PDA

Επιστροφή στο Forum : εποικοινωνια GSM /GPRS και υπολογιστή



giorge
04-03-09, 20:50
Γιάσας .
Έχω ένα ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή που επικοινωνεί μέσου ιντερνέτ με κάποιο σύστημα GPRS .Δηλαδή ο υπολογιστής από το πρόγραμμα στέλνει εντολή στο GPRS μέσου ιντερνέτ και αυτό στέλνει δεδομένα μέσου ιντερνέτ στον υπολογιστή , Για να λειτουργήσει το σύστημα γίνονται κάποιες ρυθμίσεις όπως APN στο σύστημα που θα στέλνει τα δεδομένα στον υπολογιστή, και PORT που θέλουν και το πρόγραμμα στον υπολογιστή και η ίδια PORT στο σύστημα με το GPRS .
Και κόλλησα με την πόρτα, δηλαδή θα δημιουργήσω πόρτα και πώς

GR_KYROS
04-03-09, 21:26
Φίλε μου τα συστήματα αυτά από ότι γνωρίζω τα διαχειρίζεται σαν ενδιάμεσος ένας server της κατασκευάστριας εταιρίας , εκεί υπάρχει και η σχετική πύλη.
Αν θες δώσε περισσότερες πληροφορίες.

giorge
04-03-09, 21:46
Είναι σαν τα συστήματα που έχουμε μια κάμερα σε κάποιο σύστημα με GSM το οποίο το οποίο μέσου κινητής τηλεφωνίας και ενεργοποιημένο το GPRS μπορεί να μας στείλει μία φωτογραφία του χώρου μεσου ιντερνέτ στον υπολογιστή μας με το πρόγραμμα που συνοδεύεται το όλο σύστημα . Στο σετάρισμα του συστήματος και του προγράμματος στον υπολογιστη ορίζεται στο μεν σύστημα με την κάμερα το APN για wind: gint.b-online.gr η IP δηλαδή η σταθερή μου σύνδεση με την ON και το δύσκολο για μένα η PORT και για τα δύο , δηλαδή σε ποια πόρτα θα έρχονται τα δεδομένα ,έτσι ουσιαστικά ο υπολογιστής γίνεται σερβερ

GR_KYROS
04-03-09, 21:51
Νομίζω ότι η συνδεσή σου θα πρέπει να είναι με static ip και την σχετική πόρτα θα την βρεις εάν μπεις στο μενού του router σου.
Έχεις static ip από την εταιρία ;;

giorge
04-03-09, 22:00
νε έχω στατική IP , αλλα αλλοι μου είπαν να κάνω port forward , δηλαδή κάλησα στην πορτα

GR_KYROS
04-03-09, 22:19
Server θα πρέπει να ρυθμιστή το router εκεί υπάρχουν οι σχετικές ρυθμίσεις, αλλά για να μην θεωρητικολογούμε επειδή πρακτικά δεν το έχω κάνη εγώ, ανάμενε κάποιος εδώ μέσα που έχει εφαρμόσει τα σχετικά θα σε βοηθήσει.