω πως να το πω αλλα ρωταω αν υπαρχει κατι να κανω οστε να δειχνει μονο αυτο που πρεπει και οχι αλλες γραμες ωστε να δειχνει σωστα?
(ελπιζω να καταλαβατε):001_rolleyes::001_smile:

GR_KYROS
02-03-09, 21:21
Μήπως να δούμε και εμείς αυτό το κύκλωμα :001_smile:

Spaniolas
02-03-09, 21:23
Μπάμπη, από που έχεις πάρει τροφοδοσία?

kalamaria
02-03-09, 22:41
[img=http://img8.imageshack.us/img8/9868/taxythta.th.jpg] (http://img8.imageshack.us/my.php?image=taxythta.jpg)
αλεξη δεν εχει σχεσει με τροφοδοσια ειμαι ενημερος με το θεμα περι τροφοδοσιας

GR_KYROS
02-03-09, 22:52
Δεν ξέρω από πού παίρνει αναφορά το κύκλωμα
Αλλά εάν αποκλείσουμε την περίπτωση βλάβης υλικού
Και πάμε σε ελλιπή σχεδίαση
Τότε εγώ θα πόλωνα το display με 7 αντιστάσεις ως προς GND.

gsmaster
02-03-09, 23:02
.....
Τότε εγώ θα πόλωνα το display με 7 αντιστάσεις ως προς GND.

ε? με ποιά λογική?


Εφόσον δούλευε στην αρχή καλά, τότε σίγουρα θα είναι βλάβη στην πλακέτα, ίσως απο κραδασμούς να έχει ξεκολλήσει κάτι και να κάνει βραχυκύκλωμα, ίσως απο υγρασία/βροχή να έχει βραχυκυκλώσει κάτι.

Περισσότερο κοίτα στις συνδέσεις απο το display προς τον μικροελεκτή.

ΥΓ εγώ θα έβαζα και έναν λίγο μεγαλύτερο πυκνωτή στην τροφοδοσία, καμια 100μF, γιατί led display είναι αυτό, τραβάει ένα Α ρεύμα

kalamaria
02-03-09, 23:09
οταν λες εγώ θα έβαζα και έναν λίγο μεγαλύτερο πυκνωτή στην τροφοδοσία, καμια 100μF δηλαδη πες σε παρακαλω πιο απλα για να καταλαβω:confused1:

gsmaster
02-03-09, 23:14
εκεί που έχει έναν πυκνωτή C1 = 100nF να βάλεις και άλλον έναν 100μF συνδεδεμένο όπως είναι αυτός που έχεις. Αλλά αυτό δεν νομίζω να δημιουργεί το πρόβλημα. Hardwarική είναι η βλάβη

kalamaria
02-03-09, 23:25
με την πρωτη ευκαιρια θα το δοκιμασω ευχαριστω:001_smile:

gsmaster
02-03-09, 23:47
Προσοχή στην πολικότητα! το + στα 5V και το - (συνήθως σημειώνεται με μια μαύρη παύλα) στη γείωση

kalamaria
02-03-09, 23:52
:thumbup:
υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει το σχεδιο?

Spaniolas
03-03-09, 17:48
Μπάμπη η κατασκευή είναι χύμα ή είναι τοποθετημένη σε κουτάκι με σιλικόνη? Παίζει να φταίει και η υγρασία όπως λένε τα παιδιά ή να έχουν πιεστεί τα ποδαράκια του display ή των αντιστάσεων και να βραχυκυκλώνουν. Πάντως δοκίμασε την λύση του πυκνωτή. Κάποιος από όλους έλυσε το πρόβλημα βάζοντας και δεύτερο πυκνωτή στη τροφοδοσία, αν θυμάμαι καλά ο Κώστας ο SV3FUB πρέπει να ήτανε.

kalamaria
03-03-09, 18:05
αλεξη ειναι σε κουτακι χωρις σιλικονη θα βαλω δευτερο πυκνωτη και θα δω και θα βαλω και σιλικονη:blush:

Spaniolas
03-03-09, 21:17
Άνοιξε το κουτάκι και δες μήπως βραχυκυκλώνει κάνα ποδαράκι. Ξεχώρισετα ένα ένα και κάνε μία δοκιμή να δεις αν διορθώθηκε. Αν κάνει τα ίδια δοκίμασε και την λύση του πυκνωτή. Πάντως όπως και να έχει η κατάσταση, πνίψε το κύκλωμα σε σιλικώνη για να αποφύγεις προβλήματα στο μέλλον από υγρασία και βραχυκυκλώματα.

kalamaria
03-03-09, 22:53
:thumbup1: αμα δεν ειχα κοψη το ταμπλω θα τα ειχα πεταξει αλλα εμπλεξα

Spaniolas
03-03-09, 23:10
:thumbup1: αμα δεν ειχα κοψη το ταμπλω θα τα ειχα πεταξει αλλα εμπλεξα

Στείλε μου σε πμ το κιν σου και τι ώρα μπορεις να σε πάρω αύριο για να σου πω τι γίνεται με τα όργανα.