PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ποτενσιόμετρου για έλεγχο έντασης



PCMan
03-03-09, 21:51
Κατ'αρχήν μη με βρίσετε :001_tt2:
Απο το πρωί έχω σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ πως συνδέεται...

Έχω συνδέσει το ένα άκρο στο + του ενισχυτή, και απο την πηγή το + το έχω βάλει στο μεσαίο και το άλλο ακριανό του ποτενσιομετρου(γεφύρωσα δηλαδή το μεσαίο και το ακριανό και το σύνδεσα με την πηγή). Η γείωση της πηγής με την γείωση του ενισχυτή ενώνονται κατ'ευθείαν.

Σίγουρα κάνω κάτι λάθος... Δώστε τα φώτα σας γιατι θα καώ στο τέλος :001_tt2: :001_tt2: :lool:

Τρελός Επιστήμονας
03-03-09, 22:20
Το ένα λάθος μάλλον είναι ότι γεφύρωσες (βραχυκύκλωσες) το μεσαίο με κάποιο άλλο ακροδέκτη. Το άλλο μάλλον είναι ότι το σήμα της πηγής σήματος πηγαίνει στο πάνω άκρο του ποτενσιόμετρου ενώ η είσοδος του ενισχυτή στο δρομέα (μεσαίο). Οι γειώσεις είναι σωστές.

badsak
03-03-09, 22:29
Πιστευω να βοηθαει το σχεδιο. Αν δεις οτι η ενταση ρυθμιζει αναποδα βαλε αντιστροφα το 1 με το 3

PCMan
04-03-09, 10:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έκανα αυτό που φαίνεται στο σχέδιο αλλά τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Όσο χαμηλά κι αν έχω την ένταση, ο ήχος ακούγεται (και πολύ δυνατά μάλιστα). Τώρα έχω ένα 100k και ο ενισχυτής είναι ο tda1557. Μήπως χρειάζομαι μεγαλύτερο ποτενσιόμετρο και ναι ποιο?

Επίσης, όταν έχω χαμηλά την ένταση, ακούγεται ένα..τζρτζρτζρ(όχι μπασαριστό) ενώ αν την ανεβάσω τέρμα δεν ακούγεται τίποτα(νομίζω το αντίθετο έπρεπε να γινόταν..).

pet
04-03-09, 12:44
που σημαίνει ότι δεν γειώνεται η είσοδος του ενισχυτή του για ψάχτο

λύσε αυτό πρόβλημα και μετά τον θόρυβο

PCMan
04-03-09, 16:39
Ποιό απ'τα δύο σημαίνει αυτό που γράφεις? Για τον θόρυβο το λες μήπως?

Όλα τα - (εκτός της εξόδου) είναι συνδεμένα με το - του τροφοδοτικού. Τι άλλο πρέπει να κάνω?

PCMan
05-03-09, 20:21
Καμιά βοήθεια? :confused1:

KOKAR
05-03-09, 20:45
μήπως έχεις λογαριθμικό ποτενσιόμετρο και έχεις γειώσει λάθος ακροδέκτη ?

PCMan
05-03-09, 20:57
Δεν ξέρω αν είναι λογαριθμικό η όχι(δεν γράφει Α ή Β). Γράφει μόνο 100K.

Τωρα για την γείωση που λες, τι να σου πω. Ότι λέει το σχεδιάκι πιό πάνω έκανα.

Όπως το κοιτάς, αν αριθμίσουμε τα πόδια του ως 1 2 3, το 1 είναι το + της πηγής, το 2 είναι το + της ειδόδου του ενισχυτή και στο 3 έχω συνδέσει την γείωση της πηγής και του ενισχυτή.

KOKAR
05-03-09, 21:13
αν κατάλαβα καλά έχεις φτιάξει το αριστερό σχέδιο....
εγώ σου λέω να δοκιμάσεις το δεξιό σχέδιο
αν το ποτ που έχεις είναι λογαριθμικό μπορείς να το καταλάβεις με
ένα πολυμετρο, βάλε τον δρομέα στην μέση του ποτ και μέτρα τις
επαφές με βάση το μεσαίο ακροδέκτη δηλαδή με την αρίθμηση που έχει
το σχέδιο αν η ωμική αντίσταση 2 με 1 και 2 με 3 είναι ίδια έχοντας τον δρομέα στο κέντρο
τότε το ποτ είναι γραμμικό, αν είναι κατά πολύ
μεγαλύτερη η μια από την άλλη τότε είναι λογαριθμικό

PCMan
08-03-09, 12:49
κατ'αρχην συγνώμη σου άργησα να απαντήσω, δεν εχω καθόλου χρόνο(και τώρα από κινητό γράφω!)
Μέτρησα το ποτ όπως μου είπες και βλέπω ότι είναι το ίδιο και απ τη μια μεριά και από την άλλη, άρα είναι γραμμικό.
Έκανα και το σχέδιακι που μου είπες και το μόνο σου έγινε είναι να ρυθμίζεται η ένταση ανάποδα..

Αυτό το τζρ... Που είπα πιο πριν, δεν το πολύκάνει τώρα. Δεν φταίει το ότι γύρισα το πότ ανάποδα, απλά είχα σε μια μπριζα έναν ροοστατη ο οποίος δούλευε έναν ανεμιστηρα και έβαζε θόρυβο στην τροφοδοσία! Άσχετο δηλαδή...

PCMan
15-03-09, 19:52
Κάποιος να βοηθήσει την κατάσταση?

Έβαλα και ένα ποτενσιόμετρο 1ΜΩ αλλά και αυτό δεν κλείνει τελείως ή ένταση. Τι να κάνω?

gep58
15-03-09, 20:28
Νίκο,
κάνε μια δοκιμή. Με ένα καλώδιο σύνδεσε το μεσαίο ακροδέκτη του ποτ/τρου στο Gnd της εισόδου του ενισχυτή σου (στην ουσία έτσι βραχυκυκλώνεις την είσοδο).
Ακόμη ακούγεται το σήμα;
Αν ναι θα πρέπει να βρεις άλλο σημείο Gnd γιατί μάλλον δημιουργείται βρόγχος.
Η πλακέτα είναι δικής σου κατασκευής;

gep58

mihalas2
15-03-09, 21:23
ΚΑΝΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΚΟΚΑΡ ΜΕ ΠΟΤ 50 ΚΩ

mihalas2
15-03-09, 21:29
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΠΟΤ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΝ (ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ) ΚΑΙ ΕΝΟΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΑΣΙ ΤΟΥ ΠΟΤ(ΚΕΛΥΦΟΣ)

KOKAR
15-03-09, 22:36
για δες το σχήμα...

mihalas2
15-03-09, 23:55
ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ.

PCMan
16-03-09, 00:58
Sorry παιδιά, έκανα λάθος εγώ. Μπερδέφτηκα με το In και το Out που λέει το σχέδιο. Νόμιζα ότι στο in Μπαίνει το in του ενισχυτή και στο out το out της πηγής.

Αντι να βάλω την είσοδο του ενισχυτή στον μεσαίο ακροδέκτη και την έξοδο της πηγής στον ακριανό, έκανα το αντίθετο οπότε αν έκανα αυτό που είπε o γιώργος θα βραχυκύκλωνα την πηγή.
Είδα και αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=267818&postcount=9) το ποστ και ύστερα κατάλαβα ότι τα έβαζα ανάποδα..

Όλα δουλεύουν ρολόι τώρα με ένα ποτενσιόμετρο 100K. Βέβαια περνούσε ελάχιστος ήχος όταν το είχα τέρμα χαμηλωμένο αλλά έβαλα μια αντίσταση 100K και όλα οκ(το καλό είναι ότι μου κόβει και την ένταση όταν το έχω στο τέρμα και έτσι δύσκολα να υπεροδηγήσω τον ενισχυτή).

Ευχαριστώ για την βοήθεια και συγνώμη για την αναστάτωση :)